Sürüş sonrası hissizlik problemi

Speker

Aktif Üye
Tepki
190
Karıncalanma, uyuşma, hissizlik ilgili sinire bası olduğunda ortaya çıkar, bası kalkınca normale döner. Bası kalktığı halde his normale dönmüyorsa ya bası sebebi ile oluşan ödem hala siniri sıkıştırıyordur yada sinir çevre dokuların ve kendisinin ezilmesinden dolayı irrite olarak inflamasyon (genişleme) yapmıştır. Tamamen hissizlik kesinlikle ciddiye alınmalı ve hekim tarafından incelenmelidir. Acı ve uyuşma normal ama hissizlik sinir hasarı demek. Hissizlik varsa sorunu tamamen çözene kadar binmemeliyiz. Uzun sürüşlerde bileklerimizin pozisyonunu sık sık değiştirmeliyiz. Uyuşma ve hissizlikte ısı uygulamak (kompres, sauna,hamam vs) iyi gelmez, durumu kötüleştirebilir (ısısal genleşmeden ve daha fazla sıkışmadan dolayı)

Scudo

Alberto

Üye
Tepki
26
(Başlık ters düşerse değiştirilebilir.Ama o zaman konu amacından sapar)

Yüzmeden sonra farkediyormu anlayamadım ama denizden dönerken yaklaşık 2km engebeli ve hafif yokuş yolda genellikte 1-2 viteste eve dönüp bisikletten indigimde peniste uyuşukluk oluyor. 2-3 dk. Sonra geçiyor.

Böyle birşey yaşayan varmı,normalmi bu durum?

VolkanÖzcan

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
oturma pozisyonunla veya fazla kilonla ilgili olabilir. tayt kullanmanı tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: ErkinS. ve Alberto
Tepki
63
İsim
Ali Sönmez
Bisiklet
Diğer
Oturma pozisyounu, selenin yanlis acida olmasi, yada cok seyrek bisiklete binme olasi sebeperi :)

• Beğen
Tepkiler: Alberto

Bora Kıraç

Aktif Üye
Tepki
418
İsim
Bora Kıraç
Bisiklet
Scott
İlk etapta bakman gereken üç detay var ;

1. Selen fazla yüksek.
2. Selenin ön tarafı yukarı açılı ayarlanmış.
3. Selenin kendisi senin vücuduna uymuyor. (Kalça kemiğini karşılayan genişlikte değil.)

Uyuşukluğun sebebi vücut ağırlığının normalde kalça kemikleri vasıtası ile seleye aktarılması gerekirken temas eden diğer alanlar üzerinden aktarılması. (Prostat bölgesinden)

Alberto

Üye
Tepki
26
@VolkanÖzcan

70 kilo 180 boy yani kiloli değilim.Jelli kılıf kullanıyorum.2-3 km için tayt gereksiz olur da sanki yüzmeden gelirken oluyor genelde.Çokta yüzmüyorum gerçi birkaç saattr 1-2 km yüzüyorum fazla zorlamadan...
Oturma pozisyonumu gözden geçireceğim.Teşekkürler.

@Bora Kıraç

Esasında evet sele yüksek kullanıyorum çünkü bisiklet küçük gibi geliyor bana.Seleye oturmuş şekilde iken ayak baş parmaklarım tam olarak yere basar halde ayarlıyorum.
Bisikleti kullanırken de aslında totonun üstünde değil de vücut öne yatık kaldığı için kasık kemiklerinin üzerinde kalıyorum sanki.

Bora Kıraç

Aktif Üye
Tepki
418
İsim
Bora Kıraç
Bisiklet
Scott
@Alberto Sorun tam olarak bu o halde. Forumda ve youtube'da doğru sele ayarı hakkında bir çok video var bence hemen ayarlayın tekrar. O geçici uyuşmalar ileride kalıcı hasara neden olabilir zira.

Alberto

Üye
Tepki
26
@Bora Kıraç

Tamam hocam bakmaya başladım bile.Hepinizr teşekkürler.

Sele ayarı ile ilgili videoları izledim ama ben yüksek kullanmama rağmen alçakmış.Yani selede oturur vaziyette pedal en aşağıda iken bacak dümdüz olması gerekiyor deniliyor,ki bu durumda ayaklar yere basmıyor demektir.
Bu doğrumu arkadaşlar? Selede otururken ayaklarınız yere basmıyormu?

VolkanÖzcan

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Alberto bacak dümdüz evet ama normal pedala basar gibi değil, pedala topuğunla basarken bacak dümdüz olacak.
doğru sele ayarı kullanan hemen hemen kimsede selede otururken ayak yere basmaz. hatta bazen selede değil, kadroda 'otururken' bile ayaklar yere ucu ucuna basar.

kadroda otururken derken kastettiğim mavi kısım,
http://i60.tinypic.com/8y7494.png

sen seleyi yükseltiyorum ona rağmen ayaklar yere basıyor dediğine göre büyük ihtimalle sana aşırı küçük bir kadrodan bahsediyoruz. sele ayarları ile sorunun geçer mi bilmiyorum ama geçse bile küçük bisiklet özellikle dizlerde sorun çıkarabilir, imkanın olunca değiştirmeye bak.

• Beğen
Tepkiler: aallyy_3585

kuşlar gibi özgür

Bisiklet tutkunu ^^
Tepki
403
İsim
Barış
Bisiklet
Sedona
@VolkanÖzcan Aynen öyle hocam. 6 ay boyunca küçük kadrolu bisiklet kullandım çok sıkıntılı. Şu an uygun kadrolu olan var daha iyi :)

Alberto

Üye
Tepki
26
Yok hayır onu demek istemedim.Seleyi tam olarak yükseltmedim.Yoksa payı var yani. 26" küçük değil normal.

Ben selem yeteri kadar yüksek olduğu için öne yatık durduğumu,bu yüzden tam totoya denk gelecek ve rahat bir şekilde değil kasık aralığına denk geldiği için kemik ağrısı ve organda uyuşma olduğunu düşünürken, sizlerden gelen ve nette bulduğum bilgilerde selenin dahada yukarıda olması gerektiğini öğrendim.Gerçi tvden izlediğim bisiklet turu ve çeşitli organizasyonlarda da bisikletçiler öne yatık duruyor hemde bayağı yatık.Demekki bende bir yamukluk varda çözeceğiz sonuçta :)

VolkanÖzcan

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Alberto 26'' jantın boyu, kadronun size büyük ya da küçük olmasıyla çok az ilgisi var

Tepki
63
İsim
Ali Sönmez
Bisiklet
Diğer
Bir foto yollarsaniz durum daha aciklanabilir olacak. Her sey size uygun ise muhtemel sele acisi bozuk. Sele uc kismi cok hafif kalkmis bile olsa direk bu uyusma olur. Boyunuzu bilmiyorum ama 26 Inc biraz sorunlu bir boyut. Kadroda muhtemel uygun degil size.

münferit vagon

Daimi Üye
Tepki
581
İsim
Ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@VolkanÖzcan
Benim edindiğim bilgilerde doğru kadro boyunu seçerken kadroyu bacaklarımızın arasına aldığımızda birkaç cm boşluk olması gerektiğini okumuştum. Fakat burada bir tezat var?

VolkanÖzcan

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@alifurkan390
kadro türüne göre ucu ucuna temas ya da bir kaç cm boşluk olabiliyor.

• Beğen
Tepkiler: münferit vagon

xDodo

Üye
Tepki
35
İsim
Dorukcan
Bisiklet
Salcano
Hocam birde bisiklet sürmeyi aniden bırakmayın 2-3 tur yavaşça pedal çevirerek evin etrafında öyle bırakın anlık bırakmadan da olabiliyor bazen sorunlar ama bunla ilgilimi uygulayarak deneyin.

yegane63

Üye
Tepki
4
İsim
Adem
Başlangıç
2022—23
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Abiler 4 gün önce seleden dolayı cinsel organımda bi uyuşma yaşadım 5 dk sonra uyuşma geçti ama orada hafif bi his kaybı var ve 4 gündür devam ediyor aranızda benimle aynı sorunu yaşamış olan var mı varsa geçti mi yardımcı olursanız sevinirim.

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.161
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Abiler 4 gün önce seleden dolayı cinsel organımda bi uyuşma yaşadım 5 dk sonra uyuşma geçti ama orada hafif bi his kaybı var ve 4 gündür devam ediyor aranızda benimle aynı sorunu yaşamış olan var mı varsa geçti mi yardımcı olursanız sevinirim.
Selenin ayarı bozuk muhtemelen,ucu havaya kalkık olabilir su terazisi ile ayarlayıp yere paralel hale getirin,fazla gerideyse oda rahatsız eder.
(link) şuradan bakabilirsiniz yardımcı olur.

• Beğen
Tepkiler: SSCC

SSCC

Aktif Üye
Tepki
353
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Selenin ayarı bozuk muhtemelen,ucu havaya kalkık olabilir su terazisi ile ayarlayıp yere paralel hale getirin,fazla gerideyse oda rahatsız eder.
Hatta mümkünse sele tarazisi eksi yönde yani aşağı yönde 2 derece gibi eğik olması da önerilen bir durum. Vücut yapınızı vs. bilmediğimiz için teorik sallıyoruz, ama yukarı kalkık olması durumunun sorgulanması bana da mantıklı geldi ve sele aşırı yüksekte olması ile beraber.

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.161
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Bak yazdım işte...
Hatta mümkünse sele tarazisi eksi yönde yani aşağı yönde 2 derece gibi eğik olması da önerilen bir durum. Vücut yapınızı vs. bilmediğimiz için teorik sallıyoruz, ama yukarı kalkık olması durumunun sorgulanması bana da mantıklı geldi ve sele aşırı yüksekte olması ile beraber.
Hocam 2 derce öne eğerse bu seferde yük omuzlara binecek,bu kezde omuzlar dirsekler ağrıyor diyecek,önce arkadaşın uyuşan yerlerine çözüm bulalım sonra omuzlara bakarız:booo:

• Beğen
Tepkiler: SSCC