Sürüş sonrası hissizlik problemi

D

Domestik

Misafir
Merhaba. 4 gün önce 75 kmlik bir sürüş yaptım. Bu mesafede bir sürüşü ilk defa gerçekleştirdim. Eve geldikten birkaç saat sonra cinsel organımda bir hissizlik durumu başladı. Uzun turlarda böyle bir problemin ortaya çıkmasının olağan olduğunu biliyorum, ancak problemim halen aynı şekilde devam etmekte olması canımı sıkıyor.

Bisikletin kadro boyu ve sele konumu bana uygun. Pedli taytımı da giydim ama böyle bir sorun başıma geldi.

Benim gibi bu sorunu uzun süreli yaşanlar var mı acaba? Eğer varsa ne kadar sürede iyileştiklerini ve ne yaptıklarını öğrenebilir miyim?

Teşekkür ederim.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Evet bisikletçilerde sık sık böyle problem ler olur.Öncelikle teşekkürler çünki insanlar bu konuyu pek dile getirmezler, hatırlatmanız isabet olmuş. Her ne kadar kadro boyunuz sele konumunuz doğru olsa da ped kullansanızda her insan aynı değil. Kimisi uzun turda rahatsızlık duyar kimisi kısa tur da. Ne kadar olsa da bisiklet oturarak yapılan bir spor dur ve buna bağlı olarak bu tarz problemle yaşamanız normal. Eğer çok rahatsız edici duruma ulaşırsa bir doktor a görünmenizde fayda olabilir. Malumunuz lance armstrong da testis kanseri ne yakalanmıştı ve bir çok bisikletçi de bunun gibi yada daha ufak tefek problemler mutlaka yaşıyorlar. Aynı zaman da hemoroid olması da muhtemel. Hemoroid genelde bisikletçi hastalığı olarak geçer bir hemoroid uzmanına görünmenizde de fayda olacağını düşünüyorum. En önemli şey sağlıktır ve doktora gitmekten çekinmeyiniz. Yoksa uzun vade de çok canınızı sıkabilir bu sorunlar.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Daha önce benzer konuda yazmıştım yine belirteyim 4 gün sürmesi biraz düşündürücü genelde bir kaç saatte en kötü ertesi gün geçmesi gerekiyor.Sele seçimi tayt pedinin kalitesi oturma şekliniz ve kullanırken bölgeyi ne kadar havalandırıp kan dolaşımını ne kadar rahatlattıgınız ile ilgili etkenlere sahip bir konu .Direk şundan yada bundan yazmak hemde sürüş tarzınızı selenizi oturuş şeklinizi görmedne fikirde bulunmak hata olur.

Öncelikle merak etmeyin öyle kalmayacak bir şekilde geçecek.(hızlı iyileşmesini istiyorsan o bölgeye masaj uygulamak iyileşme sürecini hızlandırıyor ) tavsiye olarak da selenizi muhakkak değiştirin sizin anotominize uygun uzun yol için ideal gözükmüyor.taytınızın kalitesi nedir bilemiyorum ama 20 lira ile 300 lira arasında tayt fiyatları var ben zannetmiyorum ki aralarındaki fark sadece marka. bazı markalar aldıkları parayı sonuna kadar hak ediyor. üst formayı emitasyon kullanırım ama taytı asla .tavsiye edebileceğim taytlar rapha ve canondale taytlar ikisinden de cok memnun kaldım. muhakkak başka iyi markaların da taytları vardır ama şu kesindir uzakdoğu ürünleri ile 20-70 lira rasında satılan taytların hiçbirinde sağlam bir ped bulamazsınız.taytın üstüne kapri gibi başka bir giysi giyiyorsanız onu da çıkarmalısınız.

En önemli tavsiye de bisiklet kullanırken seleye yapışıp kalmamanız gerekiyor.Muhakak ara ara oturuşunuzu değiştirmeniz mümkünse ayakta pedal çevirmeniz özellikle inişlerde yan oturuşlar ile bölgeyi ve kan akışını rahatlatmanız gerekiyor.

Sonuç olarak toparlarsak sele seçimi oturuş şekli ve tayt kalitesi ile sorununuzu çözebilirsiniz.Tabi bu sorun 5 saate kadar olan kullanımlar için geçerli bu sürede bir iki saatlik uyuşma normal sayılabilir daha uzun kullanımlarda daha uzun uyuşukluk normal sayılabilir.Tabi burada süre ile birlikte performansda önemlidir 30-50 kadans ile (yani çok rahat keyif ile çevirerek) 5 saat kullanım ile 90-110 kadans 5 saat pedal çevirimi arasında uyuşukluk açısından cok fark vardır.

Edit:Sele seçimi için sert yada yumuşak iyidir yorumları hatalıdır her kişinin kendi anatomisine uygun sele onun rahat ettiği seledir yani bir başkasının ben çok rahat ediyorum dediği sele sizin için işkence olabilir.

D

Domestik

Misafir
Teşekkür ederim Alper Bey. Doktora gitmekten çekinmek çok saçma olmasına rağmen ben yine de bu konuda oldukça çekingen davranıyorum :(

Ferhat Bey teşekkürler. Sürüşü Ankara-Polatlı arasında gerçekleştirdim. Çok kez dinlenme imkanım oldu. Sürekli olarak en fazla yarım saat pedal çevirmişimdir. Sele konusunda önerinizi dikkate alacağım mutlaka. Tayt konusunda ise bütçem kısıtlı olmasından dolayı daha düşük kalitede bir ürün aldım Dcathlondan. Onun da etkisi olmuştur muhakkak.

Eray ADALI

Forum Bağımlısı
Tepki
705
Alper ve Ferhat hocamız değinmişler fakat, es geçilmemesi gereken bir başka durumu da hatırlatmak isterim.. Tayt bedeni.. Açıkçası bende 2 adet tayt vardı, ikisi de M fakat biliyorsunuz ki markadan markaya degisebiliyor ölcüler.. Biri daha dardı, önceden hep onu kullanırdım ve benzer sorun uzun turlarda benim de basıma gelirdi, sorunu selede sanırdım, ugrasır dururdum.Daha sonra taytı giyerken farklı yönlere bakacak sekilde giydim, belki psikololik etkiydi ama daha az uyusma oldu. Yeni taytım geldiginde kesimi daha boldu, ve bu taytla agrı-hissizlik olmadı.. Sele de aynıydı bisiklet de.. Daha sonra ara ara eski taytı giymem gerektiginde yine karıncalanma oluyor..
.
Yani belki de sizin de sorununuz taytın uygun beden olmayısı olabilir. Ya da tayt giymiyorsanız aynı durum ic camasırı ya da giydiginiz sort vs. icin de gecerli olabilir..

• Beğen
Tepkiler: Domestik
D

Domestik

Misafir
Sağolun Eray Bey durumu anladım. S beden tayt kullanıyorum. Bana uygun gibi görünüyor. Sıkı olduğu hissini almadım şu ana kadar. Genel olarak bakılırsa sele ve pedli taytın kalitesi haricinde diğer ayrıntılardan kaynaklanan bir sorun yokmuş gibi görünüyor. İlerleyen günlerde gidişata bakarak selede bir değişiklik yapabilirim.

Cepalarınız için tekrar teşekkürler...

Yigit Kurt

Aktif Üye
Tepki
88
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Alper Bey ve Ferhat Bey cok guzel yazmislar. Ben tum bun anlatilanlardan ziyade konunun sizi psikolojik olarak daha kotuye goturebileceginden hic cekinmeden bir an once doktora gitmenizi dusunuyorum. Cunku kafaya taktikca ve bu konunun uzerine gittikce iyilesmek yerine bu durumu daha da zorlastirdiginizi dusunuyorum.

Evren Uyanık

Daimi Üye
Tepki
282
Bisiklet
Scott
Selenin burnu biraz havadaysa baskı uygulayıp uyuşukluk yapabilir. Selenin yere tam paralel olması gerekiyor. Uyuşukluğun bu nedenle olup olmadığını anlamak için selenin burnunu biraz indirip deneyebilirsiniz. Eğer şu anda burnu arkasına göre biraz yukarıdaysa uyuşukluğun bu sebepten olma ihtimali yüksek.

Uygun olmayan tayt bedeni de sıkıntı yaratabilir. Geçenlerde her zaman kullandığımdan bir beden küçük tayt aldım, belirttiğiniz kadar fazla olmasa da hafif bir uyuşukluk yaptı. O zamana kadar eski taytımda böyle bir sıkıntı hiç olmamıştı. Sonrasında yine eskiden kullandığım taytı giymeye devam ettim ve hiç sıkıntı yaşamadım.

Pahalı ve kaliteli taytlar uzun sürüşlerdeki kalça ağrısını azaltıyor olabilir, ancak penis ve testislerdeki uyuşukluğun tayt kalitesinden ziyade tayt bedeni ve oturma pozisyonuyla ilgili olma ihtimali daha yüksek. Pahalı bir tayt almak istemiyorsanız öncelikle kullandığınızdan bir veya iki beden büyük bir tayt alıp denemenizi öneririm. Ben eBay'de 8-10 Dolar'a satılan pedli içliklerden kullanıyorum ve oldukça memnunum. Dünyanın her yerine ücretsiz kargoyla gönderiyorlar.

• Beğen
Tepkiler: Domestik

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Polemik için değil bilgi için yazıyorum lütfen yanlış anlaşılma olmasın.O pahalı taytların üzerindeki baskı noktaları bile bilmisel olarak hesaplanmış bacağınızdaki bazı noktalara fazla baskı uygulayarak kan dolaşımına katkıda bulunuyor :) ped kalitesi de çok farklı havalandırma ve soğutma hesapları yapılmış dizaynlar.Daha önce hiç rapha veya canondale (orjinallerini) kullandınız mı bilemiyorum ama bir defa kullandıgınız zaman aradaki farkın sadece kumaş ve marka yazısı olmadığı çok net anlaşılıyor diyebilirim. Sizin kullandığınız o ucuz içliklerden bende de mevcut kısa mangal turlarında kaprimi çıkarmayacaksam onu kullanıyorum kısa turlar için kullanışlı olabilir ama yüksek kadanslı 100 km üstü turlarda kesinlikle tavsiye etmem ped saatler ilerledikçe kağıt kıvamına iniyor :) ve üzerine başka bir kapri yada şort giyildiği için havalandırma ve soğutma çok düşük seviyede kalıyor.

adnan kahveci

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Salcano
benimde ellerimde uyuşukluk oluyor..hatta geçende yaptığım 220 km[100+120 iki gün] den sonra 1 hafta parmaklarım cansız gibiydi..daha yeni yeni kendine geliyor...son iki gündür yaptığım 90+60 km turlardada yine parmaklarım uyuşuyor..eldiven kullanmama rağmen

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Tayt sadece sizin bisiklet üzerinde daha rahat kalmanızı sağlar.
Sizin asıl sorununuz seleniz ile ilgili. Kendinize uygun bir sele olmadığı için bu sorunu yaşıyorsunuz.

Ben yaklaşık 3 haftadır sele test ediyorum burada. Önce Specialized Romin daha sonra da Specialized Chicane test ettim. Daha önceki deneyimlerimden, ortası delik selelerin bana uygun olmadığını söyleyebilirdim, fakat Romin'den oldukça memnun kaldım.
Uzun sürüşler sonrası olağan selem ile sorunlar yaşıyordum. Romin ile uyuşma neredeyse ortadan kalktı. Sadece oturma kemikleri (sit bones, Türkçe karşılığını bilmiyorum maalesef) üzerindeki baskı biraz fazla olduğu için Chicane denedim. Baskı olarak daha rahat ettim fakat eve geleli 2 saati geçmesine rağmen hafif uyuşukluk devam ediyor. Bu da normal değil.

Daha önce Specialized Toupe kullanıyordum. O sele Romin'e benzer yapıda olmasına rağmen uyuşukluk bazen ertesi sabah bile devam ediyordu.

Uzun lafın kısası, selenin size uygun olması çok çok önemli. Burada şanslıyım ki test selelerini alıp deneyebiliyorum. Türkiye'de bunu yapan herhangi bir bisikletçi var mı bilmiyorum.

Chicane'den sonra Romin Evo deneyeceğim. Romin'den farklı olarak biraz daha kavisli bir yapısı var, burun kısmı biraz daha dar ve ped dolgusu biraz daha kalın. Bu da kemik üzerindeki baskıyı biraz daha dağıtır gibi düşünüyorum. Ayrıca kavisli olması daha avantajlı olabilir çünkü Toupe (düz)'den Romin (kavisli)'ye geçtiğim zaman aradaki fark çok çok fazlaydı.

Evren Uyanık

Daimi Üye
Tepki
282
Bisiklet
Scott
@ferhat köse

Daha önce pahalı taytlardan kullanmadım. 10 Dolar'lık pedli içlikle bir günde 300 kilometreye kadar sürmeme rağmen bende bir uyuşukluk yapmadı. Sürüş sonrasında şu kadar zamanda geçti şeklinde değil, sürüş sırasında dahi herhangi bir uyuşukluk yapmadı. Kilometreler arttıkça pedin kalitesi iyi olmadığı için kalça kemiği ağrısı oluşuyor. Bu konuda pahalı taytların ağrıyı azaltacağını düşünüyor ve gelecekte ben de daha iyi bir tayt almak istiyorum. Ancak penis ve testislerde uyuşukluk dendiğinde bunun ped kalitesiyle ilgili olabileceğini sanmıyorum.

palabeyi

Aktif Üye
Tepki
218
İsim
bünyamin palabıyık
Bisiklet
Ghost
Salcanonun jelli selelerini öneririm

Hamid Asım

Daimi Üye
Tepki
257
Bisiklet
Lapierre
Ben de bir kaç tecrübemi yazayım
1- Ortası boşluklu sele kullanmayın,
2- Sert ve stratejik yerde dar ve derin olmayan kanallı sele kullanın (bkz. Selle Italia X1).
3- Çin malı benzeri coolmax vs. jelli taytların pedi gereğinden kalın olduğundan orta kısımda toplanıp damaları sıkıştırıyor böyle bir taytınız varsa direk çöpe atın.
4- Bazı selelerin (bkz. charge spoon) yapısı gereği arka kısım kalçaları öne doğru itmekte ve selenin orta kısmı damarların bulunduğu bölgeye sürekli baskı yapmakta böyle bir model seleniz varsa 2. maddedeki tipte burundan arkaya tam düz sele kullanın.
5- Kaliteli jelli tayt kullanın ille de assos, santini vs. alın demiyorum ama en azından funkier 17 panel jel pedli tayt gibi bir ürün olabilir (denenmiş ve memnun kalınmıştır).
6- Uzun süreli uyuşukluk normal değil, tur bitip de bisiklet inince bir kaç dakika içinde geçmesi lazım, hatta tur boyunca uyuşması da normal değil, sele, tayt, oturuş, bike fit bu değişkenlerin bir ya da bir kaçında sorun var

saintco

Üye
Tepki
67
İsim
önder taşkınvardar
Bisiklet
Salcano
Aynı sorun bendede vardı sen 4 gunde gecmedı dıyordun ben 2 hafta kendine gelemediğini bilirim uzun turlara çıktıgım için 10 saat felan sonuç olarak bisikletin kadro boyu arkadaşların dediği gibi sele ayarı seçimi oturuş pozisyonu etkiliyor.
Çözüm olarak dar tayt giyme selenin biraz yuksek olması selenin ucunu az asagıya indir farkı bide böyle dene bakalım ben bunları yaptıktan sonra rahatladım geçmiş olsun.

• Beğen
Tepkiler: Mesut DOĞRU

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Sq labs selelerini de inceleyin derim. 9 saat bisiklet surdum gene hic sikinti yoktu.

Oturma kemiklerinin temas ettigi alan duz ve daha yukarida malzemesi de col kaliteli. Tamam ucuz degil ama deger.
Merak edenler istanbulda anadolu yakasindayim deneyebilirler ama satmam :)

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
Sele cm2 ye düşen ağırlık ile rahatlatır. Yani sele delik yada değil, geniş yada dar hiç farketmez eldiven gibi uymalı.
Kalça genişliği sizi iriliğinizlede pek alakası yoktur ama denildiği gibi oturma kemiklerine oturan ve kuvveti eşit dağıtan bir sele, ped ve tayt şart.
En rahatlatan şey ise yokuş inerken ve düz giderken arada ayağa kalmak. Yokuş çıkarkende ayağa kalkılır ama ben pek tercih etmiyorum. Arada mola vermek için olmasada inip yürümek de iyi geliyor.
Gerçekten kondüsyon olarak çok iyi iken kıç ağrısı yüzünden döndüğüm yollar olmuştur.
Yumuşaklığın hiç bir anlamı yok sünger yada jel bir noktaya kadar ezilir ve artık ezilmeyecek noktaya geldiğinde tahta kadar sert olur. Önemli olan pürüzsüz ve düzgün kalça genişliğine uygun bir sele.
Bende en son bir seleye 350 tl bayıldım ve hiç bir değişiklik yok derken seleyi 1 cm ileri aldım ve dünyam değişti. Yani sele, gidon ve oturma açınıza göre ayarlanmalı bunuda en iyi turda deneyerek yaparsınız 1 cm ileri 1cm geri 1cm aşağı 1cm yukarı doğru konumda ayarlanmalı. Yanınızda 2-3 tur Alyen ile gezmek gerekir.

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
@Hamid Asım
ortası boş seleyi neden sevmediniz, mtb de baya rahat ama yol da kullanmadım

Hamid Asım

Daimi Üye
Tepki
257
Bisiklet
Lapierre
@Tasogare
Ortası boş selelerde zamanla ped ortadaki boşluğa toplanıp baskı yapıyor ayrıca araştırmalar ortası boş selenin aslında beklenilenin aksine damarlarda daha fazla baskıya yol açtığını gösteriyor bknz. (link)

• Beğen
Tepkiler: Tasogare