Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

sürüş sonrası bilek ağrısı

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında gurkankas tarafından paylaşıldı.

1. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    günde en az 1 saat bisiklet sürüyorum. street yaptığım için mi bilmiyorum ama ertesi sabah bileklerim acayip ağrıyor ve en az 3 gün bu böyle sürüyor. sizce sorun nedir?

2. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bisikletinde ön amortisör var mı?

3. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    var.......

4. Can Sonbay

Can Sonbay Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Eğer bileğinizi çok yukarı veya aşağıya doğru oynattığınızda ağrıyorsa bileğiniz zorlanmış demektir.. Bu da bileğinizin fazla zayıf olmasından kaynaklanıyordur.. Bunun için yapmanız gereken 2-4kg arası dambıl ile bilek ağrınız geçtikten sonra güçlendirmenizdir.. Dambıl ı elinize alarak sadeceke bileklerinizi yukarı aşşağıya bükerek egzersiz yapabilirsiniz.
    Umarım ağrınız geçer..

gurkankas bunu beğendi.
  5. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    o zaman bu kadar ağrımaması gerekiyor, fakat yine de bisikletten ya da sürüş tarzından kaynaklanan bir durum olabilir. aklıma gelen ihtimalleri sıralıyorum:

gidon: büyük ihtimalle farkındasındır ama yine de söyleyeyim, gidon borusu sağa ve sola dümdüz uzanmaz. ellerin tutuş açısına uyum sağlayabilmesi için küçük bir açıyla geriye doğru bükülmüştür. senin gidon boğazın gevşemişse veya gidonun montajı bu işten anlamayan biri tarafından yapılmışsa, gidon borusu gidon boğazı içinde dönerek farklı bir açıya gelmiş olabilir. sen de gidonu ergonomik olmayan bir açıyla tuttuğun için bilekleri ağrıyabilir.

fren/vites kolları: sele üzerinde ideal oturuş pozisyonunda, gidonu tuttuğunda bileklerini ve parmaklarını dümdüz uzattığın zaman parmak uçların tam ileriye değil de, biraz yere dönük olacak şekilde bakar. haliyle fren kolları da ona göre durmalıdır. her fren yapışında bileklerini bükerek parmaklarını kavaya kaldırmak zorunda kalıyorsan, fren kuvvetinden dolayı vücut ağırlığın bileklerine bindiğinde, bileklerinin yanlış açısından dolayı ağrı yapar. keza vites kollarının da pozisyonu sana uygun olmalıdır.

sürüş pozisyonu: seleyi en yüksek konumuna getirip, bisikleti yatarak kullanıyorsan vücut ağırlığının önemli bir kısmı bileklerine binecektir. bu sürüş pozisyonunun başka bir sakıncası daha var, o da apışarasında sele yüzünden sıkışan damarlardan dolayı cinsel organlara kan gitmemesi. bu durum ileride büyük sorunlara sebep olabilir, o yüzden bir rakibinle ya da zamanla yarışmadığın zamanlarda sele üzerinde mümkün olduğunca dik oturmalısın.

sürüş pozisyonuyla ilgili yapılabilecek diğer bir hata ise, gidonu tutarken kollarını dimdik uzatmaktır. bunun yerine dirseklerini ve bileklerini hafif bükerek, yolun sarsıntıları karşısında süspansiyon görevi görmelerini sağlamalısın. böylece eklemlerini zorlamamış olursun.

tüm bu saydıklarımda bir sorun yoksa, büyük ihtimalle hamlıktan ağrıyordur bileklerin. ağrıyı geçirmenin bilinen en iyi yöntemi ise, üzerine gitmek. yani bileklerin ağrısa da bisiklete binmeye devam etmelisin, böylece vücudun o tempoya alışır ve bileklerin kuvvetlenir. fakat ağrılar gerçekten fazlaysa, bileklerinde bir sorun olabilir. bu durumda yapabileceğin en güzel şey, bir doktora görünmek ;)

6. paramedik34

paramedik34 Forum Bağımlısı

Seviye:
    ayak bileğinizden bahsediyorsunuz sanırım? sürekli ağrınıza burada çözüm bulmaktansa ciddi anlamda bir sağlıkçı olarak doktora gitmenizi öneriyorum.. artık cüzi miktarda ücretlerle özel hastanenelerde iyi bir uzman muayenesi yaptırabilirsiniz.. hele ssk nız varsa.. oooo dahada kolay muayene olmak..

gurkankas bunu beğendi.
  7. mcaliskan23

mcaliskan23 Bisikletkolik

Seviye:
    Geçeeer bişey olmaz.

gurkankas bunu beğendi.
  8. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    El bileğiniz ise çok büyük bir ihtimalle fren kollarının ayarsız olmasındandır, ilk bisiklete bindiğimde bana da olmuştu ...

gurkankas bunu beğendi.
  9. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    evet el bileklerimden bahsediyordum. en iyisi en yakın zamanda antrenörüme ayarları yaptırıyayım. proble büyük ihtimalle gidon ayarındandır. son bir aydır kendime uygun açıları bulmaya çalışıorum. bu nedenle olabilir sorunlar. ham olduğumu sanmıyorum 1 yıldır 1 gün bile aksatmadan düzenli olarak bisiklete biniyorum :)

cevaplar için teşekkürler önerilerinizi dikkate alacağım. olmazsa doktor yolu görüncek

Ahmet Can Yakışır bunu beğendi.