Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

sürüş öncesi ...

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında nuri kılıçkaya tarafından paylaşıldı.

1. nuri kılıçkaya

nuri kılıçkaya Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    arkadaşlar bisikletimi alalı 1 ay oldu düzenli olmasa da kısa antremanlar yapıyorum.
    sizlere bir sorum olacak. sürüşlere başlamadan önce vücudu hazırlamak için ne gibi egzersizler yapıyor sunuz?

2. Umut Kılınç37

Umut Kılınç37 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yaklaşık 5-10 dakika otoparkta bisiklet sürüyorum çünkü sürüşe ilk başlandığı zaman sakatlanma olasılığı daha yüksek.

3. Umut V.

Umut V. Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Eskİ sporcu olarak sunu soyliyebilirim kÜltÜr fİzİk yapin hafif gerdirmeler yani kaslarinizi hazirlamak dİrence karsi sonrasindada abanmamak lazim ilk 10 dakka pedallara sonrasinda uzun yolculuk yapacaksaniz biraz terlediginizi hissetikten sonra mÜsaİt yerde bİr yerde durup acma germe hareketlerinizi tam anlamiyla yapabilirsiniz....
    Acma germe hayatin her aninda olmali sabah yatakten kalkarken bile anİ hareketler bile sakatliga yol acabiliyor her zaman kedileri ornek almakta fayda var diye dusunuyorum her uykudan kalkistaki o esneme hareketlerinin sirri bunda gizli diye dusunmeden edemiyorum umarim faydali olmustur yazilarim

4. nuri kılıçkaya

nuri kılıçkaya Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    teşekkür ederim

5. niyazi akarken

niyazi akarken Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    binersin pedallarsın.

6. Onder.Eren

Onder.Eren Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Nurettin Murat Önder bunu beğendi.
  7. Umut V.

Umut V. Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Rİca ederim ne demek ..

8. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Araştırırsanız, sürüş öncesi ve sonrası yapılan kasları gerecek hareketlerin sakatlama riskinin arttırdığı görülüyor.

Nedeni de, zaten yüksek miktarda zorlamaya maruz kalan kasları bir de gererek biraz daha zorlamanın tamamen mantıksız olduğu.

Sürüş öncesi yapacağınız ısınma; yani hafif tempo ile, zorlamadan bacakları pedal çevirmeye alışmak ve sürüş sonrası ısınmada yaptığınız gibi, 10-15 dk kadar yavaş tempoda pedal çevirmek yeterli olacaktır.

9. Tolga Can

Tolga Can Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben şahsen açma germe taraftarı değilim. Bilmeyen için riskli ve zaman kaybından başka bir şey değil.
    Öncelikle bisikletime biniyorum. Binmeden olmaz. :rolleyes: Genelde başlangıç noktalarım, benden 1-2 km uzakta oluyor.
    0-500 mt - 10 km hız ile aheste aheste 90 lık dedeler gibi gidiyorum. 500-1000 mt -15 km hız ile normal sürüşe geçiyorum.
    1.000-2000 mt - 15,20 km hız aralığında kullanıyorum. Ondan sonra yolculuk esnasında 20 km hızın altına düşmeden 30 km hızıda geçemeden :(
    yolculuk yapıyorum. Benim tekniğim şimdilik sorun çıkarmıyor :in:

Hami Bulut ve atta bunu beğendi.
  10. Türka¥

Türka¥ Onursal Üye

Adı:
    türkay
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    ben de sakin sakin başlama taraftarıyım.. daha sonra ısındıkça tempoya girersiniz zaten

11. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Aykırı bir tek ben mi varım? :D Ben bisikletime atlarım evden çıktıktan 50 mt kadar sonra 150 - 200 mt lik bir yokuş çıkar önüme onu tırmanırım sonunda 20 - 30 saniye dinlenip (nefesimi toplayıp) suyumu içip devam ederim. Yani ben yokuşla ısınmış olurum. Birde yokuşu 2 - 4 ile tırmanırım.

12. Özgür Türker

Özgür Türker Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Ben ısınmak için önce en hafif viteste(bacak kaslarının en az yük kullandığı ama fırıl fırıl fazla pedal çevirdiği) fazla yüklenmeden tıkır tıkır saatte 5-7 km yapacak şekilde başlıyorum.

Böylece yaklaşık 5-10 dakika sürdükten sonra tam olarak ısınıyorum ve yoluma normal viteslerle devam ediyorum.

Yolculuğun başında dediğim gibi yaparsanız özel hazırlık yapmanıza gerek kalmaz.

13. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ben işte o zaman sakatlanırım :D Cidden söylüyorum 1. viteste bırakın düz yolu en dik rampada bile kullanamıyorum acayip yoruluyorum. O yüzden ayna dişli hep 2 dedir. Arka dişli genelde (düz yol ve ufak rampalar) 3 - 4 arasındadır. Ama uzun ve dik tırmanışlarımda ayna dişli 2 arka dişli 2 kombinasyonunda kullanırım. Bence yeni başlamadıysanız ve kondisyonunuz varsa ilk dişlileri pek kullanmayın zaman kaybı olur.

14. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    sürüş öncesi esnemek tehlikeli derler evet fakat kapalı sezonda yada bisiklete binmediğimiz günlerde esnemek daha faydalı olabilir diye düşünüyorum. Genelde bel, diz , ayak, boıyun egzersizleri işe yarayacaktır.

15. hakan64

hakan64 Bisikletkolik

Adı:
    hakan
    Seviye:
    ısınmadan esneme hareketi yapılmaz zaten. ben bisiklet üstünde yapıyorum açma germeyi.