Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sürüş becerim ve arkadan çalan kornalar...

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında İsmailYetişir tarafından paylaşıldı.

1. İsmailYetişir

İsmailYetişir Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar uzun özgeçmişi olmayan bir bisiklet meraklısıyım ama evden işe haftanın altı günü fena da sayılmayacak bir iniş ve rampa da yaparak gidip gelmekte pazarları da spd kullanarak tur atmaktayım (mtb ciyim). Sürüş dengemin giderek kusurlarını örttüğümü sanmama karşın trafikte arkamdan çalan kornalar azalmış olsa da devam ediyor. Aramızdaki deneyimli arkadaşların trafikte arkadan çalan kornalarla muhatap olma sıklığı nedir? eğer cevap "hiç" ise sürüşümü güzelleştirmek için daha fazla çaba göstermem gerekecek...

apocahpto bunu beğendi.
  2. VolkanÖzcan

VolkanÖzcan Forum Demirbaşı

Seviye:
    İnsanlar sıksık korna çalar, arabam olsa, emniyet şeridi dışında süren bir bisikletçiye ben de çalardım heralde.

Sürücü "yola fırlamasın şimdi ama diyim" diye kendince önlem alıyor, kafaya takılacak bir şey yok.
    Ancak şu var; ne kadar sağa sola yalpalayarak ve ivmeli giderseniz, o kadar çok korna çalar.

Lance Armstrong geçse yine çalarlar, merak etmeyin :D

İsmailYetişir ve apocahpto bunu beğendi.
  3. placan

placan Kıdemli Üye

Seviye:
    Eger motorlu aracarin kullandigi yollara ait olmadigini düsünerek -ki biz bisikletletliler oraya dahiliz..!!- sürersek; o kornalar pek olmuyor aslında. Istanbul trafiginde motorlu araclarla bogusan biri olarak; pek önlerinde durmadigim icin genelde korna calmiyorlar. TAKSİCİLER hariç.
    Fakat saga sola yaklasip arkadaki arabaya yer verecek kadar bosluk olmayan ara sokaklarda o kornalar oluyor. 35 saniye tahammül edemiyorlar nedense.

Eskiden çok moralim bozulurdu korna sesi duydugumda. Artik alistim kizmiyorum. Nihayetinde korna türkiye trafiginin icinde var bir sekilde alismak lazim :)

İsmailYetişir ve apocahpto bunu beğendi.
  4. apocahpto

apocahpto Kıdemli Üye

Seviye:
    bu kornalar bazen insanın sinirlerini bozabiliyor...

bu aksam hava kararınca evde canım sıkıldı 2 tur atıyım dedim güzelce geziyorum etraf sakin, otobüs duragında bir otobüs durmuş yolcu alıyor sollıyım dedim sesini duymadgım halde arkamdan bi araba gelmiş kornayı çalmaya başladı ve benimde birden dikkatim dagıldı neredeyse düşüyordum... bazen çok tehlikli olabiliyor...

İsmailYetişir bunu beğendi.
  5. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    İki üç günde bir korna sesleri ile muhatap oluyorum. Ben her zaman yolun en sağından gidiyorum, sadece küçük mazgallar varsa küçük aynam ile arkama bakıp biraz soldan gidiyor sonra yine en sağa geçiyorum. Eğer MTB ile gidiyorsam kesinlikle arabaların önünden gitmiyorum. Ancak tavsiyem küçük bir ayna ile her an arkadan gelen araçları kontrol etmek.

Aynanın böyle küçük göründüğüne bakmayın, mercekli olduğundan arkadan gelenleri tamamen görebiliyorsunuz. Ben MTB'de maşaya, Yol bisikletimde gidona takıyorum ve çok rahat ediyorum.

Benim sorunum da daha farklı. Hızla giderken beni gördükleri halde yola çıkan veya bir şekilde önümü kesen araçlar. MTB ile durabiliyorum, sırf bu araçlar yüzünden MTB'ye hidrolik disk fren taktım. Yol bisikletim ile durmam neredeyse imkansız olabilecek hızlara ulaştığımda önüme çıkan araçlar beni çok zor durumda bırakıyorlar, özellikle minibüsler.

Minibüsün biri yolcu alayım diye 40-50 ile giderlerken bir anda durup yolcu aldı, bende arkadan hızla münübüsü öptüm, şükür kaskım varmış, kafam dahi kırılabilirdi. Allah (C.C.) korudu.

6. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    Bu çalınan kornalar kimi zaman bir sevgi gösterisi, kimi zaman da " bak ben geliyorum, sakın sola felan kayayım deme " şeklinde bir uyarı oluyor. :)

Aslında, korna çalanları tebrik ediyorum ben. Çünkü, eğer korna çalıyorsa bizi fark ediyor, görüyor demektir. ;)

7. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Genellikle sürücülerde güven uyandırmassanız korna çalabilirler, yani gerek giyiminizle, gerek beden dilinizle gerekse yol üzerinizdeki tuttuğunuz çizgi ve hareket bütünlüğünüz doğrultusunda sizi kornayla uyarma gereği hissedebilirler

Nuri Kongur ve Ali Hekimoğlu bunu beğendi.
  8. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Eğer siz güzel güzel sürüyorsanız, art niyetli bir minibüsçü ya da sizi geçmekten korkan acemi bir şoför yoksa hiç korna gelmediği oluyor. Şerit kapattığım, araç solladığım zamanlar oldu. Kırmızıda beklerken, özellikle dönüşlerde, izin isteyip ilk çıktığım da... Olay ne kadar trafiğe hakim olduğunuz ve sürüşünüzün ne kadar güven verdiğiyle alakalı.

Nuri Kongur bunu beğendi.
  9. Tolga Can Sabah

Tolga Can Sabah Kıdemli Üye

Seviye:
    benim sürüşüme güvenmeyip bak ben geliyorum sağda kal demek için korna çalmalarını anlıyordumda niye bana güvenmiyolardı ?? bunu anlayalı iki gün oldu kask aldım böle mavi siyah alevli :D artık bir yetişkin gibi görüyorlar beni ve korna çalmıyorlar yani çok az çalıyorlar küçük araçlar neysede ben tır kornalarında tırı görsem bile kalbim boğazımda atıyor reflex olarak yerde taş arıyorum :D 30 la gidiyon ne taşı :D
    kısacası benim işin bisiklet:
    KASKTAN ÖNCE --- KASKTAN SONRA seviyorum kaskımı !

Erdem Yıldırım ve mustafakoray bunu beğendi.
  10. serhad

serhad Forum Demirbaşı

Seviye:
    Günlük turlarda akşam saatlerine kaldığımızda şehir dışı yollarda bisiklet sürerken bir şey dikkatimi çekti:
    Arkamızdan gelen araçlar normal hızla yol alıyorlarsa bizi fark ettikten sonra yanımızdan sakin sakin geçiyorlar, ne korna çalıyorlar ne selektör yapıyorlar, ama araç hızlı geliyor ise zaten hatalı kullanımdan dolayı sıkıntılı olan sürücü yolun sağından giden ışığımızı fark edince panik halinde korna çalıyor selektör yapıyor.

Bir de karşı yönden gelen ve bisikletleri fark ettiği halde uzunları gözümüze dayamakta ısrarlı olan sürücüler var, hareketleri elbette trafik kurallarına uymuyor benim haklarında düşündüklerim ve buraya yazmayacaklarım da ahlak kurallarına sığmıyor. :boese157:

11. Tolga Can Sabah

Tolga Can Sabah Kıdemli Üye

Seviye:
    tam olarak anlatmak istediğim buydu :in:

12. Anıl Kuşaksız

Anıl Kuşaksız Forum Bağımlısı

Seviye:

minibüsçünün tepkisi ne oldu arkadan çarpmana ? :)

13. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    İşe bisikletle gittiğim için kornalarla muhatap olmak zorunda kalıyorum. Özellikle bir hanımsanız bisiklete binmeniz de şart değil; yayayken bile kornalara maruz kalabilirsiniz!...Duyuş eşiği başlangıçta hassas olduğu için sürekli sinirleriniz bozulur; panik olabilirsiniz. Bunu yalnızca sizin sinirlerinizi bozmak için yapıp gürültü kirliliğinden başka işe yaramayanların sayısı ise hayli fazladır. Ama zaman geçtikçe duymaz oluyorsunuz. Ki her araç aynı amaçla o gürültü kaynağını kullanmıyor.

Kornalara basılmasının birkaç farklı nedeni var:

1. Sinir sisteminizi yerinden oynatıp sizinle eğlenmek için. Bunun temelinde yatan düşünce şudur: "İnsanlar spor yapıyor, bisiklete biniyor; ben sürücü koltuğundan popomu kaldıramıyorum; kahrolsun bisikletçiler." :) Şaka bir yana; böyle düşünen insanların sayısı hiç de az değil. Kısacası kıskanılıyoruz.

2. Yukarıda yazıldığı gibi uyarmak için (bak geliyorum, dikkat et gibi), oysa biz zaten gelen homurtudan bile arkamızda bir araç olduğunu anlıyoruz; kornaya ne gerek var?...

3. Acemi & trafik yabancısı & yeterli sürüş becerisine sahip olmayan bir sürücüyse kendini garantiye almak için (bunların çoğunluğunu kadın sürücüler oluşturur). Meali: "Bak ben beceriksizim; seni de ezmeyeyim" 'dir.:)

4. "Merhaba. Ben de bisikletçiyim; iyi sürüşler!" :) Bunların sayısı son derece azdır ve çaldığı korna sizi rahatsız etmeyecek desibelde olur; basış şeklinden bile anlarsınız.

Ancak trafiğe ne kadar hâkim olur; kendinizi ne kadar fark ettirirseniz, size duyulan saygı da doğru orantılı artıyor. Kaskla & eldivenle ve gerekli tüm ekipmanla bisiklet kullanmanın önemini tek tek anlatmaya gerek yok; trafiğe çıkınca farkı fark ediyorsunuz.

Mhmt_EMR, Erdem Yıldırım ve serhad bunu beğendi.
  14. İsmailYetişir

İsmailYetişir Aktif Üye

Seviye:
    kask kadar spd ler de profesyonellik arzetmek için güçlü bir enstrüman, arasıra yolun gediklerine girince spd li iken yalpalama reaksiyonu ile spd siz reaksiyon arasında spdli lehine ciddi bir fark var.

15. İsmailYetişir

İsmailYetişir Aktif Üye

Seviye:
    farkettirmek bisiklet üzerindeki teknik ve artistik duruşa bağlı, spd ayakkabı ile bisikletçi olmanın yeterli gelmeyeceğini elbette biliyorum fakat bütünün kask gibi kaçınılmaz bir parçası da o ayağımıza giydiğimiz çıtçıtlı futbol kramponu:)

16. Süleyman Uzunköprü

Seviye:

17. serhad

serhad Forum Demirbaşı

Seviye:
    Anlatmak istediğim şuydu:
    Gidiş geliş bölünmemiş olan yollarda karşıdan gelen aracın uzun farlarla gözümüzü rahatsız etmesinden şikayet ediyorum. Biz kendi şeridimizin kenarından doğru yönde gidiyoruz zaten.

18. Süleyman Uzunköprü

Seviye:

19. FFGG

FFGG Yeni Üye

Seviye:
    Ben çok uzun zamandır araba kullanıyorum ve geçen hafta sonu bisiklet alarak yıllardır bırakmış olduğum çocukluk aşkıma geri döndüm. işin ilginç tarafı geçen sene eski arabamı verip sıfır araba aldım ama şu anda evin girişinde duran bisiklete gösterdiğim ilgiyi göstermedim, her neyse yıllardır araba kullandığım için korna mevzusu bi araba kullanıcısı olarak benide rahatsız etmektedir, ama ne var ki Türkiyede araba kullananlar kornayı çok seviyorlar ve ben hep derim korna kullanan arkadaşlarımada tekrarlarım;"kornaya basacağına, frene bas".Kornaya basmak her türlü yaya olsun bisikletli veya motorlu olsun dikkatsiz bir anında paniğe kapılmasına sebep olabilir ve dengesiz bir hareketinde kendini belki yerde, belki arabanın altında bulabilir.Kornayı başka arabaları uyarmak için kullanmak mantıklıdır ama etrafında hiçbir şekilde koruyucu kafes olmayanlar için çok ama çok tehlikelidir.

20. Erdem Yıldırım

Erdem Yıldırım Kıdemli Üye

Seviye:
    ben Konya'da bisiklet kullanırken kask taktığım zamanlarda hiç korna duymadım.kask sizin farkedilmenizi ve saygı görmenizi sağlıyor.ben kaskımı kazalardan daha çok bu faydalı sebepten kullanıyorum :)