Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sürücülere önce ahlak dersi

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Furkan Yavuz tarafından paylaşıldı.

1. Furkan Yavuz

Furkan Yavuz Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Canım sıkılmıştı 19:30 dolaylarında bisikletimle çıktım donanım tam kask, gidonda beyaz far, sele borusunda kırmızı ışık vs. en meşhur caddemiz istasyon caddesinde yaklaşık 25 km/h hızla ilerlerken (yolun durumu: aslında 2 şerit ancak sağda park halinde araçlar var solumda trafik akıyor arada kalan bana yeterli olacak kısımda normal seyirdeyim)park halindeki aracın kapısının açılmasıyla solumdan geçen arabanın dibinden zor sığdım ve çok şükür kazasız atlattım. hemen durdum ve araçtan inen adamın yanına gittim 2 ayaklı mahluk başladı bağırmaya "dikkat etsene" diyerek... yol benim, kontrolsüz kapıyı sonuna kadar dayayıp beni sıkıştıran sensin dedim ama nafile. karakol hemen yakındaydı bağrışmaları duyan 2 polis geldi olayı anladılar ve tabiri caizse sürücüye lafla bi ayar çektiler.

şimdi düşünüyorum yolda uyuyan köpeklerin bile dikkatini çeken bir bisiklet(li) nasıl oluyor da bir İNSAN(!)ın dikkatini çekmiyor???

yola sığmasaydım duramayıp kapıya çarpsaydım ne olurdu hatta daha da kötüsü mesafeyi ayarlayamasaydım da soldaki araba bana çarpsaydı...

o adamı istediğimiz kadar suçlayalım bu insanları eğitemeyen ailelere, okul öğretmenleri ve sürücü kursu hocalarına ne diyeceğiz??? toplumsal ahlak malesef ayaklar altında.

(biraz uzun oldu af buyrun... derdim derin ve sanıyorum tek ben yaşamıyorum)

2. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Geçmiş olsun.

Aynısı geçen gün dar bir sokakta arabayla giderken geldi başıma. Adamın kapısıyla beraber kendisini de götürüyordum az kalsın. Açtığı gibi nasıl bir anda araçtan indi onu da anlamadım zaten.

Ehliyetimi aldığım kursta anlatılanları hala hatırlıyorum. Hocalarımızdan birisi üzerine basa basa uyarmıştı, trafiğin aktığı taraftaki kapıyı açmadan önce aynadan bakmak gerektiğini veya açarken tam açmadan gözle kontrol etmek gerektiğini.

Ama şu da bir gerçek ki bu ülkede ehliyet, kursa gitmeden de çok kolay alınabiliyor. Gitsen bile anlamadan, dersi dinlemeden alınabiliyor. Hala ehliyetin aşırı derecede kolay verildiğini görüyoruz. Üstelik bunca kaza ve ölüme rağmen... Ve acı gerçek; trafik polislerinin bile çoğu döner kavşakların nasıl kullanıldığını bilmiyor (araştırma konusu olmuştu bir ara). -kuralda bilgi eksikliği olan bir nokta olarak bunu da eklemek istedim-

Ümit Arabacı ve Furkan Yavuz bunu beğendi.
  3. Furkan Yavuz

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Şehrin dışına çıkarız dört ayaklı köpekler rahat bırakmaz şehrin içinde iki ayaklılar...

polislerde de trafik kurallarını ihlal eden çok niye çünkü o da halktan biri

bisikletten önce İnsana saygı bu mudur???

4. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Onlar daima haklıdır...

Şöyle bi söz vardı:
    "Arabaya sahip olabilirsin fakat bütün yolun sana ait olduğunu kim söyledi ?"

Geçmiş olsun, inanın aynı şey hepimizin başına geldi veya gelecek.

orcunkacar ve Furkan Yavuz bunu beğendi.
  5. curly89

curly89 Aktif Üye

Seviye:
    Geçmiş olsun.

Furkan Yavuz bunu beğendi.
  6. Furkan Yavuz

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bugün bu tür olaylar bakımından benim için bir dönüm noktası. canımız değersiz değil trafikte her yanlış hareketi direkt 155e bildireceğim. hatta bisikletim üzerine kamera yerleştirip kanıt bulunduracağım. ben biyerden başlayayım devamı inşallah gelir. basına da taşıyarak abartmış mı olurum sizce?

7. erim yıldırır

erim yıldırır Kıdemli Üye

Seviye:
    yani biraz abartı ama o kadar da oluversin :) aynı şey bu yaz bnimde başıma geldi feren kolum gitti o orda olmasaydı parmaklarım kırılacaktıı.. ve sürücü sadce pardon dedi ve dükkana girdi bu kadar.... Şu an ingilteredeyim burda isterseniz seyir hızınız 15 olsun şeridinizde gidiyorsanız korna bile çalmıyorlar yollar arabalrın değil bisikletlerin öncelikli olarak, Bunu görmek çok hoş ama bir o kadar da acı verici memeleketinin halini görünce....

8. Furkan Yavuz

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    sonra derler Türkiye neden kalıyor??? işte eğitimsizliğin örneğini tekrar yaşadım

9. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    O konuya sürekli dikkat etmek gerekli mümkünse biraz uzaktan geçmek lazım arabaların yanından,maalesef insanımız haksız olsa bile yediremeyip üste çıkmaya çalışıyor anlamsız bir şekilde.. Kaç sürücüye ayna kullanmayı öğretmişler ki ehliyetini verirken ?

10. Furkan Yavuz

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    kaldırımdan gitsem olmuyor yolu ortalasam trafiği engellediğim oluyor belediyede de iş yok ki bisiklet yolu yapsın

11. orcunkacar

orcunkacar Üye

Seviye:
    Furkan çok iyi söylemişsin belediyede iş yok bisiklet yolu yapsın diye.Fakat 1 sene önce yalovada bisiklet yolundan gidicek yer bulamıyordum.Belediye düşünmüş yol yapmış ama insanlarımızın vurudum duymazlığı burda bile ortaya çıkmıştı.Yollarda boydan boya araba park etmiş boş olan yerlerde ise yayalar cirit atmaktaydı.Önce insanlarımız eğitilmeli.Televizyonlardaki saçma diziler programlar yerine biraz olsun toplumun seviyesini arttıracak sosyal kültürel ahlak vb bilgiler verilse belki biraz olsun düzelme gerçekleşir.

12. Furkan Yavuz

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    yok bizim insanımız evcilik programlarından başka program izlemez. turdan az önce döndüm insanlıktan uzaktaydım dünya varmış medeniyet şehrin içi ama hiç sorun yaşamadan 80km pedalladım

orcunkacar bunu beğendi.
  13. orcunkacar

orcunkacar Üye

Seviye:
    Uzun mesafe gittiğimde başıma sorun çıkarmayacak bir bisiklet bulduğum zaman bende şehir içinden olabildiğince uzak yerlerde binicem.Ne zamanki insanlarımız biraz bilinçlenir o zaman şehir içine de çıkabiliriz..

14. Furkan Yavuz

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    şu durumda daha iyi bir çözüm malesef yok

15. bellamy

bellamy Üye

Seviye:
    bu tür odun insanlara karşı her zaman dikkatli olmakta yarar var diye düşünüyorum. her zaman için 2 kat önlem almakta yarar var.
    ben her zaman o tür durumlarda kapı mesafesi kadar bir mesafe ile arabanın yanından geçerim. bu mesafeyi bırakırım ki o odun adam arkasını kontrol etmeden kapıyı açtığında tatsız bir durumla karşılaşmayayım. trafik açısından böyle bir şey mümkün değilse durup beklerim ya da park halindeki arabanın yanından yavaşça geçerim.
    bünyede odunsavar önlemlerim tavan yapmış durumda.
    keşke bisiklet sürücülerine saygı duyulan bir ülkede yaşıyor olsaydık da bu tür gereksiz önlemleri de almasaydık.

16. Furkan Yavuz

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bisiklet üzerindeyken saygısızlığı en çok ticari araçlardan gördüm. otobüsler, kamyonlar, servis araçları vb. araçlardan kaçar oldum

17. Sinan Kefeli

Sinan Kefeli Üye

Seviye:
    bir arkadaşı ehliyet sınavında kaza yaptı ama gene de ehliyetini aldı, böyle bir ülkede yaşıyoruz. ben de sayısız defa kapı açanlarla karşılaştım ama allahtan hiçbirinde kaza olmadı. arabaların yanından gidiyorsam 20 nin üzerine çıkmamaya gayret ediyorum, dikkatti elden bırakmamak gerek. ticarilere zaten ağır laflar hazırladım. tekrardan geçmiş olsun

18. snnemr

snnemr Üye

Seviye:
    dün koskoca otobüs selektör yapıyor :) sanki ben o minnacık otobüsü görmüyorum. ama hayret geçen kadıköyde bir taksi bana yol verdi şaştım.

19. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Türk halkı gerçekten ciddi anlamda eğitimsiz, saygısız bazen kabadayı bazende duygusal olabiliyo. Tur esnasında arabadan soğuk su vermek isteyenler vs. oluyo iyi güzel :) kimisi yanındaki kız arkadaşına artistik olsun diye arabadan haksız yere küfür edip gider, kimisi küfürle uyarır eğer bir gün küfür edipte duran biri olursa ne kadar bir sporcuya yakışmasada biber gazını sıkıp gerekeni yapmayı düşünüyorum.Ne doğaya ne insanlara ne hayvanlara zararımız dokunuyo karşılığını böyle almak sinir bozucu.

Furkan Yavuz ve snnemr bunu beğendi.
  20. Ahmet Bolgi

Ahmet Bolgi Forum Bağımlısı

Seviye:
    bu konudaki benim çözüm tezim şu: her eve en az bir bisiklet ve 1 bisikletçi şart. çocuğu bisiklete binen sürücüler bisikletlileri de görür. burada bizlere düşen görev insanların bisiklete ilgisini çekmektir.

sakir yetisen ve Furkan Yavuz bunu beğendi.