SÜreklİ lastİk patlamasi nedenlerİ nedİr...

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Gültekin R. Demirkaya tarafından paylaşıldı.

1. Gültekin R. Demirkaya

Gültekin R. Demirkaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    1,5-2 yenİ aldiĞim bİsİklette sÜreklİ arka lastİĞİm İnİyor. Özellİkle diŞ lastİĞİn İÇİnİ kontrol ettİĞİmde herhangİ bİr Çİvİ tel vb. BİrŞey de bulamadim. Yalniz patlayan İÇ lastİklerİ İnceledİĞİm de benzer uzun sÜrtÜnme gİbİ İzler mevcut ve oradan hava kaÇiriyor...acaba janttan mi jant tellerİ mİ zarar verİyor bu konuda bİlgİ paylaŞimi yaparsaniz sevİnİrİm ;)

2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Nadirde olsa jant tellerinden kaynaklanan sorunlar yüzünden bu tür patlaklar oluşabilir. Jantındaki iç lastiği koruyan bandı ve telleri kontrol etmende fayda var.

3. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Önce lastik ve şamyel arasına zefal koruma bandı taktırın.sonra şamyel içine patlak önleyici sıvı takviyesi yapın;ben yaptım çok şükür 1000km dir tık yok.arazide buna dahil sadece yolda kullanmıyorum,orman,dağ tepe ova heryerde sıkıntı yok artık.bide eğer arka lastik iniyorsa şamyel kesin hava kaçırıyordur.pompa yerine dikkatli bakın.

4. Gültekin R. Demirkaya

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Oğuzhan kardeşim bilgi için teşekkür ederim. O banttan alıcam. Pompa yerlerinde birşey olacağını sanmıyorum. 4 tane iç lastiğimi hiç oldu evde yamalı iç lastik kolleksiyonu oldu. Ben özellikle sıfır iç lastiği takıyorum hep aynı olay. Büyük bir ihtimalle bahsettiğin nedenle oluyordur. Teşekkürler...

5. Gültekin R. Demirkaya

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ali kardeşim dediğinin olma ihtimali yüksek dediğin bandı almam gerek. Oğuzhan kardeşim de Zefal koruma bantı önerdi. Bilgi için çok teşekkür ederim

6. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Yeni bisikletlerde jant teli veya jant içbantlarinin hatalı olmasından sorunlar olabilir ki sizin yeni bisikletiniz icin herkes bu konuda hemfikir gibi. Olasi diger sebepler:

İç lastigin tam oturmamasi ile bir sure sonra sibop girisinden kucuk kesikler almasi.
    Dusuk lastik havasi ile kullanildiginda tumsek ve cukurlarda (ozellikle kaldirimda) lastigin sert bir vurusla esneyerek janta dayanması ve jant kenarlarinca kesmesi
    Herhangi bir patlak sonrasi dis lastikteki cismin lastik ic duvarindan kontrollerde farkedilmeyerek kalmasi ve yeniden patlamaya sebep olması
    Inik halde uzun sure bekleyen veya kullanimda eskiyen dis lastigin yan duvarlarinda olusan kucuk catlaklarin, ic lastigi "isirma" tabir edilen kistirmalarla delmesi
    Dış lastik ile uyumsuz iç lastik kullanımı (2.10 dış lastige 1.50 iç lastik veya 1.50 dış lastige 1,75 iç lastik gibi)

Tum bunlar kısa aralarla tekrar eden lastik patlamalarina sebep olur. Yeni bisiklete başlayan ve lastik sorunu yasayan / yasayacak arkadaslara yardimci olur umarim bu bilgiler...

cembarlasic bunu beğendi.
  7. Gültekin R. Demirkaya

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bu bilgi için de çok teşekkür ederim. Lastiklerim de uyum sorunu olacağını sanmıyorum ama diğer nedenleri tekrar söküp ince ince bakmak gerek. Aynı yere yakın benzer yaralanmalar var iç lastiklerde kaba olarak anlatmam gerekirse (keşke resimlerini çekseydim hepsine yama yaptım ) noktalarla "............::::::" iz oluşmuş ve en sonrakiler biraz daha büyük ordan hava kaçırıyor.

8. Fatih Çetin

Fatih Çetin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    pratik ve masrafsız diğer çözüm;
    eski iç lastiklerinizden birini uzun şerit halinde kesin. Bu şeridi jantınızın iç lastikle temas ettiği kısım arasına sarabilirsiniz.

9. Gültekin R. Demirkaya

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bu da güzel fikir . Zaten yamalı iç lastik kolleksiyonum vardı. Birini feda edebilirim. Çok teşekkür ederim