Sürekli aynı viteste gitmek

aso2

Aktif Üye
Tepki
71
Bisiklet
Giant
Arkadaşlar genelde vites değiştirmeği sevmediğim için ruble nin en küçük dişlisinde gidiyorum yokuşlarda yada hız yapacağim zaman aynakoldan oynama yapıyorum bunun bir zararı olur mu?Haliyle rublenin diğer dişlileri pırıl pırıl diyebilirim:) temizlik te bir faydası olur mu ? rubleye bir zararı olur mu?

Scudo

Aziz Özkan

Forum Bağımlısı
Tepki
474
Bisiklet
Corratec
@aso2

zincirin uzun süre çapraz ve gergin bir şekilde kullanılması kullanım ömrünü kısaltır diye biliyorum . arka aktarıcıya da belki zarar veriyordur .

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
hep aynı dişliyi kullanmanız o dişin diğer dişlerden önce eskimesine neden olur.vites değişimini aynakoldan yapıyorsunuz.arka en küçükte iken önü küçük dşlide kullanıyosanız zinciri çapraz kullanmış oluyosunuz ki buda dişli için iyi bir kullanım tarzı değildir.gereksiz ses yapabilir yada dişli ömrünü kısaltır.

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
Bu çok zararlı doğru kullanım aynakol en küçük iken arka 1-2-3 , aynakol 2 iken arka 4-5-6 aynakol 3 iken 7-8-9 " 27 vites için " rampalarda bile en küçük dişlide kullanmanız en küçük dişlinin erimesine "yıpranmasına" neden olacaktır . Zincir ömrünüde kısaltacaktır . Kadans düştüğü içinde dizlerinizde ağrılar başlama ihtimali var . Benim bildiğim zararları bukadar ama biraz forumda dolaşırsanız daha fazlasınıda bulabileceğinizi düşünüyorum ... :)

bicylerace

Daimi Üye
Tepki
188
Bisikletin kullanma kılavuzunda da yazar ön ve arka dişliler beraberce küçük veya büyük kullanmayın der. Çapraz çalıştığından zincir gerilir arka değiştirici dişlilerini zorlar, ön-arka dişliler de çabuk aşınır.

aso2

Aktif Üye
Tepki
71
Bisiklet
Giant
aynakolun en küçük dişlisinide kullanmıyorum zaten genelde 2 veya 3 bu kullanım şekli çapraz değil ama yıpratma olur heralde
Şuna kadar da dizlerimde hiç bir ağrı olmadı ama anlamadım gene

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
(link) bu yazıyı okursanız sanırım diz ağrısından kastımı anlayacaksınız

• Beğen
Tepkiler: aso2

aso2

Aktif Üye
Tepki
71
Bisiklet
Giant
@phoenix33

Yanı ben şimdi ruble en küçük dişlisiyle aynakolunun ortasında gitmekle düşük kadansla mı gidiyorum yada aynakolun en son dişlisiyle gitmekle , yanlış mı sürüyorum??:)

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
Ne kadar hızlı gidiyorsunuz bilmiyorum ama dakikada çevirdiğiniz pedal sayısı aman neyse konu nerden nereye geldi olayın aslı zincirin çapraz dönmesi hem dişlilere hem zincire kısacası bütün çekiş sistemine zararlı :D