Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Suntour XCR LO maşayı 120mm yapmak

Konu, 'Süspansiyon' kısmında Kaan Elitok tarafından paylaşıldı.

1. Kaan Elitok

Kaan Elitok Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bu masadan aldim nasil 120mm olarak kullanabilirim? Bir dokuman,video vs. bilen varsa yazabilir mi?

2. iskender şerit

iskender şerit Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    enteresan....... :)

3. Kaan Elitok

Kaan Elitok Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

enteresan olan nedir anlayamadım? 80/100/120mm kullanılabileceği yaziyor sitesinde

4. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    XCR maşalarda bu ayar yok diye biliyorum ama yeni modelleri incelemedim eklemiş olabilirler.Forumda bu konuyu epicon maşa ile çok güzel anlatmış bir konu başlığı var aratırsanız bulabilirsiniz.Aşağıda vereceğim linkteki pdf dosyasında da aşağı sayfalara inerseniz axon maşa üzerinde bu değişim anlatılıyor .Link :

http://srsuntour-files.dbap.de/_public/tuningbase/downloadarea/catalogs/SRSuntour_Workshop_Book.pdf

Kıssadan hisse anlatmamı isterseniz.mMaşanın yay olan bacağını açtığınız zaman maşanın bacağında bir pim ve biraz daha uç taraflarında delikler göreceksiniz.Şu an pim ortada ise (toplam 3 delik oluyor 80-100 ve 120 mm lere denk geliyor) 100 mm de çalışıyor demektir bu pimi söküp maşanın üst tarafına gelen deliğe takarsanız 120 mm ye ayarlamış oluyorsunuz.Son olarak tekrar yazıyorum xcr maşalarda bu ayar eski modellerde yoktu (2011 yılına kadar olanları söktüm taktım 2012 hiç sökmedim) olduğuna emin iseniz açın derim değilseniz bu maşalar her sök yapıldığında ömründen azalma yapıyor fazla açılıp kapanmaya müsait maşalar değil.keçeleri çabuk boşluk yapan maşalar.

Not:Şimdi bende sitesinde baktım 2012 modellerde söylediğiniz gibi 80-100-120 olarak ayar kısmı mevcut.Muhtemelen eski axon ve epicon maşaların borusunu xcr modellerine geçirmişlerdir ve değişim yukarıda anlattığım gibidir.Detaylı anlatım yapmamış sitesinde.farklı bir ayar olsaydı muhtemelen anlatımı olurdu.

5. Barış Özegemen

Barış Özegemen Swim Bike Run

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    ferhat bey çok açıklayıcı bır yazı olmuş fakat sormak ıstedıgım bende epicon masa var ve 80-100-120 mm hangısınde bılmıyprım ne gıbı bı olayı var bunun artısı ve eksılerı neler .. sımdıden tesekkurler...

6. Kaan Elitok

Kaan Elitok Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

teşekkür ederim, demek ki hiç açmaya gerek yok, 2009 model maşa

http://www.srsuntour-cycling.com/dstore/products/Suspension+Fork/2361/XCR/SF9-XCR+LO+26'.html maşa bu

7. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Aynı sayfada bu maşanında 80 veya 100 veya 120 diyor ama ben daha önce açtığım 3-5 tane xcr maşada bu olayı görmedim (pimlerden bahsediyorum) açıp görmüş olan varsa nasılsa okuyunca paylaşacaktır.Sizin elinizde varsa açması çok zor değil yarım saatinizi almaz bir bakıp paylaşırsanız bizde kesin öğrenmiş oluruz.Nasıl olduğunu ilk verdiğim pdf dosyasında göreceksiniz.

8. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bu mesafeler maşanın esneme (çalışma mesafesi) yada sizin anlayacağınız biçimde üstte parlak olarak duran maşanın içine giren boru kısmının uzunluğu.Artısı eksisi derseniz bu tamamen kullanıcının kullanım şekli ve kullandığı arazinin yapısı ile ilgilidir.Ezilmiş toprak stabilize yolda 120 mm maşa ile gezmek anlamsız olacağı gibi arazi inişinde de 80 mm maşa sizi çok korumaz taklaya müsaittir.

Kıssadan hisse eğer yarış koşmuyorsanız bisikleti de performans ve yarış yerine doğa keyfi ve spor amaçlı kullanıyorsanız maşanız hangi yükseklikte çalışırsa çalışsın çok da önemli değil bu değerler üst limitlerde kullanım için hassastır spor binişleri arazi gezileri için çok önemli değildir.

9. Barış Özegemen

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:

valla yarışa hiç katılmadım ama arazıde baya bı zaman harcıyorum şimdilik katılma gibi bir planımda yok ozaman bole durmasında sımdılık bır saknca yok... cevap ıçın teşşekkur ederim...

10. Berat Öztürk

Berat Öztürk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Brsegemen hatırlarsanız bn bisikletiniz fotoğraflarınızı paylaştığınızda bn size maşasnız sanki biraz içeri girmiş demiştim sizik sanırım şuan 100 mm

11. Kürşat AKINCI

Kürşat AKINCI Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ferhat Köse bunu beğendi.
  12. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    İlk mesajımda bahsettiğim forumda bir arkadaşımızın çok güzel anlattığı bölüm buydu :) teşekkürler Kürşat...

13. Barış Özegemen

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
  14. iskender şerit

iskender şerit Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    konuyu açan kişiye soruyorum. Sağlıklı cevap verebilmem için size bisikleti nerede sürüyorsunuz ya da süreceksiniz ?