Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Suntour XCM? XCR?

Konu, 'Süspansiyon' kısmında Ender TURAN tarafından paylaşıldı.

1. Ender TURAN

Ender TURAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merabalar arkadaşlar, yeni bir bisiklet toplama niyetindeyim ve maşa seçme konusunda sizlerden yardım istiyorum.

Forumda çok sayıda Suntour XCM maşa ile ilgili konu gördüm fakat XCR ile pek rastlayamadım. Bu iki maşa arasında kaldım. Sorum XCR aradaki fiyat farkına değer bi kalite sağlar mı? Ayrıca XCR'de sertlik ayarı ve tepme ayarı var mı? Erdoğanlar bisikletten baktım fakat pek anlayamadım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

XCM: http://www.erdoganlarbisiklet.com/store/product_info.php?cPath=21_64&products_id=232

XCR: http://www.erdoganlarbisiklet.com/store/product_info.php?cPath=21_64&products_id=231

2. Burak ELMAS

Burak ELMAS Kıdemli Üye

Seviye:
    xcr ile xcm arasında dağlar kadar fark var kesinlikle xcr derim çalışmasından tutun agırlığına kadar her yönde xcm yi geride bırakır ayrıca ne kadar xcm varsa boşluk yapmış forumda şikayeti olanlar çok uzun lafın kısası xcr:in: :in: :in:

selçuktan, Onur Kahraman ve Ender TURAN bunu beğendi.
  3. Kir-pi

Kir-pi Biyomedikal Enginar

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Xcr xcmye göre baya önde bir maşa
    Boşluk daha az yapar.Çalışması daha iyi,Daha hafif ve ayrıca görsel yönden daha güzel.
    Şuana kadar 2 tane xcr kullandım.İkisindende memnunum.Hiç bir sorun çıkarmadı ayrıca bakımıda çok kolay.

Ender TURAN bunu beğendi.
  4. M.Kaba

M.Kaba Forum Bağımlısı

Seviye:
    xcr daha fonksiyonlu xcm den üstün parçadır

gok ve Ender TURAN bunu beğendi.
  5. Ender TURAN

Ender TURAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Daha fonksiyonlu derken? İkisinin de kilitlemeli olduğunu biliyorum. Ama XCR'de sertlik ayarı ve tepme ayarı var mı?

6. Kir-pi

Kir-pi Biyomedikal Enginar

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Tepme ayarı yoktur.

7. Kutay Özdemir

Kutay Özdemir Forum Bağımlısı

Seviye:
    xcm bir süre sonra boşluk yapacağından sıkıntı yaşayabilirsiniz xcr yi tavsiye ederim hem gidondan lock out düğmesi de var boşluk yapma ihtimali de xcm ye göre bayaa bir az
    TAVSİYE OLARAK XCR Yİ ÖNERİRİM

8. Ender TURAN

Ender TURAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Verdiğim linkteki XCR'de gidondan kilitleme yok. Turn key lock out yazıyor. Zaten gidondan kilitlemenin pek avantajı olduğunu düşünmüyorum.

9. kucukdev

kucukdev Üye

Seviye:
    bende gidondan kilitlemeli xcr maşa kullanıyorum. gidondan kilitlemenin avantajı kullanılınca anlaşılıyor

10. Ömer Özen

Ömer Özen Aktif Üye

Seviye:
    arkadaşlar biliyorum konuyla alakası yok ama. bende maşa araştırırken xcm ve xct gördüm. bu iki modelden hangisi daha iyi ve neden daha iyi ? aynı zamanda V1 V2 V3 modellerinin ne farkları var. ? hangisi daha iyi, ,neden ,?? teşekkürler..

11. Cyclist999

Cyclist999 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Hepsi yaylı maşadırlar, ama xcr magnezyum alaşımlı kollara sahip olduğunda daha hafiftir. ve içinde kullanılan iç malzemelerin seviyesi daha yüksektir mesela yayı daha iyidir.
    XCR>>> xcm v2 veya v3 > v1

12. Cem Helimoğlu

Cem Helimoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    kesınlıkle xcr

13. Taner Erinmez

Taner Erinmez Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Alternatif bir cevap olarak, Bence biraz para toparla direk epicon al. Ben onu araştırıyorum, fiyatı 300-350tl civarı. 1.7kg tepme ve sertlik ayarı, gidondan kilidi var.Axon'un gördüğüm en iyi modeli bile 1.5 kg. yakın birbirine. Havalı maşa hem.

Xcm v3 gidondan kilitli kullanıyorum ben. Yeniyim ve memnunum şimdilik bir sorunu yok. Arkadaşların söylediği gibi xcr 2.2 daha kaliteli malzemelerı var, xcm 2.6kg v2 de normal lock out var, v3ler değişiyo gidon kilitli var normali var.

Gidondan kilitleme olayı ayrı bir konfor. Kilidin konforu zaten biliniyor, gidondan istediğin saniye kilitle, canın o an hızlanmakmı istedi bas ve pedalla, yavaşladın engebeli bir araziyemi giriyorsun,yada bozuk yolamı giriyorsun aç kilidi devam et..Asfaltta hızlı gidiyorsun kapalı, varacağın yere geldin kaldırıma mı çıkacaksın aç ve çık.. Maşa üzerindeki kilitte böyle bir şansın yok. kilit açayım kapatayım derken dengeni kaybedebilirsin işten bile değil.

14. Hasan Bildik

Hasan Bildik Üye

Seviye:
    ben xcr maşa kullanıyorum memnunum cok konforlu

15. Ömer Özen

Ömer Özen Aktif Üye

Seviye:
    peki bu furş borusu denilen şey Salcano NG650'ye uyar mıdır ? genelde uymaz dendi ama sizde bi yardımcı olursanız çok sevinirim.

pedallı günler.

16. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    xcr genelde daha ust modellerde kullanilan maşa.yay kalitesi daha iyi oldugunu biliyorum.

17. ozan erdem

ozan erdem Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    http://www.srsuntour-cycling.com/dstore/products/Forks/2885/XCM+V3/SF11-XCM+V3+HLO+26'.html

http://www.srsuntour-cycling.com/dstore/products/Suspension+Fork/143/XCR/SF-XCR-LO.html

Üreticinin sitesinden detaylı bilgi edinebilirsin.Fakat bildiğim kadarıyla bilgi vermem gerekirse kardeşimin kadrosunu toplarken xcr gidondan kilitlemeli olanı tercih ettik O yüzden az çok tanıyorum ürünü.Xcm takılı bir geotechi ise çok kısa süre bir arkadaşın bisikletinde denemiş oldum.İkisi de yaylı maşadır doğru.Xcrde alt borular magnezyum diye biliyorum hafiflik olarak bu yüzden üstün.Xcrde sertlik ayarı var hakkıyla görev yapıyor xcmdeki bu durum nedir bilmiyorum.Darbelere verdiği tepki olarak xcm ile xcryi zaten kıyazlayamazsınız bile zaten bisiklet almayı düşünüp de bisiklet modellerine bakanlar 700-1000 arası giriş seviye üstün markalarda xcr malesef bulunmadığını görürler çünkü fiyat olarak da farklılar zaten örn:

giriş seviyesi bir ht mtb:
    http://www.aktifpedal.com/specialized-bicycle/dag-bisikleti-ht/hardrock/hardrock-by ---- xct kullanılmış gördüğünüz gibi
    aynı markanın biraz daha pro modeli
    http://www.aktifpedal.com/specialized-bicycle/dag-bisikleti-ht/rockhopper -----xcr kullanılmış . . .

gördüğünüz gibi aralarındaki fark az değil xcm xct standart 100mm yaylı mtb maşası xcr ise biraz daha kalite performans hedefli ürün ki fiyat performans olarak da çok iyi bir üründür eğer imkanınız varsa diğer arkadaşın da önerdiği gibi bir epicon alıp havalı amortisör rahatlığını tavsiye ederim eğer bütçeyi zorlamadan kaliteli maşa alayım derseniz de kesinlikle xcmden uzak durmanızı xcr tercih etmenizi tavsiye ederim.
    Benim bildiklerim bu kadar bu konuda,şimdiden hayırlı olsun bol pedallar. . .

( bu arada konu 2009'da açılmış işimdi farkettim :) )

medetkerem bunu beğendi.
  18. yahyaeminbaris

yahyaeminbaris Forum Filazofu

Adı:
    Yahya
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bu xcr bende gidondan kitleme soz konusu degil gidondan kitlemeli olmayip gidondan kitlmeliye donebilyo mu bu masa

19. asdasdasdasd

asdasdasdasd Forum Demirbaşı

Adı:
    muhammet
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    rock shox maşa araştır bence :D suntourdan uzak :D

20. yahyaeminbaris

yahyaeminbaris Forum Filazofu

Adı:
    Yahya
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    sr sountourdan memnunum bayaaaaaaaa her markada oldugu gıbı dandık bır model cogu zaman sıkıntı yaratabilir heralde sıkıntı yasamıssın :D @maboc