Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Suntour XCM V2 Maşa Kilit Vidası

Konu, 'Süspansiyon' kısmında sado tarafından paylaşıldı.

1. sado

sado Forum Bağımlısı

Seviye:
    Selamlar,

Suntour XCM V2 amortisörümün mavi renkli kilitleme vidası bisikleti bağladığım yerde yerinden sökülüp alınmış:(
    Kilit vidası olmadığı için geçen gün maşanın içinden bir parça fırladı:eek:
    Neyse ki farkedip geri dönüp aldım. Maşa dağılmadan kilit vidasını bulabilirsem kendimi şanslı sayacağım gerçekten.
    Acaba yedek parça olarak nerede bulabilirim?

2. ugur.2034

ugur.2034 Kıdemli Üye

Seviye:
    yedek parça olarak değilde çıkma olarak bulunabiliyor sanırım benim başımada geldi ama bulamadım

sado bunu beğendi.
  3. sado

sado Forum Bağımlısı

Seviye:
    Şimdilik geçici de olsa enteresan bi çözüm buldum kilit vidası problemine. Artık yedeğini bulana kadar idare eder sanırım.
    Çözüm de şöyle;
    Kilit vidası çevrilince altında bulunan alyan saplı yuvarlak plastik bir parça dönerek kilitleme ve açma işlemini gerçekleştiriyor. Ben de o parçayı çıkardım ki mavi kilit vidası olmadığı takdirde hareket halindeyken yerinden fırlayabilecek kadar serbest bir parça. Ardından 4 numara alyan şeklinde olduğunu anladıktan sonra bir adet 4 numara alyan anahtarını gözden çıkardım :)
    Kilit yuvasının iç çapının 22 mm olduğunu kumpas yardımıyla ölçerek öğrendim.
    8 mm kalınlığında bir abanoz parçaya 25 kuruş yardımıyla bir daire çizdim :)
    Kıl testere ile daire şeklini kesip çıkardım.
    Tam merkezden 4 mm lik ağaç matkabıyla deldikten sonra 4 numara alyanı çekiç yardımıyla istediğim uzunluğa gelene kadar çaktım.
    Alyan anahtarının kısa kısmı yukarda kalıcak şekilde maşaya monte ettim.
    Abanoz parçayı rahat dönmesi için yağladım.
    Aynı uygulama ağaç yerine polyamid benzeri plastik materyaller kullanılarak ta yapılabilir.
    Bakalım bir tur sonrasında parça yerinde kalacak mı çok merak ediyorum :)