Suntour Axon D-RL vs. Rock Shox Dart 3

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
Merhaba arkadaşlar Sedona SD-761 imde hiçte yakışmayan bir amortisör kullanıyorum (2004 Model Suntour M5000) Mesafesi 64mm. yani yetmiyor ve yetti artık :]:D Değiştirmeyi düşünüyorum.
Şu an için aklımda Suntour Axon D-RL ve Rock Shox Dart 3 var.Kullananlar varsa memnunlar mı?
Detaylı bilgiye sahip olanlar ikisini karşılaştırarak beni aydınlatabilir mi?
Ayrıca aynı seviyede önerebileceğiniz başka amortisörlerde varsa da açığım
Yazılacak cevaplar için şimdiden çok teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: oooo_z
Scudo

Onur Kula

Forum Bağımlısı
Tepki
819
İsim
Onur Kula
Bisiklet
Specialized
Yerli yabancı forumlardan gördüğüm bildiğim kadarıyla Dart3 daha sağlam ve daha iyi bir maşa.Ama forumdaki diğer arkadaşalar daha kesin bilgiler vereceklerdir.

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
Daha sağlam demişsin anladım ama iyi derken ne yönden iyi hafiflik,şekil v.s olabilir biraz daha ayrıntıya ihtiyacım var yine de teşekkürler

• Beğen

Onur Kula

Forum Bağımlısı
Tepki
819
İsim
Onur Kula
Bisiklet
Specialized
(link)

Dart3'ün puanı 170 dolarlık bir maşaya göre iyi bir puan, ayrıntıları ve hakkındaki yorumlarda iyi sayılır.Rebound ve lock out' unun iyi çalıştığını söylüyorlar.Soğukta ise sertleştiğini belirtmişler.Ve genel olarak fiyatına göre performanslı olduğu söylenebilir. Axon'u şu an bulamadım, Ama bazı arkadaşlarım kullanıyorlar, hassaslığı orta seviyede ama esnemezlik konusunda Dart'ın daha iyi olduğunu kullanmasam da yorumlara bakarak söyleyebilirim.

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
Bu arada RST Rapide de hoşuma gitti Türkiye'de fiyatı ne kadar bilen varmı

• Beğen

Ali Niyazi Duman

Daimi Üye
Tepki
79
arkadaşım öncelikle merhaba ben dart 3 kullanıyorum ve memnunum gerek ağırlığı gerek tepkileri olsun gayet güzel axon unda artısı gidondan kitlemeli olması onunda darttan alta kalır yanı yok ama ikisi arasında kalsam ben yine dart ı seçerim.rst içinde kulaktan dolma biraz ama fiyat performans oranının çokta iyi olmadığını duymuştum ayrıca erdoğanlar bisiklette 100mm dart 3fiyatı 177ytl ye düşmüş kaçırma derim

• Beğen
Tepkiler: yighitjan

Mithrelios

Daimi Üye
Tepki
167
axon d-rl kullandım. dezavantajı, tahminimce 70kg civarı için optimize edilmiş olması. yani 75-80+ kilo kullanıcılarda çok yumuşak kalıyor en sert ayarda bile. bunun dışında bir eksisini görmedim. fiyatına göre güzel bir maşa bence.

dart 3 bilmiyorum kullanmadım hiç. fakat bir maşa değişikliği yapacaksan ve bütçen uygunsa biraz daha harcama yapıp axon s-rl almanı tavsiye edebilirim, ben şu anda kullanıyorum(kiloma uymayınca d-rl yi arkadaşımın bisikletine takıp kendime s-rl aldım). sd 761 hafifliğinde bir kadroyu daha iyi tamamladığını düşünüyorum. standart donanımlar 18" kadro(turkuaz olan) ve s-rl ile 11.8kg civarı geliyor bisiklet(pedallar dahil ve standart pedallar) ve uzun süre de değiştirmeyi düşünmem boyle memnun olursam performansından. tekrar yaylı bir amortisör alsaydım eğer, daha erken bi noktada havalı bir modele geçmek isteyecektim neticede.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Dart 3 yanlış hatıtlamıyosam erdoğanlarda indirime girmişti bu yüzden dart 3ü tercih ederdim . Axonlar hakında şu ana kadar şikayet duymadım yani güzel süspansiyon kendimde deneme sürüşü yaptım xcm ler gibi reboundu geriye birden vermiyodu. Darbe emişi gayet güzeldi . Ama yinede Dart 3 çünkü indirimde :D

Atahan Akıllı

Forum Bağımlısı
Tepki
647
bi abimiz de aynı ikilemde kalmıştı. kısa bi araştırma sonucu axon aldı.

Mustafa_Temizel

Daimi Üye
Tepki
70
Bisiklet
Salcano
Arkadaşım ben 4 gün önce axon d-rl aldım.Alt seviye bir maşadan böyle bir maşaya geçince insan aradaki farkı çok iyi görüyor.Konuya gelecek olursak.Bence ikisi arasında pek fark yoktur.Sebebi ise ikiside aynı fiyat aralığında.Bu yüzden bu maşaların kullanım ömrü özellikleri çalışma sistemleri birbirlerine yakın olacaktır.O yüzden senin aklına hangisi yatarsa onu tercih et.Ben şahsen axondan gayet memnunum.

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
cavaplarınız için teşekkürler axon d-rl kullananlar axon S-rl veya dart 3 100mm kullandılarsa onlardan birini önerirmi 200$a kadar çıkabilirim S-RL de bu düzeyde zaten tekrar teşekkürler

• Beğen