Suntour axon d-rl mi yada xcm lockout mu?

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@borabEvet kulağa garip geliyor. Ama gerçekten de sanayide kullanılan biçimi de "patlamış"dır (resim/çizim/görüntü).

Yukardaki mesajlarda sanırım benim çevirim gibi algılanmış. Benim çevirim değil. Aksine büyük ihtimalle ben doğmadan önce de türk sanayisinde kullanılan bir deyimdir. Kişisel olarak da oldukça uygun bir çeviri olduğunu düşünüyorum.

Scudo

borab

Forum Demirbaşı
Tepki
146
Gürol bey
Yaş olarak yakınız ben 30 yaşıma girdim.
İnşallah sizin yaşınızda bende oraları görürüm.

Ama bi olay varki 2004 yılında ben axon un havalı modelini kullandım. İçini açtım bakımını yaptım daha sonra sattım. Maşa hakkında bilgim var.

Hatta İzmir Güzelyalıda Doruk bisiklet var Erdem işletiyor orayı.
Erdem'dede aynı maşadan vardı. İzmir'de bu maşaların 80mm çalışma mesafeli olanları satılıyodu. Maşayı ilk aldığında 110mm filan çıkarmıştı boyunu öle kullanıyodu. Daha sonra maşanın salınımı yavaş diye Suntour avrupa'ya mail atıp daha hızlı çalışan bi nitrojen kartuşu getirtti
Keşke o maşa hala olsada foto çekip kartuşu size gösterebilseydim.

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
@günay

Günay ben bunu güneyimden! uydurmadım. Maalesef yeni bir şey öğrenmeyi bir terim bile olsa eyvallah deyip geçiştirememeyi anlayamıyorum.

30 yaşındayım ve 13 yıldır tamamen İngilizce kullanarak çalışıyorum; işim dış ticaret ve teknik satınalma. Yani exploded view terimini siz daha 9 yaşındayken de kullanıyordum. Hala da kullanıyorum.

Polemiğe girmektense karşınızdaki insanın kim olduğunu, ne iş yaptığını, ne bildiğini kibar bir dille iletişim kurup bilgi alışverişine dönüştürmek güzel olmaz mı?

Sizse dalga geçip hala muhalif olmak için uğraşıyorsunuz.Anlaşılmaz...

Bora doğru demiş aslında; montaj resmi denilseymiş zamanında belki öyle yerleşir giderdi.

• Beğen
Tepkiler: Firochromis

borab

Forum Demirbaşı
Tepki
146
olabilir birçok yabancı filmin isimleri çevirirkende saçma sapan kelimeler kullanılabiliyor. Ve aklımıza o şekilde kazınıp gidiyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@borab

Hayır Bora Maşa hakkında bilgin olamaz imkansız...bende kullanıyorum şu an 100 mm den 80 mm ye düşürmek için MONTAJ RESMİN e bakarak hangi parçayı modifiye edebileceğimizi düşündük taşındık ..maşayı söktük dağıttık .. sanayiye gittik geldik tornada bizzat çalıştık o kadar uğraştık ...senin de benim de erdem in de ali abinin de illaki fabrikayı görmemiz lazım ki konuya hakim olalım...bi de sanırım yaştan da kaybediyoz

borab

Forum Demirbaşı
Tepki
146
arkadaşlar kelime çevirilerine takılmıyalım.

Ama bu konu başlığı altında Axon modelleri hakkında epey bilgi var.

Sağ tarafında kilit mekanizmasının çalıştıran ve maşanın salımını düzenleyen bitüp var. O tübün içindede NITROJEN ( azot ) var.
Bu kesin.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@borab

ama biz yinede emin olmak için topluca bir fabrikayı ziyaret edek...baş mühendisle konuşak...

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@borabBen de diyorum ki, bunun kesinliğini bana kanıtlayın. Diyeceksiniz ki "işte teknik döküman", işte Suntour'da şu kişi söyledi bunu.

"Patlamış" kelimesi için google'a şunu yazın arayın; "patlamış teknik çizim/resim".

Yukardaki bazı mesajları da okumak üzücü tabi. Yazdıklarımla dalga geçilmesi yani. Gerçi hata ben de ki bilgilerimi paylaşmaya çalıştım. Değer görmediğine göre de uğraşmaya gerek yok.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Arkadaşlar lütfen burda olmamızın nedeninin bilgi paylaşmak olduğunu hatırlayalım, mesajlarımızda birbirimizi rencide etmeden ve alaycı saykastik bir tavır kullanmamaya dikkat edelim.

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@günayGünay, Suntour'dan bahsi geçen tüpün teknik detaylarını istedim. Hani olmaz ama, azot tüpü çıkarsa da buradan özür dileyeceğimi bil. Evet Azot bazı amortisörlerde kullanılıyor. Bunu biliyoruz. Suntourdan cevap gelsin, nelerde Azot olduğuna dair de bir mesaj yazarım.

borab

Forum Demirbaşı
Tepki
146
Gürol bey
Ahhh diyorum Ahhhh
Keşke Hala o maşadan bende olsaydı çoktan tüpün fotosunu koyardım.
Bak maşayı almadan önce araştırmıştım mtbtr nin arşivinden bu yazıyı oku.
(link)

borab

Forum Demirbaşı
Tepki
146
Dip Not: Maşayı 2004 yılı sonunda aldığımı hatırlıyodum ama 2005yılının başında almışım

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@borabBoşver Bora, önemli değil. Suntour bilgiyi gönderince konuşma sırası bana gelecek.

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@borab
Yahu, Allah da seni güldürsün. Demek kaynak buydu. Sanırım oradaki Bora da sensin... Okudum okudum. Ama şunu anladım:

Sen, Hidrojen demişsin.
Cüneyt, bir yanlışlık olmalı hidrojen deildir demiş (hatta hidroliktir demiş)
Sen, Erdem dedi demişsin.
Aybars, Hidrojen değil, Nitrojendir o demiş (tahminen amortisör teknolojisinde kullanılıyor demek istemiş, Axon'dan bahsetmiyor)
Cüneyt, Evet Nitrojen arka amortisörlerde kullanılıyor demiş (O da Axondan bahsetmemiş).
Sen, demekki doğrusu Nitrojenmiş demişsin.

Ben de şimdi diyorum ki, bana o tüpün içinde Azot (Nitrojen) olduğunun bir belgesini sunun, sizden özür dileyecem.

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
@günay

Yavaş; bahsettiğin adamlar benim ailem gibidir. Erdem'in de Ali Abi'nin de yeri başkadır. Bunu da sana cevap olsun diye yazmıyorum. Bora ile samimi arkadaşsan ya da iletişimin iyiyse biraz bilgilendirsin seni.

Evet yaştan kaybediyorsun; yuvarlak hesap sen 10 yaşındayken biz bor yağını sever halde birşeyler yapmaya çalışıyorduk. Bu arada aynı tarihte benim 18'imdeyken Opel Motorsporları A.Ş. tarafından mekaniker olarak yetiştirilmek üzere davet edilmemi de böbürleniyorum sanılırı diye üzülerek yazmak zorundayım. O zamanlar yeni yeni yayılan aluminyum kadrolar için 34.9 aluminyum kelepçe, bir sürü amortisör modifiyesi, ıvır zıvır bulamadığımız parçalar...

Zaman içinde yaş ilerledikçe ve malzeme bulmak kolaylaştıkça bunlardan koptuk; bu doğru ama mekanikten hiç bir zaman ayrılmadık. En son 2004 yılı başında Marzocchi amortisörüme fren pivotu yaptım paslanmaz malzemeden, o günden beri de bir parça yapmamışım.

Sıkıldım artık böyle insanlara laf anlatacağım diye uğraşmaktan; özetle, "say beni, sayayım seni" derdi dedem.

Son lafım da budur. Herkese selamlar.

• Beğen
Tepkiler: İsmail Ağıllı

borab

Forum Demirbaşı
Tepki
146
Gürol bey Bu bir ön araştırmaydı.
Ama aldıktan sonra bizzat Suntour Axon modelini açıp. Kendi gözüm ile maşanın içinde ne var ne yok gördüm.
Bende sizin inadınızı anlamıyorum. Burada bizzat maşa sahibi olan ve kendi gözleri ile o parçayı gören ( resimler aracılığıyla değil ) insanların söylemlerine inanmıyorsunuz.
Bu inat niye.....

İzmir İtek A.Ş. (bianchi'nin fabrika satış yeri)
Suntour axon'u ilk onlar Türkiyeye getirdi. Sürekli ticari açıdan suntour ile ilişkisi olan insanlar.
Tel numarasını onların haberleri olmadan veremem.
Ama istiyorsanız bulursunuz. Konuşacağınız kişide ALİ EKBER KILIÇ'tır.

Ali ağbi TÜRKİYE'de bisikletin herşeyi hakkında bilgi sahibi olan sayılı insanlardandır. Suntour'un axon modelini yüzlerce defa söken bakım yapan biridir.

borab

Forum Demirbaşı
Tepki
146
Ve siz bu saatten sonra Suntour dan ne beklerseniz bekleyin Haklı olan taraf biz olduğumuzdan özür dileyeceksiniz.

SAYGILARIMLA
Bora BAYRAKTARLAR

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@borab
Neden? Siz benimkilere inanmayınca oluyor da, ben inanmayınca neden olmuyor?

Bana, üzerinde hiç birşey yazmayan, tamamen kapalı bir sistemin içinde ne olduğunu gördüğünü söylüyorsan ben buna inanmam. Bırak kapalı olmasını, içini açsan bile Azot ile havayı ayırt edemezsin. Suntour, gerek kataloglarında gerek sitesinde ve kullanım kılavızlarında hiç bir şekilde Axon için Azottan bahsetmemişken neden sana inanayım? Evet Suntour'un Azot tüplü amortisörü var fakat bu Axon değil.

Tekrarlıyorum, seri üretimdeki Axon'ların içinde Azot varsa bana bunu kanıtlayın.

Yukardaki "patlamış mısır" terbiyesizliğini yapmamış olsanız mesaj bile yazmayacaktım. Ancak görüyorum ki iki arkadaş arasında alay konusu olmuşum.

@borabAli'ye selam söyle, iyi arkadaşımdır.

Firochromis

Daimi Üye
Tepki
234
İsim
Fırat Çıngı
Bisiklet
Diğer
Bora Bey, merak ettiğim bir şey var. Maşanın içindeki tüpte, muhteviyatıyla ilgili bir bilgi var mıydı? Maşanın içini açtığınıza inanıyorum, o parçayı gördüğünüze de inanıyorum ama içinde ne gazı içerdiğini yazmıyorsa gazın ne olduğunu bilemeyiz diye düşünüyorum.

Saygılar

Not: Sadece ve sadece bilgi alma amaçlı bir mesajdır, polemiğe dahil olmak istemiyorum :)