Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

şunada bir bakın

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında honour92 tarafından paylaşıldı.

1. honour92

honour92 Yeni Üye

Seviye:

Her bir santimetrekaresi sürprizlerle dolu bu ?ehirde, so?uk ve ya?y?ly bir ak?am üzeri rastladym ?aban Önder'e.
    Biz, 'aman bir saçak alty bulsak ta sy?ynsak' diye paniklemi? bir haldeyken, O, ya?mura çamura aldyry? etmeyen bir dervi? edasyyla , kurulmu? bisikletine, açmy? radyosunu, çekmi? tentesini pedal çeviriyordu. Evet evet tentesini. Bisikleti bir cabrio otomobil gibi tenteliydi ve her tarafyndan bir ?eyler fy?kyryyordu. ?u Pakistan, Hindistan otobüsleri gibi. Ya da Rio Karnavaly'nda arabalar görürüz ya. Onlar gibi.

Birden bir ?im?ek çakty. Baktym ki gökyüzünde de?il beynim de çakyyor. (Kabul. Tam olarak öyle olmady ama, ne yapayym? Yyllardyr bu cins yüzlerce cümle okudum. ?imdi bir tane yazmy?ym çok mu?) Bu orjinal bisikleti ve sahibini www.mtbtr.com okurlaryna tanytmak boynumun borcuydu. Bisikleti durdurdum ve en yakyn zamanda bir görü?me yapmaya ikna ettim.
    Bir hafta sonra ?aban Usta'yla bulu?tuk. "Benim hayatym romandyr aslynda" yla ba?layan hikayesini, bisikletiyle olan ili?kisini, dereleri tepeleri konu?tuk.

"1957 yylynda Bolu'da do?dum. Evliyim 5 tane çocu?um var. Altunizade'de bir sitede çaly?yyorum: teknisyen olarak. Uzun yyllar Dolmabahçe Küçükçiftlik Lunaparky'nda çaly?tym. Severim lunaparklary. Ynsan bamba?ka bir alemde, hayal dünyasynda ya?ar, oradayken.

Hayal deyince, hafife almayacaksyn. Hayal olmadan sanat olmaz, sanat olmadan da hayal olmaz.
    Uzun yyllar motosiklete bindim. Çok büyük tehlikeler atlattym. Bir keresinde Sarayburnu'ndan denize uçtum. Kum kepçesiyle çykardylar beni. Bir tane Jawa'm vardy o zaman. Jawa Ceylan. O olaydan sonra tövbe etttim. Ama halen severim motoru.

Efendime söyliyeyim, sizin benle konu?manyza sebep olan bu bisiklete gelince. Bu bisikleti bana çaly?ty?ym siteden verdiler. Bize yol için Mavi Kart verirler. Ben kart istemedim. Bisikletle gider gelirim dedim. Malum hayat zor. O zamanlar Kavacyk'ta oturuyordum. Bilirsiniz belki Jackie Chain film çekti orada. Neyse Kavacyk uzak tabii. Ama ben uzak muzak dinlemiyorum, basyp gidiyorum. Ystesem buradan Ankara'ya kadar giderim. Ama hevesle giderim, öyle hyrsla de?il.

Eve giderken otobany kullanyyordum. Arabalar ?a?yryyor tabii. Bir adam bisikletle otobandan gidiyor, üstünde aksesuarlar filan. Aksesuarlara da be? kuru? vermedim. Hepsini hediye ettiler. Biri geliyor, ?aban bak bu senin bisikletine çok yaky?yyor diyor. Ben de alyp takyyorum. Aslynda bu aletin üzerinde birçok insanyn hatyrasy var. Güzel de oluyor. Seviyorum aksesuary. Gerçi bisiklet elli kiloyu a?ty ama evi de daha yakyna ta?ydym.

Evet bu arkadaki sinyal lambasy. Sa? sol sinyal lambasy. Dörtlü fla?ör de koyaca?ym yakynda. Radyom benim yol arkada?ym. Genellikle hareketli müzik dinlerim. Yolda çok rehavete kapylmamak lazym. Do?ru, radyonun üstündeki u?ur böce?i. Nazar boncu?u da var. Dedi?iniz gibi zilim, zilden çok ambulans sirenine benziyor. Gerekiyor bu zamanda. Etrafta çok gürültü var, kimse duymaz yoksa.

Bu korkuluklary güvenlik için koydum. Adam direksiyonun ba?yna geçince canavar kesiliyor. Bu alet nedir? Üstündeki bir insan mydyr? Aklyna filan geldi?i yok. Basyp geçiyor yanyndan.

Mahalle de bazysy tuhaf kar?ylyyor. "At bunu. Ne yapacan bu teneke parçasyny?" diyorlar. Sanki kendi hayatlarynda hiç teneke yokmu? gibi. Evinizin çatysyny neyle örtüyorsunuz? O teneke de?il mi?

Bisiklet evimde yatak odam da durur. Hatta hanym ara syra ?akayla kary?yk söylenir: "Bir imam bulalym da, seninle bu bisikleti nikahlayalym" diye.

Bir de bir ?ey uydurmu?lar: Bisiklet erkeklikten dü?ürür diye. Yalan. Ne alakasy var."

Foto?raflar: Bingül Özcan
    Bu yazy www.mtbtr.com 'da Panorama bölümünde yer almaktadyr

2. honour92

honour92 Yeni Üye

Seviye:
    arkadaşlar bu yazıyı www.deltabisiklet.com da gezerken buldum çok ilgimi çekti sizinle paylaşmak istedim

NOT i ı ğ ş ler "y" olarak çıkmış acelem vardı düzeltemedim ama en yakın zamanda düzeltecem

irfancan bunu beğendi.