Şuna bakarmısınız İlginç.

Ayhan_Işık

Daimi Üye
Tepki
73
Arkadaşlar ben googlede gezinirken bi yol bisikleti buldum ''trek 3700'' adam bunun ayna koluna bir sistem yapmış:eek: bunu anlayamadım bu kavrama veya başka birşey olamazmı hani adam pedal çevirirp bırakır o pedal çevirmeye yardımcı olma felan ?
Yorumlarınızı bekliyorum.

(link)

• Beğen
Tepkiler: sadana
Scudo

ADSL

Aktif Üye
Tepki
140
Bisiklet
Marin
TREK 3700 MTB ye yakışmamış

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
Bu bir yol bisikleti değil, MTB.
Acaba bisiklet daha hızlı gitsin diye 2'li makara sistemimi yapmış? Sanırım öyle.

celil.mayaoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
409
Altına da motosiklet ayaklığı takmış, çok ağır olmalı ki eve de çıkartamıyordur kesin :):D

paramedik34

Forum Bağımlısı
Tepki
819
@celil.mayaoglu

Hani it bırak küçük oyuncak arabalar vardır. Bunların teker sistemine bağlı böyle ağır yuvarlak çemberler vardır. Hızlanma yavaş olurdı ve o ağır çemberin dönme hareketei ile arabayı bir müddet ileri çekerdi.

İyi de bu bisikleti kullanan adam ne amaçla kullanıyor.. Sanırım evde otururken canı sıkılmış..

Tepki
25
alete giden kablolara bakınca, küçük bir doğru akım motoruymuş gibi görünüyor. arkadaki büyük çantada da akü vardır büyük olasılık. motor makara miline bağlanmış makarada zincirle en küçük dişliyi çeviriyor olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Ozan Güven

semdekor

Daimi Üye
Tepki
312
@celil.mayaoglu

Ben birisinde bu ayağa çok benzer bir ayak görmüştüm ve inanılmaz kullanışlı ve gayet hafif bir ayaktı. uzun turlar için çok çok ideal bi ayak bence. çünkü çantaların ağırlığıyla normal tek taraflı ayaklarla denge kurmak çok zor oluyor. buradaki de dediğim ayak gibiyse bunlar kapandımı tek tarafa kapanıyor yine. (ikisi toplanıyor). fiyatı da oldukça pahalıydı. yani dalga geçilecek bi durum yok burada.
amaaaa o diğer sistemi ben de anlayamadım. ama aklıma en yatan bi şekillde enerji üretiyor o sayede fikriydi.

nuriaktürk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.394
evet ayaklık bencede kullanım açısından büyük rahatlık olmuştur biisklettende anlasılacagı gibi sahibi uzun soluklu turlar yapmakda ve bisiklet yüklü ikne yan ayaklıklar pek iş görmedigi için bu yola basvurmus gayette basarılı bence.

Hasan Kuru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.227
@paramedik34

Açıklamanız çok açık teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: paramedik34

Hasan Kuru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.227
@ErsoyBulduk

Bunu bende düşündüm bir türlü elektrik üretiyor diyebilir miyiz ?

celil.mayaoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
409
@semdekor

zaten arkada kocaman heybe tipi çantası var, o ufak makara da ancak arkada akü veya benzeri bi kapalı devre olması gerek ki takılı duruyor, dediğiniz gibi de onca ağırlığı mantıken de tek taraflı ayaklık tutamaz, şunu da bilirim akülerin ağırlığı inanılmaz fazladır boyut arttıkça doğru orantılı şekilde kat be kat ağırlığı artar; ki çoğu ayaklıklar artık demirden değil, ona yakın metalimsiz hafif alaşımdan ibaret ve çabuk kırılabiliyor, vidaları da dandik oluyo.
dalga geçmekten çok bana fazla kaba göründü o ayaklık.
oldu ki çoğu bisikletçi ayaklık kullanmaz bile, motosiklet gibi ön teker hava durunca motosikletmiş gibi gözümde canlandırıp öylesine bir espriydi yazdığım.
Kısaca çekinerek de yazmak istemiyorum ama düpedüz motor ayağı bu.
Oldukça kaba geldi gözüme.
Asla alaycılık değil bahsetmek istediğim, daha pratik çözümler var artık günümüzde güneş pilleri gibi, şarj edilebilir çözümler gibi..
Bu biraz sağ elinle kafanın etrafından dolanıp sol kulağını tutar gibi zahmetli yolu tercih etmesi belki alaycılık olabilir, netice olarak da kocaman ayaklık var, o da mecburi olmuş görünüyo bu fotoğraftan bakınca.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Arkadaşlar gördüğünüz şey bir motor;

Owner: Dominic Harvey
Vehicle: 2004 Trek 3700
Motor: Crystalyte 408 Brushless DC
Drivetrain: Hubmotor to BB to Nexus8 hub
Controller: Crystalyte
Batteries: 48.00 Volt, Lithium-Ion
2 off 24V 10Ah
System Voltage: 48 Volts
Charger: 2 off 24V
Instrumentation: DrainBrain -Speedo
Top Speed: 26 MPH (41 KPH)
Assisted speed: up to 34 MPH(pedalling hard)
Acceleration: Very quick
Range: 20 Miles (32 Kilometers)
Haven't been for that long a ride yet - will when it stops raining
EV Miles: Current: 360 Miles (579 Kilometers)
Seating Capacity: 1 adult
Curb Weight: 77 Pounds (35 Kilograms)
Not totally sure - depends how much stuff I put in saddlebags
Tires: Serfas
Conversion Time: 2 Days actual -lot of time thinking
Conversion Cost: AU$1500 motor -2 sets batteries/DrainBrain
$500 Nexus8
$450 Bike
$170 Topeak bag/carrier

Linkten bakabilirsiniz: (link)

• Beğen
Tepkiler: semdekor

semdekor

Daimi Üye
Tepki
312
@celil.mayaoglu

Valla ben de çok beğenmiştim bu ayağı:) ilerde tur bisikleti alırsam bu ayaktan da bulursam hiç düşünmeden alırım:)
zevkler ve renkler tartışılmıyor sanırım:)

celil.mayaoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
409
@semdekor

Peki, şimdiden hayırlı olsun size, ben de beğenmedim napıyım :) hatta ben bulursam size kargolarım buradan. Taktığınızı da görürüm güzel blogunuzda :)

Ayhan_Işık

Daimi Üye
Tepki
73
@Serden Us

Evet bu bay aakfamı karıştırdı çekişte yardımcım ıoluor makramı fln die ama akülü motor bu.

ergün yurt

Daimi Üye
Tepki
358
@Süleyman Uzunköprü

elektrik destekli saat zembereği gibi sele nin altına ve kadronun alt köşesi ayna nın üst kısmından görünen alttaki ve üstteki birer batarya ilk hareketten sonra ürettiğini harcayan pedal çevirmeye destek gibidir diye düşünüyorum.

Ahmet Türkölmez

Daimi Üye
Tepki
284
bence bisiklet amacının dışına çıktığı için fazla söze gerek yok

bu bisiklet değil

MOTORSİKLET

BU YÜZDEN BENCE BU FORUMDA BÖYLE ŞEYLERE BİR KELİME BİLE YAZMAYA VAKİT HARCAMAMALI

u.d.d.

Üye
Tepki
7
elektrikli bisiklet işte bu. O kadar fazla para harcamasının nedeni fırçasız doğru akım motoru (brushless) kullanması fırçalı kullansa idi daha ucuza halledebilirdi bu uygulamada aralarındaki verim farkının çok büyük sorun yaratacağını sanmıyorum. Olay şu ki motor özellikle yokuş çıkarken pedal gücüne destek oluyor. Motor-insan gücünün çıkabileceği en yüksek hız da 34mil/sa verilmiş bu da 53km/sa'ya denk geliyor.
Buna benzer uygulamalar TR'de de var, ben bir firmanın elektrikli bisiklet yaptırdığını biliyorum ve buna benzer çalışıyor. Tabi bahsettiğim bisiklet daha şehir bisikleti kıvamındaydı . Biraz tuzlu olmuş ama sonuçta.
Güneş pillerine gelince, bu konuda birazdan fazla bilgi sahibi olduğumu düşünüyorum ve bu fikri öneren arkadaşa PV (fotovoltaik) teknolojisinin ürünlerinin güç/fiyat oranını incelemesini rica ediyorum. Ayrıca bisiklet üzerindeki yüzey (ki düz yüzey neredeyse yok) güneşle ideal açıda olmaktan çok uzak. Dikkate alınması gereken bir başka özellik.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Özkara