Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Suluk Değişimi

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Önder Tarım tarafından paylaşıldı.

1. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Arkadaşlar ortalama bir suluğu ne kadar zamanda bir değiştirmeliyiz ve uzun süre kullanmak için evde boşta dururken nasıl muhafaza etmemiz daha faydalı olur? Tabiki suluğun kalitesine,rengine vs. göre değişebilir ama genel olarak nasıl olur?

2. Vural UZUN

Vural UZUN Forum Demirbaşı

Seviye:
    merhaba Önder. ben biraz çok ince eleyip sık dokuyan biri olduğum için bu konuyu suluk alırken bir hayli araştırdım. Suluğu değiştirme konusu tamamen aldığın suluğun yapısına bağlı. malum bunların plastik olanları da var, metla olanları da, içinde termos gibi kısmı olanları da..Metal olanlargüneşten etkilenmiyor ancak plastik olanlar zamanla güneş ışınları dolayısıyla erime ve içindeki maddelerde suya karışma şeklinde durumlar olabiliyormuş. Suluğun metalse canının istediği bir zaman, ama plastikse güneşli havalarda kullandıysa özellikle 1 yılı geçirme diyorlar. İçinde ayrı termos gibi kısmı varsa bu süre uzayabilir. Ancak evde saklarken içine su koyulması ve kullanmadan bir gün önce bir miktar süt koyarak bekletilmesi ve sonra çalkalanması tavsiye ediliyor. Böylece içine plastik tadı ve kokusu geçmiyor.

3. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bilgiler için sağolun,şu süt işini bir denemek lazım.

4. emreden

emreden Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    arada sıcak suyla temizlersen iyi olur. yalnız plastik ise malzemesi çok sıcak suya maruz bırakmamaya dikkat edersen şeklini korumuş olursun.

ayrıca eğer bulaşık makinesine girebilen bi materyalden yapıldıysa, arada annen makineye atarsa misler gibi olur ;)

5. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Şu an Zefal'in beyaz plastik suluğu var.Metal suluklar dayanıklı ama onları da sıkıp suyu içemiyoruz.

6. Görkem Kılınç

Görkem Kılınç Bisikletkolik

Seviye:
    Bende Zefal'in İsotherm modelini 1 yıla yakın bir sürede kullanıyorum. Model iç ve dış aliminyum gövde ile yapılmış. Şu ana kadar hiç bir koku sorunuyla karışlaşmadım. 500 ml kapasitesi mevcut. :rolleyes:
    1

Yanlız aliminyum suluklar sıkılarak içilemiyor.:( Sert bir yere çarpma sonucunda da ezilmeler ve suluk kafesinden çıkartılıp takılırken çizilmeler oluşa biliyor. (Bkz: resim 2)
    2

3

7. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    Aldiginiz matara BPA-Phthalate maddelerinden yapilmamis ise problem yok, senelerce kullanirsiniz, mataranin ustunde BPA Free diye yazar zaten boyle bir ozelligi varsa. Butur mataralarda plastik tadini zaman gecsede, gunes altinda biraksanizda almazsiniz.

Simdi Polar'in buyuk boy yalitimli matarasi var, gercekten cok ise yariyor, uzun sure soguk tutuyor icindeki siviyi ve BPA-Phthalate yok yapisinda.

SULUK kelimesi bana cok acaip geliyor, matara desek olmazmi? :D Ben zaten icine su koymuyorum, Gatorade koyuyorum.

Kubilay Demirtaş bunu beğendi.
  8. Mustafa Kaygısız

Mustafa Kaygısız Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kullanmana bağlı bnce

9. Kubilay Demirtaş

Kubilay Demirtaş Üye

Seviye:
    Ozzgurr ve Görkem Kılınç , verdiğiniz güzel bilgiler için teşekkürler

Görkem Kılınç bunu beğendi.
  10. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Ben sulukları genellikle aşınana delinene kadar kullanıyorum. Genelde kullandığım suluklar Tacx 50 lik, Scott 75 lik, Zefal 1000 lik (veya ona yakın birşey). Yarışlarda Tacx kullanıyorum, kavisli alt yapısı sayesinde zor anlarda daha kolay alınıp yerine koyuluyor, Tur ve antrenmanlarda ise Scott veya bisiklet kadrosu boy olarak müsait olursa Zefal kullanıyorum.

Turdan geldiğinizde suluğunuzu hemen çalkalayın ve kuruması için bulaşıklığa ters çevirip koyun, aksi halde koku yapacaktır, hele içinde sudan başka enerji içeçeği falan koyduysanız düşünmek bile istemiyorum, daha sonra temizlemek için çok çaba sarfedersiniz, bu yüzden hemen çalkalamak çok önemli...

nükleer kedi ve Önder Tarım bunu beğendi.