Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

subwoofer ve monitör

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında heisenberg3910 tarafından paylaşıldı.

1. heisenberg3910

heisenberg3910 Forum Bağımlısı

Seviye:
    arkadaşlar bende creative inspire 5200 5+1 var ve subwoofer ın tam 50cm önünde samsung syncmaster 793 df flat ekranım var.genelde müziği yüksek sesle ve bass lı dinliyorum.acaba bu titremenin ekrana bi zararı olur mu?
    şimdiden teşekkürler.

(subwoofer 17watt RMS)

2. Sercan

Sercan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Olmaz. Ancak ben subwoofer'ı iki duvarın kesiştiği bir noktaya koymanı öneririm. Duvara 20 cm uzak olsun arkası, yani duvarla subwoofer arasındaki boşluk bu kadar olmalı. Yine subwoofer'ı koyduğun yerde subwoofer'ın sağı/solu ve duvar arasında 20 cm boşluk bırakmalısın.

3. Pugtdeem

Pugtdeem Kıdemli Üye

Seviye:
    Bende senin gibi dinliyordum monitöre yakın bir alanda 2 ay sonra ekranın sol alt kısmı pembemsi bir renk alıp kaldı 10 gün sonrada düzeldi ama ekrana etkisi var bence uzaklaştır subwooferin mıknatısı geniş olduğu için çekimden dolayı olsa gerek etkiliyor

tuninger_haa bunu beğendi.
  4. Sercan

Sercan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Creative'lerde manyetik koruma vardır, hiçbirşey olmaz. Sizin kullandığınız cihaz sanırım Çin malı, manyetik koruma olmayan bir cihazdı.

5. mecaoz

mecaoz Forum Demirbaşı

Seviye:
    walla cin min bilmem ama ben de creatıve inspıre 4400 kullanıyorum faturalı ve teknosadan aldım ama wooferi ekrana yaklastırınca renkler pempe ve tonlarıu oluyo cekince duzeliyo bence taklıtlıkle fasonlukla alakası yok die dusunuyorum

6. KAMİKAZE

KAMİKAZE Kıdemli Üye

Seviye:
    hoparlörün merkezde bir yerde olmasında fayda var, duvar köşesinde fazla dikkat dağıtır. monitörün yalnızca tüpü manyetik alandan etkilenir. monitörün sağına soluna ayrıca üstüne de uyduları koyanlar var bu sakıncalı... en kaliteli sesi, merkez hoparlörü monitörün arkasına surraund hoparlörleri de duvar köşelerine bas hoparlörü de merkezde ve yerde konumlandırırsan alırsın...

7. Sercan

Sercan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Katılmıyorum. Merkez tam TV/perde üzerinde, front'lar TV/perde yanlarında, rear'lar izleyicinin kulak hizasından fazla yüksek olmayacak şekilde iki yanında, subwoofer ise duvara yandan ve arkadan ortalama 20 cm uzakta olmalıdır. Ortaya koyduğunuzda ve duvara dediğim ölçüye yakın konumlandırdığınızda ortalama olarak 7dB fark edebilir. Diğerleri bu şekilde yerleştirilmezse iyi verim alınmaz, subwoofer da ortaya konursa iyi verim alınmaz. Şöyle de bir söz vardır Hi-Fi ile ilgilenenler arasında ''evine yeni gelen, sistemin yerini bilmeyen birisi gözlerini kapatıp subwoofer'ı bulmaya çalıştığında bulamazsa, subwoofer'ın doğru yerdedir!'' Ortada olduğunda haliyle bulunması çok kolay olacaktır :) Ayrıca masanın üzerinde subwoofer olmaz, çok fazla titreşim yapar. Sert zeminde durmalı, hatta duracağı zemine kalın bir parça mermer kestirerek üzerine koyabilirsiniz. Bir de PC masalarının altına vs. koymayın, uğultu yapar.

d.berkay bunu beğendi.
  8. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    sakın ekran kartınla ılgılı bır sorun olmasın o:)

benım bıldıgım de sub. ı duvardan 15-20 cm uzaga koymalı:)
    bir de ben bırseye takıldım 5.1 de 17 watt mı var ya o nsl sacmalık:)(benım2.1de bile 11w var:))

9. klavyeci

klavyeci Üye

Seviye:
    Arkadaşlar her ne olırsa olsun,sonuçta her türlü hoparlörün monitörden uzak olması en doğrusu.Neyse,madem sesle ilgilenen arkadaşlar burada,o zaman bişeyler sorayım bakalım:
    Şimdi sevgii arkadaşlar,ben bir set almak istiorum.2+1 veya 5+1.Benim için öenmli olan sadece kaliteli ses alabilmek.Ses sistemini arada bilgisayara,mp3 çalara,vcdye,uydu alıcısına bağlayıp kullanacağım.Ama esas amacım,klavye çaldığım için,sistemi klavyeye bağlayıp çaldıklarımı kaliteli olarak duymak.Bazı ufak çaplı ev eğlencleri düzenlemek.Marka olarak LOGİTECH düşünüyorum.x 230(2+1) veya x 530 (5+1).Bu sistemleri kullananlar oldukça memnun.Logitech zaten çok kaliteli ürünler yapıyor.X 230 sahipleri sesi yarıdan fazla bile açamazsın,çok fazla sesi var diyor.X 530 da 5+1 olarak öne çıkıyor.Ama esas müzik 2+1 de dinlenir.5+1 sinema izlemek için uygun seçimdir.Creative tarafına girmek istemiyorum.Çünkü kime sorduysam herkes baslardan şikayetçi.Sesi açtığınızda baslar boğuluyormuş.Ama Logitechte ne kadar açarsan aç çok parlak ve kaliteli bir ses varmış.Son olarak x230 35 watt(rms),x530 70 watt(rms).Biri 90 ytl,biri 150 ytl.Zaten 150nin üstüne çıkamam.Evet arkadaşlar bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşların cevaplarını bekliyorum.

10. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    sızın verdıgınız bılgıler dogrultusunda x530 daha avantajlı gıbı geldı ama soyle bırsey var apartmanda oturuyorsanız o bıraz fazla olur(bende creatıve 2.1 var komsu bundan bıle rahatsız oluyor:in: )
    bu arada ben bass tan memnun sayılırım(tam memnun olmamamın sebebı gucun yetersız olması)
    bogulmaya gelınce ben zaten boguk ayarlarda dınledıgımden bana farketmıyor:)

11. Burak Meşe

Burak Meşe Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bütçen 150 YTL ise x530 u al. 2+1 kullanmak istediğin zaman bunu ayarlayabiliyorsun. Bende şu an inspire 4400 var ama bende x530 almayı düşünüyorum. Senide dediğin gibi bass çok rahatsız edici. x230 u dinledim, sesler çok net ve çok güzel bir bass ı var. Creative in gigaworks serisinde ses kalitesi iyi ama onlarında fiyatları biraz yüksek. Bu bütçede alınabilecek en iyi sistem x530 gibi görünüyor.

12. KAMİKAZE

KAMİKAZE Kıdemli Üye

Seviye:
    burda bilgisayardan bahsediyoruz. ew sinema sisteminden değil... ben her turlü konumu denedim. subwoofer duvar köşesinde olursa, oyun oynarken ve film izlerken dikkat dağınıklığına sebep oluyor... en azından ben öle hissediyorum. patlama efektinde sagımdan veya solumdan ses gelmesi rahatsızlık verici... ew sinema sisteminden bahsediyorsak sonuna kadar haklısın... hoparlörden uzaklaştıkca düşük frekanslı sinyallerin dalga boyu uzun olduğundan sesin nerden geldiği anlaşılmaz.. bilgisayar söz konusu olduğunda en iyi yer olayın meydana geldiği yerdir.dikkat dağıtmaz kulağı yormaz...

mms 460 , diana 4200 , pioneer 307d+trident 480w güç anfisi... creative x-fi xtreme music

13. başarist

başarist Forum Bağımlısı

Seviye:
    bende logitec marka 5+1 var, sub hariç diğerleri manyetik korumalı ve monitörü etkilemiyor, yeni monitörlerin çoğunda manyetik sebepli lekeleri temizleyen sistem var, bazı modellerde monitörü kapatıp açınca, bazılarında menüden manuel olarak bu sistem çalıştırılabiliyor, aynı etki televizyonlardada oluyor bu yüzden mıknatısları crt monitörler ve televizyonlara yaklaştırmamakta fayda var

14. Sercan

Sercan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Eğer söz konusu oyunsa, subwoofer'ı oturduğunuz sandalyenin altına, hava portu poponuza dönük olacak şekilde koymanız tavsiye ederim. Ama burda arkadaş sadece genel konumdan bahsetmiş ve genelde müzik de dinlediğimiz için ben bu düzeni yazdım. Zira müzik dinlerken de bass'lar (5+1 ile müzik dinlemeye karşıyım gerçi) odada dağılmalı ve geldiği nokta anlaşılmamalı. Diskolarda da bu böyledir, orda genelde ayrı ayrı subwoofer kullanmazlar ama, kullanılan yerler genellikle sub'ı hiç anlaşılmayacak bir yere yerleştirirler.

Klavyeci'nin sorusuna gelince. Tek bir cihazdan bu kadar çok şeyin hepsinde ''iyi'' performans beklemen yanlış. TV'ye (uydu alıcısı demişsin ya da) bağlayarak film izleyeceğin zaman 2+1 yetersiz olacaktır, klavye çalarkense 5+1 ya da 2+1, hangisi olursa olsun seni tatmin etmeyecektir. Ben de klavye çaldım, synth kullanıyordum, kesinlikle multimedia sistemlerle kullanılacak şeyler değil klavyeler. 2+1 ile müzik bile yapay geliyor bana, çünkü ufacık hoparlörlerden o derece yüksek sesi almak için multimedia sistemleri kullanıyoruz.

Benim sana önerim eğer ağırlıklı olarak klavye çalıp, müzik dinleyeceksen studio monitor alman yönünde olacak. Bir çoğunda kendinden anfi olduğu için ekstra bir anfiye gerek duymadan mükemmel verim alabilirsin. Yani ben klavyede kullanacak olsaydım studio monitor alırdım. Ama bütçem kısıtlı diyorsan da 2+1 Logitec öneririm. 5+1'i kafadan ele, zira 2+1 yapma seçenekleri olsa da onların anfileri 5+1 düzenlidir. Bu AVR anfiyle stereo dinlemeye çalışmak gibi geliyor bana.

15. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Ekrana zararı olmaz..Odanda arkası kapalı bir dolap varsa onun içine koy sub.ı daha etkileyici efektler verecektir.

16. klavyeci

klavyeci Üye

Seviye:
    Değerli arkadaşlar,yardımlarınız ve önerileriniz için çok teşekkürler.Aslında 2+1 bana da çok mantıklı geliyor.Benim için taşınabilirlikte önemli.Yani yeri gelecek toplayıp götüreceğim salona,yok olmadı tekrar odaya.Şu anda 5+1 var zaten.Gerçi Logitech'le asla kıyaslanmaz(shov) marka bir 5+1.Film izlerken fena değil.Çok fazla yüklenmesseniz idare ediyor.Bazen onu bağlıyorum klavyeye,sesi fazla açmazsan iyi ama biraz açınca çok rahatsız ediyor.

Sercan kardeşim çok güzel demişsin,"studio monitör" al diye ama bütçe işte...Bende isterim ama olmuyor ...Birde şöyle bir durum var;sonuçta apartmanda oturuyoruz yani öyle çok fazla ses bi işime yaramaz.2+1 Logitech'i klavyeye bağlarsam o yeter bile.En azından şuankinden çok daha kaliteli bir sound elde ederim.Bir de bazen akrabalara gidiyoruz müzik için koyarım kutuya 2+1 i götürüm.Zaten açık havada çalmıyorum.Onlar ileride.Ben şimdilik ufak düşünüyorum.İleride çok daha büyük planlar var.Bir aksilik olmazsa.Allah nasip ederse studio gibi bişey düşünüyorum.Orda bol bol müzik yaparım o zaman.Ayrıca ben sadece klavyede değil,bilgisayrda da müzikler yapıyorum.2+1 yeterli gelecektir heralde.Tabi Logitech'ten bahsediyorum.Neyse yardımcı olmaya çalışan herkese çok teşekkürler,kolay gelsin.Saygılar...

17. heisenberg3910

Seviye:
    walla hocam ben sitede yazanı söylüyorum.
    # Hoparlör basina 6 Watts RMS /Subwoofer basina 17 Watts RMS =>aynen bu şekilde yazıyo
    linki de buyur=>http://tr.creative.com/products/product.asp?category=4&subcategory=25&product=55&nav=1

18. heisenberg3910

Seviye:
    o açıdan benim monitör çok ii.bikeresinde çok güçlü 2 mıknatısı ekrana temas ettirdim.:Dgörüntü resmen dans etti.renkler bozuldu.kapatıp açtım.hafif gölgeler meydana geldi ama 5-7 gün arası ekran tamen eski haline geldi.
    ama sizin denememenizi öneririm.belki ben fazla şanslıydım:)

19. Sercan

Sercan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Senin dediğini yaptığı taktirde, uğultudan başka birşey duyamayacaktır. Zaten subwoofer'ın kendi kabini, içerisindeki subwoofer'ın frekans aralığına göre hesaplanıp, uygun litrede yapılıyor. Ekstradan kapalı ahşap bir yere koyarsak kötü bir uğultu ve titreşimden dolayı istenmeyecek sesler gelecektir. Bunu kesinlikle yapma. Masa altına bile koymamalısın. İlk bahsettiğim şekilde yerleştirirsen memnun kalırsın diye umuyorum. Tabi film ve müzik için bir memnuniyetten bahsediyorum.

20. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Başar'ın da dediği gibi duvara yakın konumlandırılması tavsiye ediliyor.
    Oyunları pek bilemiycem ama dvd izlerken ya da müzik dinlerken bahsedildiği gibi olması lazım. Zira sinemaları ve konserleri düşünün.