Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şu iki SPD pedal arasında kaldım. Acil yardım

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Fatih ÇT tarafından paylaşıldı.

1. Fatih ÇT

Fatih ÇT Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhaba,

Yol bisikletim için SPD pedal alacağım. Haftaiçinde kısa mesafelere giderken SPD ayakkabı giyeceğimi sanmıyorum. İşe yanımda ayakkabı götürmek istemiyorum. Yani tüm günü SPD ayakkabı ile geçiremeyeceğimden normal ayakkabı ile de kısa mesafe sürüşler yapacağım. Ev-iş arası 4.3 km malum. Bu yüzden bir tarafı spd bir tarafı düz olan pedallara yöneldim.

Fakat bu pedallarında yarım kilo olduklarını görünce vazgeçtim. (xlc ve bir kaç markanın var piyasada)

http://www.merlincycles.com/shimano-a530-spd-single-sided-touring-pedals-55923.html

Bu pedal görünüş olarak ve hafiflik olarak hoşuma gitti. 380 gr. civarında. Zaten çıplak SPD'ler de 300-350 gram.

Ama yine içimden bir ses SPD pedal'a normal ayakkabı ile basar kısa mesafe gidersin. En olmadı hiç tipini beğenmesem de plastik platform takarsın, al sen bir tane çıplak SPD diyor. Diğer ses pedaldan ayağın kayar, düşersin sonra neden düz taraflısını almadım dersin diyor.

Bu arada TR'de 50 TL ye çok temiz m520 var. Üstteki pedal kargo ile birlikte 107 TL.
    Parayı kolay kazanmıyoruz. Bir de bu yönden değerlendirin.

2. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Fatih Bey bence yol bisikletinize direk spd-sl pedal alın. Eminim biliyorsunuzdur spd pedallar mtb lerde spd-sl pedallar yol bisikletlerinde kullanmak içindir. Spd-sl lerin platform alanı daha geniş olduğu için normal ayakkabıyla kullanmak mtb pedallarına göre daha kolay bence. İşe gidip gelirken normal ayakkabıyla tura çıktığınızda spd ayakkabıyla kullanırsınız.

Fatih T. bunu beğendi.
  3. Fatih ÇT

Fatih ÇT Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ömer bey teşekkürler.

Günü birliklik turlarda bisikletten indikten son ayakkabı ayağımda kalacağı için spd-sl düşünmüyorum. SPD MTB ayakkabılar normal kullanım için çok uygun.

Bu kapsamda tekrar fikrinizi alabilir miyim?

4. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    spd ayakkabılar uzunca mesafeler yürümek için uygun ayakkabılar değiller.spd cleat takılması için ayağın yürüken büküldüğü yerin tam altında metal yuvalar ve bu yuvaları tutacak metal-plastik bir yüzey var. bu nedenle, asıl amacı bisiklet sürmek olunca, ikincil görevleri konusunda yeterli gelmedi bana ama etki tip paytak yürüten ayakkabılara göre epey gelişmiş.

tek yüzeyi düz almanızı öneririm. plastik platformlar ıslandığı zaman kayıyor.

5. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Amacınız için mutlaka tek tarafı düz modellere yönelmelisiniz. Aksi halde çift taraflı spd'yi normal ayakkabı ile kullanmaya kalkarsanız sakatlanma riskiniz artar...

6. Fatih ÇT

Fatih ÇT Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Haklısınız kısa mesafe de olsa pedala sağlam basmak çok önemli. Tip olarak tek tarafı SPD pedal fena da durmuyor değil mi? Keşke şöyle forumdan bir tane satan çıksa da beni bütçe olarak zorlamasa.

7. Fatih T.

Fatih T. Deli Hinar

Seviye:
    http://www.lookcycle.com/en/us/route/pedales/keo-easy.html
    Kullandığım pedal. İşe gidip gelirken ben de normal spor ayakkabı giyiniyorum ve bir problem olmuyor. Ayakkabı ile kullanımda da bir problem olmuyor. Ancak çok performanslı sürüşler için tavsiye etmiyorum. Sprint atmak istenince sol ayağımda ayakkabı kurtulacak hissi oluşuyor. Yay sertlik ayarı olmadığı için sıkıntılı olabilir.

8. Fatih ÇT

Fatih ÇT Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bu sebepten dolayı spd-sl düşünmüyorum.

9. Fatih ÇT

Fatih ÇT Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Shimano A530 SPD Single Sided Touring Pedal'ı aldım. Bir aya yakın bir süredir de kullanıyorum.

http://www.merlincycles.com/shimano-a530-spd-single-sided-touring-pedals-55923.html

Fiyatına göre gayet güzel bir pedal. Trafiğe girdiğimde SPD ayakkabıyı söküp normal tarafı ile kullanıyorum, biraz önüm açılınca tekrar SPD tarafı çeviriyorum. Bunları yaparken pedala çok nadir bakıyorum. Zaten çok bariz şekilde ayağınla hissediyorsun, o anda ne tarafa bastıgını. İşe giderken de normal tarafı kullanıyorum. Ağırlık olarak da diğer XLC pedallar gibi yarım kilo değiller. sadece 383 gr.
    Çok kişinin tercih ettiği Shimano M520 SPD pedal ise 420 gr.

Sinan Ş bunu beğendi.
  10. mekolac

mekolac Rahman ve Rahim olan Allahın adıyla

Seviye:
    @Fatih ÇT hala bu pedalı mı kullanıyorsun abi

11. Fatih ÇT

Fatih ÇT Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    evet hala bu pedalı kullanıyorum. memnunum, kullanmaya devam edicem, çünkü spd ayakkabıları gün içinde de kullanıyorum. Bu yüzdn spd-sl pedal ve ayakkabıya geçemiyorum. Ama sürekli aklımın bir yerlerinde geçmek var, arkadaşlar sagolsun :hrkbuya:

artılar
    -çift taraflı olması normal ayakkabı için gayet iyi oluyor. Rahatlık ve güven veriyor.
    -Görünüşü fena değil

eksiler
    -Yol bisikleti için alacaksanız, yol bisikletli arkadaşlarınızın yanında tek olacaksınız, hem mtb spd kullanan, hem de çift taraflı kullanan olarak.
    -6 ay geçtikten sonra paslanmaya başladı, merline yazdım, normal dedi :)