Şu bisiklete bir bakar mısınız? Trekking ve Tur bisiklet farkı...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ahmetgitar
Şimdi öncelikle çelik diye bahsedilen tur kadrosundan başlayalım...
Gerçek uzun yol tur kadroları sağlamlığı ön planda tuttuğu için chromoly kadro yani krom ve molibden alaşımından olur..Ağırdır ama bi aygır kadar sağlamdır...Bu yüzden kadro konusunda yapacağın turun uzunluğuna ve şartlarına da bağlı...Videolarım arasında tur bisikleti ekipmanları var incele istersen...Ben kısa turlar yaptığım için alüminyum kadro kullanıyorum şimdilik...

Tekerler genelde 26 tercih edilir özellikle uzun ve engebeli yollarda, yük altında hakimiyet 28 e göre daha iyi olur...

Fren olarak v fren tercih edilmesinin yegane sebebi tamir ve bakım kolaylığı

Sele olarak genelde brooks b17 tur selesi tercih ediliyor; popo rahatlığı önemli turlarda...

Yine gücün emilmemesi ve tur maşaları açıları sayesinde yaylanabildiği için düz maşa tercih ediliyor

Kullanım rahatlığı, dik oturuş pozisyonuna elverişliliği ve tutuş şeklini değiştirme imkanı rahat olduğu için trekking bar da denilen kelebek gidon tercih ediliyor genelde ya da drop bar yani yarış gidonu da tercihler arasında...

Scudo

Zfr

Daimi Üye
Tepki
422
Bisiklet
Dahon
@BF Okuru tur maşası nasıl oluyor örnek verebilir misin marka model?

İlginç bir husus var, şayet bu jant boyu cidden önemliyse, yani artık tellerin anasını ağlatacak düzeyde ağırlıktan dolayı 26 elzem olduysa, birçok kişinin yaptığı gibi mtb'yi çevirmek yerine bazı markalar düşük kadro boylarında 28 yerine 26 jant kullanıyor, onlara dikkat ederseniz iyi olur, mutlaka kadro boyu kısmında belirtirler atıyorum 48" (26) 52" (28) gibi.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Zfr Sen yanlış anlamışsın belli marka modeli yok :) Kasdettiğim fixie deki ya da yeni yol bisikletlerindeki dikme şeklinde inmemesi..Bu resim fikir verir...

59214 dosyayı görüntüle

Bu arada ek bir bilgi daha genelde 36 telli jant tercih edilir yükten dolayı bir de özellikle sağlamlık açısından jant tel başları pirinç tercih ediliyordu yanlış hatırlamıyorsam

Mtb yi çevirmek de yani otobüsü araba yapıp kullanmaktan bir farkı yok :D

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
Doğrusu bu başlığı açarken bu kadar şey öğreneceğimi tahmin etmemiştim.
Hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ederim.
Bir de dün şu bisikleti gördüm. XT donanım, Tubus bagaj, 29" lastik ve Brooks sele dikkat çekiyor.
Kromoly kadro.
Acaba siz ne düşünürsünüz?
Koga'dan bin lira daha ucuz artı Brooks sele dahil. Acaba randonneur için bir alternatif olabilir mi?
(link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ahmetgitar Al üzülmezsin :) Bende life action kullanıyorum...Tubusu; brooks'u ve marathonplus tour lastikleri sonradan ekledim... Ve trekking gidonu...İncelemelerin videoların arasında var bakabilirsin...

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
@BF Okuru
Çok büyük bir ihtimalle bu bisikleti alacağım.
Nakitte 1500 lira daha ucuz olacak bir Randonneur'a göre. Üstelik 29" lastik seçenek olması da benim için güzel.
Herhangi bir ücret almadan 50c lastiği aynı Schwalbe Mondial 40c ile, gidonu da kelebek gidon ile değiştirecekler.
Ankara'da yaşıyorum, bir öğretmen olarak 27-28 Nisan TEOG tatiliM olacak, o arada gidip alırım.
O heyecanla Ankara'ya kadar da pedallarım.

Bu arada videolarınızı izliyorum, hepsi özenle hazırlanmış faydalı çekimler olmuş; emeğinize sağlık.

wenom

Forum Bağımlısı
Tepki
672
İsim
rafet
Bisiklet
Diğer
@Ahmetgitar
Bu bisikletin fiyati nedir ahmet birde turkiyede kim satiyo?

ilker

Forum Bağımlısı
Tepki
987
İsim
İlker
Bisiklet
b'Twin
Hocam hayırlı olsun şimdiden de zaten daha önceden bir cyclocross bisikletiniz olduğunu söylemiştiniz sanırım. Ne bileyim onun üzerine 29 tekeri, disk frenli bir bisiklet çok çok şart mı acaba?
26 jant safkan bir tur bisikleti al geç derim hocam ben size. Denge, dayanıklılık olarak fark olacaktır. Vsf tx400 düşünüyorum ben de..

• Beğen
Tepkiler: wenom

Zfr

Daimi Üye
Tepki
422
Bisiklet
Dahon
@ilker Ben de katılıyorum, yani tura çevirmelik düldül alacaksan daha cazip şeyler olabilir, ama senin arayışın başından beri tam donanımlı bir tur bisikleti, modifiyeye gerek kalmayan. @BF Okuru doktor frenkeştayn gibi adam, pinokyoyu da çevirir tura

wenom

Forum Bağımlısı
Tepki
672
İsim
rafet
Bisiklet
Diğer
Benim fikrim tx400 fiyat performans olarak cok iyi bisiklet ve inanilmaz akici arkadasimla bisikletleri yolda degisdik tx400 26 jant ve kalin lastik bende ise t500 28 jant 700x35 lastik, inan psikolojikmidir bilmiyorum tx400 yag gibi akiyo ben fiyattan dolayi t500 aldim birazda sehir ici agirlik kullanicam diye 28 olsun dedim ama tx400 hayran kaldim gercekten muthis bisiklet hic okadar paralar vermenede gerek yok

• Beğen
Tepkiler: ilker

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
@wenom
Merhaba, Bisikletevim mağazası satıyor.
6100 lira ancak tek ödeme EFT ile 5500 olacağını söyledi. Ayrıca gidip elden nakite az daha indirim yapacak, sanırım 5300-5400 lira gibi bir para ödeyeceğim.
Ayrıca kelebek gidon değişimi, 50 yerine 40c lastik değişimi için de ek ücret yok.
Sizin bisiklet de elbette çok iyi, zaten bu seviye bisikletlerin hepsi iyi ancak 28-29" benim daha çok sevdiğim bir sürüş sağlayacak. Çünkü çıkacağım turlar da genelde asfalt turu olacak. Ayrıca Vsf sanırım tüm aksam için XT değil. KTM tüm aksamı ile XT. Bir de ekstra Brooks sele için para da vermemek güzel. Tabi disk yerine V olsa daha iyiydi ama olsun.
Nisan ayında oraya geldiğimde umarım görüşür tanışırız.
Ben bisikleti alıp direk Ankara'ya pedallamayı düşünüyorum.

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
@ilker
Evet Corratec cyclocross var. Ancak hayalini kurduğum uzun turlarda taşıma kapasitesi, vites aksamı ve geometrisi ile cyclocross sıkıntı yaratabilir.
Zaten KTM geldiği zaman cyclocross bir arkadaşıma gidecek. Fazladan bisiklet tutmuş olmayacağım. Belki zamanla yol bisikletimi de yolcu ederim. Çünkü aylardır evde duruyor o da.
Katlanır ve tur bisikleti bir ömür beni götürür sanırım.

Zfr

Daimi Üye
Tepki
422
Bisiklet
Dahon
@Ahmetgitar Ahmet ilk bakımı yapılmamış bisikletle tura çıkmak biraz riskli olmasın? ince ayarlar için bir hafta gerekiyor bisikletin oturması için, brooks selenin şekil alması da en azından 2-3 hafta. Tahta sertliğinde oturarak geleceksin zira.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Zfr Ahahaha bu iyiydi işte :D :D

Bu arada Brooks ilk geldiğinde gerçekten kazık gibi... 1000 - 2000 km arası normalleşiyor tabii bu arada yumuşamasına katkı sağlayan paraifidw yağını abartmamak lazım sonra gerdirme vidasında yer kalmayabilir :)

gmfaruk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.090
Bisiklet
Kron
Şu linkteki bisikletlerlere bi bakin derim

(link)

Zfr

Daimi Üye
Tepki
422
Bisiklet
Dahon
Diğer bisikletlerinden birinin selesini beraberinde götürürsen iyi olur.