stumpjumperı hafifletmek

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
KADRO M5 Aleminyum carbon hardtail, Az1 constuction w/ Mono-stay seatstays, forged dropouts w/ disc mount and replaceable derailleur hanger
SÜSPANSİYON N/A
ÇATAL / AMORTİSÖR Fox F90 RL, 90mm travel, air spring, rebound/compression adjust w/ lock out, alloy steerer
FURŞ TAKIMI 1 1/8
GİDON BOĞAZI Specialized adjustable rise, 31.8mm clamp, 3D forged w/CNC finish
GİDON Specialized XC flat 31.8mm bar, 2014 butted alloy, 6 degree backsweep, 600mm wide
SARGI / ELCİK Specialized thin lock on grip, dual density
ÖN FREN Custom Avid Ultimate 7, hydraulic disc, 160mm rotor
ARKA FREN Custom Avid Ultimate 7, hydraulic disc, 160mm rotor
FREN KOLLARI Custom Avid Ultimate 7, hydraulic disc
ÖN ARTTIRICI Shimano M581 LX, 34.9mm clamp, bottom swing, dual pull
ARKA ARTTIRICI SRAM X-0, 9-speed, mid cage
VİTES KOLLARI SRAM X-9, aluminum 9-speed trigger
KASET Shimano HG-50, 9-speed, 11-34t
ZİNCİR SRAM PC-971 w/ Power Link
AYNAKOL Shimano M762 XT custom for Specialized
DİŞLİLER 22S/32A/44A, 4 bolt 104/64mm
ORTA MİL Shimano M762 XT custom for Specialized
PEDALLAR Crank Brothers Smarty custom for Specialized
JANTLAR DT Swiss custom for Specialized X420, 24mm w/ eyelets, 28/32h
ÖN HAZNE Specialized Hi Lo disc, 28h CNC flange and disc mount, sealed cartridge bearing, 9mm DT RWS alloy QR
ARKA HAZNE DT Swiss custom for Specialized 370 with DT RWS QR, 32h
JANT TELLERİ DT Swiss Competition 1.8/1.6mm
ÖN LASTİK Specialized Fast Trak Control LK, 26x2.0
ARKA LASTİK Specialized Fast Trak Control LK, 26x2.0
İÇ LASTİKLER Specialized Ultralite, .6mm, presta
SELE Specialized XC MTB, hollow Cr-Mo rails, SL foam
SELE BORUSU 2014 butted alloy, single bolt setback, 30.9 x 350/400mm
SELE MANDALI Alloy single bolt, 36.9mm clamp ID, for carbon frames
özellikleri budur kadro zannadersem 1500 gr kadar birşey şimdi ben bu bisikleti en az 1 1.5 kilo hafifletmek istiyorum neleri değiştirmem lazım marka falan yazarsanızda sevinirim iyi günler arkadaşlar.

Scudo

reha genç

Forum Bağımlısı
Tepki
907
2 adet maxxlite lastikle ucuz yollu 350 gr hafifler bisiklet.
İnce bacaklı Sid maşa,rotorlar,Sele,çemberler,göbekler,Qr olabilir... Bunlardanda tahminimce 500 gr gider

Şu anki hali kaç,10 kg var mı?

• Beğen
Tepkiler: derşan sezer

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
hızlı yanıt için sağol bu rocket ronlar nerde var?Bu seleyi ve sele borusunu karbon yapsam çok fark edermi?yada gidon gidon boynu falan karbonlaştırsam.
Cran seti xtr falan yapsam ne kadar fark eder?hiç gramaj bulamıyorum nette delirdim :)

reha genç

Forum Bağımlısı
Tepki
907
@derşan sezer

(link)
Buradan neredeyse tüm parçaların ağırlığına ulaşabilirsin.

• Beğen

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Thomson Masterpiece sele borusu ve Selle Italia SLR kit carbonio sele ile oturma grubundan riske girmeden bir 150-200 gr. çalabilirsiniz..

11-32 XT ruble ile 100gr kadar, XTR ile 130 gr kadar, bacaklarınız güçlü ise 9 lu DuraAce ruble ile 200gr'a yakın hafiflersiniz.. Ama daha hafif aluminyum rublelerden uzak durun.

Gidon Ritchey yada FSA carbon olabilir. Buradan da min. 50-60gr gider.

Aynakol'u Fsa K-force light yaparsanız 200gr kadar, XTR yaparsanız ise bir 100gr kadar gidebilir.

Ti. Qr lar ile 70-80 gr kadar gider.

Egg Beater Ti gibi bir pedal alırsanız 100gr yada biaz daha üstü gider..

X9 triger lar X0 Twister lar ile değişebilir az biraz da buradan :)

Ve tabi lastikler ama ultra hafif lastikler bisiklet sporundan aldığınız keyfi de katledecektir..

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
yani 2li ayna kol öneriyorsun dostum 3 lüye nazaran dimi? gücüm iyi durumda 2liyi hiç mtbde kullanmadım hep yolda kullandım aslında 2 liye çok alışık biriyim mtbdede 2li olsa daha uygun olur bana.Gidon ve boğazı değiştirim o zaman ik sonra sele ve borusunu hem bisikletin şeklide biraz değişir.Lastikleri görmedim bir bakmam lazım baya bir hafifletiyor gibi.
Janta ne dersiniz değmez dimi değiştirmeye yada göbekleri değiştirmek çok fazla fark yaratırmı?
Bu mtblerin parçalarından çok çakmıyorum anladınız gibi yol bisikleti olsaneyse :)

Muhammet Galata

Forum Demirbaşı
Tepki
155
Bisiklet
Giant
gidon , gidon boynu karbon değilde alemunyum da alabilirsiniz hafif modeller var abr marka boyun 117 gr ben kullanıyorum, gidonda aynı şekilde hafif al.. modeller var, lasti olarakta rocket ron 2.25 kullandığım halde 436 gr tanesi , 2.10 daha hafif gelecektir mükemmel lastik, daha hafife kaçmayın derim,
zaten güney abi özetlemiş baya bi

• Beğen

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Aslında 2li aynakol önermedim ama madem daha çok seviyorsun gayet güzel olur tabi. Komple Sram XX çekiş ve fren sistemine geçmen durumunda detaylarla fazla uğraşmana gerek kalmaz. Zaten her parçasıyla en hafiflerden. Jant setin fena değil gibi. Ama buradan hafiflemek istiyorsan hazır setlerden daha çok örme yapman iyi olur. Mesela NoTubes'ün 350gr lık kasnakları, dt190 göbekler ve sapim teller ile 1300 küsür gramlara inebilirsin. Hazır setlerin en üst modelleri genelde 1500gr lar civarında.

MDT

Daimi Üye
Tepki
248
Bisiklet
Specialized
ben 9.5 -10 kg lere kadar indirmiştim benimkini sonra bazı parçaları söktüm orjinale çevirdim. Şimdi 10.5-11 kg arasında. Üzerindeki rubleyi xt ye çevirebilirsin. 130 gr fln ordan maliyet 130 tl civarı. maxxis maxlite lar 300 gr iç lastiklerle birlikte takım olarak 700gr üzeri alırsın. maliteyi 240 tl. Üzerindeki sele 270 gr civarı . Selle italia slr koyabilirsin. 120 gr da ordan. Gidon boğaz sele borusudan ağırlık çok farketmiyor ama tipi çok güzel oluyor, artı birazda hafiflik. Ritchey carbon set güzel gider. Sanırım niyet bozulsa 9 lara kadar iner.

• Beğen
Tepkiler: Hasan Çağri

Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.827
İsim
Ömer Faruk Mumcuoğlu
Bisiklet
Scott
rubleden 150gr a yakın (aynı runleyi ben kullanıyordum xt ye çevirdim )

ortalama hafiflikteki lastiklerden adet başına 100-150gr( kenda,continental, schwalbe vs )

qr ( kcnc ) 30 -60gr

gidon,gidon boğazı,sele borusu,sele den 300-500gr alınabilir,( truvativ / ricthey / selle italia yada carbon sele )

Jant seti ( sizin jant takimi nekadar ağırlığa sahip bilmiyorum )

sele kelepçesi 10-30gr ( token - Kcnc )

rotorlar Alligator ( 160 mm için 0rtalama 40-50gr adet başına )

frenler marta sl yada elixir cr mag 150gr kadar

vs vs tamami ile harcıyacağınız paraya bağlı yani tamamen duygusal :)

1,5kiloyu sadece iyi bir jantseti,ruble,lastik kombinasyonundan bile alabilirsiniz.
Forumda jant lastik ruble olarak 2600gr lerde kombinasyonlar var. Ama arazide lastiklerin patlama durumu da var.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Ahhh ahhh bu kadronun v-frenlisi ile 7.3 projesine başlamıştım jant setini tamamlayamadım bir türlü...

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
sağolun beyler.Bu arada benimkisinin kilosu 11.5 gibi birşey ben bile inanamadım nasıl bu kadar çıktı :) 2 kilo kadar düşürmeye niyetliyim bu ay sonuna doğru.