Street & DJ & XC Hybrid

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
@Doruk Atay

aslında bana kalsa direktman brass ama

marinin hidroliği üzerindeki 120mm lik maşası
kadro yapısı streetten çok arazide katılacak olacağım için marin çok cazip yapısal olarak...

alan arkadaşı hatırlıyorum ancak o baya bir masrafta bulunmuştu:D beyaz hussefelt gidon ve gidon boğazı ve yihe hussefelt beyaz aynakol...
hayes stroker vardı galiba...

ancak yine artı masrafı var bunların...

arkadaşımız üzerine masraf pek yapmak istemiyor anlaşılan :) o yüzden üzerindeki parçalarda yetecek şekilde olmasını da arıyoruz...

ancak ben kendi adıma sormak istiyorum..

hardrock street kadar dayanıklı mı??
gerçi P bike all mountain da da yer alıyor...ama

yani ben arkadışn brass ıyla 1mtre ye yakın yerden atlayış yapabiliyordum veya rampa vs air alabiliyorum...

hardrock bunlara dayanırmı bir street gibi veya marin gibi??

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@gvenc

Güvenç p ler iki modele ayrılıyor kendi içlerinde.

-P All Mountain (marin northside benzeri)
-P Bikes (bildiğimiz street-dj modelleri)

ikisini karıştırmayalım yani :D millet p2yi p3ü all mountain bisikleti sanmasın :D

Tepki
12
Arkadaşlar 2. sayfanın sonundaki mesajımda bir kaç bisiklet modeli ekledim. Bunların içinde eğer keseme uydurabilirsem bana en hitap edeni marin northside ve ya b-17 gibime geliyor.
Sebebi geometrik yapısı ve üzerindeki donanımı, aslında gvenc arkadaşın dediği gibi ekstra masraftan kaçıyor yada kaçacak degilim. Fakat başlangıç için olan bütçemi şu an itibariyle çok zorlamak istemiyorum.

Basamakları tek tek çıkmakta ve kullanılan donanımı sindirip öğrenmekte fayda görüyorum. O sebeple optimum bir donanımla başlayıp gelişmeleri zamanla takip edip upgrade yapmak benim için en mantıklısı olacak. Değilse on binlerce euro ya da bisiklet var. Alırım birini kullanırım ama daha kötüsünü kullanmadan iyi donanımın bana ne kattığını nasıl anlıyacağım?

• Beğen
Tepkiler: Uğur Çakırlar

Doruk Atay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.507
@Sertac Kurt

İşte budur yahu! Daha ne diyim. Bilinçli tüketici... Çok doğru düşünüyorsunuz. Özellikle daha kötüsünü kullanmadan iyisini nasıl anlayacağım kısmı, çok insan tanıdım daha street veya freeride adına hiçbirşey bilmezken paranında etkisiyle çok iyi şeyler toplayıp sonrada vazgeçen. Siz kendinizi geliştirdikçe zaten lüks değil ihtiyaç olacak bazı parçalar. Ozaman size ben direk Brass i öneriyorum, brass i alıp 2. el bir hidrolik frenle uzun bir süre hiçbirşey değiştirmeden kullanabilirsiniz. Sadece Brass in üzerinde gelen duro aynakol biraz fazla kırılgan ama zaten siz paranızı denkleştirene kadar sizi götürür. Piyasada 2. elde temiz brass lerde var aslında onlarada bakabilirsiniz.

Bir önceki sorunuza gelince: Forumumuzdaki Hasan Çağrı adli yönetici Specialized ın Türkiye temsilcisi olan Aktif pedalda çalışıyor na Specilerle ilgili danışabilirsiniz.

Ayrıca belirtmek isterimki Marin bisikletlerinin sitesinde gördüğünüz tüm modelleri malesef Türkiyeye gelmiyor. Bir ön araştırma yaparsanız Marinlerle ilgili daha faydalı olur. (hangi model var hangisi yok gibi...) Şuanlık söyleyeceklerim bu kadar. Yine aklınıza takılan birşey olursa memnuniyetle cevaplarım.
"Basamakları tek tek çıkmakta ve kullanılan donanımı sindirip öğrenmekte fayda görüyorum" bu cümlenizden sonra bile kanım ısındı size. Doğru yoldasınız.

• Beğen
Tepkiler: Uğur Çakırlar
Tepki
12
Doruk bey nazik tavrınız ve yazını için teşekkür ederim.
Ben Donanım Haber forumlarında ev sinema sistemleri topiğinde 3500 mesajı olan bir kullanıcıyım, ilgi duyduğum hobide de aynı şeyler geçerli aslında. Basamaklar teker teker çıkılıp her aşama tecrübe dilmeli ve ihtiyaçlar buna göre belirlenmeli.

Sizinde dediğiniz gibi bir süre sonra bu olay aslında lüks ten yana ihtiyaç haline geldiğinden insanın aradığını bilmesi aradığını bulmasınıda kolaylaştırıyor diye düşünüyorum.

Bu sebepten bisiklet olayına bu şekilde yaklaşmayı uygun gördüm. Açıkcası gelişmeleri ve bana katacaklarınıda bizzat kendim gözlemlemek istiyorum ki.. ihtiyaçlarımı yine kendim belirleyeyim. Bakarsınız alacağım bisiklet üzerindeki donanımı hiç zorlayamayacağım ve bana fazlasıyla yeterli olacak, bakarsınız çok iyi diye alacağım donanımı çok zarlayacağım ve o bile yetmiyecek. Bunları bizzat kendim yaşamak istiyorum aslında.

Fikirlerinizi dikkate alacağım ve brass ı tekrar inceleyeceğim bana kaça mal olacağıyla ilgili araştırma yapacağım. Aynı şekilde Marin içinde öle tabiki..
Eğer olurda kafamdaki modele bütçem yetmezse farklı bir modeli keseme sığdurabilirsem o zaman üzerindeki donanımla ilgili sizlere tekrar danışmak istiyorum. Bu hobiye gönül vermiş insanlar olarakta severek cevaplayacağınızı umuyorum.

Gelişmelerden ve fiyatlar konusunda bilgilendiricem.

Sevgiler..

• Beğen
Tepkiler: sonEr´´
Tepki
12
Arkadaşlar MARIN B-17 ile ilgili araştırmalarıma devam ederken aklıma şöyle bir soru takıldı. Bu model geometri ve üzerindeki donanımla trial içinde uygunmudur. Açıkcası tercihim B-17 olursa aynakolu değiştirerek ön dişliyi tek yaprağa düşrümek istiyorum. Tabi beraberinde ön katarıcıda devre dışı kalacak, onun yerine bir gergi takarım.

Ne düşünüyorsunuz?

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
trial mi trail mi?? onu bilmek gerekir...

trail için uygun evt ama trial için değl onn için çok daha minik kadro ona uygun sağlamlık gerekir..

trail patika sürüşüdür...
bu B17 bu iş için çok uygundur ki Trail HT diye geçer sitesinde....
ayrıca aynakol değiştirmeden sadece yaprak adedini düşürerek te o işlemi yapabilirsiniz..

Tepki
12
Trail yazdığımı sonradan fark ettim ama düzenle butonu pasif olduğu için revize edemedim yazıyı kusura bakmayın. Kastım Trial dı.

Çok sıradışı haraketler yapacağımı düşünmüyorum ama MTB lerle bile trial yapabilenler varken acaba donanım olarak ne kullanıyorlar diye merak etmedim de değil hani..
Kadro olarak küçük olması icap eder derseniz bir boy daha küçük bir B-17 kadrosuda temin edilebilir aslında ama.. sağlamlığı konusunda tereddüt edebiliyorsak tekrar düşünmek lazım sanırım :)

Tepki
12
Herkeze merhaba..

Bir süredir MARIN modelleriyle ilgili araştırmalarıma devam ediyordum, bu vesileyle Yasmin Sporttan İzzet beyede çok teşekkürde etmek istiyorum sorduğum soruları yanıtsız bırakmadı.

Fakat MARIN modelleri içinde kendime uygun olan bir model ne yazıkki bulamadım. B-17 nin jump için üretilmediğini söyleyen yetkililer bu amaçla kullanılacaksa kardo garantisi konusunda B-17 nin tam arkasında duramıyorlar.

Bende Trial ve Jump için tamamen dirt/street tarzına dönmek durumunda kaldım.
Fakat MARIN modellerinde içindeki alternatifim 2 ye düştü
Alcatraz ve San Quentin diye iki jump modeli var. Bunlardan biri bütçemin üzerinde ve single speed di. Diğeri ise daha makul bir fiyatta tam aradığım renk ve görselde, ön dişli tekli arkası ise 8 speed di. Fakat bu üründe donanım olarak benim tatmin etmedi. Üstelik B-17 ile hemen hemen aynı fiyatta olmalarına ragmen donanım olarak çok daha geride. Sanırım bu fiyatı kadrosuna vermiş olucaz.

İşte bu sebeplerden sanırım MARIN bana istediğim modeli sağlıyamıyor.

Bende farklı markalarda farklı arayışlara girdim, ama gelin görünki bir kaç olmazsa olmazımın hepsini tek bir bisiklette bulamıyorum. Bulduklarımda kendi sınıfının en üstünde kullanılmış oluyor vs..

Şu an ki kriterlerim:
* Street kadro (arka tekerden gidona kadarki geometrinin düz olması)
* Beyaz ve sağlam bir kadro
* Single speed istemiyorum, arka dişliler 8li yada 9 lu olabilir. (Ki.. çok vitesli bir model bile almış olsaydım ön dişliyi tek yaprak bırakacaktım biliyorsunuz)
* Giriş seviyesinin biraz üzeri bir maşa (fiyatı çok etkilemeyecek şekilde bir f/p ürünü olabilir.)
* Hidrolik Disk frenler. (En azından Avid 3 yada 3,5 olabilir.)
* Bide sadece arka vites kullanacağım için en azından Sram x4 veya muadil arka aktarıcı.
* Az biraz trial da deneyeceğim için biraz sağlam jantlar.

Sizce çok şeymi istiyorum, tam birebir yukardaki özellikler olmasa bile çok yakın olması da tercihimi etkileyebilir.

Hadi optimum fiyatla hep beraber marka fanatizmi içermeden bir çözüm üretelim. Baktım hiç olmadı sadece kadro bulup bisikleti toplattıracam galba ama aradığım kadroyuda bulamıyorum.

NOT: Ülkemizde Kona lar satılıyormu? Cowon lar hoşuma gidiyor.

Tepki
12
Mesela şöle bişi :)
http://www.santacruzbikes.co.uk/img/swapper/2009/475/15_4_0.jpg

İsaAlp

Forum Bağımlısı
Tepki
242
Bisiklet
Bulldog
Single speed olması dışında, istediğiniz özellikleri en iyi karşılayan bisiklet şu an 2010 sedona x11 diyebilirim, fakat fiyat olarak bütçenizi biraz aşabilir. Yakın zamanda 2010 giant brass'lar da stoklara girebilir ayrıca, onları da araştırabilirsiniz.
Açıkçası şu anki bütçeniz ile (sanırım 1000 tl idi) istediğiniz özelliklerde bir bisiklet bulabileceğinizi pek zannetmiyorum. Benim size tavsiyem bütçenizi biraz esnetip Sedona X11 almanızdır. SS kullanmak o kadar korkulacak birşey değil, hatta bu tarz bisikletlerin pek çok avantajı var. Bacaklarınız sabit dişli oranına alıştıktan sonra, vitesli bisiklet ile aradaki farkı hissetmeyebilirsiniz. Yurtdışında SS bisikletler ile XC yarışlarına girip kazanan pek çok insan var.

Not: Santa Cruz ve Kona ülkemizde satılmıyor ve yakın zamanda değil uzak bir zamanda bile satılacağını zannetmiyorum.

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
sedona X11 kadrosu hakkında ne söylersiniz??
tahmini olarak?? çünkü daha yeni çıktı piyasada varmı bilmiyorum...
ancak tahmini bir diyeceğiniz varmı acaba açıları vs alınası bir bisikletmi?? yada kadro hakkında sadece...

Tepki
12
İsa bey selamlar,

Sedona X11 in single speed olması ne yazıkki kriterlerim dışında. Israrla max. 8-9 vitesli bir yapı arıyorum, çünkü sadece street için kullanacağım bir bisiklet olmayacak. Düz yolda yapmak istememin dışında yer yer eşiminde kullanacağını düşünüyorum.

Bütçemi ortalama bir rakam olarak verdim. İhtiyaçlar ve begenilerim dahilinde esnetebilirim elbette.
Santa Cruz un TR de satılmadığını biliyorum ama kadro ve görsel olarak beğenimi resimleyebilemek adına resmini koyma ihtiyacı hissettim :) Fakat Kona nında TR de satılmıyor olmasına üzülmedim degil hani..

Elde avuçta alternatif kalmıyor. Canondale Chase ler var ama onlarında fiyatları haddini aşmış durumda ne yazıkki.
2010 Brass ve muadilleri gelince birde onlara bakmak istiyorum aslında.

Bu arada gvenc inde dediği gibi Sedona X11 in yada Kron Crazy nin kardosuyla ilgili bilgi sahibimisiniz? Nedendir bilinmez ama çok fazla satılık X11 ilanı var. Bir çoğuda bir takım akşamlarını kırmış yada çatlamış ve kaynattırmış.

Sevgiler..

@İsaAlp

İsaAlp

Forum Bağımlısı
Tepki
242
Bisiklet
Bulldog
Sedona X11 ve Kron crazy hop kadrolarını kullanmadığım için birinci elden yorum yapamam, ama yeni X11'i, resimlerinden incelediğim kadarıyla geçen seneki kadrodan tamamen farklı bir kadro üretmişler. Alt boru ve üst borunun birleşme bölgesindeki destekler, kadroda sağlamlığa biraz daha önem verildiğini gösteriyor. Ayrıca yeni dropout tasarımı, hem bisikletin arka göbek-orta göbek uzaklığının (chainstay) ayarlanabilmesini sağlıyor hem de SS-vites arası geçişleri oldukça kolaylaştırıyor.

Fakat şöyle bir durum da var ki, bu hem Kron hem de Sedona için geçerli, bisiklet üreticilerimiz -sanırım- street tarzı bisikletlerde, kadro ölçülerinin önemini hala kavrayamamış durumda. Bu kadrolar ile ilgili uzunluklar ve açılar hakkında hiçbir bilgi yok şu an, hatta herhangi bir ağırlık bilgisi bile vermeye gerek görülmemiş.

Son olarak gerçekten de hazır bisiklet olarak pek alternatifiniz yok. Türkiyede satılan bisikletlerden Specialized ve Cannondale bisikletlerin bütçeniz dahilinde olmadığını düşünüyorum. Geriye de zaten kala kala Brass ve X11 kalıyor. Kron Crazy Hop, sadece kadro olarak satıldığı için onu saymıyorum şu an.

Size şöyle bir tavsiyem olabilir, eğer X11 ile ilgili tek tereddütünüz vitesli olmaması ise, Sedona bayileri ile bir görüşmenizi tavsiye ederim, bayilerin çoğunluğundan ek bir ücret karşılığında X11'i vitesli olarak alabilirsiniz.

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@Sertac Kurt

ilk çıkan x11lerde sürekli olarak arka fren bağlantısından kırılma sornu vardı. kırılan bütün kadrolar ya garantiden değişti yada (benimki gibi) garantiden değişmeyi bekliyor. garantiden değiştirmiş olan arkadaşlar büyük ihtimalle daha üst seviye bir bisiklet almak için satmışlardır. çünkü artık nerden nasıl kırılacağı bellidir. sürücüde tedirginlik yaratır bu durumda. benim gibi yeni x11i bekleyen arkadaşların çoğunun ise kadrolarını satmaktan vazgeçeceği düşüncesindeyim. ben bile satmayı düşünürken yapılan son değişikliklerle tekrar toplama kararı verdim yeni kadromu. yeni kadroda yapılan değişiklikler ve destekler bir yana arka fren bağlantısının güçlendirilmesi için özellikle zaman harcamışlar.

Tepki
12
İsa bey yorumlar için teşekkür ederim fakat atladığınız bir nokta olduğunu düşünüyorum. Keseme sığmayacağını düşündüğünüz markaların kriterlerime uyan modellerinin liste satış fiyatları üzerinden ciddi indirimleri sözkonusu. Özellikle nakite alımlara. Ee benimde ihtiyaç ve begenilerim durumunda bütçemi biraz esnetebileceğim düşünülürse neden olmasın diyorum. Faka asıl sıkıntı şu, alternatif yok.

Keşke alternatiflerimiz çok olsada tek derdimiz bütçe olsa. Değilmi?

Sevgiler..

Tepki
12
Sanırım Sedona da eski X11 deki zayıf noktaların farkındaki yeni kadroda revizyona gitmişler. İyide olmuştur eminim, fakat eski kadrodaki zayıflıklar yeni kadroda güşlendirilse dahi insanı kuşkuya düşürmüyorda değil hani..

Yeni X11 ile Kron Crazy kadrolarını kıyaslama şansınız oldumu? Elbet malzeme olarak kullanmadan denemeden kıyas yapmak çok doğru olmaz ama geometri ve ek yerleri konusunda benden daha tecrübeli olduğunuzu düşünerek görerek bile kısmi yorum yapabilirsiniz sanırım.
Belkide kullanıp tecrübe etmiş bile olabilirsiniz.

Sevgiler..

@gurkankas

İsaAlp

Forum Bağımlısı
Tepki
242
Bisiklet
Bulldog
@Sertac Kurt

Alternatif sıkıntısı konusunda çok haklısınız. Özellikle street, freeride, Downhill gibi daha uç noktalardaki bisiklet dalları için Türkiye'de hem bisiklet hem de parça bulmak çok zor, olanlar da genelde değerinden yüksek fiyatlar ile satılıyor. Hal böyle olunca yurtdışından parça alıp bisiklet toplamak daha mantıklı oluyor tabii.

Az önce Aktif Pedal ve Delta bisikletin sitelerinden Specialized P ve Cannondale Chase serisini kontrol ettim. Her iki seri de şu an stoklarda yok gözüküyor. Cannondale in Chase üretimi durdurduğunu düşünürsek, Chase'i listeden silebilirsiniz. Specialized P serisinin tekrar stoklara ne zaman gireceği de belli değil. Internetten bakmak yerine direk olarak sormak daha kesin olur tabii fakat street bisikleti olarak -Türkiye için- düşündüğünüzden de az alternatifiniz olabilir şu an.

Tepki
12
Yetkili kişilerle irtibata geçmeden önce internetten resmi sitelerinden model ve o model üzerinde kullanılan donanıma bakıp bir seçim yapmaya çalışıyorum ki.. ardından yetkili kişilere ne soracağımı kestirebileyim. Kısacası şu araştırma safhasında internetle bu kadar haşır neşir olmamın sebebi budur.

Hele işte budur diyip bir marka modele karar versem akabinde yetkili kişilerle iletişime geçip ürün ülkemizde yoksa bile ithalat etmeleri konusunda baskı bile yapmayı göze aldım :)
Hele bir karar verebilsem...

Sonunda street ten soğutacaklar beni (ki.. ramak kaldı). Gidip hardtrail bir model seçip alıcam, aynı ay içinde kırıcam adamların başına atıcam, o noktaya doğru gidiyorum ne yazıkki.

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
09 model p serisinden tr ye sadece iki tane gelmisti. birini ben almistim digerini ise adanali bi arkadas almisti. 09 chase dende kac tane geldi bilmiyorum ama bi arkadasin kirilan kadrosunu yerine gondermislerdi bide chase 3 gormusum forumdan birinde. yani tr ye ust seviye kadrolu bisiklet yilda iki belki uc tane geliyor onlardan bir tanesine denk gelirseniz kapabilirsiniz. veya ozel sparisle getirebilirlerse onu sorabilirsiniz ama nakitte odeseniz kargosu ozel olucagi icin fiyati listesinden daha yuksek olucaktir. en iyi secim brass, kron veya sedona olucaktir. zaten ne kadar profesyonellestikce kimsede olmayan parcalar bianda karsiniza cikmaya basliyo. tr deki ilk argyle i ben kullanmistim 09 p2 de bendeydi raceface aynakoluda isa abiden almistim holyroller lastikler shimano dx pedal shimano single speed seti vs ama ne kadar profesyonel oldukta iyileri sizi birsekilde olsada buluyor.