Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Strava'da tahmini güç isabetli mi?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Engin Sarı tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Engin Sarı

Engin Sarı Canyon Ultimate CF SL

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba,
    hangi konu başlığına yazmam gerektiğinden emin olamadım ama burada fikrinizi rica edeceğim.
    Strava'daki estimated power ne kadar doğru sizce? Birkaç antremandır kullanıyorum strava'yı. Bazı bölümlerde 980 watt a kadar tahminde bulunmuş. Doğru olduğunu sanmıyorum ama yüzde kaçı doğru olabilir sizce? Örneğin 0,5 ile çarpabilir miyiz bu tahmini?
    Örneğin ben fittnes salonundaki kondisyon bisikletinde antreman yaparken, interval seanslarının sonuna doğru pedal sertliğini 20/25 getirip, 90-100 kadans 10-15 saniye kadar çevirebildiğimde 600 watt'a ancak yaklaşabiliyorum.

emrah9700 bunu beğendi.
  2. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    Güç değerlerinin tam olarak doğru ölçmesini istiyorsak kendi ağırlığımızı bisikletin ağırlığını hatta ayakkabıdan kaska kadar ağırlıklarını girebiliriz. Bu sayede daha nete yakın birsonuç elde edebiliriz.

Güç değerleri ölçülürken strava şunları göz önünde bulundurmaktadır.

1. İleriye doğru çevirmek için üretilen gücü
    2. Rüzgara karşı üretilen gücü
    3. Yerçekimine karrşı yapılan gücü
    4. İvmelenmeye bağlı yapılan gücü
    Toplam güc bu değerlerin toplanması ile elde edilmektedir.Toplam gücü bu dört güç değelerini toplayarak elde ederiz. Tabi bizim için bunu strava hemen yapabilmektedir

1. Strava aşağıdaki hesaplamalar ile bütün bu değerleri birleştirip bize doğru güç değerlerini vermektedir.
    İleriye Doğru itilen güç

P1 :power

C: cevirme direnci (bisiklet türüne göre değişir.)

N: ağırlığına karşı olan küvvet

V: hız

P1=C*N*V

Rüzgara karşı üretilen gücü

P2: power

ρ: havanın yoğunluğu

V : hız

Cd: direnç

A :sürücünün yüzey alanı

P2 = 0.5 x ρ x V3 x Cd x A

Yer çekimine karşı yapılan güç

P :power

m: bisikletçi ve bisikletin kütlesi

d: yerçekimi sabiti (9.81)

eğim yüzdesi

P3 = m x g x sin(arctan(grade)) x v

İvmelenmeye bağlı güç

P:power

m: bisikletçi ve bisikletin kütlesi

a: ivme

P4 = m x a x v

P=P1+P2+P3+P4

3. Engin Sarı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bu durumda, fiili güce yakın bir tahmindir diyebilir miyiz strava'nın tahmini için? Ben sadece vücut ağırlığımı girmiş durumdayım profilime. Söylediğiniz diğer enformasyonları girebiliyor muyuz profile?
    belki power meter kullanan ve strava nın tahmini ile kıyaslama imkanı olan bir arkadaşımız fikir verebilir.

emrah9700 bunu beğendi.
  4. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bana göre eğimde de sorun var yüzde 42 eğim yazan yer var.

5. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kıyaslama için örnek olabilir. Watt değerinin yanında işaret olablar powermeter ile ölçülenler.. watt.png

Oğuzhan Y. ve Engin Sarı bunu beğendi.
    Son düzenleme: 5 Ocak 2015
  6. Hamza Hakkı

Hamza Hakkı Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ben de bi ara takmıştım bu güç mevzusuna fakat bir türlü 1300w yapamadım programda sorun var sanırım deyip bırakmıştım. Bilgiler doğru girildiğinde %90 oranda doğru veriyor sonuçları tabi gps'de sapma vs. yaşanmazsa.

Ekli Dosyalar:

Engin Sarı bunu beğendi.
  7. emrah9700

emrah9700 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Sanırım nabız saati takıldığında ona görede yorumluyor gücü.

Engin Sarı bunu beğendi.
  8. Ilker E.

Ilker E. Üye

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Ikiz kardesim var. Ayni kilodayiz. Beraber biniyoruz ve degise degise one geciyoruz. Kim onde giderse tabiiki daha cok guc harciyor ama toplamda esit miktarda cekiyoruz diyebilirim.

Benim bisikletimde Garmin Vector guc olcer var, kardesimde yok.

Strava guc olcer, yaklasik 3 saatlik bir turda, aramizda 2 Watt fark hesab etmis. 157 Watt'da 2W, yaklasik %1.3 hata eder. O da yok sayilabilecek bir hata diyebilirim. Belki kardesim bir miktar daha fazla onde cekmis de olabilir. O yuzden "benim ornegimde", strava tahmini, toplam ortalama watt hesabinda, gercege cok cok yakindi diyebilirim.

Ikimizde de nabiz olcer var. O benden daha cok yorulmus. Sebebi de zamaninda ictigi sigaralardir diye tahmin ediyorum.

Selamlar,
    Ilker

Garmin Vector Power Meter
    85.9km Distance
    2:50:45 Moving Time
    163 Extreme Suffer Score
    157W Weighted Avg Power
    1,499kJ

No Power Meter
    86.7km Distance
    2:59:15 Moving Time
    180 Extreme Suffer Score
    159W Estimated Avg Power
    1,711kJ

Son düzenleme: 5 Ocak 2015
  9. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Konuyla ilgili yorum yapacak olursam,
    Çoklu sürüşlerde deryardan dolayı watt değeri daha yüksek çıkıyor, ayrıca rüzgar duurmu da değişken olduğu için rüzgarın etkin olduğu sürüşlerde eksik veya fazla çıkabiliyor. Ayrıca sürekli tırmanış olmayıp engebeli yollarda da irtifa bilgisi çok sağlıklı olmadığından yine watt değerleri hatalı çıkıyor. Bunların haricinde kendi deneyimim uzun sürekli yokuşlarda, kişi ağırlığı ve bisiklet ağırlığı doğru girildiği takdirde yakın değerler veriyor.

Oğuzhan Y. bunu beğendi.
  10. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Eğim koınusunda bilgisi olan yok mu ? Anlık eğim % 40 lara çıkması imkansız diye düşünüyorum. O yokuşu benim çıkmam da ayrı imkansız.

11. Oğuz.

Oğuz. Kıdemli Üye

Seviye:
    Strava arkadan önden yada çapraz esen rüzgarı hesaplayamaz.Onun haricinde watt değerleri gerçeğe yakın sayılır.Eğim konusuna gelirsek strava eğim bilgilerini harita verilerini kullanarak veriyor.Avrupada belli bir mühendislik olduğu için yolların eğim bilgisi sağlıklı.Bizim ülke sürekli girintili çıkıntılı olduğu için anlık %40 eğim verip sonra -%30 eğim verebiliyor.%40 eğim zaten düz duvar gibi bir şey.En sağlıklı eğim sonucunu garmin vb. gibi cihazlardan alırsınız.

Engin Sarı bunu beğendi.
  12. Hamza Hakkı

Hamza Hakkı Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Eğim anlık da olsa dediğiniz seviyelere çıkabilir. Gittiğim rotalarda aşırı dik kısımlar var gerçekten dik tam o kısımları gerek strava gerek başka yöntemlerle kendim hesapladığımda hemen hemen aynı sonuçları buluyorum.

Velowiewer programı ile eğimleri daha net şekilde görebilirsiniz.

Ekli Dosyalar:

Hasan Saylık bunu beğendi.
  13. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Aynı rotayı üç yılda 200-250 kez geçtim. Yol üzerinde ezberlemediğim şey kalmadı. Yani benim bu rotayı nasıl bir performansla gideceğim aşağı yukarı belli. Sonuç olarak antrenman sonunda çıkması gereken watt da aşağı yukarı birbirine benzer olmalı. Ama öyle olmuyor :) Karşıdan veya karşı çaprazdan gelen bir rüzgarda tek başıma zorlana zorlana sürdüğüm gün bana düşük watt yazarken (o turun sonunda gerçekten yoruluyorum), aynı rotayı birilerinin arkasında rüzgar arkada yüksek tempoda giderken bana aşırı yüksek watt yazıyor ve tur sonunda hiç bir yorgunluk yaşamıyorum. Şimdi Strava'nın watt değerine bakıp da neyi ciddiye alacaksın orasını ben daha çok merak ediyorum.

Gücü etkileyen çok faktör var:

1) kullandığınız ölçüm aleti (telefon, garmin, vb.)

2) bisikletin türü, bileşenleri ve ağırlıkları, aerodinamik yapısı

3) bisiklete oturuş tarzınız; giyim tarzınız

4) rüzgarın şiddeti ve yönü

5) grupla mı, iki-üç kişiyle mi yoksa tek mi sürdüğünüz

6) yolun malzeme kalitesi, girinti-çıkıntıları ve viraj yapısı

Güç ölçer yoksa, Strava'nın bu etkenlerden hiç haberi olmuyor maalesef.

14. Cyclist999

Cyclist999 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Hesaplar güzel görünüyor :), geçen sene çıkartıp ölçmüştüm, teşekkürler paylaşım için Reşit abi

Artık Yok bunu beğendi.
  15. Berk Karaca

Berk Karaca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ben bu verilerin sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Eskiden Strava'yı iphone uygulaması ile kullanıyordum. Sonra Garmin'e geçtim ve güç değerlerinde muazzam bir düşüş oldu. Eskiden 180 w veren tempoda 155 w falan vermeye başladı. Bunun üzerinde merakımdan bir de kardeşimin android telefonuyla denedim. Bu sefer yine aynı segmentte ve aynı tempoda (aynı vites, aynı kadans, dolayısıyla aynı hız) 200 wattın üzerini göstermişti. Cihaza göre bu kadar değiştiğine göre dikkate alınacak bir veri değil bence.

Engin Sarı bunu beğendi.
  16. Oğuzhan Y.

Oğuzhan Y. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Engin Sarı bunu beğendi.
  17. Engin Sarı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    En makulü de bu sanırım. Çünkü, hızlandıkça güç, en çok hava/rüzgar direncini yenmek için harcandığından ve gps ile bu değişken (hava yoğunluğu ile rüzgar şiddet ve yönü) bilinmediğinden "estimated power" çok tahmini kalıyor ve alakasız olabiliyor. 150 nabızla sürdüğüm hafif bir rampanın bir bölümünü 985 watt gösteriyor örneğin. 150 nabızda 1000 watt üretsem daha ne isterim :)

18. özcan yılmaz

özcan yılmaz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    985 watt ooo çok fazla.Kilo başına 4 wat ortalama yapsam yeter de artar.Powermetre olsa froom gibi paso gidona bakardım herhalde,sırf bu yüzden kaza bile yapabilirim. Evde bi spinbikem var bayağı teferruatlı google mape bağlanabilen,powermetresi olan,yol bisikleti oturuş pozisyonuna çok yakın,tour de france 2012 etaplarının bir kısmı hazır yüklü,eğim motoru da var yolu simüle eden.Bu alette 1 saatte çıkarttığım en iyi ortalama watt 211 .Strava ile yokuş tırmandğım bi antenman yeri var(tekirdağ uçmakdere)orada 300 wata kadar çıktığımı söylüyor ama pek inandırıcı değil bence, zaten yukarıda arkadaşlar güzel bi şekilde açıklamış.Spinbikede tek değişken benim performansım,hoş onunda kaç kilo binici için hesapladığını bilmiyorum,mail attım bilgi veren olmadı.

Engin Sarı bunu beğendi.
  19. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:

Strava'nın güç üretimi ile ilgili bizlere sunmuş olduğu veriler genellikle doğruya yakın olsa da yüzde yüz değil en sağlıklı yöntem powermeter ile alınacaktır elbette ancak ön fikir vermesi açısından da son derece yararlı en kötü ihtimalle aynı rotada aşağı yukarı ne kadar güç ürettiğinizi bilme şansınız oluyor
    Profilinize girerek boyunuzu kilonuzu yaşınızı bisikletin ağırlığını ve bileşenlerini girebiliyorsunuz ancak daha fazla ayrıntı girebiliyor mu ? Bilemiyorum belki premium üyelikle mümkündür henüz denemedim

Engin Sarı bunu beğendi.