Strava sonuçlarını incelerken aklınızdan neler geçiyor?

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
yol bisikletine geçtikten sonra km saati olmayınca strava kullanmaya başladım. belli bir yerden sonra ister istemez kendinizi aynı güzergahtan geçen bisikletlilerle kıyaslamaya başlıyorsunuz. ara ara aklımdan geçenler :)

- yok bu adamlar düzenli spor yapan tipler, ben onlarla nasıl baş edeyim? zaten sıkışık trafikte işe gelip gidiyorum. antrenman yapmaya zaman mı var?
- vay be, KOM'da ilk beşe girdim (sadece bir tane var) demek ki düzenli antrenman yapsam daha da iyi olabilirim
- 59 km/s ortalama nedir abi? (1,4 km'lik eğimsiz düz bir segment)
- yaşımız olmuş 43, bu çocuklarla nasıl rekabet edeyim? (ilk 50'ye bile giremeyince gelsin bahaneler)
- hem bende spd pedal yok. spd pedal olsa çok daha iyi dereceler çıkarırdım.
- yaşından başından utan be! bir günde nasıl 300 km yol yaptın? o ortalama ne öyle!? (benimle yaşıt @birolcakir'a denk gelince)
- ya abi niye millet kudos verip duruyor bana? altı üstü işe gelip gidiyorum ortalamalar 18-20. burada yazılı olmayan bir kural olmuş bu, hemen herkes sıradan birbirine kudos verip duruyor. bence belli bir mesafe ve ortalamanın altına verilmemeli. ama yeni başlayanlar vardır be, onları motive eder belki.

bir ekleme daha yapayım. benim güzergahımda kullanıcı sayısı gerçekten az. programı herkes kullanacak diye bir şart yok tabi ama sabahları hemen hiç bisikletliye denk gelmiyorum. geçenlerde boğaz tarafına gitmiştim herhangi bir ortalama kaygım yoktu ama bakınca ne göreyim? her segmentte abartmıyorum 1000'lerce kayıt var.

Scudo

Groims

Forum Bağımlısı
Tepki
1.511
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ahmet Ayaz Hiç kullanmadım ama bu yazıdan sonra kullanacağım :) Ben endomundo kullanıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Ayaz

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Stravayı yeni kullanmaya başladım.Süre ve mesafe görmek için km saati olarak kullanıyorum. Her yere kısa mesafe komlar konmuş. Uzun mesafelerde nedense çok az. Uzun yol komu olsa bile bu seferde az kişi bitirmiş görünüyor. Hele hele şehir merkezinde trafiğin çoştuğu yerlerde neden kısacık segment oluşturulur anlamış değilim.

Bunların dışında sürüş istatistiği tuttuğu için severek kullanıyoruz kendisini.

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.655
Çok takilma. Bir çoğu çok erken saatlerde trafiğin 0 olduğu saatlerde yapılmış dereceler.
Bir kaçı motorlu araçla yapılmış dereceler. Bende gidiyorum 60-70 km tura Ada'mın biri kasıla kasıla gelip beni solluyor sonra bakıyorum Ada'm Bebek'ten çıkmış gelmiş beni Arnavutköy'de sollayıp Ortaköy'den dönmüş. Arnavut köyde sollandığımda ben 50. Km içinde oluyorum Ada'm ilk kilometrelerinde şimdi bu Ada'mın okadar hava yapmayı hakkeden bir durumu yok.

Srava premium kullanıyorum kurallar içinde motorlu araç kullanımıyla yapılan dereceleri tespit ettiklerinde pasifleştiriyorlar yani biri kasten aramazsa dereceyi göremiyor. Tekrar tekrar kural ihlal edilirse direk derecelerin hepsini siliyorlar. Zaten Premium kullanımda kalp atışı sensörü ile bağlı Ada'mın kalbi 90 atıyor ama cayır başını tırmanıyor 25 km ortalama ile oradan çakıyorsun.
Tabi iyi dereceleri olan kondüsyonu üstün ekipmanı üstün adamlarda var zaten onlarda kendilerini şöyle ele veriyor bisiklet, koşu ve yüzme tüm sporları azar azar yapıyor bisiklette kondüsyon tam olduğu için segmentlerdeki birinciliği 10 günde bir bisiklete binerek alıyor. Ben haftanın 3 günü en az 50 km yapıyorum aynı yokuşta bile farklı performansım oluyor. Daha dün çok güçlü hissettiğin bir günde sert namazgah caddesi çıkışını denedim sanki bisiklete ilk defa biniyormuşum gibi yığıldım kaldım çünkü hava çok sıcak ve nemli olunca kondüsyonu %50 düşük farz edin.

Saturn

Aktif Üye
Tepki
90
Strava'nın segment olayı gerçekten çok iyi bence. Google Track'teki 2 yıllık sürüşlerimi Strava'ya aktardıktan sonra ne kadar geliştiğimi görmek baya iyi. Benim Strava profilimde kimse yok, tek rakibim kendim, zaten öyle iddialı felan da değilim. Ama arada yeni rotalar keşfetmek için gerçekten güzel bir uygulama.

• Beğen

chizer.adam

SOSYAL ŞEBEKE
Tepki
1.496
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Motorlu taşıt olmadığını nerden bilicen abi? Bence de takılma. Kendinle yarış :harika:

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Bana diyorsanız ben hep kendimle yarışıyorum zaten. Tek rakibim Türk Hava Yolları:cool::D
Yok bu segment işi gayet güzel. De ben trafiğin cafcaflı yerlerinde 500 m segment oluşturan kafayı hala çözemedim. Bi tür ego şeysi heralde. Segment oluşturan arkadaşlara buradan sesleniyorum: Yeni yeni ısınmaya başladım, Uzun mesafe rotalar oluşturun, 50-100 km falan olsun, tadından yenmesin:D

Premium üyelik yıllık çok maliyetli görünüyor. Kullananlar farkı nedir?

ArdaLafci

Üye
Tepki
1
İsim
Arda
Bisiklet
KTM
Strava En iyi program bence... Runtastic de iYi ama Strava daha pro havasi veriyor ...

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bencede kasmayin sadece bir onceki derecenden daha iyisini yap.
Birde hep kendime soyledigim bir iki kelime var.
Onlarda insan...
Isin puf noktasi bu

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
@birolcakir eyvallah :) zaten dediğim gibi sonuçlara bakarken öylesine aklımdan geçenleri yazdım. hafta boyunca işe gidip geliyorum, yani özel bir çalışma yapma imkanım yok. iyi derece yapınca böbürleniyorum kötü derece yapınca bahane buluyorum. :D

MrtAkd

Üye
Tepki
26
İsim
Murat
Bisiklet
Giant
Konuyu açtığınız iyi olmuş bende akşam eve gelince bakıyorum bir türlü hızlanamıyorum daha da yavaşlıyorum 6 ay öncesiyle aynı dereceyi yapmışım ben 1.30 yapmışım adam 49 insanın cidden morali bozuluyor bu konuda tek olmadığıma bir yandan sevindim doğrusu.

• Beğen

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
@Ahmet Ayaz rakip olarak kendinizi değilde başkalarını aldığınız zaman amacından sapan uygulamadır. Sizden daha iyileri daha kötüleri vardır, burada mesele karşılaştırmadan kendi verilerinizi sağlıklı bir şekilde tutabileceğiniz bir ortamın olmasıdır. Bu becerilemiyorsa bence kullanmayın, sahip olduğunuz azim hırsa evrilir, iyi bir şey değil.

derracetii

Üye
Tepki
18
İsim
Abdullah kaplan
Bisiklet
Mosso
Hocam stravada gittiğim yerleri hatta olduğum yeri dahi yanlış gösteriyor be hızı hiç ölçmüyor telefon iphone 4s neden acaba ?

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Bunlar insan mı lan diyorum kendi kendime :)

Bir de KOM almak için kazıp hayatını kaybeden strava kullanıcıları var. Her zaman söylerim. Şekli olan yarışlara katılıp kendini profesyoneller arasında göstersin. Strava'nın benim açımdan hiçbir geçerliliği yok.

• Beğen
Tepkiler: şamilkafkas

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
Ben sadece aynı segmentte kendi derecemi geçip, geçemediğime bakıyorum. Segment aynı olsa da üzerindekiler çok farklı. Ekipman, amaç, kondisyon. Ben o segmentten işe giderken geçiyorum, diğeri antrenman yapıp, kendini deniyor. Nasıl yarışabilirim ki?

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
Segmentte derece yapmak için özel olarak çalışanlar var. Kendini yormadan, ısındıktan sonra, sadece o segmenti koşup derece yapmaya çalışanlar... Takılmamak gerek. Kendi derecelerimizi geliştirmeye çalışalım...

• Beğen
Tepkiler: şamilkafkas

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
@Berke benim de iki saniye ile giremedigim ilk 10 var. 400 metrelik bir yokuş :) KOM olmak bana çok uzak.

@Cyclist999
Abi ben sadece kıyaslama yapiyorum ister istemez. Yoksa mevcut halimle hiçbir KOM listesi ile boy ölçüşecek halim yok.

• Beğen
Tepkiler: Berke

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim özellikle uğraştığım bir Segment var.
Check out this segment on Strava: (link) — Push to kantara
Hedefim 37dk bu yaz sonuna kadar süre belirledim kendime. PR Im 45 dk

KOM lara takılmıyorum. Yaklaşık 40 adet var zaten :) önemli olan PR geliştirmek.

MrtAkd

Üye
Tepki
26
İsim
Murat
Bisiklet
Giant
Peki size bir soru karşımızdan yada yanal olarak aldığımız rüzgarın acemiler olarak (kendimden bahsediyorum) etkisi ne kadardır? Mesela 2 dk. segmentte 2.30 gibi fark edermi ?