Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Strava segmentleri neden önemli?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Bahadır Gürel tarafından paylaşıldı.

1. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Strava segmentleri neden önemli? Power metre olayına girene kadar Strava segmentlerine bakışım 'tamamen gereksiz' olduğu yönündeydi. Şöyle düşünüyordum: Yarışlara katılmayan bisikletçilerin diğerlerine kendilerini ispatlamak için kullandığı bir yoldu. Çünkü hep şuna şahit oluyordum; bisikletçi segmente gelene kadar normal tempo sürüyor, tam segmentte birden var gücüyle basıyor derecesini geliştirmeye çalışıyor. KOM veya üst sıralarda yer alamayacağını anlayanlar da yeni segment keşiflerine giriyorlardı. Sokak sokak dolaşıp iyi bisikletçilerin geçmediği yerlerde segment açıyorlardı. Hatta bazıları işi öyle abartıyordu ki, segmentte toplu olarak çalışıp birlikte üst sıralarda yer alıyordu (kamyon arkası yapanlar da zaten işin suyunu çıkaranlardı). Hatta benim için gelişimin ana faktörü 'farkında olmadan' bir segmentte PR yapmaktı. Ancak yanıldığımı, dikkatimi power metreyle antrenman yapma konularına vermeye başlayınca anladım. Neden yanılıyordum?

GPS'lerin, power metrelerin, nabız ölçerlerin olmadığı dönemlere baktığımda yarışlar için hazırlanan bisikletçilerin bugün Strava segmentlerine benzer şekilde o zaman da antrenmanlarında A-B noktaları seçtiklerini (bazıları düz yol, bazıları yokuş), bu noktalara gelince tüm güçleriyle bastıklarını, hatta bu noktalardan birkaç kez geçerek tekrarlar yaptıklarını gördüm.

Bilinçli antrenman öneren koçların da bazı süreler için tekrarlı çalışmalar önerdiklerini görüyorum. Mesela 5 x 30sn. sprint interval, aralarda 2 dk. recovery; 3 x 20 dk. laktat eşiği interval, aralarda 10 dk. recovery, vb.

Power metre olayına girince bu sürelerin neden bu kadar önemli olduğunu anlamaya başladım. Biz hangi süreler için max güç üretiyorsak sadece o süreler için gelişiyoruz. Örneğin 10 sn max güç üretimi çalışması hiç yapmıyorsak ama sürekli 5 dk. süre için max güç çalışması yapıyorsak power - time çizelgesinde belirgin şekilde 5 dk. aralığı için iyi olan ama 30 sn.'nin altı için güçsüz olan bir bisikletçi haline geleceğiz.

Strava'da segmentlerin olması çok faydalı ama önemli olan hangi segmentler için haftanın hangi günleri tekrarlar yapmamız gerektiğini programa almak daha önemli. Ancak bir eksik var: power metre yoksa eğer max güç üretip üretmediğimizi asla bilemeyeceğiz. Çünkü bir gün rüzgar arkada başka gün değil, bir gün şiddeti yüksek diğer gün biraz az. Hızımız artmış bile olsa gücümüz artıyor mu soru işareti.

2. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @Bahadır Gürel bahadır abi. şu power metre denen şey pedala takılan bişey mi. pedala takılsa bile benim gücümü nasıl ölçüyor.

Bahadır Gürel bunu beğendi.
  3. taytan

taytan 112 cyclist.

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Strava segmentlerinde rüzgar cok onemli. Ruzgar destegiyle 38 40 avg ile geldigim yeri ruzgar tersten estiginde 25 anca gidiyorum. O yuzden çoğu KOM objektif olmuyor

4. Bahadır Gürel

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    @chnkrmz Garmin Vector gibi pedala takılan var ama esas aynakoldan ölçen, orta göbekten ölçen veya hubtan ölçen versiyonları var. Güç ölçümü çok hassas bir konu olduğundan kullanılan teknoloji de bu nedenle pahalı. Bir malzemeye güç uygularsak o esnada malzemede deformasyon oluşuyor. İşte power metre cihazları da bu deformasyonu ölçüp elektriksel şiddete dönüştürerek watt hesabı yapıyor.

Mesela benim sipariş verdiğim 4iiii Precision aşağıdaki gibi aynakola takılı. Pedala bastığım zaman kolda deformasyon oluşuyor. Pedala basmadığımda R1 durumda olan ölçüm aleti bastığımda R2 duruma geliyor. İletkenliği değişiyor ve bu iletkenliğe bağlı elektrik şiddetinden uygulanan güç hesaplanıyor. Aslında çok hassas bir iş.

@taytan tek objektif olan ne kadar watt ürettiğin, bunu da sadece power metre gösteriyor, maalesef geri kalanı yalan.

mekolac ve chnkrmz bunu beğendi.
  5. mekolac

mekolac Rahman ve Rahim olan Allahın adıyla

Seviye:
    @Bahadır Gürel Garmin saat bir power değeri gösteriyor itibar edilir mi buna? powermeter yok

6. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Türkiye'de powermeter "100 bisikletçide 1 olan" bir alet. Tabii ki herkes powermeter ile çalışmak ister,ne kadar güç ürettiğini görmek ister ama maalesef bu şu an mümkün olmayan bir şey. Ben dahil 99 bisikletçi şu anlık Strava ile idare ediyoruz,bana kalırsa harika bir program. Benim için KOM zerre önemli değil,o konuda haklısınız gerçekten. Önemli olan kişisel zamanı geliştirebilmek. Ego yapmadan kullanınca her şey faydalı olabiliyor yeterki fazla hırs olmasın yoksa işin **** çıkabiliyor.

7. Bahadır Gürel

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Yok işe yaramıyor, sadece uzun ve dik yokuşlarda anlamlı. Geri kalanları hikaye.

Türkiyede 100'de 1 olmasının nedeni fiyatı değil, power'ın bunun ortak dili olduğunun bilinmemesi. Power metreye verilecek paradan çok daha fazlası komponentlere harcanıyor. Benim siparişini verdiğim power metre 407$, 4iiii Precision.

8. Murat A

Murat A Velocity216

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @Bahadır Gürel
    Powermetrenizin ekranı var mı yoksa Garmin ile beraber kullanmak zorundasınız?
    Garmin'i satıp power metre almayı düşünüyorum, o bakımdan sordum.

9. Bahadır Gürel

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    @Murat A aşağıdaki alet. Aynakola monte ediliyor. Ürettiği anlık gücü her saniye hem ANT+ hem de Bluetooth protokolüyle gönderiyor. Bu nedenle her tür ANT+ destekleyen bisiklet km sayacı veya Bluetooth telefon kullanılabilir.

upload_2016-6-27_14-29-30.png

ilker ve Murat A bunu beğendi.