Strava Sapma Yapıyor

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Cep telefonları ile zaman zaman değer sapmaları yaşanabiliyor. Özellikle maksimum hız değeriyle ilgili bir çok yazılım da sorun yaşamıştım. İmkan varsa, Garmin ve benzeri ürünler kullanmakta fayda var.

Scudo

Emre Akkanat

Forum Demirbaşı
Tepki
478
Bisiklet
Merida
@Erdal YILMAZ

Garmin düşünüyorum ama dolar çok yüksek, buna benzer hangi ürünleri kullanabilirim?

Abdullah07

Daimi Üye
Tepki
425
İsim
Abdullah
Bisiklet
b'Twin
Ben de yaklaşık 120 km'lik bir yolda araba ile giderken stravayı açmıştım, sırf meraktan. Yolculuk sonunda hiç 110 üzerine çıkmamama rağmen ortalama hızımı 149 km göstermişti. O günden sonra stravaya güvenmiyorum.

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
@Emre Akkanat
Garmin yerine alternatif olabilir.
(link)

• Beğen
Tepkiler: Emre Akkanat

Fuubar

Üye
Tepki
88
İsim
Semih Çakmak
@Emre Akkanat mrb. Kusura bakma konu ile alakali degil ama strava profilindeki resimlerden yanlis gormediysem bc 12.12 kullanmissin daha once. Su anda da bc 16.12 kullaniyorum demissin. Bende km saati almayi dusunuyorum. Bu iki model arasinda kararsiz kaldim. Kadans sensorunu almayi dusunmuyorum. İki urun arasinda pek fazla fark gozukmuyo. Fazladan 35 tl vermelimiyim kararsiz kaldim. Yardimci olursan sevinirim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
telefonda ki programlar bazı internet ve gps verilerine bağlı olarak arada sapıtabiliyor. mesela runtastic yükleyip yol bilgisayarı yapmaya niyetlendiğim nuhneviden kalma android telefonum kasmadan bi butonu bile aktif edemediğinden arasıra gps le vs ile bağlantıyı koparıp denizden gittiğimi falan idda etmişti. yanlız bu iyi telefonlarda da oluyor. htc one m7 ile haritanın rota vermediği bi araziye tırmandığımızda toplam süreyi -388:234:423 gibi bişey vermişti. hızı sıfır gösteriyordu. belki rota vermediği yere geçmemden belkide telefonun çekmemesinden kaynaklandı ama bilinmez. telefonlar bunu yapabiliyor. yol bilgisayarı her zaman daha güvenilir. ben runtastic pro kullanıyorum böyle ufak istisnalar dışında pek sapma falan yaptığını saptamadım.

Emre Akkanat

Forum Demirbaşı
Tepki
478
Bisiklet
Merida
@Fuubar

Kadans sensörü almıyacaksanız pek bir fark olmıyacak zaten.12.12 alın derim

• Beğen
Tepkiler: Fuubar

NKurtuldu

Forum Bağımlısı
Tepki
1.205
Bisiklet
Canyon
Strava GPS sinyali ile calisir. Dolayisiyla performansi sizin telefonun GPS sinyallerini yakalama kabiliyetine baglidir. Farkli model telefonlarda farkli sapma degerleri normaldir, genel olarak telefon ucuzladikca, gps setinin kalitesi dustugunden, sapma artar.
Ayrica, strava gps sinyali almadigi zamanlarda surus zamanini durdurur; sinyali tekrar yakaldiginda surus mesafesini yeni yakaladigi yere gore set eder. Km artip zaman sabit kaldigindan da ortalama hizi yuksek gosterir.
Sigma 16.12' de elevation gostergesi oldugu bilmiyordum. Bir hata olmasin.

• Beğen
Tepkiler: Emre Akkanat

ozgurgokalp

Daimi Üye
Tepki
663
Bisiklet
Cannondale
Strava'da yükseklik hesaplaması diğer gps cihazlara göre farklı. Strava sizin konumunuzu yüzeyde belirledikten sonra veri tabanındaki yükselti haritasından bulunduğunuz konumdaki yüksekliği veritabanından eşleştirip kaydediyor. Gps sinyalleri dikey olarak yüksek sapmalar yapabildiği için bunu yapıyor olması muhtemel. İki izohips eğrisi arasındaki konumunuza göre de detaylı yükseklik belirlemeye çalışıyor. Bu eğrileri Strava'da gösterilen terrain maps seçeneğiyle görebilirsiniz. Mesafe sapmasına gelince yatay düzlemdeki gps sinyalleri tutarsızlığından dolayı sizi zikzak yapıyor olarak algılayabiliyor. Bunun doğrulaması zor olduğundan sizin zikzaklı gittiğinizi varsayıyor. Ondan dolayı da mesafeniz uzayıp ortalama hızınızda tutarsızlıklar olabiliyor. Velhasıl sapmalar gps sinyallerinin ve telefonunuzun gps çipinin kalitesine bağlı olarak artıp azalabilir. Bunu en aza düşürmek için mümkünse telefonu özellikle yatay uyduları da görecek şekilde üzeri tamamen açık şekilde sürüş yapmalı ve kaliteli gps çipine sahip cihazlar kullanmalısınız. Cebinizde ya da çantanızda kullandığınız telefonla ya da dandik cihazlarla net sonuçlar beklemeyin. Sorun Strava'dan değil gps teknolojisi ve cihazların gps çiplerinden kaynaklanıyor.

Emre Akkanat

Forum Demirbaşı
Tepki
478
Bisiklet
Merida
Samsung galaxy s6'ya geçiş yaptım sapma geçti..Demekki önceki telefonumun gps inde bir sorun varmış

Dethagorf

Forum Bağımlısı
Tepki
353
@chnkrmz hocam ben de rustastic road bike pro kullanıyorum sadece konum açık internet istemiyor zaten
Şöyle saçma veriler çıkıyor :
https://i.hizliresim.com/r90LJa.png

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@dethagorf bende böyle veri hiç çıkmadı. konum çekemediği zamandan çekebildiği zaman arasında direk çizgi çeker ve hızı yükseltebilir. bu yüzden gps ile kullanırken çok açık yerlerde gezmen gerek. binaların arasında böyle şeyler yapabilir. bu yüzden internet ile kullanırsan daha kaliteli sonuç alırsın. zaten interneti harcamıyor denecek kadar az kullanıyor

Dethagorf

Forum Bağımlısı
Tepki
353
@chnkrmz Maalesef internet paketim yok. Ama tabii duraklamalar da var arada.
Strava kullanıyordum internet istiyor kullanmıyorum artık.

brstrmn

Aktif Üye
Tepki
154
İsim
Barış
Bisiklet
Bianchi
Telefondan Strava'yı açtım, yeni indirmiştim denemek amaçlı.
Aynı zamanda kablolu Sigma bc 9.16 cihazım var.
Sonuçlar arasında şu farklılıklar oluştu;

Strava;
-distance:18.92 km
-max speed: 34.6 km/h
-avg. speed: 18.2 km/h

Sigma bc 9.16;
-distance: 19.65 km
-max speed:36.94 km/h
-avg. speed :19.62 km/h

Telefon sırt çantamda duruyordu.
Neden oluşuyor bu farklılık.

klawizell

Üye
Tepki
56
İsim
Emre
@brstrmn

Hareket halinde iken cihaz surekli yeni baz istasyonuna baglanir bu aradaki ufacik zaman kaybi strava da gps e yeniden baglanma suresine fazla etki ediyor olabilir.

• Beğen
Tepkiler: brstrmn

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
@brstrmn sigma'ya girdiğiniz değerler hatalı olabilir eğer strava'da gps hatası olmadıysa. şöyle ki, zamanında sigma'nın kitapçığında yazan değeri girmiştim sonra merak ettim yeri tebeşirle işaretleyerek tekerleğin çevresini ölçtüm. sigma'nın tablosunda verdiği değerden daha küçük çıktı.
edit: yalnız benim ölçtüğüm farklar sizinki kadar değildi. misal strava 15km gösteriyorsa sigma 15.80km gösteriyordu.

Tuzlu_Fıstık

Kendin ol Sonradan Görme olma
Tepki
1.276
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Duraklama yapınca strava hemen auto pause’ye geçmiyor zaman ilerliyor ve ilerledikçe ortalamada düşme oluyor ben genelde duraklama yapınca elle stop yapıyorum sürüşe çıkınca resume ile devam ediyorum tam net bilgileri bu şekilde kayıpsız almaya çalışıyorum

korayg

Daimi Üye
Tepki
167
İsim
Koray
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu strava da ekran kapanınca dümdüz çizgi yapıyor...Sanki eskiden olmuyordu. Ekran hep açıkmı durmak zorunda ? UYgulama arka planda çalışıyor aslında

• Beğen
Tepkiler: iskender şerit

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.286
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@brstrmn Telefondan tam doğru veri alamazsınız. Gps kullanmanız gerekiyor. Gps bile %100 hatasız çalışmıyor. Lastik ölçülerinizi doğru girerseniz, Sigma'nın kablolu ucuz modeli doğruya yakın değerler veriyor. Uzun süre kullandım ve karşılaştırarak test ettim. Strava'nın kendisinde de hatalar var. Mesela benim bazı yerlerdeki kom'larımı kabul etmiyor. Bayrak koyuyor ve araç kullanmış olabilirsiniz falan diyor Çok güvenmemek lazım

• Beğen
Tepkiler: brstrmn

televole2

Daimi Üye
Tepki
576
Bisiklet
Cube
Arkadaşlar benzer sorunu ben de yaşıyorum; sigma 9.16 KABLOSUZ sayaç var.

strava verileri:

mesafe: 31,1 km
ortalama: 22,1
max.hız: 82,8
kalori: 1028

sigma 9.16 kablosuz verileri:

mesafe: 32,28 km
ortalama: 23,09
max.hız: 73,76
kalori: 793

Kalori önemli değil de diğerleri arasında da çok ciddi fark var. Km sayacına doğru değeri girdiğimden çok eminim. Sorun ne olabilir? kablosuz sayaçlarda biraz sorun olduğunu duymuştum da böyle uçurum olabileceğini tahmin etmemiştim doğrusu.