Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Strava km saati uyumsuzluğu!

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında omur_ms tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. omur_ms

omur_ms Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    merhaba. Cateye nin kablosuz km saatini kullanıyorum. Ilk ayarlama ekranını doğru yaptığımı düşünüyorum. Bugun test sürüşü yaptığımda, stravadaki Max hızın 51.6 olduğunu görürken, km saatinde 43 gösteriyordu. Hangisine inanmalıYım? km saatinin ayarını tekrar mı girmeliyim?

2. Sebahattin Gerceker

Sebahattin Gerceker Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhaba... Strava zaman zaman şaşırabiliyor.. Uydu sinyali ile kopukluklar olursa, tahmini tamamlıyor sanırım.. Hergün gidip geldiğim yolun uzunluğu bilr değişiyor bazen.. :)

BOĞAÇ OKTAY YAPICI bunu beğendi.
  3. Osman Selman

Osman Selman Kıdemli Üye

Seviye:
    ortalamasını al hocam

omur_ms bunu beğendi.
  4. omur_ms

omur_ms Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
  5. Osman Selman

Osman Selman Kıdemli Üye

Seviye:
    @omur_ms ona gerek yok :) ben 3 farklı program açıyordum (km saati , strava , motoActv ) en doğrusu motoActv çıkıyordu o da km saati ve stravanın ortalamasıydı :)

nasıl bir ekipman kullanıyorsun bilmiyorum, benim dediğim telefondan açılan strava :)

6. Çağrı Soylu

Çağrı Soylu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Strava'yı telefondan kullanıyorsanız anlık atlamalar olabilir. Strava antrenmanınızı açıp en yüksek hızın nerede olduğuna bakın. Eğer bir anlık bir yükselmeyse muhtemelen böyle bir şey olmuştur. Eğer düzenli giderek yükselmiş ya da bu hızda uzun süre kalmışsa o zaman diğer sayacınıza jant ebadını yanlış girmiş olabilirsiniz.

7. omur_ms

omur_ms Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    @Osman Selman evet evet. iphone'daki uygulama olan strava'dan bahsediyorum. km saatim de cateye wireless'lı olan model. soyutsal alanlarda pedal atıyoruz:) hakkımızda hayırlısı eheh:)

@Çağrı Soylu jant ebadını doğru girdiğimi düşünüyorum ama tam emin de değilim. dün arabaya abimi geçirip hızı sabitlettirdim. aynı hızda gitmemize rağmen "neredeyse" 7 8 km hızımı yavaş okudum km saatinde. tekraren set up yapmam gerekecek sanırım.. bu arada km saati olarak ne kullanıyorsunuz siz?

8. Çağrı Soylu

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @omur_ms Ben Garmin Edge 510 kullanıyorum

celikeren bunu beğendi.
  9. omur_ms

omur_ms Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    cateye kablosuz kullanan yok mu acaba?:)

10. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Strava ve benzer uygulamalar ne yazık ki çok sağlıklı çalışmayabiliyor. Daha önce iPhone ile Strava, Endomondo, Runtastic kullandım. Strava'ya göre 100-120 km. hız yaptığım bile oldu! Km.saatinizin ayarları doğru ise, bence sadece o değerlere güvenin.

omur_ms bunu beğendi.
  11. omur_ms

omur_ms Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    @Erdal YILMAZ bugun olmadı km saatindeki ayarları tekrar check edip, olmadı yeniden bir setup yapayım. en iyisi böyle olacak sanırım..

12. celikeren

celikeren Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Bende düşünüyorum bu cihazdan memnunmusunuz? Şuanda İphone ile runtastic kullanıyorum . Fiyatı çok yüksek olduğu için değer mi diye karar veremedim. Teşekkürler

13. Çağrı Soylu

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Ben memnunum. Tüm ihtiyacımı fazlasıyla karşılıyor. Bir yükseklik gösterme sıkıntı yaşadım bir ara ama çözdüm onu da. 510 yerine 500 de düşünebilirsiniz. Fiyat olarak daha avantajlı.

Sozenen bunu beğendi.
  14. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    GPS hız hesaplarken;
    birim sürede yaptığı 2 ölçüm arasındaki mesafeyi hesaplıyor. Her bir ölçüm 3-5 metre kadar sapma içerebiliyor.
    Bu nedenle yalnızca GPS ile yapılan ölçümler çok düzensiz ve güvenilmez oluyor.
    Toplam mesafede pek değişmese de hız konusunda başarısız.
    Şöyle ki; bi ölçümü -5, bi ölçümü +5 yaptığı zaman hız fırlıyor. İşin içine ağaçlar, yüksek gerilim hatları, binalar falan girince bu sapma değeri iyice büyüyor...

Buna karşılık, mıknatıslı ölçüm yapan km saatleri en doğru ölçümü veriyor. Teker çevresini doğru girdiyseniz eğer, yanılma payı yok.
    Çok basit bir matematik işlemi kullanıyor ve hata yapması mümkün değil.
    O yüzden zaten GPS'li saat kullanan hemen hemen herkes cihazı ekstra bir hız sensörü ile kullanıyor.

omur_ms, Çağrı Soylu ve Ali Demir bunu beğendi.
    Son düzenleme: 30 Mart 2015
  15. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    Yaklaşık 1.5 yıldır düzenli olarak strava kullanıyorum aynı zamanda da kablosuz sigma 1009 sahibiyim hemen hemen pek çok sürüş sonrası yaptığım mesafeyi , ortalama ve en yüksek hızımı mutlaka kontrol ederek kıyaslama yapıyorum inanın arasındaki fark hızdan söz edeceksek 1-2 km yi hiç aşmamıştır sizin sözünü ettiğiniz rakamlar arasında ciddi farklar var bu da biryerlerde hata olduğu anlamına geliyor km saatinizin doğru yerine sıkıca sabitlendiğinden , pilinin dolu olduğundan ve mıknatısın doğru açıyla durduğundan emin olduktan sonra son olarak teker çapınızı yeniden girerek saati resetledikten sonra aynı karşılaştırmayı yeniden yapın bakalım sonuç nasıl olacak kolay gelsin

16. sahbaz061

sahbaz061 Aktif Üye

Adı:
    Mehmet Ali Şahbazoğlu
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @Çağrı Soylu Hocam runtastice ödemeler aylık mı oluyor ve ne kadar ödüyorsunuz?

17. Çağrı Soylu

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Bir kere satın alıyorsunuz o kadar. Runstastic pek kullanmıyorum. Strava premium kullanıyorum onun da ödemeleri aylık.

sahbaz061 bunu beğendi.
  18. Minor Swing

Minor Swing Üye

Adı:
    Gökmen D.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben de bu gece karşılaştırma yaptım.Km saatim çin malı Sunding sıradan bir saat,kablolu.Strava sadece gps ile çalışıyordu.Dönüş yolunda rampa aşağı yüklendim,Strava 62,Sunding 48,5 gösterdi max hız olarak.Yalnız şöyle de bir durum var,bir önceki turda gps ile beraber mobil internetim de açıktı.Aynı rampada çıkan değer yine 48 civarıydı hem Strava,hem Sunding.Aralarında küçük bir fark vardı.Belki gps ile beraber mobil internet de açık olursa Strava daha sağlıklı sonuçlar veriyordur.Ya da arkadaşların dediği gibi ani ve kısa süreli ivmelenmelerde gps şaşırabiliyor.Bir kaç deneme daha yapıcam aynı rampada,çıkan sonucu yazarım tekrar bu başlığa.
    Edit : Bir önceki turda kullandığım uygulama Strava değil,IP Bike olacaktı.

Son düzenleme: 21 Ağustos 2016
  19. hsngrms

hsngrms Seek'er

Adı:
    Hasan Gormus
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yandex'in navigasyon uygulaması araba ile test edildi, hızı şaşmadan gösteriyor. Onunla da check edin isterseniz.

20. furkantrojka

furkantrojka Kıdemli Üye

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Mesele çoğunlukla uygulamalarda değil aslında. Telefonunuz gps'i ile alakalıi, biraz da anlık performansıyla. Strava gibi uygulamalar şarjınızı sömürmemek için sadece belirli aralıklarla gps verisi alıyor ve bunları işliyor. Aldığı iki veri arasında telefonunuzun gps'i sağlıklı bir ölçüm yapmamışsa da Strava hatalı sonuç vermiş oluyor.