Ssd ve ram takviyesi.

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
Merhaba,

4.nesil Celeron işlemci,2gb ram,5400rpm dönüşlü bir dizüstü bilgisayarım var kabaca. Auto cad ve ileri seviye olmayacak programlama dersleri için aldım. Aldığım günden beri görev yöneticisi açık ve gözlemliyorum. HDD ile ram en zayıf halkası gibi makinenin.

+4gb ram ve SSD takviyesi düşünüyorum,işlemci gücü gerektiren bir iş yapmıyorum o sebeple işlemci için bir düşüncem yok.

Sizce ssd ve ram performans artışı sağlayacak mıdır,fikirlerinizi merak ediyorum.

Scudo

mekonzA

Aktif Üye
Tepki
31
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ssd geçişlerde işe yarar bariz olarak direk performans arttırmaz ram performansı artırır ama

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
3-5 tane yeni sekme açınca disk direk %100 oluyor. Ram çoğu zaman 1.5gb seviyesinde. Hd video açınca arada takılıyor sekme açık ise,sekmeler kapanınca 1080p de çalışıyor rahatça. Muhtemelen 64lük bir ssd + 4 gb ram ile bu gibi sorunlar ortadan kalkacak. Zira işlemci çoğu zaman %10 seviyesinde

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.396
Bisiklet
Scott
@Atakan Y

Tam aksine, sisteme yapılacak bir SSD terfisi, gozle gorulur bir performans artisi saglayacaktir. Mekanik HDD ile SSD kullanan bir bilgisayar arasinda geceyle gunduz kadar fark vardir.

mekonzA

Aktif Üye
Tepki
31
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Onur Ali İmren

Evet bu sorunlarınızı ssd çözer bendede aynı sorunlar vardı

@Mehmet Altuğ

Ssd belirtilen programlarda bariz bir fark yaratmayacaktır bence

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
SSD kesinlikle tavsiye ederim.

10000rpm ile test edilmiş. Ama genede ciddi bir fark var. 3D Studio Max, PS kullanıyorum. Hızlı açılıp kapandığı için boşa vakit kaybetmiyorum. Bazen bilgisayar uzun süre çalışınca bir restart atayım rahatlıkla diyorsun. HDD de demek zor 10 dakika kafandan gider diyorsun. Bunun dışında 3d ve PS gibi programlar sabit disklere sürekli veri yazıp okur. Yazması uzun sürdüğünde yanıt vermez. Sonrada kendini toparlayasıya kadar baya vakit geçer. Topladıysa kendini şanslısınızdır. Toplayamadı ise eror verir kapanır. Aç kapa yaptığın işde geri kalman sana baya vakit kaybettirir. SSD de bu sorunlar baya kalktı kolay kolay bende bu tarz sorunlar olmuyor. SSD den gayet memnum. Alırken veri yazma ve okuma hızlarına dikkat edin. Ben 120gb samsung evo kullanıyorum. 240 gb da kadar ekonomik olarak alınabilir. SDD de en az 120 gb ssd almanı tavsiye ederim.

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
SSD olarak

(link)

Ram olarak

(link)

bunları düşünüyorum. Dediğim gibi günlük kullanım,auto cad ve programlama için aldım bu bilgisayarı. İşlemci ile aramız iyi :)

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
Laptoplarda ana parçaların uyumu biraz sıkıntılı o yüzden ram alırken taktırarak alırsanız daha iyi olur. Ayrıca anakartınız kaç mhz e kadar destekliyor. Bunu da bilmeniz lazım. 1600mhz'i desteklese bile üstündeki ram kaç mhz? Birbirinden mhz olarak farklı olan iki ram takılıyken en düşük olan mhz de çalışır ramlar. Uyumlu olan ramler anakartın kitapçığında yazıyordur.

Kingston Türkiye de marka gibi algılanır ama bu yanlıştır. Sinbo mutfak ürünü ne ise Kingston da o dur. Ramleri bir kaç ay sonraya saklayın Samsung 120gb alın. Ayrıca 64 gb kısa bir süre sonra hiç yetmeyecektir ki 120gb bana yetmiyor. Windows + CAD + Ps kurunca anca windows cache için az bir yer kalacak.

(link)

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
Kesinlikle. Her şeyi vatanda yaptıracağım zaten. İşçilik isterlerse tabi kendim yapacağım :)

Sorunlara çözüm olacağını düşünüyorum bu ikilinin. Bakalım sonuçları en yakın zaman da yazarım.

harun t

Daimi Üye
Tepki
101
Bisiklet
Lapierre
60 gb ssd alma alacaksan en az 120 yada 240 al
ilerde yeni sistemine de takarsın
ama 60 lık alırsan ilerde sana kesinlikle yetmeyecek

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
Ramler 1600mhz, o sebeple verdiğim linkteki corsair uyumlu olmalı. Kingstona gelince evet ne olduğunu biliyorum,yalnız o fiyatta en iyi hızlara sahip bellekleri veriyor. Samsungdan hiç bir elektronik ürün almıyorum. 120gb olayına gelince bilemedim,oyun oynamıyorum,film depolamam,müzik depolamam bir kaç program kuıracağım sadece. Harici diskte var elimde yeteceğini düşünüyorum açıkçası..

harun t

Daimi Üye
Tepki
101
Bisiklet
Lapierre
@Onur Ali İmren
Ustunde yazan 60gb gercekte 60gb olmuyor 3 sene once bende 60 gb kullandim bilgisayar yanlis.hatirlamiyorsam 52 gb olarak goruyordu
Bunun bir kismi 1024 bit yerine 1000 bit olarak hesaplandigindan kaybolur bir kismi ise baslangic seviyesi ssdlerde ssd nin daha.fazla.performansli calisabilmesi icin ssd nin bir kismini tampon bellek olarak ssd nin icindeki islemci kullanir hatta bu ozellik bazi ssdlerde ayarlanabiliniyor ama bu seferde ssd nin boyutu dahada azalmakta
Kisacasi 60 gercekte 60 degildir
60 lik ssd belki gunu kurtarir ama olu yatirim olur sonraki sisteminizde kullanamayacaksaniz

Yada butce musait degilse ve 60 alacaksaniz 2 el alin 60 liga fazla para yatirmayin

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
SSD günümüzde gerekli bir donanımdır. SSD almadan önce anakartın sata girişinin sürümünü kontol etmek gerekir. Testlerde belirtilen değerler SATA 3 yani 6 Gigabit/saniye hızda veri transferi sağlayan arayüzle elde edilen değerledir. Eğer anakart SATA 2 destekliyorsa, alacağınız SSD SATA 3 de olsa elde edilebilecek azami transfer hızı 3 Gigabit/saniyedir. Örneğin SATA 3 destekli bir anakart ile kullanılan bir SATA 3 arayüzüne sahip bir SSD ile 20 saniyede açılan bir bilgisayar, SATA 2 arayüzüne sahip bir SSD ile 35-40 saniye sürede açılabilir. Bu hız bile bilgisayarlara monte edilebilecek en hızlı tek harddiskten(HDD) çok daha hızlı olacaktır. RAID denilen çoklu disk birleştirmeleri ile bu hızlar ikiye katlanabilir.(Ekran kartlarındaki SLI veya Crossfire teknolojilerinin veri depolama ünitelerine uygulanmış hali gibi düşünün) Hele ki RAID konfigürasyonu ile birleştirilmiş iki adet SSD'nin keyfini ancak kullanan bilir(PC 7 saniyede tamamen hazır şekilde açılmış gibi). Kısacası öncelikle anakartın üzerinde SATA girişlerini kontrol edin(Birçok yazılım ile bulabilirsiniz, kasayı açmanıza gerek yok). Şayet SATA 1 destekli bir bilgisayarınız var ise SSD almamayı düşünebilirsiniz; zira elde edeceğiniz performans kapasitenin 4'te biri olacaktır(1,5Gbps). 120/128 Gb'dan düşük kapasitede SSD almak lükstür. SSD dünyasının en iyi markası OCZ firmasıdır. Vertex modelleri rakiplerinin hep bir adım önündedir. Paraya kıyıp bu modeli alırsanız sorun yaşamaz, keyif alırsınız. F/p ürünü olarak Kingston V300 modelini inceleyebilirsiniz. İyi araştırmalar...

MustafaNR

Daimi Üye
Tepki
78
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hocam SSD Bile Alsanız Düşük Performans Görmeye Hazır Olun İçinizi Karartmak Gibi Olmasın Ama Yine de O SSDnin Verdiği Performansı Tam Olarak Alamazsınız,Celerondan Sadece İnternet Deneyimi İçin Kullansanız da Olur HD Filim Biraz Sıkıntı Oluyor O İşlemcilerde,SSD Olarak Hyperx Serisine,Corsair Ve Samsungtan Evo Serisine Bakmanızı Öneririm Halil Hocamın Önerdiği V300 Serisi Sorunlu Diye Okumuştum Kontrolcülerinde Birşey Vardı Galiba Tam Performansı Vermiyordu.

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
Görüşler için teşekkürler.

Celeron 3.nesilmiş,yalnız baktım sata3 desteği var. Zaten sata 3 olmasa bile şuan ki 5400rpmlik diskten daha fazla performans alacağım. O sebeple ssd şart! :) + Ram ilavesi de bana şart geliyor 3 gündür gözlüyorum ram kullanımı yüksek Wp8 de.

İşlemci olayına gelince,arkadaşlar günlük kullanım için yeterli bir işlemci. 799 liraya alınan bir laptop ve bu seviyede ki en iyi işlemcilerden. İ5 ya da i7 lik bir iş yapmıyorum ben. P4ler ile assembly dilinde uğraşıyorduk dert değil yani işlemci.
Oyun oynamıyorum,müzikleri deezer ya da yutup üzerinden dinler filmleri dizileri netten izlerim. O sebeple emin olamadım 128 için. +50 lira gibi bir fark var ikisi arasında.

Performans farkı çok büyük ama,yine de 5400lükten geçeceğim için ölüsü dahi yetiyor. Vatan da indirim varmış Sandisk Ultra plus 128 gb 169 TL. Normali 167 lira. 64gb lık ise 119 lira.

@Mutlu Yiğit
İntelin gömülü gpusu HD 4000.

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
bak suanda samsung 840 ssd var 250gb'lik, 3635qm i7, 8gb ram 1600mhz, nvidia gt640m, 2 yillik bir notebook, 2012 ekim'de alindi, su anda acilis suresi 6sn. abartmiyorum bios menusune girmek icin cebellesiyorum 3 kere reset atmam gerekiyor yetisemiyorum, ayrica rapid start kapali (samsung'un zamazingolarindan biri) 16gb msata ssd duruyor icinde ole, sonuclar ortada. kullanan biri olarak soyluyorum kesinlikle muhtesem bir sey, yakinda yeni bir projem var 7 yillik notebook kasasi fena isiniyor (notebook fanlari bile yetmiyor) onu desktop kasaya koyacagim linux bir multimedia sistemi yapacagim ses kayitlari icin falan, icine de 120gb ssd yine samsung almayi dusunuyorum, ben aldigim zaman 300+ tlye almistim, suan 400 olmus dolar yuzunden, ama deger mi deger.

ayrica suan kullandigim ssd'yi deneme amacli 7 yillik pc'me takacagim yakin bir zamanda su an acilis suresu 45sn civari

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
Ssd alacağım zaten,o kesin. Sadece kapasite olarak ne yapmalı diye düşünüyordum. Muhtemelen 128gb Sandisk alacağım. Bakarsın ekstra bir şeyler olur hariciler ile mekanik disk eziyeti çekme riskini düşürelim.

Ramler Corsair,Ssd Sandisk olarak sipariş vereceğim.

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
bu bir notebook mu desktop mu yukarida goremedim

simdi gordum, laptop, eger 120 gb alirsan yaninda harici tasima mecbur olursun, su an 250 gb bana yetmiyor, icinden cikan hdd'yi kutu alip harici yapabilirsin (ki ben boyle yaptim) sadece 25tl'ye 1tb haricim oldu