sram xo arka aktarici montaji yardim.!

Erhan_Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
477
arkadaslar sram xo arka aktarici aldim kadroya taktim ama vites teli neresine takilir.? ayari nasil yapilir .? bilmiyorum..yardimci olursaniz cok sevinirim..simdiden tesekkürler

(link)

sadece montaj yaptim zinciri taktim ama vites kablosu nasil takilir ? tam olarak nereye takilir ? vites ayarlari onlari yaparim gerci :) ama vites kablosu aktaricinin tam olarak neresine takilir biliyorum.. simdiden yardimlariniz icin tesekkürler :in:

• Beğen
Tepkiler: Ahmet ERTAN
Scudo

Erhan_Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
477
arka aktariciyi monte ettim viites telini taktim ve arka aktariciyi rublenin yarisina kadar hareket ettiriyorum ama tamamen degil aktarici soldaki büyük diislilere gitmiyor bunun ayarini nereden yapabilirim kimse yardimci olmicakmi bana :eek:

Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.432
Bisiklet
Focus
Xo arka vitesiniz, xt kollarla calismayacaktir.
Kol olarak da xo gibi yine 1:1 oranli sram grubunun herhangi bi modelini kullanabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Erhan_Yılmaz

Erhan_Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
477
@Bora Alben

ama bursada xt-xtr kollarla XO arka aktarici kullanan 2 arkadas vardi hatirliyorum.! arka aktaricida farketmez demislerdi.. ama cok detayini bilmiyorum..yinede bilgii icin tesekkürler :in:

Erhan_Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
477
@Tarık Kalkan

verdiginiz bilgiler icin cok tesekkürler H vidasini gevsettim ancak son 4 tane kalan büyük dislilere aktarici gitmiyor.! peki L vidasi ne ise yariyor.? tesekkürler :in:

Erhan_Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
477
@Bora Alben

calisiyor ama son 4 tane olan büyük dislilere aktarici gitmiyor yani ben beceremedim galiba :eek:

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.236
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
(link)

Sayfa 25

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Çalışmamasının sebebi Sram-Shimano uyumsuzluğu. Farketmeyen ön attırıcı, arka değil.

Shimano kollar 2:1 oranla çalışır, Sram ise 1:1. Yani Shimano kolların, Sram'ın ihtiyacı olduğu kadar kablo boşaltamadığı, aksine yarısı kadar boşalttığı için sen de en çok 9 dişliden 4 veya 5ini kullanabiliyorsun Erhan. Tüm vites ayarını 9. dişliye göre yapsan mesela, bu sefer de yukarı çıkarken yarı yolda kalacak zincir, yine 4-5. viteslerde takılacaksın...

Erhan_Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
477
@HaliliOzturk

halilim o zaman ben bu aksam üstü hofheim daki fahrradfreund a gideyim sram x9 vites kolu taktirip vites ayarlarini yaptiirayim :) baska carem yok galiba :eek: verdigin bilgiler icin cok saol görüsmek üzere bu arada orta aktaricim xt 770 onda bir sorun yok dimi.?

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Rica ederim... Yalnız servis fiyatları bizimkiler kadar insaflı olmayabilir, benden söylemesi :) Eğer acelen yoksa bir iki internet sitesi önerebilirim vites kolu bakman için, sonra da kendin montajını yaparsın.

Ön viteste bir problem yok. Çok enteresan, senin donanım benim donanımın bir adım üstü olacak her koşulda, benim arka attırıcı X.9, ön SLX, vites kolları X.7 :)

Erhan_Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
477
@HaliliOzturk

evet bir gömlek üstüymüs :)
ok halil ben bu isi kendim yapayim en iyisi sen bana internet sitesi veririmisin.? ben bir takim X9 kol alayim.. bu kollarin icinde telleri mevcuttur digimi.?

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Erhan herşeyden evvel içinden teller çıkmayabilir, belli olmuyor. Bazen yanında geliyor, bazen gelmiyor ama o çok problem değil. Sonuçta Frankfurt'ta her köşe başında bisiklet fren-vites teli bulabilirsin. Karstadt'ta var mesela, bazı Galeria Kaufhof'larda da oluyor. Olmadı yerel bir bisikletçiden 3-5 €ya alırsın.

Montaj için ise, vites kollarının içinden montaj kılavuzu çıkacak, hani dilini anlamasan resminden çıkartırsın. Zaten yapman gereken sanki vites 9daymış gibi kolları boşaltıp, telin geçeceği yeri kapatan minik vidacığı açarak içine teli sokmak, ki eğer tel yanında gelirse hiç sorun yok. Sonra elcik ve fren kollarını söktükten sonra vites kollarını gidona takıyorsun, az biraz sık vidasını ama sabitleme, sabitlemek en son iş.

Sonra vites tellerinin üzerine çoooooook az miktarda gres yağı sür, hem paslanmaya-korozyona karşı iyidir hem de akışkanlık sağlar tele kablo içinde. Şimdi dış kablolardan aynı söktüğün şekilde geçir iç teli.

Ön vitesi önce tak, onun işi daha kolay çünkü High-Low civatalarıyla işin yok, vites mekanizmasını değiştirmedin çünkü. Teli elinle çok abartmadan ger ve o şekilde vitese sabitle iç teli, bu sırada vites oynayabilir ama sıkıntı yok, abartmaya da gerek yok sıkarken, sağlam olsun yeter. Telin açıktan giden kısmını kontrol et, çok boş olmasın, belirli bir gerginliği olsun. Bu muhtemelen yetmeyecektir ama sen yine de bir dene vites geçişlerini. Üst viteslere geçerken vitesin bir miktar zorlanıyor veya geçmiyor olabilir. Şimdi vites koluna telin ve diş kablonun geldiği yerden vites telini bir miktar ger. Önce bir tur, sonra ise yarımşar ve hatta çeyrek turlar halinde teli gererek en uygun ayarı bulabilirsin.

Şimdi gelelim arka vitese, zaten onda bir deneyimin var, vites kolunu takacaksın sadece yukarıdaki gibi, sonrası da aynı devam edecek. Belirli bir gerginlikle (vites en küçük dişlide iken) vites telini sabitleyip, sonra vites kolunun yanından ince ayar yapman gerek.

Ancak herşeyden önce arka vitesin ayarıyla ilgili şöyle bir tavsiyem var. Arka vitese hiç bir tel vb bağlı değilken vites 9de durur. İşte tam burada, bisiklete arkadan dişli hizasından baktığında vitesin dişlisinin, 9. kaset dişlisi ile aynı düşey hizada olması gerekiyor. Bunu tabi ki o minik vidacıklar ile ayarlayacaksın. Aynı şekilde vitesi elinle (tel bağlı değil iken) yukarı doğru itersen de vitesin vida aracılığı ile durduğu noktada vites dişlisinin 1. kaset dişli ile aynı düşey hizada olması gerekiyor. Bu %99 mükemmel High-Low ayarıdır vites için bana göre.

Nereden satın alabilirsin, ben daha evvel www.bike-discount.de'den alışveriş yaptım, fiyatları uygun ve güvenilirler gönderi ücreti almıyorlar. www.bikemailorder.de'den de alışveriş yaptım, onlar da iyi ve hızlılar ama 5 € gönderi ödüyorsun. www.hibike.de'nin kendi yerine gitmiştim, Taunus-Kronberg'deler sana çok yakın, gidip alabilir veya online satın alabilirsin 4,90 € gönderi ücreti alıyorlar. Başka aklıma gelen (link), (link) var ama onlarla alışverişim hiç olmadı.

Montaj sırasında problem yaşarsan eğer bana alo de, aynı sistem bende var iner kendi bisikletimden bakar, tarif edebilirim sanıyorum... Salı ve Perşembe dışında genelde yakalarsın beni telefonda :)

Bu arada kendime not, bir ara ince vites ayarı ile ilgili bir yazı yazıyım ben bari :). Konu hoşuma gitti yazarken...

Erhan_Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
477
@HaliliOzturk

cok tesekkürler halil simdi baktimda önerdigin internet sitelerinin hibike disinda
hepsinden alisveris yapmisim :) bu arada xo yu www.bike-discount.de'den almistim :) taunus kronberg e giderim bir gün hem gönderi ücreti olmaz ihtiyac oldugunda arrarim seni görüsürüz :) tekrardan cok saol

erdem öncel

Daimi Üye
Tepki
149
Bisiklet
Trek
@HaliliOzturk

bu high low civataları kolay bulunabilen ucuz şeyler mi acaba. biraz önce acele etcem diye yanlışlıkla büyük yıldızla giriştim. şimdi bir tanesi uçtu da :)

bir de çoğu ön vites değiştiricide genelde alt ayar vidası kadroya yakın olan oluyor değil mi. örneğin benim ön değiştirici FD-M191. burada B alt ayar vidası A üst ayar vidası değil mi. baktım baktım %100 emin olamadım ;)

(link)

Erhan_Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
477
actionsport,tan Sram x9 vites kollarini aldim :) bakalim 2 güne kadar gelir kendim takmayi deniyecem cünki birkac yere sordum vites ayarlari dahil montaj icin 20 euro diyorlar :eek:

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@erdem öncel

Bu civatalar basit, pek bir özelliği olmayan civatalar, sanıyorum ki yerine uyacak birşey bulmak zor olmaz. Hiç olmadı 3-5 Liralık uyduruk bir ön attırıcıdan söküp deneyebilirsiniz uyuyor mu diye.

Vitesin arka kısmından, tekerlek tarafından baktığınızda hangi vidanın hangi yöne uzandığını, vites telini elinizle bir miktar gererek görebilirsiniz ;).

@Erhan_Yılmaz

Hayırlı olsun Erhan. Ben de az evvel kendime (mecburiyetten) yeni boğaz siparişi verdim, bakalım hangisi daha hızlı :)

erdem öncel

Daimi Üye
Tepki
149
Bisiklet
Trek
@HaliliOzturk

yok tam tersiymiş. ilkönce shimano'nun dökümanlarına biraz dikkatlice baktım. buna göre soldaki kadroya yakın vida üst sağdaki vida alt ayar vidasıymış. sonra bisikletin üzerine baktım orada da yazıyormuş .. yalnız bu dökümanda anlatılanlar biraz mantıksız gibi geldi. örneğin 'eğer en büyük aynakol dișlisinde zincirle ön vites değiștirici iç plakası birbirini engelliyorsa üst ayar vidasını saat yönünde (yaklașık 1/8 tur) çevirerek sıkın.' normalde bu vidayı sıkarsak tam tersine biraz daha yaklaşması lazım dökümanlara göre. ama ben bu üst ayar vidasını sıksam da gevşetsem de hiç ön vites değiştirici hareket etmiyor. sadece alt ayar vidasını saat yönünde sıkarsam sağa doğru, ters saat yönünde gevşetirsem sola doğru hareket ediyor.

anladıysam arab olayım :Ahhh-1660