SRAM X7 27V mi, yoksa Shimano Deore 30V mi?

Faruk K.

Üye
Tepki
26
Bisiklet
Giant
Evet arkadaşlar, daha önce hiç SRAM kullanmamış biri olarak soruyorum. Yeni almayı düşündüğüm bisiklette hangisi olmalı?

Scudo

Sezer İmamoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
85
Bisiklet
Sedona
sram x7 performans olarak daha iyi ama deorenin 30 vitesi çok fark olur nede olsa 10lu vites sis. daha iyi :)

Faruk K.

Üye
Tepki
26
Bisiklet
Giant
Aklımdaki bisikletler Salcano Insomnia 30 ve Rockrider 8.1

@ahmetcan44

The Ertuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
315
Ben kesinlikle Sram derim. Yarışlarda sram kullanılmasının bir sebebi var. Shimano daha dayanıklı, sramın ömrü az vs. diyenlere aldırma, arazide shimano Asena gibi kıvırtırken Sram hazırolda ki bir asker gibi duruyor. Geçişleri shimano dan daha keskin ve hızlı... Karar sizin ama bence kesinlikle sram alın.

Faruk K.

Üye
Tepki
26
Bisiklet
Giant
Neden peki? Yani 27 vites olmasına rağmen SRAM daha iyi diyebilir miyiz?

@M.FARUK

Tepki
23
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
ben ıkı sıstemıde denedım. 30 lu sıstem cok tırt. Cok capraza dusuyor. 27 lı kullanın. Sram mı shımano mu dersenız x7 deoreden daha ıyı. Ben shımanonun sadece ruble ve zıncırını sevıyorum dıger parcalarda sram daha ıyı. Bence her yonden sram setlı olan bısıkletı tercıh etmelısın.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@ihsan ünal

Hocam biraz ciddiyet lütfen. Kendisi mi çapraza düşüyor sistem? Siz düşürüyorsunuz.

Orhanalkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
172
Bisiklet
Merida
lütfen sistemleri kullanan arkadaşlar yorum atsın beyler-bayanlar,öte yandan x7 çabuk bozulur 2 arazi gördümü gider ayarı çabuk atar ama 2000 km den sonra başlar bu ayarsızlık bozukluk-her yarıştada sram kullanılmıyor,shimanona da dyne sis özelliği vardır bunu da bilmeyen adam asena gibi kıvırtır yazar o yüzden siz kendiniz inceleyin bilmeyen kişilerden yorum beklemeyin.

• Beğen
Tepkiler: avanak_abdi
Tepki
23
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@ahmetcan44

hocam biz düşürüyoruzda çok fazla çaprazda kalan kombinasyon var. 30 lu sistemdense 27 daha iyi. kombinasyon daha fazla. ciddiyetsiz bir durum yok ortada. 1*11 dışında bütün sistemleri denedim ve kendi görüşüm en kötüsü 30 lu sistemdi.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@ihsan ünal

Normalde bu tip konulara artık yazmama kararım vardı ama yine dayanamıyorum.Bir arkadaşımız(sizin için söylemiyorum) sram çok iyi yarışlarda sram kullanılıyor, hazır olda duruyor ,shimano yaramaz demiş önce ona sormak istiyorum sramın hangi modellerini kullandınız shimanonun hangi modellerini kullandınız ayrıca kaç tane yarış izlediniz donanımları inceleyecek kadar da bu yorumu bu kadar net hemde bu yaşta yapabiliyorsunuz ciddi anlamda merak ediyorum umarım okursunuz da cevap yazarsınız.

İhsan bey sizin yorumunuza da gelince 10 lu ve dokuzlu sistem arasında çapraza düşme konusunda fikrinizi yazmışsınız teşekkürler ama hatalı bir yorum .neden derseniz fiziksel olarak imkansız.Sebebine de gelince 9 lu ve 10 lu rubleler aynı Hub(fliper) kullanıyor hatta üst gurup çoğu rublede arkaya özel speacer de atılıyor 10 lu sistemlerde bunun anlamı da şu demek 10 lu ruble yanal olarak cok daha kısa diş mesafesine sahip daha dar.Fiziken daha dar bir sistemin daha geniş bir sistemden daha çok çapraz duruma düşmesi imkansız.

Atıyorum aynakolda en büyük dişlidesiniz rubleniz de 9 lu ve arkada 11 dişten başlayarak 5 nci dişe kadar kullanabiliyorum diyorsunuz çapraza düşmeden işte bu 5 nci dişe kadar olan mesafede 10 lu sistemde yaklaşık 6 diş var yada daha kısa yani 6 ncı dişe de çıkabiliyorsunuz çapraza düşmeden.Bu durumun sana göresi yada bana göresi olamaz mühendislik olarak kesin olan durumdur.10 lu sistemin en büyük faydası ise dişliler arası diş oranları daha yakın oldugundan vites değişimlerinde kadans olarak veya kuvvet olarak 9 luya göre biraz daha stabil ve üst seviyede tutmaktır.Bu durum yol bisikletinde çok elzem iken (zaten o yuzden yol rubleleri 11-21 veya 11-23 gibi oluyor maksat diş sayıları peş peşe olsun diğer 11-28 gibi modeller rampası bol özel etaplar için) dağ sürüşünde yüksek kadans fazla uzun süre ve stabil gidilemediğinden yol sistemine göre biraz daha görecelidir.

Umarım yazdıklarımı yanlış anlamazsınız bazı hatalı yorumlar insanları yanlışa sevk ediyor görebildiğim kadar düzeltmeye çalışıyorum faydası olduysa ne mutlu bana.

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
30 lu shimano alacağıma 9 lu sram alırım her türlü sram iyidir hiç salınım yapmıyor...

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
Sram kullanın derim. Ben shimano Deore de kullandım Sram X5 de. Ki sizin kullanacagınız sram X7. Kıyaslama yaparsam sram'dan daha memnundum arazide iyi iş görüyor daa..

Faruk K.

Üye
Tepki
26
Bisiklet
Giant
İhsan Bey o zaman 24V sistemler, 27V'lerden iyidir diyebilir miyiz?

@ihsan ünal

Aslında karşılaştırdığım bisikletler değişti. Salcano Insomnia 20'ye bakıyorum artık, herşeyi aynı sadece çekiş sisteminde Deore SLX parçalar var. Bu durumda RR 8.1 ile fiyat olarak da aynı gibiler 1600 TL civarına ikisi de alınabiliyor sanırım.

Gurkan Ortamevzi

Aktif Üye
Tepki
168
Bisiklet
Trek
Deore 10 tartismasiz cok iyi, sramda gayet guzel. Bence attirici ruble kalitesine cok bakmayin ikiside guzel. Daha cok kadro ozelliklerini gozden gecirin. Kadro ve lastik kalitesi sizi performansli kilacaktir. Dogru vites kullanmayi bilen bir shimano tourney kullanicisinin aktaricisi yalnis deore kullananinkinden daha iyidir. O yüzden yorumlar kisiseldir.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Her zaman güncel sistemi almak daha mantıklıdır. Hem parça daha rahat, uygun fiyata bulunur. Hem de upgrade etmek daha kolay olur.