Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

sram x4 vites kolunun baş parmakla teması sorunu

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında kesase tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. kesase

kesase Yeni Üye

öncelikle merhabalar herkese, adım fatih, on yedi yaşındayım, istanbulda yaşıyorum. bir kaç senedir ara sıra girer bakınırım foruma, bir şeyler okurum. ama üye olma dürtüsü hissetmedim bugüne kadar. anlayacağınız, siz forum sakinlerine işim düşene kadar.

evvelki sene bir sedona 721 aldım. yaklaşık bir sene boyunca düzenli olarak, gezinti amaçlı bindim. daha sonra biraz seyrekleşti bu gezintilerim. bu aralar ise, havaların serinlemesiyle birlikte, yeniden bisiklet sürme isteği duyuyorum. -konunun çıkış noktası olarak- dün akşam bisikletimi alıp dışarı çıktığımda geçen senelerde yaşadığım bir sorunu hatırladım. o sıralar görmezden gelmiştim ama artık bitse de gitse diyorum.

yaşadığım sorun en yalın haliyle gidonu tuttuğumda sağ başparmağımın eklem yerinin vites koluyla sürekli temas halinde olması ve uzun süreli sürüşlerden sonra bu bölgeyi zedelemesi, zaman zaman kanatması. bu bir kullanım hatasından mı kaynaklanıyor, yoksa bir üretim-montaj hatası mı söz konusu, bilemiyorum. bir kaç fotoğraf çektim olayı anlatabilmek adına.

son iki fotoğrafta sağ-sol vites kollarının mevcut aksamla yaptığı açının farklılığı bariz gözüküyor. bu bir vites tasarımı mı, yoksa bir şekilde kollardan biri yanlış mı takılmış? parçayı tutarmış gibi görünen alyanlı civataların işlevini ise çözemedim. ilkin ikisi de sıkılı halde gelmişti, ama birkaç tur gevşetip boşa döndüklerini farkedince yeniden sıkmayı denedim, yine boşa döndüler. çok uzun zaman sonra, ancak bugün keşfettim o civataları sıkmanın yolunu. kolu vites attırırmış gibi hafif öne itip sıkınca boşa dönmüyorlar, güzelce sıkışıyorlar. ama neden böyle oluyor, böyle olduğunda ne oluyor, dediğim gibi bilmiyorum.

mekanizma tesadüf ederse kutuyu komple dağıtıp kolu yatağına farklı bir şekilde yerleştirdikten sonra yeniden toplamayı umuyorum. ama önce bir görüşlerinizi almak istiyorum, eldeki seçenekler nelerdir, biraz fikir sahibi olayım.

2. nbacıshaquılle

nbacıshaquılle Kıdemli Üye

Adı:
    Emre
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Montaj normal ergonomide hata var gibi bendeki x5 kolların o tuşları daha küçük haliyle sorun olmuyor.

3. kesase

kesase Yeni Üye

sizde de sağ vites kolu sola kıyasla biraz daha yatık vaziyette yani, anladığım kadarıyla..