Sram x1 ve shimano slx kullananlara sormak istediklerim

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Selam.bisikletim Salcano 40 slx. Bunun bir üst gömleği x1 donanımlı.Bu donanımı daha önce kullanmadım fakat hakkında bilmek istediklerim ve merak ettiklerim var.forumda birmiktar kurcaladım istediğim bilgileri tam olarak bulamadım. Bu yüzden bu başlığı açtım.frenlerden başlamak istiyorum.bisikletimin fren sisteminden çok memunun. Yumuşak kararlı ve seri.kendi teknolojileri var.servo vave hatta ice teq vs .peki x1 in fren sistemleri kullandığım donanıma göre nasıl bir farklılık göstermektedir?slx in fren padları bana daha iyi gibi geldi. Yanılıyor muyum?
Vites sistemine gelince slx de shodow Plus,dyna sis. Gibi sistemler var.x1 i bilmiyorum.ve acaba diyorum bunda bu gibi teknolojiler yoksa zincir çok sallantı yapar mı ve bunda aynakol tek çarklı.bu yüzden zincir bazı dişlilerde çapraz çalışmak zorunda bu ise surtunve,performans kaybı,deformasyon gibi olumsuzluklar ortaya çıkarır mı

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@hüseyin muhammed odabaş

Selamlar Hüseyin Bey,

Her iki ürününde kendine özgü teknolojileri var. Bunları kısaca anlatmaya çalışayım.

Sram XX Frenler : TaperBore
Shimano SLX Frenler : Servo wave
------
Sram X1 Arka değiştirici : X-HORIZON ve X-SYNC
Shimano SLX Arka değiştirici : Shadows Plus+ ve Dyna-Sys
-------

Sram ve Shimano 11'li zincirlerde daha fazla çapraz kullanım ve arka değiştiricileri daha fazla gerilme sağladıkları için çapraz çalışmalarda sürtünmeyi ve sallanmayı engelleyen teknolojiler barındırmaktadırlar. Tabi 11'li sistemi tam olarak kullanabilmek için 11'li zincirler şart.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Anlayamadığım bir konu daha var. Bu x1ler xx1 ler vs aynakolda neden tek çark var? Ağırlıklardan kurtulmak için mi yada farklı bir teknoloji mi?

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.307
Bisiklet
Scott
Önce şu konuyu netleştirelim. X1 sadece çekiş sistemi. SRAM'in ust seviye frenlerinden edinmek istiyorsaniz bakacaginiz modeller XX veya X0 olmali.

X1'in avantaji, sistemin basitliği ve toplam agirlik. Tek yaprakli aynakol sayesinde aynakol agirligindan ciddi sekilde tasarruf ediyorsunuz. Ayrica orta aktarici ve vites kolu kullanilmadigi icin çekiş sisteminin toplam agirliği daha düşük.

Bu zincir sallanmasi dedigimiz olay SRAM'larda hicbir zaman sorun olmadi, sistem en bastan zinciri yeterli gerginlikte tutacak sekilde gelistirilmis. Shimano bu sorunun farkina cok sonralari vardigi icin, orta-ust seviye urunlerine arka aktaricidaki yayin gerginligini arttiran bir anahtar koydu.

X1 çekiş sistemi kullanmak istiyorsaniz arka jantinizin freehub kismini da degistirmeniz gerekiyor. Piyasadaki her jant seti uyumlu degil, satin almaya gecmeden once bu hususu kontrol edin.