Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İptal Edildi Sram vites aranıyor.(srama geçiş nsl olur?)

Konu, 'Takas ve Aranıyor Arşivi' kısmında ahmet ozgen tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. ahmet ozgen

ahmet ozgen Onursal Üye

Seviye:
    merhabalar arkadaşlar sram vites sistemine geçmeyi düşünüyorum.elinde sram arka vites,vites kolu,avid fren kolu olupta satmak isteyenler varsa görüşelim.ayrıca srama geçiş konusundaki düşünceleriniz nelerdir.şuanda lx ön arka vites ve deore dual kol kullanmaktayım.

2. Sahinoz

Sahinoz Forum Demirbaşı

Adı:
    Ahmet Sahinoz
    Seviye:
    Shimano'dan farklı olarak trigger'ında sadece itme var, yani alışması biraz zor olabilir ama dual kullandığın için zaten farketmez gibime geliyor. Kişisel tercih meselesi, kalitede ciddi farklar yok yani..

3. yarıscı

yarıscı Aktif Üye

Seviye:
    Ortak, arka viteste ve kollarda kesinlikle sram.Ön vites tercihe bağlı.

4. Bülent ÖZER

Bülent ÖZER Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    x.0 ve xt kullandım geçişlerde bence hiç bir fark yok ama sram arazi şartlarında (arka vites) shimano ya göre çok daha sabit ve sarsılmaz bir performans sergiliyor zaten youtube videosu var ama geçişler hemen hemen aynı.

5. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Ben Shimano öneririm herzaman...

6. nikanam

nikanam Kıdemli Üye

Seviye:
    hakan bey, belki daha önce başka bir konuda açıklamışsınızdır
    ama, ısrarla shimano önermenizin nedenlerini merak ediyorum.

ben bu konuda önyargılı değilim. iki markayı da kullandım.
    açıkçası sram öneririm ya da shimano öneririm diyecek kadar
    bilgi ve tecrübeye sahip değilim sizin kadar. ikisi de iyi geldi bana.
    ama detaylarda shimanonun üstünlüğü olmalı ki onu öneriyorsunuz.
    bu konuda söyleyecekleriniz bir sonraki seçimimde etkili olacaktır.

srama geçiş konusunda benim bildiğim kadarıyla arka aktarıcı ve
    arka vites kolu sram olmalı. iki marka bu konuda uyumsuzlar.
    ön aktarıcı shimano, ön vites kolu sram olabiliyor. ayrıca ruble
    ve aynakol seçiminiz markadan bağımsız. karma kullanabiliyorsunuz.
    shimano ruble ve sram arka aktarıcı gibi. ya da aynakol shimano,
    ruble sram gibi...

7. heng

heng Forum Demirbaşı

Seviye:
    ben de sram attack trigger vites kolu kullanıyorum geçişleri schimanoya nazaran mükemmel diebilirim.Kimbilir X.0 nasıl acaba.

Mesela şöyle örnek verebilirim yokuş aşağı inerken schimano'da ön vites için 1 den 3 e geçerken 1-2-3 diorsunuz.

Sram'da ise 1'den 3'e geçmek için kolu ileri doğru ittirirseniz geçme işini kolaylıkla yapabiliyor.Bu bir avantaj olabilir.

Arka vites için ise arazi inişlerinde kol titremede olduğu için 9'a çıkman kolay olacaktır.

Saygılarımla

8. Mahmut KARABİBER

Mahmut KARABİBER Aktif Üye

Seviye:
    merhaba.tabiki her kişiye göre kendinin kullandıgı marka daha iyidir.shmano da sram da kaliteli bir marka .mesala tercih yapan kişi fiyat ve agırlıksa;
    Sram X.O Arka Vites Short Cage 192 gr olup 371.00 ytl dir
    XTR 2008 Arka Aktarıcı RD M972 SHADOW SGS 181 gr olup 286.00 ytl dir
    tabiki bu örnekler bu iki firmanın en üst arka aktarıcılarıdır.yanlızca arka aktarıcıda düşünmemekte gerekir.sram'ında shmano'dan iyi özellikte olan parcaları var..
    Birde arka aktarcı şimdi shmano shadow modelleride var onlarda sram gibi arazide kullanışlıdır.
    İlanda sorulan soru düşünceler hakkındadır.her kes kendi yorumunu yapabilir.
    Ben shmano kullanıyorum ve memnunum...iyi forumlar

9. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    LX, XT, XTR, X.0, X.9 ve şuanda XT Shadow kısa bacak kullanıyorum....

Simanolarla XT rapidfire ve XTR dualcontrol kullandım. Sramla x.0 gripshifter kollar ve x.7 gripshifter kolları kullandım...

İlk olarak şunları söylemeliyim ki 960 serisi XTR ile X.0 arasında çok fark var. ama şuan kullandığım XT Shadow çok çok iyi çalışıyor ve bana X.0 yu aratmıyor... Şuan kullandığım 970 XTR rapidfire kollar ise oldukça hızlı bir basışta 5 vites değiştirebiliyorsunuz kolun son noktasına gelene kadar ve bu performans bana gripshift in arazide gösterdiği çok hızlı vites değiştirme performansını yakalatıcak rahatlığı sağladı.... Ayrıca gripshift in çok bozuk arazide çok nadirde olsa gidonu sıkı tuttuğunuzda bilek sallanmasından dolayı vites değiştirebildiğini fark ettim...

Ağırlık olaraksa 970XTR kollar x.9 trigger ve x.0 triggerdan hafifler. XT ise X.9 civarında... Ama vites değişimi olarak ve geçişlerin kalitesi olaran şuan hala Sram diyorum tek kelimeyle ama XT yi arazide daha çok kullanıp test ettikten sonra daha detaylı cevap verebilirim ama...

10. ahmet ozgen

ahmet ozgen Onursal Üye

Seviye:
    yorumlarınız için çok teşekkür ederim.Bülent abinin dediği gibi video yu izlediğinizde ilk izlenim sram dan başkası yalan denilebilir,benimde öyle olmuştu shımano çok sarsılıyor beni etkiler yarışta dedim ama yarışta lx kullanmama rağmen herhangi bir zararını görmedim yalovada vitesin sarsıntı sesi çok kötü geliyordu ama bu vitesi etkilemedi.Aynı şekilde Alanyada çok korktum merdivenlerde falan vites rubleye sarılıcak diye ama yine birşey olmadı.Ama haala sram düşünüyorum.Anladığım kadarıyla sram yarış için harika,shımano güzel :)Fiyat olarak yapılan yorumlarda ise şu şekilde düşünüyorum.Tamam xtr shımanonun zirvesi fakat sram ile kaliteye göre karşılaştırdığımızda xtr x9 a denk bence.Sram kendini aşmış XO yu yapmış.Bu bağlamda xtr kalitesine göre daha pahalı bence xtr 195ytl iken x9 161ytl.Bu durumda X9 tek tercihim olur.Aynı şekilde XT yerine X7 yi tercih ederim.Peki neden LX kullanıyorsun denilebilir.LX i 2 yıl önce aldım ve aldığım ilk malzemeydi sramı hiç düşünmemiştim hatta sadece rublesi var zannediyordum.O yüzden LX almıştım.Ağırlık konusunu hiç düşünmedim hala çok önemli olduğunu düşünmüyorum zira Yasin abimin yarış koştuğu bisiklet 14-15 kg olmasına rağmen 3 defa kürsüye çıktı.Herkes bu bisikletlemi diye şaşırıyordu.Merak ettiğim konu shımanoda 2:1 geçiş,sramda 1:1 geçiş hız ile mi alakalı veya itme-çekme mesafesi olarak mı bu rakamlar kullanılmış?

11. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Genel özetlemem gerekirse, çok daha yüksek fiyat performans oranı , çok daha fazla tecrübe, daha çok yedek parça ve uyumluluk, shimanon bazı falsolarını gördüm elbette (dual kontrol kollar, negatif yay vitesler gibi tabii bunlar benim fikirim) ama genel olarak baktığım zaman gerek shimanonun tecrübesi gerek ergonomisi gerek güvenilirliği ile her zaman tek geçeceğim dünyanın en büyük komponent üreticisi. Sram ı hiç bir zaman sevemedim gripshift kollarını çok enerji tüketen kullanışsız mekanizmalar gördüm, trigger shiftlerin sadece başparmak ile kullanılması hoşuma gitmedi, yine az olmasına rağmen yarışçılarda (genel olarak daha az kullanılmasına) daha çok bozulan vites olarak gördüm (belki shimano göre sert olması, daha az esnek olması daha çabuk zarar görmesine neden oluyordur) Bunlar benim görüşlerim, herkes istediğini kullanabilir netice olarak her malın bir alıcısı vardır...

12. Erhan ÖZETÇİ

Erhan ÖZETÇİ Kıdemli Üye

Seviye:
    Sram X.9 Trigger vites kolları (2005), Sram X.0 medium cage arka aktarıcı (2005), Avid Speed Dial SL fren kolları (2007) set olarak satabilirim. Fiyat için özel mesajdan veya msnden iletişime geçiniz.

Erkut Yiğit
    msn: erkutyigit[at]gmail. com

13. nikanam

nikanam Kıdemli Üye

Seviye:
    cevabınız için çok teşekkür ederim hakan bey.
    yeterince aydınlatıcı bir açıklamaydı. sağolun.

14. aykut52

aykut52 Forum Demirbaşı

Seviye:
    o video bionceki xtr serisiydi.suanki degil.ayrica 2008 xtr arka attiricinin xodan cok daha ustun.arti olarak attirci 12 mm iceride kadryla sabit nerdeyse ayrica 180gr..xtri x9la bir tutmak tamamiyla bir gaf.hic full setli bi xtr kullandinmi.kullansan bu gorusun degisirdi.160 milyon verip o xtr performansini alamiyosun ama 190 milyon verip xoyla esit bir performans aliyosun.2007 dual kontrol kollar bi onceki seriye gore cok daha hizli ve muhtesem.olay sadece attiricinin kadroya vurmamasi ise x7 al.ama xtnin yanindan gecmez heleki shadowun.anlamadigim bi konu ise vites gecisleri sramin daha sert deniyo.ama yaris aninda vitesin sessiz ve rahat gecmesi daha onemli degilmi.catcut ses duymak cokmu guzel oluyo.ayrica shimanonun hala devam etmekte olan felsefesi sessiz ve rahat vites gecisleridir yıllardir bunun icin ugrasiyo.bi x9un malzeme iscilik kalitesine bak bide xtrnin.hatta xoyla bile karsilastir.rulman makaralar xtrde.iscilik cok daha ustun shimnoda.sonuc olarak shimano 2008de srami gecmistir.bunu herkes kabul etmeli artik.xtr zaten yaris icin uretiliyor.balcik camurda git.banamisin demez.:in:

15. bts.elektronik

bts.elektronik Forum Bağımlısı

Seviye:
    bunlar vites halatının çekilme mesafesi oranlarıdır.bana sorarsanızda yıllaraca arka aktarıcı xtr kullandım ama son 3 yıldır sram xo kullanıyorum .sarsılmazlık ,yay sertliği,vites geçiş keskinliği ve tamamen sökülebilir segmanlı pimleri ile tam profesyönel bir parça bence. her markanın her ürünü iyi olmuyor ama arka aktarıcıda sram xo derim.

16. Erkut Yiğit

Erkut Yiğit Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kısaca kullanım zevki kişiden kişiye göre değişir diye özetlesek? :)

17. ozantuna

ozantuna Forum Bağımlısı

Seviye:
    Arka attırıcıda Sram kullanmAya başlayınca xtr yada xt neden bukadar zaman kullanmışım diyor insan.Neredeyse yere dikey hareketi tamamen kısıtlanmış tek hareket yönü üst yada alt dişli sağ yada sol gibi attırıcıyı elle zorlayınca bile zincir gerginliğinden birşey kaybetmiyor.Bir hareketle 4 dişli birden atlatıyor küçükten büyüğe,Zinciri alıp rubleye yapıştırıyor izlenimi veriyor zorlu yokuşlarda bile değişim rahat.Ama seçim kullanıcı alışkanlığı ve memnuniyeti,benim yorumum X0 için. X9 Kollar için değil ama arka attırıcı içinde aynı şeyi söylüyorlar.

18. aykut52

aykut52 Forum Demirbaşı

Seviye:
    arkadslar artık shadow var bunu bilin.iscilik kalite fiyat teknoloji hepsi birarada sram geride kaliyo artik.haberi olmayanlara duyurulur.

19. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Eskilerde sadece bir alternatif olarak değerlendirilen sram son zamanlarda alternatiften daha çok doğru seçim olarak nitelendirilmeye başlanmıştı.Tabiki bunun en büyük sebebide şu malum karşılaştırmalı video olsa gerek.Fakat shimano bu açığa öyle bir teknoloji getirmişki skoru eşitlemek yerien bir kaç adım öne geçecek bir teknoloji sunmuş.''Shadow serisi'' Artık o malum video tarihe gömülür diye düşünüyorum ve ayrıyetten arka attırıcının kadronun dışında kalan kısmı sram arka attırıcılara göre artık çok çok daha az artık.Bu da dış etkenlere karşı daha güvenli bir durum sağlıyor.Eminimki ileriki senelerde shimano bu arka attırıcıyı tamamen kadronun içine taşıyacak :) Önümüzdeki senelerde sramın bu atağa karşı nasıl bir cevap vereceğini merakla bekliyorum :)

Kısaca kendi kişisel yorumumu da katarak şöyle bir sonuç sunuyorum.Sramın şu anlık bana göre en üstün yanı shimanonun inatla çıkarmadığı gripshift vites kolları.Ki benim en çok sevdiğim vites kolu türüdür.Sırf bunun yüzünden sram full vites seti alınabilir diye düşünüyorum.Ama sramın attack serisi gripshift kollar ile shadow serisi shimano arka attırıcı kullanılabilir elbette.Ama şu anlık yeni bir vites sistemi toplayacak olsam bütçeme göre shimano xt rapidfire+xt shadow kısa bacak arka attırıcı kullanırdım.

Ayrıca shimano ile sramı genel olarak karşılaştıracak olursak sramın rock shox amortisörlerine shimanodan şu anlık bir cevap yok :D Yukarıda bahsettiğim gibi neredeyse her üründe sram artık kendini kabul ettirmiş shimanodan üstün sayılacak teknolojiler sunuyordu ama shimano son 2 senede yapacağını yaptı.Mesela bir diğer örnek te hidrolik diskler.Gerek ergonomi olsun gerek fiyat/performans oranı olsun artık benim için avidler bile bir alternatif olmaktan çıktı :D

Benim kişisel görüşüm bu ;)

20. ahmet ozgen

ahmet ozgen Onursal Üye

Seviye:

yazınızı dikkatele ve keyifle okudum.Gerçekten mantıklı ve hoş olmuş ama ben haala sram diyorum.Artık işi inada bindirdim galiba bi denemek istiyorum.zaten shadowlara şuan için ulaşamam.ilginiz için teşekkürler.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.