sram rival mi shımano 105 mi?

Tepki
0
Bisiklet
Kron
Arkadaşlar yeni bir bisiklet almayı düşünüyorum bu iki sistem arasindan hangisini onerirsiniz

Scudo

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sram tercih edebilirsiniz ağırlık olarak 105'in bir üstü Ultegra ile denk neredeyse.
Forumda Sram'in ömrünün çabuk bittiği söyleniyor net bir bilgim yok ama iyi bakıldığı ve düzgün kullanıldığı sürece sorun çıkaracağını sanmıyorum.

• Beğen
Tepkiler: hashus1099

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Bu sorunun cevabı aslında bisikletinizi ne maksatla kullanacağınıza göre değişir. Birkaç gram ağırlıktan kazanmak için bisikletini bir arada tutan vidaları bile sökmeyi göze alan "weight weenie" bir kullanıcı iseniz elbette SRAM grupset daha hafif olduğu için tercihiniz olmalı. Bisikletinin bakımını bisikletçide yaptıran, kışın bisikletini askıya asıp baharın gelmesini bekleyen forumdan bir arkadaşın tabiriyle "tatlısu bisikletçisi" iseniz 105 set hem herkes tarafından bilinir oluşu hem de her tarafta yedek parçasının bulunması ile tercih edilebilir.

Kendi işini kendi gören bir kullanıcı için ise tercih SRAM'a has "Double Tap" vites değiştirme düzeninden hoşlanıp hoşlanmayacağına ve tabi fiyat farkına bakarak yapılabilir. Double Tap oldukça güzel bir sistem, ancak alışana kadar sinir bozucu olabiliyor. Yokuşun başında vites düşüreyim derken kendinizi daha yüksek viteste pedal çevirirken bulabiliyorsunuz.

Bunun dışında almayı düşündüğünüz bisikletleri asıl olarak kadro ve jant seti bakımından kıyaslamanızı öneririm. Grupsetin sürüş performansına etkisi eğer yarış koşmayacaksanız çok da büyük değil. Ancak tüm yükü taşıyan ana eleman ve dönen elemanlar doğrudan sürüş dinamiğini etkiler. Yatırımınızı kadroya ve jant setine yapın.

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
@hakan güneri İkisini de kullandım. Evet, Sram grup daha hafif ama aralarındaki asıl fark aslında kişisel zevklere bakıyor. Sram'ın geçişleri daha hızlı ve dolayısıyla daha sert. Resmen "küt" diye geçiyor arka vites. Shimano ise yumuşak. Hatta bazen hissetmiyorsunuz bile geçişi. Shimano'nun vites kolları ele daha büyük geliyor, Sram'ın kolları ise daha kompakt. Ben hem Shimano kolların ergonomisini sevemediğim hem de Sram'ın daha mekanik hisli ve sert geçişleri bana daha sportif geldiği Sram tercih ediyorum. Ayrıca Sram'ın Double Tap özelliğini kullanması bence çok daha zevkli. Kimileri kullanmakta zorlandığını söylüyor ama ben hiç sorun yaşamadım desem yeridir. Alıştıktan sonra özellikle vites büyütürken F1 tadı yakalıyorsunuz :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
shimano standardı üretiyor, "özel", "eşsiz", "benzersiz" şeyleri de campy ile sram üretiyor. yarışmadıktan sonra bu setlerin en önemli noktası haz. bilirsiniz ki türkiyede on tane yol bisikleti yanyana gelse 9'u shimano setli. o sıfatlardan haz duyacaksanız ve bunu istiyorsanız shimano sizin markanız değil.

hepsinin sorunsuz problemsiz olduğunu varsayarak marka bazında konuşuyorum tabi.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
300 gram tasarruf için -> rival (2281gr)
daha uzun süre kullanım ve dayanıklılık için -> 105 (2624gr)

• Beğen
Tepkiler: Ertan M.

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
Double tap
ile vites deiştiriyo dedğiniz yowamushi pedaldaki makishimanınki gibimi ?@Berk Karaca

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
@Sinan A. Orda makishima sti kolun orda biyerde bi minik gösterge gibi bişeye çift dokunuş yaparak vites değiştiriyodu öylemi zannettim teşekkürler