Sram Rival hakkında düşünceleriniz.

Cansın CANDAŞ

Aktif Üye
Tepki
405
Arkadaşlar merhaba sram rival full set bisiklet alıcam. Dediğim gibi üstünde sram rival set var :)
Ama nasıl bir sistemdir iyimidir değilmidir şuana kadar bi fikrim yok sizlerin görüşlerinizi almak istedim.
Teşekkürler.

Not : Road Bike

• Beğen
Tepkiler: webwebi
Scudo

burhanozer

Forum Demirbaşı
Tepki
85
rival muhtesem ultegradan hafif duraaceden 100gram agir
sram kollar tam avuc ici kadar kucuk ve kibar shimanolar icin dev gibi ellerin olmasi gerek sram double tab cift dokunus teknojisi var alt tirnaktan hem arttirip hem azaltabiliyosun cok seri ve konforlu kollarda titresim hic yok tiagra 4600 ile ağlarsin sram arka aktarici makaralari rulmanli shimanolar degisik acaip bisi
aynakol 7075 aliminyum cok sert ve kaliteli ayrica en rijit aynalar sirasinda 8. duraace 7900 den sonra geliyor
ön aktarici cok hafif 88 gram falan ruble 3 parca esnemez yapisi var 220 gram zincirde powerlink orjinalden geliyor
fren pabuclari cokk fena ultegradan iyi tutuyor bizzat test ettim sram rival kesinlikle ve kesinlikle cogunluk shimano kullandigi icin herkes shimano oneriyor kendi komponentini övüyor ama sorsan srama dokunmamistir bile
sram rival setinde magnezyum ve aliminyum kullanmistir esnemezlik harika ve son olarak rival force ve red neredeyse aynilar calisma olarak milisaniyenelere deginecek bir fark var bu nedenle bir red kullaniyor hissi alabilirsin.

Tepki
37
Bisiklet
Trek
burhan bey siz rivali kullanıyorsunuz, bu konuda tecrübeli olduğunuz belli, bu soruyu bu yüzden soruyorum; peki force frenleri kullanma şansınız oldu mu, rival ve force frenler arasında fark var mı, bir kaç yabancı sitede force frenlerin en iyisi olduğu söyleniyordu, gerçekten en iyi frenler force mu, campy athena, centaur falan da bu konuda force ya da rival kadar yok mu? bu uzun zamandır merak ettiğim bir konu.

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
@ömer faruk erdoğan

sram apex kullanıyorum ben de.rival kullanma şansım hiç olmadı fakat sram red olan bir corratec bisiklette sadece kolları falan test ettim bir de force setli bir bisiklet gördüm onu çok kısa da olsa sürdüm.bunları yazma sebebim az çok hangisinde ne kadar tecrübeli olduğumu kestirebilirsiniz.
daha önce sorduğumda apex ile rival arasında çok fark olmadığını söyledi bana forumdan kullanan arkadaşımız.fakat apex,rival ile force arasında hissedebileceğiniz fark var.en önemlisi de tabiki hafiflik ama sramın tüm parçaları zaten çok hafif :) redden ise bahsetmeme bile gerek yoktur sanırım :D benim tavsiyem rival seti rahatlıkla alabilirsiniz yarıyolda bırakmaz sizi.ek olarak sramla alakalı şunu da söylemek isterim campagnolo ya da shimano ile karşılaştırıldığında biraz daha dayanıksız bir markadır ama 1.5 senedir de kullanıyorum henüz hiç bir parçası değişmedi ya da bozulmadı :)

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
2013 Rival set kullanıyorum. Öncesinde 105 5700 set kullanıyordum. Setin her parçası hakkındaki düşüncelerimi ve Shimano ile kıyaslamalarımı madde madde yazayım;
Fren-vites kolları: Shimano' dan çok daha hafif ve küçükler. Double Tap fonksiyonundan dolayı kullanım keyfi üst düzey. Kesinlikle çok iyi bir mühendislik var bu parçada.
Arka aktarıcı: Sram' ın Shimano' ya göre en büyük artısı bence burada. Arka vites geçişleri çok hızlı ve keskin. Tabii ki bu konuya kolların 1:1 çekme oranında çalışmasının da katkısı büyük.
Ön aktarıcı: İşte burası da Sram' ın Aşil tendonu. Ön aktarıcıyı optimum performansa ayarlamak zahmetli. Tam olması gerektiği gibi ayarlasanız bile bence Shimano burada önde. Yabancı forumlarda da bu konuda Sram' dan çokca şikayet var.
Aynakol: Rival' in gözü kapalı galip geleceği alan diyebilirim. Aynakol çok hafif ve rijit. Estetik olarak da Dura-ace hariç tüm Shimano modellerinden daha yakışıklı bence :)
Frenler: Force' u bilmiyorum ama bence Rival bahsedildiği kadar fantastik değil bu noktada. Performans başarılı ama 105 ve Ultegra' yı siler denemez. Abartılacak bir durum yok kısaca.

Bunun dışında sistemle ilgili kısa notlar; Shimano' ya göre az da olsa daha sessiz. Rublesinin ağırlığı 105 ve Ultegra arasında. Ruble ömrü sanki biraz daha çabuk tükeniyor gibi. Denk görüldüğü 105 sete göre bariz hafif. Forumda bir yerde okumuştum. Bir arkadaş Sram' ın ilk zamanlardaki performansını uzun süre devam ettiremediğinden bahsediyordu. Buna katılıyorum. Özellikle arka vites değişimindeki performans kaybı zamanla hissedilebiliyor.

Şimdi yeni bir set alacak olsam Rival' in yerine 105 değil ama Ultegra tercih edebilirim. Ancak bir Rotor krank ile :) Bu da çok pahalıya çıkacağından, Rival ile devam.

burhanozer

Forum Demirbaşı
Tepki
85
rival 105 serisine göre oldukca sessiz fren kalipperlerinde ince ayar yapmak icin shimanodo bulunan ayar vidasindan yok yani arkadan sktıgınız alyanla skarken ayarliyacaksiniz
sram ruble bildigim kadari ile 230 gram.arka aktarici 3 ayda bir ince ayar istiyebilir oda cok kolay bisi arkadaki vidasini azcik cevirmek yetiyor.
malzemeleri nazik kullaniyorsaniz kesinlikle sram ama yok ben düserim vururum kirarim diyosan ultegra;)

VOLKAN ÇELİK

Forum Demirbaşı
Tepki
304
Bisiklet
Specialized
@burhanozer

Rival fren pabuçlarına ince ayar yapılması için vidayta gerek yok, en azından benim kullandığım 2012 yılına ait modelde üzerinde bulunan aparatla çok rahat bir şekilde elinizle ince ayar yapmanızı sağlayan bir mandal tarzı bir şey var. Bence gayet yeterli bir set, ultegraya değişmem...