Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sram mı Shimano mu?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında can bülbül tarafından paylaşıldı.

1. can bülbül

can bülbül Üye

Seviye:
    Arkadaşlar ben shimano kullanıyorum ama sram kullanan arkadaşlarım var .bana sram ı kullan shimanoyu bidaha kullanmazsın diyorlar.Shimano bu kadar düştü ya??? Sram da bu kadar iyi mi? görüşleriniz.

2. Msgl

Msgl Forum Bağımlısı

Adı:
    Musa
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Açıkcası shimanonun adı var tamam her iki markanın iyi ürünleri var ancak sram bir başka :D

Sukru Cam ve can bülbül bunu beğendi.
  3. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Shimano'da Sram'da farklı segmentlerde donanım üretir.Karşılaştırmayı aynı kalite bandındaki ürünlerle yapmak gerekir.Şimdi sram red ile Shimano acerayı kıyaslarsan elbette sram.Elbette bu doğru olmaz.Ayrıca tam tersi de yanlış olur.Shimano alivo,acera,deore...vs sırasını sram ın x5-7-9 uyla; Dura ace'yi de red-Force ile kıyaslamak gerek.Bu iki markanın da birbirlerine üstünlük sağlayabileceğini sanmam.Komponent'in ferrarisini arıyorsanız Bu alanda rakipsiz isim ise ne sram ne de shimano dur.Campagnolo tek geçilir.

4. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Dağ bisikleti kompenantları için Sram derim ancak söz konusu yol bisikleti kompenantları ise bence tartışmasız;

Campagnolo :in:

MehmetAliB. ve can bülbül bunu beğendi.
  5. hsngrms

hsngrms Seek'er

Adı:
    Hasan Gormus
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bir resim paylaşacağım yeni konu açmamak için buraya yazmak istedim.
    Benim gibi yeni başlayan ve neyin ne olduğunu bilmeyenler için farklı bisikletlerdeki farklı donanımları kıyaslarken aşağıdaki resimden faydalanabilirsiniz.
    Yeni başlayanların tercih edeceği bisikletler içinde en çok kullanılan iki marka bunlar zaten.

Bu da var

6. Mehmet Altuğ

Mehmet Altuğ surrender.to.music

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Yol bisikleti kullanmadığım için bu alanda her iki üreticinin ürünleri konusunda pek bilgim yok. Ama dağ bisikleti bileşenleri konusunda SRAM çok daha yenilikçi ve cesur bir firma. 2x10, 1x11, 1x12 çekiş sistemleri ile sektöre yeni ürünler sunabiliyor. Shimano bu konuda biraz daha tutucu sanırım.

Özellikle 1x11 ve 1x12'li XX1 sistemlerde kullandıkları aynakol dişlileri ve arka aktarıcıya harcanan mühendislik mesaisi ve yapılan tasarım takdire şayan. Viteslerde kullandıkları 1:1 tel çekme oranı da çok başarılı ve daha seri vites geçişleri sağlıyor.

7. Owlknife

Owlknife Forum Demirbaşı

Adı:
    Samet Elmacı
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Ben de sram diyorum shimano şişirilmiş balondur.(Ayríca neden bunlar bu kadar pahalı tamam tourney deoreden daha dandik ama t. 25tl deore 125tl sonuçta ayní alet)

metin mülayimoğlu ve T. Süren bunu beğendi.
  8. T. Süren

T. Süren Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Tabloları kaydettim. Çok iyi oldu. Teşekkürler.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. Sin

Sin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    herkes artılarını söylüyor ben eksilerinden bahsedeyim.

shimano;
    -PAS! bir dura-ace kullanmadım tabi ama okuduğum incelemeler ve kişisel deneyimler sonucu rahatlıkla söyleyebilirim ki 105 ve muadili dağ grubuna kadar grupsetleri pas sorunu var. ruble, aynakol, zincir, aktarıcılar... shimanonun herşeyden öte en sinir bozucu noktası bence PAS!
    -Arka aktarıcılar çoğulukla sarhoş gibi dans ediyor sarsıntılarda. kadro koruma kullanmazsanız zincirin kadro boyasını sökmesi ihtimali çok fazla
    -Sram'e göre daha ağırlar.
    -yol gruplarının frenleri sram'den bariz daha kötü.

sram;
    -Arka aktarıcılar çok daha sert ve kararlı hareket ediyor ama bunun yanında vites değişimleri daha gürültülü. Kardeşimin rival setli bisikletinde vitesi büyük dişliye hareket ettirirken korkuyorum bazen.
    -Yol gruplarının fiyatları shimano ile benzer olsa da mtb grubunda fiyat farkı daha da açılıyor. sram mtb'de bir miktar daha pahalı.

genel olarak campagnolo hepsinden iyi görünüyor ancak bazı cins noktları var onunda. ruble için kendine uygun flibber istemesi, ucuz yol gruplarında(veloce) 11-28 gibi alışıldık ruble oranlarının olmayışı. yanlış hatırlamıyorsam aynakol ve ruble sökme anahtarlarının sram ve shimanodan farklı olması gibi durumlar söz konusu.

ekstra tavsiye - bir bisiklet toplama durumu söz konusuysa ve bütçe limiti varsa kesinlikle parayı jant seti ve kadroya gömmek en mantıklı olan şey. şuan belli bir bütçem olsa sram rival + r500 ya da tiagra + campy scirocco seçeneğim olsa kesinlikle tiagra setli bisikleti alırım. kaliteli jant seti, hele ki rulmanlı jant seti çok şey farkediyor.

10. Tasogare

Tasogare Bisikletkolik

Adı:
    Mugen
    Seviye:
    Shimano volkswagen'se Sram porsche'dir hem yolda hem dağda, ama keşke biraz daha ucuz olabilseydi

11. Fakir Kemancı

Fakir Kemancı Kıdemli Üye

Adı:
    Serkan G.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Amma şişirmişsiniz sramı iyidir hoşturda örneğin tur yapacak adamın altındaki xt setin verdiği güveni ve konforu hangi sram set verebilir? Uzun ömürlülük konusuna girmiyorum bile.

Sin bunu beğendi.
  12. Mehmet Altuğ

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    hashus1099 bunu beğendi.
  13. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Fakir Kemancı Sram X4"ü 25 Bin Km"den Fazla Kullandım...Siz Hangi Sramı Kullandınız Acaba... 50 Bin Km den fazla Sram x7 Kullanan Abim Var şuan da Sram NX Kullanıyorum Bakalım O Kaç KM Gidecek

hashus1099 ve ozansefer bunu beğendi.
  14. Fakir Kemancı

Adı:
    Serkan G.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @can akıncılar kaç kmlik tura kaç kg yük ile çıktınız. Giriş seviyesi dışında kaç tane sram kullanan tur bisikleti satan firma var? Kaç tane turcu arkadaşınız kullanıcı+50-60 kg ağırlığı srama emanet etti. Titiz kullanıcı düzenli zincir değişimi ile bahsettiğiniz km leri zaten yapar.

15. Necip Reis

Necip Reis Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    konu açılmışken sormak istiyorum müsadenizle.Elimde Alivio kol(3 lük) ve sram x9 orta aktarıcı var uyumlu olur mu?

Son düzenleme: 28 Ağustos 2016
  16. Mehmet Altuğ

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @Fakir Kemancı İkinci el bilgi çok tehlikelidir. Bizzat kullanmadığınız, tecrübe etmediğiniz ürünlerle ilgili bu denli kesin hükümler vermeyin, böyle peşin hükümlü hareket etmeyin isterseniz. Kullanıp tecrübe ettiğiniz ürünlerle ilgili deneyimlerinizi yazarsanız herkes için çok daha faydalı olur.

17. Fakir Kemancı

Adı:
    Serkan G.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben konuşurum isteyen işine yaradığı kısmı alır isteyen almaz. 2. Elde olsa bilgi bilgidir. 2008 üyeliğinize güvenerek mi ne konuşacağım hakkında hüküm veriyorsunuz. Buyrun sram orda isteyen istediğini kullansın. Firmalara denekler lazım. Demek istediğim aklı başında macera aramak istemeyen üst sınıf tur bisikleti toplayan adam xt kullanır kullanmalıdır da.

18. Tasogare

Tasogare Bisikletkolik

Adı:
    Mugen
    Seviye:
    soruya souyla karşılık olayının hastasıyım, sonsuza kadar uzar gider böyle hep sorarak :)

Finalde olaylar kopar :)

her ürün karşılaştırması taraftarlağa dönüşmese tadı çıkmıyo dimi :)

Son düzenleme: 29 Ağustos 2016
  19. Mehmet Altuğ

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Aslında "aklı başında macera aramak istemeyen üst sınıf tur bisikleti toplayan adam"ın, Shimano'yu SRAM'ı es geçip Rohloff kullanması lazım :)

20. Fakir Kemancı

Adı:
    Serkan G.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Mehmet Altuğ haklısınız ingiltereden gelen bir turcuda gördüm bunu kadrosu birbirine geçmeli idi(lug değil) bisikleti yerinden kaldıramamıştım o derece yüklü idi işin garibi adamın yaşı baya vardı ve beraber sigara içtik adamla azerbeycana pedallıyordu.