Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

SRAM: "Güvenliğiniz İçin Hidrolik Yol Bisikleti Frenlerini Kesinlikle Kullanmayın"

Konu, 'Frenler' kısmında ToffieBoi tarafından paylaşıldı.

1. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
  2. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Olaya iki açıdan bakabiliriz. İlki böyle büyük bir firmanın yeterli koşulları oluşturmadan, yeterli testleri yapmadan ürünü piyasaya sürmesi(-10°C sıcaklıkta, yeterli sayıda vb.). İkincisi ise şikayetleri hemen dikkate alıp, hatalarını açıkça kabul edip tüm ürünleri toplatma kararı almaları. Bu kolay kolay her firmanın alabileceği bir karar değil. Yalnız toplatılmayıp ileride daha büyük sorunların olabileceği düşünülerek bu adım atılmışa benziyor. Güven kaybı yaşanacaktır bir süre ama sonra unutulup gidecek bu mesele. Sram ve Shimano şu an denk üreticiler. Bu rekabeti ne kadar etkiler 2014 sonundaki satış rakamlarında görürüz...

Ömer KARAN bunu beğendi.
  3. efeballi

efeballi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    SRAM'in yakın zamandaki üçüncü geri toplama haberi.
    Bundan önce bazı hidrolik kaliper frenleri toplatmışlardı, bir de Red WiFli arka attırıcıları. WiFli arka attırıcların pivot pin'lerinden biri hatalıymış ve bu pin yerinden çıktığında attırıcı jant tellerine dalıyormuş.
    Hızlı davranıp geri toplama yapmaları iyi hoş da, ilk seferde düzgün yapsalardı daha iyi olurdu gibime geliyor.
    Bütün geri toplama duyurularında "no injuries have been reported" yazılıyor, yani her seferinde ucuz atlatılıyor hatalı üretimler.
    Bir gün yokuş aşağı giden bir adama hatalı bir üretim denk gelse kime nasıl açıklayacaklar çok merak ediyorum.

mariokaldato ve Murat B. bunu beğendi.
  4. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Benim kızdığım da bu oldu aslında. Sram zaten kalite olarak Shimano seviyesine -benim gözümde- gelemeyen bir firma. Campagnolo zaten onlardan da ileride.

Neyse, öyle çok karışık bir sistemden bahsetmiyoruz. Alt tarafı fren. Basit hidrolik prensipleri. Lisede gördüğümüz, fare ile fil kaldırdığımız sistemlerden.
    Sistemde öyle değişken de yok. Bisiklet kullanırken bi hava şartları var bizi etkileyen. Sistemin geri kalanı da sabit. Belki montaj açısı değişir, o da kapalı sistemde sıkıntı doğurmaz.

Nasıl oluyor da sistemin soğuk havada "patladığını" 19000 adet ürün sattıktan sonra, bir yarışta tesadüfen öğreniyorlar...

ekleme:
    Başlıkta pek açık olmamış. Yanlış anlaşılmasın diye yazıyorum.
    Sorun sadece Sram marka hidrolik yol frenlerinde.

Number Pİ ve mariokaldato bunu beğendi.
  5. efeballi

efeballi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Hidrolik fren sistemi o kadar basit değil Gökhan, aslında yarı açık bir sistem diyebiliriz. O self-centering denilen sistem var ya balatalar aşındıkça pistonlar ileri kayıyor, o sistem. Onun için sistemde büyük bir rezervuara ihtiyaç var, ve o yüzden fren kolunun üzerinde kocaman bir çıkıntı var. Kapalı sistem olsaydı bunlara gerek olmazdı ama o zaman hidrolik freni bleeding yapmadan ayarlamak imkansız olurdu.

Frendeki sorun sanırım contaların soğuk havada ısıl büzülmeye uğrayıp şekillerinin bozulması ve sıvı kaçırması.

mariokaldato bunu beğendi.
  6. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Gökhan bilgi için teşekkürler.Hiç ısınamadım şu srama hep shimanocu oldum varsın ağır olsun benim olsun dedim hayatımda ilk defa mtb ye sram aynakol taktım izlenimlerim yine aynı yönde shımano bir gömlek her zaman üstün sramdan.japonlar mühendislik konularında ciddi anlamda dünyada farklı bir yerdeler tabi bu benim görüşüm herkesi bağlamaz.

mariokaldato, Osman D. ve Barış Güney bunu beğendi.
  7. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    yav alsınlar mtb nin hidroliğini koysunlar işte. onuda mı yapmamışlar :tskler: macera mı arıyorlar

mariokaldato bunu beğendi.