SRAM Apex Ön Aktarıcı Çok Sert

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Konuya bir güncelleme yapayım.

Soruna çözüm olarak Chain Reaction Cycles'tan Ultegra 6700 ön aktarıcı ile fren/vites kablo seti aldım.
Geçen hafta bisikleti söküp tüm kablo, telleri yeniledim. Aktarıcıyı da değiştirdim. Ama sonuç yine aynı. Ön aktarıcıyı geçirmek için inanılmaz güç uygulamak gerekiyor.
Sorun kol'da olabilir mi diye merak ediyorum.
Keşke boşta bir Shimano sti kol olsa da Ultegra 6700 ile deneyebilsem.
Yaptığım masrafa da kaybettiğim zamana da acır oldum.
Başka bir önerisi olan var mıdır acaba?

Scudo

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
Sram kollar karakter olarak sert olsa da uzulerek soyluyorum ki sorun kollarda sanirim. Benim apex kollarim gayet yumusak ve rahat. Bence salcano servisine goturup garanti kapsaminda degistirmeyi deneyin

Murat Ceyhan

Aktif Üye
Tepki
31
Konuyu uplamış olacağım ama , bakılması gereken bir yerde kollardaki lastiğin altında kalan yer. iç kısımda bir alyan vidası var. Tam olarak ne işe yaradığını çözemedim ama tel gerginliği ile alakası olabileceğini tahmin ediyorum.

Doğruca bilen birisi anlatıp bizi aydınlatabilir belki :)

şundan bahsediyorum http://cdn.mos.bikeradar.imdserve.com/images/bikes-and-gear/components/gear-cable/1272383307418-tycquvjxxzy6-960-540.jpg

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@Murat Ceyhan

Resimde görülen vida kolun gidon üzerinde sabitlenmesini sağlayan kelepçeyi kontrol eder. Kolların pozisyonunu değiştirmek istediğinizde biraz gevşetip istediğiniz yere alabilirsiniz.

SRAM kollarda ayrıca kolun uzanma mesafesini de ayarlayabiliyorsunuz. Bu daha ziyade eli küçük olan kullanıcı için faydalı bir özellik.

Konuyu açtıktan sonra yaptığım araştırmalarda sorunun orta göbeğin altında bulunan tel kılavuzunda olduğunu farketmiştim. Olabilecek en ucuz model tel kılavuzu kullanıldığı için gergin tel kendine yuva açıp sıkışmıştı. Sonrasında bisikletimi de değiştirdim zaten. :)

Tugaycinar

Üye
Tepki
34
İsim
Tugay çınar
Bisiklet
b'Twin
Merhabalar, konuyu hortlatmış sayılmam sanırım. Yeni bir salcano xrs030 apex aldım. Ve ön aktarıcı ve kolla ilgili problem oldugunu düşünüyorum. Fakat benim sorunum zincir yukarı çıkarken değilde aşağı inerken. Zinciri büyük dişliye alırken sorun yok gibi iki parmagımla iteklediğimde geçiyor. küçük ayna dişlisine almak için kolu iteklediğimde ise baya sert birden çat diye geçiyor. Ayrıca sanki vites sistemim 3 lüymüş gibi sram kol 3'lü gibi çalışıyor bunun sebebi ne olabilir? Önce bir ufak iniyor sonra tekrar iteklediğimde küçük dişliye geçiyor. Şimdiye kadar 3 bisikletim oldu 3 ündede bu şekilde ön vites attırıcısı aşağı inerken çok sert biçimde geçiyordu bunu biraz yumuşatmanın bir yolu varmıdır ?

İhsnn_zyvl

Forum Demirbaşı
Tepki
207
İsim
İhsan
Bisiklet
Salcano
@Tugaycinar
Benim sora sistemde sizinkine benzer hareket etmezken ön dişli küçüğe geçişi çok sert ama biniyoken pek sıkınyı olmuyo diğeri de büyük ihtimalle bende de olan buçuklu vites özelliğidir mesela büyük aybakol dişlisiyle 1 2 3 gibi vitesleri kullanmak isterseniz tam basmadan buçuk vitese getiriyosunuz böylece zincir aktarıcıya sürtmüyo

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hocam sorunu nasıl hallettiniz? Bendeki tiagra ön aktarıcıda vites küçültme çok sıkıntılı oluyor. Çok sert ve sesli çalışıyor.

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.169
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mehmet.ali Araya dalıyorum.7 aylık Tiagra kullanma sürecimde çok başıma geldi bu durum.Kime sorduysam normal olduğunu söylediler hem Türkiye'de hem yabancı forumlar'da.Eğer vites düzgün geçiyorsa yani istikrarlı ise çok takılmayın.Ne yazık ki özellikle 4600 Tiagra'da modaymış o haldur huldur geçişler.Tek sevmediğim şey de buydu zaten.

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Uptown Cyclist Çok garip sora'da böyle bişey yoktu gayet yumuşaktı geçişler. Hayır vites küçültürken bisikletten birşeyler kopuyor sanıyorum :D

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@mehmet.ali

Çok büyük bir ihtimalle sizin sorununuz da benimki ile benzer nitelikte. STI koldan aktarıcıya giden vites telinin rahat hareket edemiyor oluşu temel problem. Bunun en önemli kaynağı ise orta göbeğin altındaki tel kılavuzunun hatalı monte edilmiş olması. Ayrıca tel aşırı gerildiğinde plastik tel kılavuzunda kendisine yuva yapabiliyor. Böyle bir durumda kılavuzu değiştirmeniz gerekir.

Ayrıca tel dışındaki kabloya sürtünüyor da olabilir. Bu durumda ise aktarıcıdan teli boşaltıp iyice greslemeniz faydalı olacaktır.

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti