Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sram 7.0 Freehub Yağlama HK. (8-9 Hız)

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Kıvanç.Karakurt tarafından paylaşıldı.

1. Kıvanç.Karakurt

Kıvanç.Karakurt Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,

Geçtiğimiz sene kron bisikletimin arka göbeğini aşağıdaki göbekle değiştirdim Sram 7.0 arka göbek, hafta sonu göbek içindeki bilyaları yağlarken freehub bölümünü söküp iç kısmınıda greslemek istedim fakat açamadım shimano göbeklerin freehub bölümü 10 numara alyan anahtarı ile açılıyor fakat bunun içine flaş tutarak baktığımda daha farklı bir diş sistemi gördüm bunu nasıl açabiliriz biliyor musunuz?

Aşağıdaki freehub un solunda vida kısmının içindeki tırrıklı dişililer, bilmem anlatabildim mi =)

Bunu sökmek için farklı bir aparatmı gerekli, yardımlarınıza ihtiyacım var.

Barış TURAN bunu beğendi.
  2. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    http://www.sram.com/_media/pdf/sram/dealers/sram_hubservice_08.pdf

manuel kitapta normal alyan gösteriyor ama sizin gösterdiğiniz fotoğraftaki alyan şekli Fransız yıldız alyan.(T serisi diye geçer) fakat bu ebatta T alyan bulmak çok zor(genelde T15 ile T30 arasındakiler kullanılır sizdeki alyan T50-70 arası birşey) normal alyan ile fazla zorlamadan deneyebilirsiniz açılma ihtimali var.Ayrıca sökülen bu freehub kısmının içerisini açmak için ekstra takımlara ihtiyacınız olacak içinin kolay açılmaması için herşeyi yapmışlar.Son bilgi olarak da freehub kısmının içerisi katı yağ ile yağlanmaz sakın gress kullanmayın içerisindeki tırnaklar katı yağın pislenmesi sonucu gövdeye yapışık kalmaya başladığı an tekeriniz her yönde boşa dönmeye başlar geri temizlemesi çok zor o yüzden bu bölgenin pislenmesi zaten çok zor hiç açma ile uğraşmayın enjektör iğnsi ile sıvı yağlama yapın tavsiyesinde bulunabilirim.

3. Kıvanç.Karakurt

Kıvanç.Karakurt Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Günaydın Ferhat Bey ,

Öncelikle doyurucu cevabınız için teşekkür ederim, bu işlemle uğraşırken birçok video ve yazı okudum genel kanı teflon gress sürülmesi yönünde hatta göbek ilk takıldığında sanırım içindeki bol gressten dolayı pedalı geri çevirdiğimde çıt çıt çıt sesi duyulmayacak kadar az geliyordu yağmurlu havalarda bisikleti sürmeye başaladıktan sonra zananedersem içindeki gres su ile beraber dışarı çıkmaya başladı ve şimdi çıt çıt çıt sesi iyice duyulur oldu .

Aslına bakarsanız gress benimde kafama pek yatmıyor yüksek devirli yerlerde bildiğimiz ince yağ kullanılır ama videolarda ve yazılarda bu şekilde görünce açıkcası haftasonu bakım yaparken açıp greslemek istedim biraz kafam karıştı doğrusu

http://www.youtube.com/watch?v=8B11CeHHiY8

4. Semih_ÇELİK

Semih_ÇELİK Forum Bağımlısı

Seviye:
    bende göbek kısmının bakımını yapdıkdan sonra freehub a gres sürdüm fakat birşeyler ters gitti. biraz hızlı cevirdiğimde pedalı bırakınca pedalla beraber dönmeye basladı teker. ve en ince gresde bunu yapdı sonra sordum ettim herkez sprey gres makina yagı falan acaip fikirler verdi en son kendim ebayda hubdoctor un sattıgı ürünler arasında freehub oil gördüm mineralli ince yag aldım hemen 15 günde geldi 15 gün gres ile kullandım bi zararını görmedm ama freehub akıcı değildi yag gelince açdım en ince yerine kadar bütün gresi temizledim. kararınca da mineralli yağı sürdüm. bu kadarmı fark eder arkadas. on numara oldu ne yüksek hızda pedal dönüyor. ne düşük hızda yavaşlama yapıyor.

5. Kıvanç.Karakurt

Kıvanç.Karakurt Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler Semih Bey , her işte bir hayır var derler ya benim freehub u sökememem isabet olmuş =) bendeki gress çok incede değil acabilseydim bol bol sürücektim demek bunu sürseydim birazda tozlanınca sizinki gibi sıkışma yapacaktı, elimde zefalin bisiklet zincir yağı var bu uygun mudur? sizin kullandığınız "freehub oil" de zincir yağı gibi ince bir yağ mı?

6. Semih_ÇELİK

Seviye:
    tam emin konusmak istemem ama. bana bu yağ cok değişik geldi. cok cıvık olmasına ragmen akıskanlık göstermiyor. birde mavic in bushing kısmı değişimi cok zor ona bir zarar gelmesin diye hiç riske atmadan bu yagı kullandım katı yag olsun idare etsinde akıcı olsun diye ince herhangi bir yag denemedim bile. ama kıvamı cidden makina yagında. ama damlattıgınız yerden akmıyor cok değişik. millet sıvı herhangi bir yagda olur dedi sorduklarım ama ben riske etmedim.

7. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Arkadaşlar freehub kısmını hiç yağlamadan 20 yıl bisiklet kullanan insanlar var :) bu kadar takıntılı olmayın derim.Bisiklet bakımı konusunda zannediyorum ki pek çok arkadaştan daha titiz ve ekipman olarak donanımlıyım sizin kadar strese girmedim.Şimdiye kadar da hiç freehub yağlamadım.(arızadan dolayı tamir ettiğim freehublar hariç)

Semihin başına gelen en iyi arıza ilk mesajda söylediğim gibi içerisindeki tutunmayı sağlayan tırnakların arasına yapışacak gres tırnakların açılmasını engeller ve freehub kısmınız çalışmaz olur. yani pedalı ileri de çevirseniz geri de çevirseniz boşa döner.Hatta ilk başlarda arada bir yapar bu durumu ve pedal ilk yüklendiğinizde yaşayacağınız bu boşluk size zarar verecek kazalara neden olabilir.

Son olarak da freehub kısmını alyan ile göbekten ayırmanız tam açılma değildir içerisini açmak için bazı özel aparatlar gerekiyor (isteyen olursa seri numaraları var bende) bu aparatlar olmadan yukarıdan herhangi bir yağ sürmenizde tam bir yağlama değildir.Rulmanlı göbeklerin freehub kısımları daha kolay açılır vaziyette ama bilyalı göbek freehublarını açmanızı kesinlikle tavsiye etmem.

Edit:Videoyu şimdi izledim ekleme yapmak istiyorum.Videodaki freehub sökümü en kolay olanlardan shimano da bu çeşit freehub yok.Sramda durum nasıl incelemedim.Senin ilk mesajındaki fotoğraftan anlaşılan sram göbek de shimanoya benziyor.Videodaki freehub açık sistem söker sökmez tırnakları görüyorsunuz.Shimanoda ise o tırnaklar keset kısmının içerisinde kalıyor ön taraftaki bilya yatağı olarak kullanılan bölüm aynı zamanda kapak kısmı ters diş civatalı ve özel aparat ile açıldığı zaman içerisindeki bilyelere ulaşıyorsunuz.Ayrıca shimanoda tırnaklar bu videodaki gibi kalın ve uzun değil tıkanmaya ve yapışmaya daha uygun ve kapalı sistemin içerisinde olduğundan içeri giren pislik içeride birikme yapabiliyor.Bu videodaki freehub kısmını sökmek 2 dakika temizlemek 1 dakika gres de kullanabilir çünkü düzenli olarak açılıp temizlenmesi gerekecek şekilde dizayn edilmiş shimanoda sistem bu şekilde değil bakım gerektirmiyor eğer gerektiriyor olsaydı teknik kitabında muhakkak freehub nasıl açılır hangi yağ kullanılır belirtilirdi.Shimano teknik kitabında freehub kısmı tek parça halinde geçer içerisinin açılımı verilmez bunun teknik kitaplardaki anlamı sen (teknik kitaba ulaşabilen herkes yani tüm kullanıcı ve ilk bakım merkezleri) bu kısmı açma burasının açılımı bir üst seviye bakım merkezi gerektirir demektir.

Kıvanç.Karakurt ve Semih_ÇELİK bunu beğendi.
  8. Semih_ÇELİK

Seviye:
    uzun acıklamalrın için cok teşekkürler abicim. bizde cok bildiğimizden değil ya bilmediğimizden geri dönüşü olmayan bi zarar gelmesin diye dikkat ediyoruz :) birde o bölümü sadece temizleyip geri takınca 1 saat kadar bu sekilde kullandım dipteki deki plastik conta bushing de belirgin sekilde cizik olusdurdu bide çok anormal erken yavaslama oluyodu o sekl hiç kullanılcak gibi değildi :) bende en son çare cok azcık ince gresledm idare etti özüne dönene kadar :)

Kıvanç.Karakurt bunu beğendi.
  9. Kıvanç.Karakurt

Kıvanç.Karakurt Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    İkinizinde elinize sağlık arkadaşlar, sonuç olarak freehubu yağlamaya gerek yok =) olucaksada ince yeğ gerekli.