Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sram 3.0 orta aktarıcı ayar problemi

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Caglar USDUN tarafından paylaşıldı.

1. Caglar USDUN

Caglar USDUN Yeni Üye

Arkadaşlar yeni aldığım bisikletimde daha 100 km dolmadan bir problemim meydana geldi. Elimden geldiğince ve resimler yardımıyla anlatmaya çalışacağım. Orta aktarıcıda orta dişli (2) ve En büyük dişliye (3) geçişlerde bir sorun yok. Problem Orta dişliden (2) en küçük dişliye geçerken meydana geliyor.
    Resimde sram orta aktarıcı
    orta dişliden en küçük dişliye geçmeye çalıştığımda zincir geçmiyor ve aktarıcıya sürtüyor. Vites tellerinde bir sorun yok sanırım problem ayar vidalarında. Bu sebeple sizlerden yardım almak istedim. Sram sitesinde Low ayar vidasını saat yönünde yarım tur döndür demiş.

Orta dişlide bu durumda

En küçük dişliye aldığımda aktarıcı bu durumda, ancak vites değişmiyor. sanırım aktarıcı zinciri kadroya yeterince itemiyor.

Kusura bakmayın başınızı ağrıttım. Bu işlerde yeniyiz ve bisiklet sevdalısıyız.

2. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Saat yönü değil de saat yönünün tersinde döndürün. Saat yönünde döndürünce vites yeteri kadar kadroya doğru kaymayacaktır. Vida sıkıldığı için bunu engelleyecektir.

3. Caglar USDUN

Caglar USDUN Yeni Üye

Yani saat yönünün tersine çevirdiğimde vida yukarı çıkacak ve resimde arka tarafta kalan diş vidaya takılmadan geçecek dolayısıyla zincir kadroya doğru itilecek. Umarım doğru anladım.:D

4. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Evet, kadroya doğru çekilecek. Ama takılmadan geçmeyek tahminen. Yine bir noktada takılacak; zincir dişli dışına çıkmasın diye. En küçük dişliye indikten sonra takılmış olacağı için bu bir problem olmayacak.;)

Arkayı havaya kaldırıp pedal çevirirken ayar yaparsanız geçiş noktasını yakalamakta kolaylık olur. Yani vidayı pedal çevirirken gevşetmeye başlayın ve zincir küçük dişliye indiğinde ayar tamam demektir. Kolay gelsin.