Sr Suntour AXON S-RL MAŞA KİLİTLİYKEN İÇİNE KAÇIYOR!...

Emrah Catak

Aktif Üye
Tepki
41
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar merhaba,

Aşağı yukarı 1,5 ay önce sıfır olarak aldığım "SR Suntour Axon S-RL" model havalı maşam, aldığım günden beri bisikletimin üzerine binmeden kilitlememe rağmen sanki yolda giderken kilitlemişimde, ağırlığımdan dolayı belli bir miktarı içine kaçmış gibi bisikletimden inip kiliti geri açtığımda maşa yukarı doğru 3 - 4 cm fırlıyor. İlk başlarda bunu havalı maşalar kilitliykende hidrolik maşalar gibi kaskatı kesilmez biraz esner dedikleri için önemsememiştim. Benim maşamda havalı maşalar gibi kilitlediğimdede azcıkta olsa esniyor bunu görebiliyorum. Fakat bisikletin üzerine binmeden kilitleyip üzerine binip küçük bir tur atıp bisikletden inerek maşanın kilitini geri açtığımda sanki yolda giderken kilitlemişim gibi yukarı hızlı bir şekilde maşanın fırlaması canımı sıkıyor. Montajı yaptırdığım bisikletçi abimiz telin gerginliğinden diyip kilit telini biraz daha gerdirdi ama sonuç değişmedi. Bu bir sorunmudur? Yoksa bu havalı maşaların kilit sistemimi böyledir?

Scudo

Cengiz Gökalp

Forum Bağımlısı
Tepki
326
Bisiklet
Scott
maşanın havasını kontrol ettiniz mi ? bu arada kilonuz kaç

Emrah Catak

Aktif Üye
Tepki
41
Bisiklet
Sedona
Kilom 120, maşaya da taktırdığım gün 110 ps hava basıldı. Maşanın kiliti açıkken hiç bir sıkıntı olmuyor, yani esnemesi ilk günkü gibi. Bu arada benim maşamın hava seviyesinin kiloya göre ne olması gerektiği ne satıcı, ne servisi tarafından bilinmiyor. Havası bisiklete bindiğimde %20 esneyecek kadar basıldı.

Cengiz Gökalp

Forum Bağımlısı
Tepki
326
Bisiklet
Scott
@EMRAH CATAK

kiloya göre hava basılıyor. her maşanın kendisine özel kiloya göre hava basıncı vardır.

Emrah Catak

Aktif Üye
Tepki
41
Bisiklet
Sedona
Bunu bende biliyorum fakat ne ithalatçısı, ne servisi bilmiyor.Maşanın sitesinde de bilgi yer almıyor ve üzerinde de tablo yok. Bu durumda üzerine binildiğinde %20 si çökecek şekilde hava vurdu servis. Ben bu sorunun pek havadan kaynaklandığını düşünmüyorum. Konuyla alakalı başka öneriler bekliyorum.

Emrah Catak

Aktif Üye
Tepki
41
Bisiklet
Sedona
Koca forumda bu konuyla alakalı başka bilgisi olan yok mu arkadaşlar?

sadıkumut

Üye
Tepki
23
Bisiklet
Giant
bütün havalı maşalarda olan bir durum diye biliyorum eski amortisörüm sr suntour raidon da yeni amortisörüm rock shox recon da kilitli durumdayken az bir miktar esniyor yani suntour xcr gibi tam kilitleme olmuyor yaylı modellerde kilitli durumda esneme 0. sorun olduğunu sanmıyorum maşanızda...

Emrah Catak

Aktif Üye
Tepki
41
Bisiklet
Sedona
Öncellikle teşekkür ederim. Fakat sorunumu yanlış anlamışsınız. Ben maşa kilitlendikten sonra esnemesinden rahatsız değilim ve bütün havalı maşaların yağlı maşalar gibi kilit durumunda sıfır esneme durumunda olmayacağını da biliyorum. Sorunum maşayı tam açık konumda kilitlememiş olmama rağmen, bisikleti biraz kullanıp indiğimde maşanın kilidini geri açtığım zaman tak diye yukarı atması. Yani maşanızın kilidi açık diyelim ve bisiklete bindiniz ağırlığınızdan dolayı maşa belli bir mesafe çöktü. Yolda giderken maşayı kilitlediniz ve durunca maşayı tekrar açtınız. Açınca ne oldu maşayı yolda kilitlediğiniz için içerde kalan kısım kiliti açmanızla birlikte geri çıktı. İşte bu durum ben maşayı seyir halinde değilde, daha bisiklete binmeden kilitlediğim halde başıma geliyor. Yani ben maşayı 120 mm'de kilitlememe rağmen bisikleti sürüp indiğimde kilit açtığım zaman sanki 90 mm de kilitlemişim gibi maşa 120 mm ölçüye geri fırlıyor.

adem dagdelen

Daimi Üye
Tepki
46
Bisiklet
Scott
şöyle tarif edeyım ki öncelikle sizinde dediginiz gibi hidrolık maşalarda tam kilitlenme sözkonusu deyildir .şimdi kilitlediniz ve bisiklete binip dolasıyorsunuz o esnada maşa içerisindeki sıkışan hidrolik kısım yukarıya dogru kilitmekanızmasına dogru sızma yapmaya başlar bunun sız farkında olmazsınız .çünkü aynı andada maşanın en alt bölümündeki hidrolıkte sıkışan bölüme dogru sızma yapmaya başlar bu durumda üç ana bölümde oluşan hidrolik tankları dengelendigi zaman durur .tabi bu arada üç tankda birbirine itme uygular siz kilidi actıgınız an ise o itmenınde vermiş oldugu ivme ile maşa yukarı doğru çıkar . yanı maşanızda sorun yok içiniz rahat olsun aynı maşadan kullanıyorum ..

Emrah Catak

Aktif Üye
Tepki
41
Bisiklet
Sedona
Allah razı olsun saolun. Böyle bir açıklama kafidir. Peki bu durum diğer havalı maşa markalarında da böylemidir. Yoksa kitlediğin yerde kalır mı?

Kerem İldeş

Daimi Üye
Tepki
48
Bende Axon rld modelini kullanıyorum, sizde olanlar yada havalı maşalardaki bu azda olsa esneme normal. Bende düz yolda giderken ya da yokuş çıkarken kitliyorum maşamı bir süre sonra 1- 2 cm içeri giriyor yükten dolayı gidonu yukarı dğru çektiğimde maşa tekrar 100 mm de sıfırlanıp sertleşiyor, bu normal birşey, fakat size tavsiyem bisikletçinize götürün ve kumanda telinin bağlandığı remote speed lock kutusunu açtırın. O kumandatı açtığınızda içinde beyaz bir dişli göreceksiniz;

1. dikkat etmeniz gereken şey bu dişlinin telin bağlandığı dişli ile birleştiğinde kilitleme kolunu bastırdığınızda tam tur atıyormu yani dişliyi elinizle saat yönüne doğru çevirdiğinizde anlayacaksınız bir yerden sonra(tank ların arasındaki boşluğu kapattıktan sonra) durmaktadır bu dişli, bu hareketi yaptırıyormu bu dişli. Eğer telin bağlandığı dişlinin son dişleri beyaz plastik dişlinin maşa açık konumdayken dişlerine daha erken oturursa sağ bacak içindeki kartuşun tankları arasındaki yağ sızdırımını tam anlamıyla kesemez.ve siz kitli durumdayken üstüne baskı uyguladıkça maşa içeri kaçar

2. dikkat etmeniz gereken geri tepme ayarı en sondaysa yani geç geri tepiyorsa, maşa kitli durumdayken kartuşun içindeki yağ dahada ağırlaşacak ve maşa kendini hiç sıfırlamayacaktır. ama kullanım koşullarınıza göre rebound ayarını hızlı yaparsanız maşa kitli durumda biraz içeri bile kaçsa(ki bu hep olur havalı maşalarda) yine siz sürerken azda olsa geri teperek ( nede olsa sol bacakta 110 psi sıkışmış hava var) kendini yine 100 mm de tutacaktır.

3. dikkat etmeniz gereken konuda sağ bacağın üstündeki kilitleme mekanizması maşaya tam 90 derece açı ile durmalıdır, eğer kumanda yamulduysa bu dişlinin tam kitlemesine olanak vermez.

Tecrübelerim bu kadar, keyifli pedallamalar...:D