Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

sprey boyayla, parça ve kadro boyama tekniği

Konu, 'Kadrolar' kısmında yahow tarafından paylaşıldı.

1. yahow

yahow Yeni Üye

Seviye:
    polisan veya marshall sprey (mat siyah renkleri mevcut ama genelde sarı renk mükemmel oluyor -sedonanın sarısı-.)boya kullanarak iyi binetice alırsınız bu boyalar kesinlikle akmaz.üzerine birde vernik atarsınız orjinal olur.isterseniz fırın boyası bile yapabilirsin.Büyük bir kolinin içine elektirikli sobayı yerleştirirsiniz iyice ısıtırsın (aman yangın çıkartmayın bunu tenha açık bi alanda yap) al sana cillop gibi boyama tekniği.ayrıca boyama işlemini rüzgarsız temiz bir yerde yapmanız şart, toz olabilir.iyi boyamalar.
    kafanıza takılan yer olursa (zatan ondan kaygım yok)sorun

nikanam bunu beğendi.
  2. nikanam

nikanam Kıdemli Üye

Seviye:
    ahmet merhaba,

forumda bir arama yaparsan kadro boyama ile ilgili
    açılmış başka konular da var. aşağı yukarı bildiğimiz
    şeyleri yazmışsın.

ben ricanı kırmayıp yine de teşekkürü
    attım ama, ne olur bu konuda diğerlerinden farklı birşeyler
    göster bize. bu teknikle yapılmış bir örnek göster.

fotoları sonra koyarım diyorsan, konuyu da fotoları
    koyabileceğin bir zamanda aç bence.

şu marka sprey boya al, tozsuz ortam seç, üstüne de vernik at,
    sedona sarısı güzel. benim anladığım bu kadar.

şunları da yazıversene madem ki yardımcı olmak istiyorsun:

-bu boyaları kullanırken korunmak için nelere dikkat etmeliyim?
    yani insan sağlığına zararlarını nasıl bertaraf ederim?
    -spreyi ne kadar mesafeden kadroya sıkmalıyım?
    -kaç kat yaparsam iyi olur? iki kat arasında ne kadar süre
    beklemeliyim?
    -boya işleminden önce kadroya nasıl bir işlem uygulamam gerekir?
    zımpara, kimyasal madde vs...
    -ola ki ortaya çıkan rengi beğenmedim, geri dönüş nasıl mümkün?
    -sprey boyanın altına astar vs. gibi başka bir şey gerekiyor mu?

"ben yaptım, oldu" mantığıyla olmaması gereken işler bunlar.
    kadroya, çevreye ve insan sağlığına zararları da önce araştırılmalı.

yine de çaban, iyi niyetin ve bildiğini paylaşman dolayısıyla
    teşekkürü hakediyorsun bence. bizi bilgilendirmeye devam
    etmen dileğiyle.

sevgiler, saygılar.

Ender Alıcıoğlu ve deutz bunu beğendi.
  3. Ender Alıcıoğlu

Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

Seviye:
    İsmail'cim ağzımdan almışsın lafı. Sağol , benim diyeceklerime tercüman olmuşsun.

Boya yaparken spreyi sıkmak o işin bitmesi değildir. Bu şekil boyanan bir yer çok kısa bir süre sonra kabuk kabuk dökülür. Bu işi madem öneriyorsunuz, iyice araştırıp aşama aşam anlatmak lazım.
    Bilmeyen bir kişi sprey boyayı alıp bisikletine sıkmaya başlarsa bunun yanlış tarifinden dolayı arkanızdan edilecek laflardan kurtulamazsınız.

Boyanacak nalzemenin, kadonun temizliği, sıfır numara denen su zımparaları ile kademe kademe incelerek (zımpara numaraları ) su zımparası yapılması, ve ilk başlangıç olarakta astar sprey boya atılması tarif edilmesi gerekir.

Bu işler anlatılırken sıfırdan kademe kademe anlatılması gerekir.
    İsmailin dediği gibide bu konu forumda çok anlatıldı. Konu açmadan önce araştırma yapmanız gerekiyor.

Hoşçakalın.

4. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    İsmail abi İdrisden dinlediğim kadarı ile

25-30cm mesafeden her kat akıtılmaması için uzaktan atılıyor
    25 in altına inince direkt akıyor!

tabi 1 kutu boyayı illa yetireceğim diye uğraşırsanız aşırı dikkatli olmanız lazım...

ben marshal colorworks ün primer (Astar) atmıştım 2 kat

yetmedi 2 kat
    Astar olmasını istedim ama tutmadı gerçi ben aluminyuma değil cromoly kadroma atmıştım

Antalyanın nemli havasında atmıştım...(rüzgarsız)

boya arası bekleme süresi ise 10-15 dakika (hava sıcaklığına bağlı)

ben cromoly kadromu tekrar boyamayı planlıyorum
    şu şekilde yapacağım ama 2-3 hafta sonra ayrıntılı resimli konu açmayı düşünüyorum...

marshal color works primer (5 kat) Astar (ağırlıkla işim yok boya sağlam olsun)
    2-3 saat bekletip tamamen kurumasını bekleyeceğim

sonra 5 kat parlak renk atacağım...
    bakalım nasıl olacak :)

sonra da ya parlak yada mat vernik (renge göre seçim yapacağım...

Selamlar

5. yahow

yahow Yeni Üye

Seviye:
    madem bu kadar ısrarla istiyosun örnekleri buyrun:bu abimin bisikleti idi benim elimde resim olmadığı için bunları forumdan aldım.kendisinin nicki aslancepkenli ikinci el bölümünde çok raslarsınız.bu kadroyu abim boyadı piyasadaki en ucuz adi boyayla ama yaklaık 15 tüp gitti.resimler gayet net bakınızz.böyle birgün bi bisiklet boyamıştım (bianchi yeşiline) oto boyacıya bunu ben sprey boyayla boyadım dedim, adamın azı açık kaldı.ben 1993 ten beri abim 1990 dan(antepteki bir çok ünlü bisiklet servisleri bizi çok ii tanır) beri bisikletlerle uğraşıyorum şimdiye kadar olan 50 den fazla bisikletim oldu ve hiç bir zaman bi tamirciye gidipte bunu tamir edebilir misin demedik her şeyi kendimiz keşfettik hatta benim kendi tasarladığım kadrosunu kendim yaptığım bisikleti bile kullandım bunlar eskidi atıldı, veya satıldı (genelde ben abim gibi satmam atarım)bunlardan size bahsetsem hemen resim dersiniz ama bu resimleri size nasıl göstere bilirim ki benim size açtığım konular muhakkakki resimlenecek elime (ayrıyeten ben fotoğrafçıyım şu an çalışmıyorum) bir fotoğraf makkinesi geçer geçmez.ayrıca ta en baştan videoya çekeceğim biraz bekleyin.

6. Emre Ede

Emre Ede Forum Demirbaşı

Seviye:
    NİKANAM abi arkadaşın amacı bence bilgi vermekten ziyade puan toplamak, zaten boya başlıklı konular var, yenisinin açılması mantıksız, hadi açıyosun adam gibi detayına inde bilmediğimiz bişiler öğret, farklı bişiler...farklıyıda geçtik, biz gene az biraz biliyoruz, bilmeyen bi arkadaş bu yazıyı okusa alsa eline boyayı kadroyu başlasa boyamaa o kadro mort abicim !! açık sözlülüğümden ve sert üslubumdan dolayı özür dilerim, ama puan dilenmekten vazgeç !! çoğu moderatör abimiz not düşerken arkadaşlar beğendiğiniz veya dikkatinizi ceken bi konuysa mor butona bi tık sadece iki saniye gibi kibar cümleler kurarken, sen puanlamayı unutmayın diosun !! puanlıycağım varsada puanlamıyorum, forumda büyük harf bağırmak anlamındadır bunu öğren....o yazıyı kaldırmanı rica ediyorum, ve bu uyarıyı sana ikinci kez yapmış oluyorum yahow...lütfen o yazıyı ordan kaldır, arkadaşlarımız zaten emeğe saygı cercevesinde sana gerekn puanlamayı yapıcaklardır, bunu belirtmene gerek yok...iyi forumlar..