Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sprey boyayla bisiklet boyanır mı?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında ahmet ağaca tarafından paylaşıldı.

1. ahmet ağaca

ahmet ağaca Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar bisikletime bayadır hiç bakım yapmadım, bi miktar para biriktirdim 400-450 tl kadar. Tüm bakımlarını 1 hafta içinde kusursuzca yaptırmayı planlıyorum. Ama bisikletimin rengi gözüme hiç hoş gelmemeye başladı acaba diyorum sprey boyaları alsam da kendim mi boyasam diyorum? Boyasam boyanın kalitesi orjinali kadar olur mu? :unsure: Şimdiden teşekkürler..

2. Eray Gündoğdu

Eray Gündoğdu En güzel bisiklet, benim olan bisiklettir.

Adı:
    Eray Gündoğdu
    Bisiklet:
    Claud Butler
    Seviye:
    kadro boyama teknikleri var sadece sprey boyayla boyanmaz,yada pek kaliteli olmaz diyeyim

ahmet ağaca bunu beğendi.
  3. Cömert

Cömert Kıdemli Üye

Seviye:
    Sprey boya kalıcı bir şekilde tutmaz. en ufak bir temasta boyandığı zeminden kalkar.Anlayabildiğim kadarıyla bisikletinizi kendiniz boyamak istiyorsunuz ancak pistole tabancası ve kompresörünüz yok ise size pratik bir çözüm önerebilirim.

Nerdeyse her oto Sanayi sitesinde otomobil tamir boyası satan firmalar bulunur.Profesyonel boyadır. Otomobil boyacıları bu boyaları harter denilen katılaştırıcı belli bir oranda ile boyarlar.

Bu firmaların çoğunda bu seçtiğiniz boyayı , doğru oranda harter ile karıştırarak sprey tüpe sıkıştıran makinalardan olur. İstediğiniz rengi seçerek araba boyası ile doldurabilirsiniz.

Kullanmayı düşündüünüz ve nalburdan alacağınız boya 10- 15 lira iken bu şekilde 20 lira civarına alabilirsiniz.Ancak içindeki harter tek kullanımlık olduğu için spreyi bitirmenizi tavisye ederim. sonra kullanmayı düşündüğünüzde boyanın içinde sertleşeceği için kullanamazsınız.

ahmet ağaca ve Mhmt_EMR bunu beğendi.
  4. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sprey boya ile bisiklet boyadım.Orjinalinden bana daha iyi geldi.Fakat bu kişisel görüşüm.Sprey boya da kaliteli boyaları seçmek gerekiyor.Polisanın hesaplı sprey siyah boyasını kullandım.Boyamaya geçmeden önce ilk başta yerine göre ince,orta ayardaki zımpara ile bisikletin çatlak boyalarını,macunu kalkan yerlerini ve üzerindeki boyayı zımparalıyoruz.Kadroyu tamamen yağ ve toz kalmıcak şekilde temizlemek gerekiyor.Bisikletin tüm aparatlarını çıkartarak sadece kadrosu üzerinde boya yapmak daha iyi olur.Diğer türlü boya bantlarıyla sizi bayağ uğraştırır.Kadroda macun çatlaklarından oluşan çukurları kapatmak için boya macunu kullanırsa hem görsel olarak hem de boyamaya değecek kadro olur. Macun çektikten sonra yine zımpara gerekiyor.Bu işte el beceresi bayağ etkin diyebilirim.Boya olarak ana renk siyahı seçmenin nedeni görünüş olarak güzel buluyorum ve kaplamada daha baskın renk olduğu için.Bisikleti boyamak için tavsiyem kadronun bir askıda tutulması ve boyayı biraz uzaktan tutarak sıkarak fazla boyanın kadroya akmasını önleyebiliriz.Boya kuruduktan sonra (10-15 dk gibi normal kuruması bitiyor.) Akan yer varsa tekrar zımpara ve boyama gerekebiliyor.Artık boyamada eksiklik görmediğiniz taktirde 3-4 saat kurumasını bekletikten sonra metal vernik boyalar oluyor.Vernik boyanın kalkmasını önlüyor ve koruyor.Eğer mat renk seçtiyseniz mat vernik almak gerekiyor.Bende yat verniği olduğu için parlak vernik çektim.Vernik çekmek içinde sünger kullanmak daha iyi oluyor.Süngerle vernik yapmak kadroda fırça ile yapılan izleri bırakmıyor, vernik akıntısını önlüyor.Bisikletin kadrosunda resim figürü ve yazı yazmıştım.Verniğin sayesinde hala dünkü gibi duruyor.Diğer yönden oto sanayide boyatmak veya fırınlama boyalarda iyi olur.Bu sadece hobisever olarak kişisel uğraş ve kendi emeğiniz ile fazla masrafa ihtiyaç duymadan yapacağınız iş.Kullanılan malzeme iyi olursa yapılan emeğe değiyor.Boya ve vernik için iyi markaları araştırabilirsiniz.Sprey boya ile boyamak sizi tatmin edici gelmediyse oto sanayide boyatınız daha garanti olur.

ahmet ağaca bunu beğendi.
  5. ahmet ağaca

ahmet ağaca Yeni Üye

Seviye:
    çok teşekkür ederim..

6. ramazanedis

ramazanedis Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Kadro zımpalanmadan boyanmaz spreylede çok ince olur boya

7. Umut Kılınç