Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sporun Yaşı Yoktur Bisikletin Hiç ( Bakiye Duran)

Konu, 'Delta Bisiklet' kısmında ulas tarafından paylaşıldı.

1. ulas

ulas Admin

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Arkadaşlar önümüzdeki günlerde dünyanın en zor yarışlarından olan bir yarış yapılacak. Bununla ilgili yaptığım bir ropörtajı sizlere aktarıyorum.

Bizler duyarsız kalamadık ve sizlere onur duyacağımız bir konudan bahsetmek istiyoruz.

Sporun yaşı yoktur, bisikletin hiç... Aslında bu kelimeler o kadar çok şey anlatıyor ki. Evet, kesinlikle sporun yaşı yoktur hatta bisiklet sporunun hiç yaşı yoktur.

45 yaşında bisikletle tanışan Bakiye Öğretmen'in Dünya Şampiyonalarına katılmasını ve dereceler almasını kendi kelimelerinden sizlere aktaracağız.

Ben 1959 doğumluyum ve kimya öğretmeniyim. Ayrıca bir çok okulda da beden eğitimi öğretmenliği yaptım. Neredeyse İstanbul'un bütün okullarında beden öğretmenliği tecrübem var.

Çocukluğumdan beri bütün spor dallarına ilgi duydum. Masa Tenisi ve voleybol sporlarını yaptım. Ayrıca ultra maraton yarışmalarında ki bu yarışlar çok zordur (24-48 saat ve 100 km) dünya 3.lüğü ve dünya 4.lüğü derecelerini aldım.

45 yaşında extreme sporlara katılmak istedim ve bir bisiklet aldım. 3 ay sonra Polonya'da dünyanın en ünlü yarışına gittim. Dünya’nın en ünlü yarışı Bergson Winter Chelange yarışına takım arkadaşımla katıldım. Ardından Fransa ve Kanada'da macera yarışlarının dünya şampiyonasına arkadaşımla birlikte katıldık ve hepsinde başarılı olduk, dereceler aldık. Ben çok geç bisiklet sporuyla tanıştım şimdiki gençler çok daha şanslı ama bunu ne yazıkki değerlendiremiyorlar. Aslında başarıyı yakalamak inanın çok kolay sadece inanmak ve biraz çaba göstermek yetiyor.

Önümüzdeki günlerde Patagonya Yarışı var. Şimdilerde ona hazırlanıyorum. Patagonya'daki yarışa dünyadan sadece 16 takım çağırılıyor ve bu 16 takım seçilerek katılıyor. Bunun gruru ve sevinci içerisindeyiz.

Sizlere bu yarıştan bahsedeyim:

Ana sponsorluğunu DIGITURK- İZ TV’ nin üstlendiği TTT, bu yıl 5. kez düzenlenecek olan "Patagonia Expedition Race" macerasına katılacak. İlk defa bir Türk ekibinin kabul edildiği bu eşsiz yarışmada TTT' yi 10 gün boyunca 600 km. lik gerçek bir maceraya bekliyor. Dağ bisikleti, koşu, deniz kanosu, yön bulma, strateji oluşturma, ip etapları, mağara ve buzul geçişleri gibi birbirinden zorlu outdoor disiplinlerinde yarışacak olan TTT' nin yanında İZ TV de olacak.

Uçsuz bucaksız stepler, keskin buzullar, karanlık ormanlar, bataklıklar ve yüksek dağlar Türk ekibine yoldaşlık yapacak. Meşhur "Darwin" bölgesi ve "Beagle" kanalı ile güneyin yerli halkları "Yaganlar" ve "Anoikenler" yarışmacı takımlara ev sahipliği yapacak. Patagonia Expedition Race’ e sadece para ödeyerek katılmak mümkün olmuyor. Yarışmaya kabul edilebilmek için bir çok şart var. Oldukça zorlu geçecek etaplarda yarışabilmek için, daha önce dünya şampiyonası gibi büyük organizasyonlarda yarışmış olmak bunlardan yalnızca bir tanesi.

Olimpiyat Komitesi tarafından desteklenen ilk macera yarışı olma özelliğini taşıyan Patagonia Expedition Race’ nin resmi sponsorluğunu Şili Olimpiyat Komitesi üstleniyor. Tierra Del Fuego’ da koruma alanında yaşayan Karunka halkının hazırladığı treking rotası bu yarışmada ilk kez yarışmacılar tarafından geçilerek açılışı yapılacak. Bu zorlu macera İZ TV' de yayınlanan "TTT ile Çık Dışarı" programında yayınlanacak. Yarışma hakkında bilgi edinmek için www.patagoniaexpeditionrace.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bizim Haberler de: www.touaregturk.net sitesinden yapılmaktadır

Tek isteğim Türkiye'de de tıpkı avrupa ülkelerindeki gibi bisiklet kültürünün artmasıdır. Avrupada köylerde bile bisiklet kullanımı çok yaygın. Biz neden böyle olamayalım ki... Ben antrenmanlarımı çoğu zaman Anadolu'nun güzel köylerinde yapıyorum. Hem geziyorum hem de spor yapıyorum. Hatta kendi aile fertlerimi bile bisikletle tanıştırdım ve ailemle birlikte güzel anadolu köylerinde turlar yapıyoruz.

Ben türkiye'de hiç yarışa katılmamıştım. Geçen gün Delta Bisiklet önerisi ile Çekmeköy'de bir dağ bisikleti yarışıuna katıldım ve 1.oldum. Kendimle gurur duydum. Umarım Türkiye'yi yurt dışında da temsil ederim ve onurlu bir şekilde dönerim.

Bisiklet kullanıcıları arttıkça inanın bisiklet yolları da artacaktır bisiklet saygısı da. Bu yüzden bisiklet kullanımını arttırmak gerekiyor. Kurum ve kuruluşların bu konuda daha duyarlı olması ve organizasyonlar yapması gerekiyor. Bisiklet çocuk oyuncağı olarak değil bir ulaşım aracı olarak yaygınlaşmalıdır.

Bisikletin çok faydası var, en önemlisi spor ve sağlıklı yaşam, hava kirliliğine etkisi, trafik sorunu. Daha bir çok şey sayabilirim. Zaten bunu bilmeyen yok sadece anlamayan var.

Spora zaman ayıramayanlar lütfen işlerine gidebildikleri ölçüde bisiklet kullanarak gitsinler. Bu arada zaten spor yapmış olacaklar. Ayrıca bayan bisikletçilerinin de artması gerekiyor. Ne yazıkki bu konuda çok eksiğimiz var. Bayan sporculara daha çok önem verilmesi gerekiyor. Belki şimdiki nesil çok fazla başarı getiremeyebilir ama en azından sonraki nesil yetişir. Geleceği planlamadan yaşıyoruz.

Buradan bayanlara sesleniyorum arada bir de olsa bisiklete binin. Bisiklet günleri yapın bu sporu yaparsanız çok faydasını göreceksiniz. Makyaj malzemesini kısarak kendinize bir bisiklet edinin tadına doyamayacaksınız ve vazgeçemeyeceksiniz. Hem doğaya katkıda bulunun hem de spor yapın.

Bisikletimi özenerek ve özel olarak yapan Delta Bisiklet'e çok teşekkür ederim.

Saygılar

Bakiye Duran

Bakiye Hoca'mıza başarılar dileriz

2. msd_57

msd_57 Bisikletkolik

Seviye:
    Bakiye Öğretmene Basarilar diliyor

Ornek olacak bir idol olduguna inaniyor

Ve Heyacanimizin hic bitmemesi gerektigini gosteriyor

Tesekkurler

ulas bunu beğendi.
  3. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Tek kelimeyle tebrik ediyorum.Başarılar...

4. canerr

canerr Üye

Seviye:
    ayıptır solemesi benım beden öğretmenımdı:p

5. canerr

canerr Üye

Seviye:
    hocam izindeyiz

6. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Team Tuareg Türk takımında çok sayıda öğretmen var.
    Meslektaşlarım ile gurur duyuyorum.