Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sporla günden güne oluşan tansiyon ve nabız düşüklüğü için ne önerirsiniz..

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında emrah9700 tarafından paylaşıldı.

1. emrah9700

emrah9700 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    2-3 Yıldır bisikletle uğraşıyorum, son bir yılda ise spor esnasında nabız değerlerimide kontrol ederek yüksek performans üzerine yapıyorum, dinlenik nabzım bu yıl geriye dönük bakıldığında resimdede gördüğünüz gibi günden güne düşüyor, bunun iyi bir kondisyona işaret olduğu ve pro sporcularda bu rakamların 35-40bmp'lere kadar düştüğünü sizde duymuşsunuzdur.

Bu arada son bir yıllık tansiyon değerlerimde elimde mevcut, bir yıl önce 13-8 olan tansiyonum şuanda 11-5 olarak çıkıyor, bir ay kadar öncede 11-6 gibiydi..

Bu süreçde sporla birlikde yaklaşık 10-15 kilo verdim, doktor bir arkadaşım damarlar genişler kilo verincede damarların etrafı rahatlar basınç azalır vs. gibi şeyler dedi..

Şuanda bu durumun verdiği rahatsızlık ise oturur vaziyetteyken, yerden birden kalkınca 1-2 sn kadar hafif bir baş dönmesi ve göz kararması

Diğer bisikletci arkadaşımdada; düşük nabız ve tansiyon, yerden birden kalkınca baş dönmesi ve göz kararması hepsi aynı şekilde, kendisi yüksek tempoda yani nabzının üst değerlerine yakın sürüş yapar herzaman, o daha önce doktora gitdiğini bunun normal olduğunu beyine düşük basınçdan kanın geç gitdiğini, ayağa kalkmadan kollarını havaya kaldırıp yada derin nefes alıp kalkdığında göz kararması yada baş dönmesi olmadığını söylüyor..

Bu durum spor ve kondisyonla olağan bir durum ise, diğer yarışcı ve ileri seviye kondisyonu yarışcı seviyesine yakın sporcu arkadaşlardada bu tarz durumlar varmıdır?

Kendilerinin tansiyonun ve nabzının bu seviyeye kadar inmemesi için beslenme, antrenman, hareket vs. gibi kendince yada bildiği bunu aşma yöntemleri var mıdır?

IMG-20151016-WA0000.jpg

Son düzenleme: 16 Ekim 2015
  2. herdagli

herdagli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bir bilgiye sahip değilim. Ama sayenizde konuya bir giriş yapmış oldum, teşekkürler. Sadece kendi durumumu yazacağım. Geçtiğimiz yaz başından beri düzenli olarak hemen her gün 15+15 km. biniyorum. 10kg. kadar zayıfladım. Son zamanlarda ben de bahsettiğinize benzer baş dönmeleri hissediyorum. Ufaktan endişelenmeye başlamıştım. Anlaşılan normal olarak kabul etmek gerek.

emrah9700 bunu beğendi.
  3. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Vücuda mineral alımı yetersiz. Ayrıca protein tüketimini de arttırmanız gerekiyor.
    Bu dengeyi kurabilmek için ben şöyle yapıyorum:
    Tura çıkmadan önce 700 cclik mataramın yarısını meyve suyu, diğer yarısını su ile dolduruyorum ve bu karışıma bir Çay kaşığına yakın tuz ekliyorum.
    Aktivite esnasındaki kayıpları bu şekilde dengeliyorum, aktivite sonrasında ise maden suyu ve yoğurt tüketiyorum. Aslında aktivite Bittiği gibi powerade öneririm ama bu konuda forumda henüz bir fikir birliği sağlayamadık, bu nedenle tercih size kalmış. Ben kullanıyor ve oldukça faydasını görüyorum.

4. rasitkoksal

rasitkoksal Yeni Üye

Adı:
    raşit köksal
    Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Mart 2015 itibarıyla biraz dikkatli beslenerek ve her fırsatta bisiklete binerek(başkalarının yanında lafı bile olmaz sadece 2500km civarı) yaklaşık 15 kg(97-82) verdim.Eylül ayında rutin sağlık kontrolünde dr. geçen sene ile bazı farklar oluştuğunu belirtti.
    1.açlık kan şekeri normal değerlere dönmüş (110-120 aralığından 90-100 aralığına)
    2.tansiyon değerlerimin normal olduğuna (eskiden de şikayetim yoktu ama dinlenme nabzım 60 civarı şu sıra).
    3.en çok sevindiren ise iç organlarda yağlanmanın artık kalmadığı haberiydi.

artık giydiğimin daha çok yakıştığı,daha hareketli ve canlı hissettiğimi kendim biliyorum..
    baş dönmesi ani kalkınca benim de oluyor.

YANİ::: herkes için geçerli olan........

ARABADAN İN,BİSİKLETE BİN....

Hepimizin tekeri düz bassın.

5. Berk Karaca

Berk Karaca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    @emrah9700 Kuvvetle muhtemel @Kuzey Ege nin bahsettiği gibi sodyum eksikliği. 1-2 gün tuz tüketiminizi arttırarak problemin azalıp azalmadığını kontrol edin derim.

emrah9700 bunu beğendi.
  6. Ahmet Ayaz

Ahmet Ayaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Kuzey Ege +1
    aynı şey bana da oluyordu. özellikle sıvı kaybı yaşamamaya bakın. bol su içtiğim sürece pek sıkıntı yaşamıyorum.

emrah9700 ve Kuzey Ege bunu beğendi.
  7. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bol su içmek vücuttan tuz atımını da arttırıyor ama. Suyla birlikte mineral alımının da artması gerekiyor.
    Mesela idrarın tadına bakarsanız tuzlu olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Ben hiç bakmadım ama bakan varsa bilgilendirirse seviniriz :)

Uğur S. ve Ahmet Ayaz bunu beğendi.
  8. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Kapadokyalı bisikletçi dostum büyüklerimiz her zaman tansiyonun yüksek olmasındasa düşük olması daha iyidir derlerdi. Bu durum dolaşım sistemine; kalp, damar vs. zarar vermez uzun vadede. Felç ve beyin kanaması riskini düşürür. Bence kötü bir durum yok gibi. Birde kısa mesafe sprinterların sanılanın aksine yarışlarda kalp atışlarının düşük olduğunu biliyorum. Yani sporcı adam olmuşsun daha ne istersin.

yeyu, emrah9700 ve zenero bunu beğendi.
  9. İbrahim A.

İbrahim A. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    @emrah9700 spor ile nabzın daha düşük seviyelere gerilemesi normal ve yan etkilere bakarak vücudunuzda bazı şeylerin eksik kaldığını herkes söyleyebilir.

yan etkiler, %90 spor harici durumlardan kaynaklı çıkacaktır. Yan etkiler çeşitli mineraller ve su eksikliğinden olabileceği gibi, eğer sıkı bir diyet yaptıysanız metabolizmanızın yavaşlamasından veya protein eksikliğinden de kaynaklanabilir protein ağırlıklı beslenmekten de.

bunun haricinde uzun süren stresli bir dönem geçirdiyseniz, düzenli uyuyamadınız veya yoğun aktivitelerden sonra vücudunuza kendini onarması için yeterli zaman tanımadıysanız yine aynı sorunların çıkması normal.

yine de en doğrusu ufak bir kan testi yaptırarak değerlerini ölçtürmek. gizli bir rahatsızlığınız varsa da ortaya çıkmış olur.

emrah9700 bunu beğendi.
  10. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Elektrolit eksikliğini gidermek için benim kullandığım iki yöntem var.

GE-ORAL Toz adında ishalde kaybedilen mineralleri geri kazanmak için bir toz karışımı var. Çocuklar salgından etkilendiğinde doktor birkaç kutu yazmıştı. Kutunun içinde 2 poşet var
    Bir doz 28 gr.'lık poşette ve 1 Litre suda eritilip kullanılıyor. İçeriğine baktığımda ilaç değil de mineral karışımı olduğunu gördüm.

Sodyum klorür 3.5 g, Trisodyum sitrat 2.9 g, Potasyum klorür 1.5 g, Glukoz anhidr 20 g

Bol ter atacağım turlardan önce 750 ml'lik 2 mataraya 1 poşet yapıp üstünü normal su ile tamamlıyorum.
    Eczanelerde kutusu 1,88 TL'sına satılıyor. Uğraşmak istemiyorsanız böylece temin edebilirsiniz.

Aynı şeyi evde de yapabilirsiniz. 1 Litre 3,5 g NaCl (1 çay kaşığı tuz), 2,5 g NaHCO 3 (1 çay kaşığı karbonat yani kabartma tozu), 20 g glukoz (4 yemek kaşığı toz şeker) koyar ve eksişk potasyum için de 1 küçük muz yiyebilirsiniz.

Diğer bir alternatif ise gazı kaçırılmış maden suyu. Maden sodası değil yalnız. Onlar yapay oluyor. Doğal maden suyu şeklinde tercih edin. Ben Beypazarı'nı tercih ediyorum. Mineral oranı gayet yüksek.

Gazını kaçırmamızın sebebi ise içinde doğal olarak karbondioksit barındırması. Karbondioksit kramplara sebep olabilir.

11. Yusuf !!WOW!!

Yusuf !!WOW!! #EAEGS

Adı:
    Yusuf
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bende de aynı problemler vardı doktora gittim.
    Kan testi yapıldı. Değerler normal, nabız- tansiyon normal. Beni nörolojiye yönlendirdi doktor bey. Ama gidemedim daha. Belki bir nöroloğa görünseniz iyi olur :harika:

emrah9700 bunu beğendi.
  12. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Koltuktan kalkarken baş dönmesi ve göz kararması, bisiklet sürdükten sonra olan bir şey mi yoksa bisiklet sürmediğin gün içinde de bu oluyor mu? Yani sorunun akut veya kronik olmasına göre iş değişir.

Eğer akut bir sorunsa ve bisiklet sürdükten sonra bir-iki saat yaşadığın bir durumsa, tipik bir duruma işaret eder. Eğer durum buysa;

Daha önceki antrenman teknikleri mesajlarımda belirtmiştim. 1-1.5 saat laktat eşiğinde bisiklet sürersen (ki yaptığın antrenmanlar bunu gösteriyor), kullandığın yakıt sadece karbonhidrat. Vücut bu yakıtı iki yerden alıyor: Kaslardaki ve kandaki şeker. Antrenman esnasında ilk önce kaslardaki şekeri tüketiyor, bu tükenince sıra geliyor kandaki şekere. Laktat eşiğinde sürmeye devam ettikçe bu sefer kandaki şekeri yakıt olarak kullandığından, bir süre sonra kan şekeri azalıyor. Kan şekerinin azalmasının tipik örnekleri baş dönmesi, göz kararması, konsantrasyon sorunu, kısmi üşüme, vb. sorunlar. Aynı zamanda tansiyon da düşer. Antrenman bittikten hemen sonra şeker alınmazsa, tansiyon düşüklüğü, kalkarken göz kararması, baş dönmesi herkesin başına gelecek sorunlar. Bu durumu birçok kez yaşadım. Üstelik ben hipertansiyon hastası biri olmama rağmen (tansiyonum önlem almazsam 15-16/10 gibi değerlere çıkar) laktat eşiği antrenmanları sonrasında evdeyken tansiyonum 10/6 gibi değerlere düşer. Ancak tansiyon düşüklüğü, kalkarken göz kararması ve baş dönmesi geçici bir durumdur bende. Bu esnada evde veya başka yerlerde ani hareketler yapmamaya gayret ederim. Ancak kan şekeri düşmesinin bundan daha tehlikeli yanları da var. Hatta kan şekeri düşüklüğü antrenman sırasında yaşanırsa, kazaya bile sebep olabilir. Bu nedenle bu sorunu laktat eşiğinde bisiklet sürdükten sonra evde yaşıyorsan, önerim antrenman öncesinde yeteri kadar karbonhidrat alman (2-3 saat öncesi makarna vb., yarım saat öncesinde muz, antrenman esnasında şekerli sıvılar) çözüm sağlar. Antrenman sonrasında 2-3 saatlik karbonhidrat aralığı vardır. Bu dönemde alacağın karbonhidratın %90'ını vücut faydalı amaçla kullanır, daha sonrasında alınacak karbonhirdatın çok az kısmı kullanılır çoğunluğu yağa dönüştürülüp depolanır. Bu yazdıklarım sadece akut sorunlar için geçerli. Yazdığım bilgilerin kaynaklarını da istersen paylaşırım.

13. Yavuz S.

Yavuz S. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Baş dönmesi göz kararması sorunları bendede mevcut. Hep laktik asit sınırında 170bpm Max kalp ritmini korumaya çalışarak sürmeye çalışıyorum. En son geçen hafta bunu çok aşırı yaşadım. 135km sonrasında 2 gün boyunca her oturduğum yerden kalktığımda gibi... Doktor arkadaşıma gittiğimde sorunun beslenme ile ilgili olduğunu söyledi. Yukarıda yazan sebepler gibi.

Yola çıkmadan 1 saat öncesi yulaf ezmesi sürüş esnasında muz ve protein bari sürüş sonrası yoğurt soda ve protein öle beslenmeye başladım. O zamandan bu zamana eskisi kadar baş dönmesi ve göz kararması yaşamadım.

emrah9700 ve Yusuf !!WOW!! bunu beğendi.
  14. mekolac

mekolac Rahman ve Rahim olan Allahın adıyla

Seviye:
    @emrah9700 kullandığınız program nedir acaba?

15. goztepemre

goztepemre Yeni Üye

Adı:
    emre m
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ortostatik hipotansiyon tarif ediyorsunuz.

Sporla beraber zaman icinde bir miktar nabiz ve kan basıncı düsmesi olur, bu aslında yasamımız icinde faydalı. Düşük nabza sahip insanlarin egzersiz kapasitesi daha fazladır ve yapılan araştırmalara göre daha uzun ömre sahip olduğu gösterilmiştir.

Sizde meydana gelen ortostatik hipotansiyonun nedeni egzersizle fazla sıvı ve elektrolit kaybedip bunu sonrasında yerine koymamanızdan kaynaklanıyor. Zaten idrar miktarınızında azaldığını farketmişsinizdir sanırım. Böbrekler sıvı kaybı artıp, sıvı alımı azalınca tedbir amaçlı böbrek tüplerinden su atılımını azaltır.

Aynı durum katı diyet yapan insanlarda zaman içinde gelişen sıvı alımının azalmasındada görülebilir.

emrah9700 bunu beğendi.
  16. emrah9700

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @herdagli @Kuzey Ege @rasitkoksal @Berk Karaca @Ahmet Ayaz @mehmetsunu @İbrahim A. @Uğur S. @Yusuf !!WOW!! @Bahadır Gürel @Yavuz S. @mekolac @goztepemre

Arkadaşlar çok sağolun , hepinizin verdiği bilgilerde birbirinden değerli gerçekden..

Bahadır bey daha iyi biliyordurki kendisininde 1 ay önce katıldığı gran fondo yarışı; şuana kadarki en yüksek nabızımda en uzun süre sürüşümdü yarışın %80'nini Anaerobic eşiğimde tamamlamışım, 1 saat 14dk 187nabız ort (max sınırım190) ama yarışda max 207'yi görmüşüm, neyseki hayattayım.. :)

Bunun dışında tempoluda olsa normal sürüş değerlerim laktat eşiğimde oluyor, tabi hangi nabızda sürmem gerekdiğini bildiğimden değil, içimden gelen en yüksek tempomda gidiyorum, örneğin 165 nabızla gitdiğim gün 160 la gitmeyede 170 le gitmeyede çalışdım ama yapamadım, 155 le gitdiğim günde yine altında ve üstünde yapamadım yani o günki form ve beslenmeme göre ortaya çıkan tempoda gidiyorum, belki roller üzerinde denesem nabza göre sürüş yaparım, ama yoldaki yokuş rüzgar gibi etkenler nabzı değiştirince, hızımı korumak için nabzımı yükseltiyorum, sanırım buda ortalama hıza göre antrenman tarzı oluyor..

Tabi sürüş tarzı böyle oluncada zigzaklı bir nabız grafiği ortaya çıkıyor, kimileride düz bir çizgi şeklinde olması daha iyidir diyor..

Formum kötü olduğu günlerde ise nabız ve performans düşüyor istesemde laktat değerinin altında gidiyorum..

Beslenmeye gelince kondisyonu korurken kiloda verme çabası içerisinde olduğum için, tatlı ve tuzlu şeylerden uzak duruyorum, suyu antrenman esnasında susadıkça içiyorum oda muhtemelen yetersiz gelecekdir, düzenli olarak günlük 2 şise maden suyu tüketmeye çalışıyorum..

Son düzenleme: 17 Ekim 2015
  17. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    beslenme şekli 12 saatlik bir aktivitede yüzde 70 yağ yüzde 20 karbonhidrat yüzde 10 protein uygulamamda sorun yaşamadım,

hafta içi beslenme

sabah

1- 2 yumurta kuyruk yağ ile ve zeytinyağ ile yanına lor peynir ve tam yağlı peynir ,yeşil çay,siyah yeşil zeytin,
    bazen sucuklu yumurta

öğlen

2- pilav çeşni olur abartmam ,patates haşlama,kuzu etli türlü,fasulye zeytinyağlı,yeşillik,turp,ıspanak,yumurtalı yaparım,
    karnabahar,kuşkonmaz brokoli,balık,türlüde patlıcan kabak olur,köfte kuzu etli olur,kemik suyu içerim,
    kefir demirbaş sarımsak demirbaş soğan kavurmam çiğ yerim fazla değil,domates hıyar demirbaş acı biber çarliston keza ,mevsim meyveleri abartmadan ,yoğurt demirbaş,baharatlar keza mercimek abartmadan ,

en önemlisi her gün bir kahve içine bi kaşık hindistan cevizi yağı,

bulguru,tahıl ürünlerini kısıtladım, buğday ürünlerinide,bu buğday genetiği oynanmış buğdaydır,ekmekmi ne ekmeği,ekmeği kestim acıkma olmuyor bende, sabah sabah aşırı karnım kazınır idi ekmeği kestim iş değişiverdi, tam organik buğday ekmeği alırım, onuda 1 haftada yerim millet gripten kırılıyor bende tık yok,yeşil çay içerim üstüne bi diş sarımsak yerim .

hiç bir hastalık yüzü görmedim ama illaki bi yerden arıza olacak,ailede katarak var idi ,rahmetli annemde, dedemde prostat 80'inde olmuş idi.

yukardaki beslenme şeklim bana sahada artı olarak dönmüştür,sigara içki alışkanlığı olmayınca vücud sağlam kalıyor.

18. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Valla saygi duyulacak birisiniz, boyle guzel bir beslenme, helal olsun.!

Yani abi dusunuyorum, sen bu kadar spor yaptigin halde yine de dengeli besleniyorsun. Peki hic spor yapmayip dengesiz beslenen, ogunlerini fast food ile, kebapla bilmemneyle abur cuburla gecistiren insanlara dogal selleksiyon denen mekanizma ne zaman bir dur diyecek? Bunlarin genleri sonraki nesillere ne sekilde ve nasil aktarilacak? Bu insanlarin oksijen israfi ve tukettigi kaynaklarin gezegenimize verdigi zararlarin hesabini kim nasil soracak?
    Kafamda deli deli sorular, turdan simdi geldim beyne oksijen doldu, cakralar acik, devreler tam gaz faaliyette :)

emrah9700 ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
    Son düzenleme: 18 Ekim 2015
  19. emrah9700

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @Kuzey Ege Bey benimde aklıma bu tarz şeyler gelmeye başladı mesela spor yapmayan insanlar 3 beyazdan kaçınmalı ya hani, spor yapanda ise durumlar tam tersi, eksilen minarelleri tamamlamak için kaşıkla şeker, kaşıkla tuz yeyin, bol karbon hidrat alın, bardakla yağ için gibi, gereksinimler doğunca, içimden şöyle spor yapmayanlara siz yememelisiniz ama bizde aksine daha fazla yemeliyiz, sizde spor yapın sizinde diyet yapmanıza gerek kalmasın demek geliyor..

Kuzey Ege bunu beğendi.
  20. oktayakgoz

oktayakgoz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Kuzey Ege herhangi ilahi bir dine inanan insanlara gore hesabini Allah soracak

İnanmayanlara gore ne olur bilmiyorum. Ama cevabi bende merak ediyorum.