Sporcularin hepsi sporcu mu?

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
evet arkadaslar konuya ilk olarak soyle baslamak istiyorum.bdigimiz uzere eski futbolcu umit karan survivor da yarisiyor ancak bence kardiyo gerektiren islerde cok zayif.bazen yarismada da kendisine bu sorulunca 40 yasimdayim diyor ancak bence.neden bu olmamali.nedenleri bi degerlendirelim.
1)futbolu birakali zaman gecmis olmasi:
bence bu bir neden olarak sayilamaz sporcu her zaman sporcudur.
2)daha onceden yasadigi sorunlar.dilinin bogazina kacmasi vb.
ndn olaram sayilabilir ama bence kesinlikle bu diyemeyiz
3)biz kandiriliyoruz bu adamlar gercekten buyuk sporcular degiller sadece futbol sporunda turkiyeye gore yetenekli olduklari icin iyi birer futbolcular:
olma ihtimali var
4)futbol spru dusundugumuz kadar kardiyoya bagli degil diycem ama o kadar kosuyolar ya da bisikletin kosmaya asiri.bi etkisi olmamasi gibi bir sey olabilir diycem amafutbolda tamamen kosma yani survivordaki kardiyo ile ayni
5)yas sorunu:
buna kesinlile inanmiyorum simdi.isim vermeyeyim belki yanlis anlasilir ama forumumuzdaki ellili altmisli yasdaki buyuklerimjz bence bu adamlari yer bitirir.
sizce isin asli nedir?

Scudo

Elifaydin

Üye
Tepki
4
Ümit Karan hakkında yorum yapamabilirim fazla bilgim yok genel kondisyonu ya da düşüşü hakkında fakat futbola ara vermiş olması çok büyük bir neden olarak sayılabilir. Yıllarca antrenman yapıp 10 gün aksatsanız bile bu ciddi şekilde yansıyor performansınıza. O yüzden ara vermesi büyük etken. Bende spor akademisi antrenörlük sınavlarına hazırlanan biri olarak kendi üzerimdeki gözlemler, hocalarımdan öğrendiklerim ve kendi yaptığım araştırmalara, profesyonel spor ve sağlık görevlilerinin açıklama ve makalelerinden öğrendiğim kadarıyla böyle düşünüyorum.

Cengiz Parlakgül

Forum Bağımlısı
Tepki
748
İsim
cengiz parlakgül
kaçırdığın bir nokta var dostum 10 yılda yaptığın kondisyonu 6 ayda kaybedebilirsin, üzerine 6 ay çalışırsın geri gelir ama kaybetmek çok kolaydır bu bukadar basit 60 yaşında yer bitirir dediğimiz abimiz kudret kurtcebe örnek kaç bilmiyorum ama 50 nin üzerinde kondisyonunu neye borçlu dersen hergün hala pedal basıyor bu, ümit dediğin adam futboldan elini eteğini çektiği gibi bütün antrenmanlarını bırakmış bir eleman tabiki böyle birinden kondiyon bekleyemezsinki zaten aktif spor yaşantısında da kondisyonu aşırı yüksek bir oyuncu değildi, sergen gibi

• Beğen
Tepkiler: Çağlayan

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
tesekkurler.evet kudret ani ve.diger.bir iki uyemizi kastetmistim bende.galiba sporu meslek olarak yapmakla spor olarak yapmak farkli seyler

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@cparlakgul
dostum teşekkür ederim 2008-2013 dönemi hummalı çalışmalar birbirini takip etti bide bu karbon aklımı başımdan aldı desem doğru olur yalnız bilgi eksikliğinden bilmediğimden yıllardır yalnış bisiklet aldım, benim sevdiğim tarz hem asfaltta hem stabilizede hemde sert düz toprakta zamana karşı az molalı sürüş yapmak idi ama salcanonun getirdiği 2012 deki cyclo-cross yol bisikleti ile olay anlaşıldı 28 jant 50 diş var idi üzerinde ve yarış gidonu sonra araştırma yaptım netten focus u buldum yengeç fren sistemi var idi onda disk fren yok idi ben diskten kaçmak istiyordum yengeç göz ağrım oldu..ve scott cyclo-cross lara baktım netten onların ayna kolu 46 dişte kalıyor idi ve iki yaprak idi bu da rampada iyi mi kötümü bilemem ama ben bu slx ayna kol ile 44 diş en büyüğü,
en dik rampaları çok rahat alıyorum evet ben sporcu değilim amatör performans sürücüsü olmaya çalışan bir pedalşörüm, lisansım yok 1976 da pejo yarış bisikleti var idi tank gibi ağır idi 50 diş vardı şimdi düşünüyorumda o tank gibi bisiklet ile rampaları nasıl çıkıyordum hayret tabi,o vakit gençtik uzun zamanlar bisiklet ile haşır neşir oldum çünki hobim bu ,
hobisi bu olunca bi insanın sporcu olmuyor ama amatör sporcu oluyor sadece bisiklet sporunu yapmanın yanında 5 yıldır beslenmeye dikkat ettim şekere -tuza yağa no dedik aşırı yok ....fest food da neymiş hazır ev yemekleri kendim yaparım zeytinyağı ve halis tereyağ kullanırım ,yumurtaya kötü diyen kötüdür ..sabahlar bi adet yumurta omlet lor peyniri ile yaparım hafta içinden haşlanmış dana etli sebze yemekleri yaparım çok kızartılmış köfte yapmam ,kavurma asla yemem ,sucuk salam sosis defterimdem çıktı, beyaz ekmek yok buğday ekmeği, çay yerine yeşil çay ,bağırsakların temizlenmesi ,ısırgan otu zencefil ve keten tohumu ile olur bunlar harmallanır bir çay kaşığı harmallanmış bu ilacı bir çorba kaşığı yoğurtla karıştırırım ve yerim , bağırsakların ilacı budur, yeşil çay mideye iyi gelir ,böbreklerede prostat hikaye bende kontrol ettirdim sıfır prostat büyümesi sigara taşımadım ikram olunca bi tane içtim arada sırada tek bira içerim soğuk olursa o kadar ,
fazla içki şakaklarımı ağrıtmakta ,çünki vücut oksijen doldu ,dağlarda ovalarda mtb sürdüm, bunun faydası oldu ,kartepenin tepelerinde 11 kez bulundum 1640-1300 rakımlarda at koşturdum vücut oksijen doldu ..yüksek yerlerde bisiklet sürmek bana son derece faydalı olmuştur ,,,yazın ise 06.00 -09.00 arası tempolu molasız 60 km sürmek bana çok iyi gelmiştir..evet ben sporcu değilim amatör bir performans sürücüsüyüm.