Sporcularda Kalori Hesaplaması

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
Antreman sırasında elektrolit ve karbonhidrat alımı gerekir.Elektrolitten kastım vücudun terle attığı tuz ve minerallerdir,kramp girmemesi için gereklidirler.Karbonhidrat ise antreman sırasında direk yakılır ve enerji ihtiyacı karşılanır.Bu ikisini bir arada alabileceğiniz en güzel ürünler enerji jelleridir.Çoğunun içersinde sadece karbonhidrat ve elektrolitler bulunur.Yağ ve protein içermezler ki tam antreman sırasında aranan şeyde budur.Jeli yutarsınız veya yersiniz üzerine dolu dolu 2 yudum su içersiniz 5 dk civarında kana karışır ve antremana kaldığınız yerden devam edersiniz.Tabi jelleri buralarda bulmak zordur ve sıradan bir turda da yemek içinde ucuz değillerdir.Ortalama 100 kalori içerirler ve 20 ile 45 dakikada bir yenmeleri tavsiye edilir.
Jel yerine turlarda gofret tarzı şeyleri tercih edebilirsiniz.Özellikle içi kremalı olanları.Nugalı,karamelli vs. tarzı gofretlere yönelmeyin.Zaten gofretlerde yeterince şeker var iken karamelli olanlarda bu çok daha fazladır.Fazla şekerli beslenmek de çok iyi değildir.Hem bisiklet üzerindeyken fazla şeker alımı midenizi bozabilir hem şekerin sindirimi çok çabuk olmaz ve bu sırada çok su harcanır.Yani şekerli birşey yiyince de üzerine bolca su içmek gerekir.
Bunun dışında muz tam bir bisikletçi meyvesidir.İçerisinde gerekli tuz ve mineralleri barındırırken enerjiyi de karşılar.Türkiye Şampiyonasında bile jel dışında sporculara muz da dağıtıldığını gördüm.
Antremandan sonra ise protein ağırlıklı beslenmeniz kasların toparlanması ve gelişmesi için daha yararlıdır.Beyaz et yada bitkisel protein tavsiye edilir.

• Beğen
Tepkiler: FatihDokmeci
Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@FatihDokmeci

Bu noktada bir yanlış anlaşılmayı önlemek adına bir düzeltme yapmak istiyorum ; aç karnına 1-1,5 saat bisiklet tamam ama çok ta tempolu değil. Dozaj maksimum nabzınızın %60-70 leri civarında olmalı, yani sizin yaşınıza ve kilonuza uygun olarak egzersizde 130-140 nabız/dakika sınırını pek geçmemenizi öneririm. Ayrıca yine çokça yapılan ve yanlış bilinen bir alışkanlık ta enerji ihtiyacı oluştuğu varsayımına kapılıp bir şeyler yemek ya da içmek. Bırakın enerji açığı oluşsun, burada amaç enerji açığı oluşturup, vucudun bu açığı daha önceden deri altında biriktirdiği yağlardan karşılamasını sağlamaktır. Başka nasıl zayıflanır ki ; niçin aç karnına ? çünkü aç karnına kanda, kasta ve karaciğerde depolanmış glikojen çabucak kullanılıp deri altı yağlara sıra daha çabuk gelmektedir. Sadece bu noktada reaksiyonların daha sağlıklı olmasını sağlamak amacıyla vucudu susuz bırakmamaya özen göstermek gerekir. Aşırıya kaçmadan harcanan suyu yerine koymakta fayda var. Sağlıklı ve bol pedallı günler dileklerimle...

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
@Mümtaz Öztürk

Hocam peki su atıcıların çalışma prensibi nasıldır? Uzak mı durmak gerekir yoksa kilo vermekte işe yarayan zararsız şeyler midir?

FatihDokmeci

Aktif Üye
Tepki
144
Bisiklet
Giant
@Mümtaz Öztürk
Mümtaz bey tekrar çok teşekkürler..
Anladığım kadarıyla sporu aç karnına yapacağım,yalandan başım döndü kan şekerim düştü diye 3-5 gofret de yemeyeceğim..kaybedilen suyu yerine tekrar koymamız lazım...Bir de elektrolit konusu vardı..

Nabız işi benim için henüz çok erken biraz detaylı geliyor ama sizi anladığımı düşünüyorum,tempomu ayarlarım..
Spordan sonra kasların toparlanması için protein bazlı beslenmeden bahsedildi,konu üzerinde çalışırsam sanırım yaşam tarzımı düzeltebilirim..

Tekrar teşekkürler,

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
arkadaşlar bence bu konulara çok takılıyorsunuz gibi ,biraz spor biraz dengeli ve düzenli beslenme ,eğer kalıtımsal,hormonal veya sistem hastalığınız yoksa herşey düzelir ama kimse üzerine alınmasın bana mail veya yüz yüze soru sorupta,cevapları uygulayan belki 500 kişide bir bile kimsede bir değişen bir durum görmedim.yani hep lafta kalıyor.

• Beğen
Tepkiler: Agamemnon
M

memolim

Misafir
Çok faydalı bir bilgi. Teşekkürler. Benimki ~2200 çıktı. Biraz dikkat etsem ciddi kilo vereceğim demekki.