Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sporcu Kalbi ve Nabız-Metabolizma Hakkında..

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Yücel Demirkılıç tarafından paylaşıldı.

1. Yücel Demirkılıç

Yücel Demirkılıç Forum Bağımlısı

Adı:
    Yücel Demirkılıç
    Seviye:
    Merhaba Burada Kısaca Sporcu kalbi hakkında ve Nabız-Metabolizma hakkında bilgiler paylaşacağım.
    Bende dahil bazı kişilerin aklında bir soru vardır ''Kalp hızı ve metabolizma doğru orantılı mıdır?'' ..
    İnternette araştırmama göre ; NABIZ VE METABOLİZMA DOĞRU ORANTILI DEĞİLDİR.
    Araştırmalara göre kadınların kalbi erkeklerin kalbine oranla daha fazla atar eğer bu teoriden yola çıkarsak kadınların metabolizması daha hızlı olması gerekirdi.
    Fakat erkekler ve kadınların metabolizma hızları çok farklıdır , erkeklerin metabolizması daha hızlıdır. Bu yüzden Metabolizma ve kalp hızı orantılı değildir.
    Gelecek Olursak Sporcu Kalbi Hakkında Bazı Önemli Bilgilere ..
    Miguel Indurain ismini bisikletle az çok ilgilenen herkes duymuştur. Fransa Bisiklet turunu 5 defa kazanan dünyaca ünlü İspanyol bisikletçi hakkında okuduğum makalelerin sayısını hatırlamıyorum, ama hatırladığım az şeyden biri kalbinin hacminin çok büyük olduğuydu. Indurain�in kalbi yılların getirdiği bir çalışma sonucu normal bir insanın kalbinin iki katı büyüklüğündeydi.
    Herşeyden önce kalbin aslında bir kas olduğunu bir kenara yazalım. Çalışan her kas gibi, kalp de büyür. Bunun yanında kalbin takatı da artar. Tıp dünyasında bu durum sporcu kalbi diye adlandırılır. 70kg ağırlığında normal bir erkeğin kalbi 600-700cm3� tür. Haftada sadece 3 saat antrenman sonucunda bu hacim 800�e çıkabilir. Elbette bu değer de Miguel Indurainin ya da uzun mesafe koşucusu ve dünya rekortmeni Kenyalı Henry Rononun 1400-1600cm3 arasında değişen kalp hacimleriyle karşılaştırıldığında oldukça mütevazi kalıyor.
    Kalp büyük bir farkla insan vücudunun en güçlü ve en fazla yük kaldırabilen kası, bir biyolojik harika: Aynı zamanda iki taraflı çalışır. Atar damarlar ile oksijenli kanı vücuda dağıtırken, toplar damarlar ile karbondioksitli kanı toplar ve solunum sistemine iletir.
    Akciğerler aracılığıyla kan karbondioksiti dışa atıp yeniden oksijen yüklenir.Normal bir kalp 5 litre kanı kalp-damar sistemine pompalamak için dinlenme durumunda yaklaşık 55 saniyeye ihtiyaç duyar. Düzenli ekzersiz neticesinde zorlanan kalp ise gelişir, ve büyür. Kalbin büyüyen kısmı karıncık ya da sol ventriküldür. Bu sayede pompalama için toplayabileceği kan miktarı artar, bununla beraber nabız sayısı �bir defada daha fazla kan pompalayabildiği için- düşer. Örneğin normal bir kalple karşılaştırıldığında iyi durumda bir amatör bisiklet sporcusunun kalbi 55 saniye içinde yaklaşık 25 litre, yani 5 kat daha fazla kan pompalayabilir. Çok uçlarda bir örnek olacak ama insan vücudunun nelere kadir olduğunu göstermek için verilebilir: Miguel Indurain�in kalbi Luxemburgda bir zamana karşı yarışta dakikada 50 litre kan pompalamıştı.
    Antrenmansız bir insanın kalbi günde yaklaşık 100.000 defa atar. Amatör olarak ama hevesle sporla uğraşanlarda bile bu sayı 85.000�e düşer, pompalama gücü buna oranla artar. Uzun yıllar spor dünyası kalp büyümesini zararlı gördü. Bugün bilinen bir gerçek ki, sağlıklı bir kalp için üst sınır yok. Günümüzde de geçmişte olduğu gibi antrenman ya da yarış esnasında kalp yetmezliği ya da kalple ilgili bir sorun nedeniyle ölen sporcular oluyor. Yalnız bu üzücü hadiselerin hemen hepsinin sebebi doğaüstü bir zorlamadan çok bir enfeksiyon, doğuştan gelen bir sorun, ya da doping ilaçları.
    Peki sporcu kalbi hiç mi teklemiyor Sporcu kalbine yapılabilecek en kötü şey, bıçakla keser gibi sporu bırakmak. Sporu bıraktıktan sonra koroner yetmezlik özellikle profesyonellerde olan bir hadise. Antrenmanlar spor kariyerin bittikten sonra bıçakla keser gibi bırakılırsa kalp çok hızlı bir şekilde küçülüyor ve pörsümüş bir şekil alıyor; Bu da ekonomik çalışmamasına ve kısmen ritm bozukluğuna (çarpıntı, düzenli atmıyor, sekiyor) yolaçıyor. Avusturya�da bu konuda üç grubu kapsayan bir araştırma yapılmış. Birinci grup eski profesyonel sporcular, ama sporu bırakmamışlar profesyonel kariyerleri bittikten sonra. Ikinci grup yine eski profesyonel sporcular, ama sporu tamamen bırakmışlar. Üçüncü grup hayatları boyunca sporla alakası olmayanlar. Araştırmanın sonucu: En büyük kalp yetmezliği ve kalp krizi sonucu ölüm riski sporu bırakan profesyonel sporcularda. Hiç spor yapmayanlarda bile bu risk daha düşük çıkmış.
    Antrenmanları bıçakla keser gibi kestikten sonra vücudun zorlama kapasitesi sadece ilk 6 hafta içinde %80'e varan bir oranda düşüyor. Bu yüzden eski dünya rekortmeni yüzücü Michael Gross (profesyonel) sporcu kalbini bir yarış arabası motoruyla karşılaştırmakta çok haklı. Nasıl ki bir yarış motoruyla rölantide şehir içinde gidilmiyor, motorun düzgün çalışması için yüksek devirlere ihtiyaç duyulunuyorsa, sporcu kalbi de yüksek devire yani zorlanmaya ihtiyaç duyuyor. Gross aktif sporculuk zamanında kendini bir hafta tembellikten sonra pestil gibi hissettiğini söylüyor. 1991deki son yarışından sonra kalbini profesyonel bir sporcunun ölçülerinden düşürerek �ufaltmak� için kendine bir program yapmış. Birinci yıl haftada 4-5 defa olmak üzere, yüzme, koşu ve triatlon ile kalbine yüklenirken, bu oranı gittikçe azaltarak 1995te haftada 2 birim spora indirmiş. Diğer tecrübeler de gösteriyor ki profesyonel olarak spor yaparken kariyerini bitiren sporcuların kalbi antrenman miktarını zaman içinde düşürdükleri takdirde küçülüyor.
    Hobi olarak spor yapanlar için bu değişim devresi çok daha kolay geçiyor. Çalışmayan kalbe oranla nabız sayıları düşmüş olsa da örneğin 70ten 60a- aradaki farkın fazla olmaması nedeniyle kalp egzersiz kesilince spor öncesi büyüklüğüne (ya da küçüklüğüne) sorunsuzca geri dönüyor.

Bu yüzden sporu birden bırakmak tüm hastalıklara davet çıkarıyor .Sporu bırakacaksanız kesinlikle birden bırakmayınız..

2. Mehmet Tuğrul Ersazak

Mehmet Tuğrul Ersazak Yeni Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Çok yararlı bir yazı , spor yapan herkesin bilmesi gereken bir konu ...Teşekkürler.

3. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Kalp atışı ile ilgili bildiğim tek önemli bilgi şundan ibaret "Dinlenme esnasında kalp atışı ne kadar yavaşsa kondisyon o kadar iyidir , eğer spora başlayınca kalp atışı hemen yükseliyorsa kondisyon azdır, ama geç hızlanıyorsa kondisyon iyidir..."

BFOkuru bunu beğendi.
  4. bcn17

bcn17 Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bu konuda en en en basit anlamda kendi kondisyonumuzu arttirmak icin ilk nereden bsslamaliyiz? Artan tempoyla súrüşmú yoksa daha farkli bir yontemmi?

5. Yücel Demirkılıç

Adı:
    Yücel Demirkılıç
    Seviye:
    İlk başlarda uzun süreli düşük nabızlı antrenman daha sonra seriler halinde antrenman olabilir.

BFOkuru bunu beğendi.
  6. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    Çok güzel bir yazı, keyifle okudum.
    Spor yapanların tansiyonları da genelde düşük çıkar.

Tapatalktan gonderdim Turkce karakter varsa "tepetaklak" olmus olabilir

ayilmaz20391185 bunu beğendi.
  7. Emrah Özşahin

Emrah Özşahin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    normal bir tempolu yürüyüşte nabız değerinin 125 ile 165 arasında birşey olması gerektiğini okumuştum bir yerde ve ona göre yürüyordum nabız saatide vardı. Yalnız bisiklette nabız çabuk yükseliyor ve 165 in de üzerine çıkıyor. bisikleti hangi nabız aralığında sürmeliyiz

8. Yücel Demirkılıç

Adı:
    Yücel Demirkılıç
    Seviye:
    Hocam bisiklette hangi nabız aralığında sürmeliyiz sorusuna kesin bir cevap vermek için öncelikle yaşınızı bilmemiz gereklidir çünkü nabız yaşla ters orantılıdır ( Yaş arttıkça nabız düşer ). Diğer bilmemiz gereken ise antrenman seviyeniz ve antrenman amacınızdır. Antrenman ne antrenmanı olacak ona göre cevap vermemiz doğrusu olacaktır.

9. Emrah Özşahin

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    yaş 27 kilo 98.. Kilo vermek için sürmek istiyorum. Şimdi eve trainer alacağım. Evde çalışacağım bir süre. Nabız ölçme işini nasıl yapacağım onu bilmiyorum. Eskiden polar saat vardı bende onunla yapıyordum.

10. Yücel Demirkılıç

Adı:
    Yücel Demirkılıç
    Seviye:
    Hocam kilo vermek için yapılması gereken , düşük nabızda %60 iyi bir ortalamadır. (Gerekli bilgileri girdiğinizde nabız saati oranı göstermekte .) Bu nabızda kendinizi yıpratmadan uzun süre bisiklet sürmek en iyisi.Nabız saatiniz yoksa decathlon gibi mağazalardan uygun fiyata alabilirsiniz. Bu arada zamanla kadansınızı (dakikada çevirdiğiniz pedal sayısı ) arttırırsanız daha fazla faydasını görürsünüz :).

11. Emrah Özşahin

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Göğüs bandı olmayan modelleri çok ucuz onlar doğru veriyi gösterir mi. Simga falan var ama pahalılar. 100-200 tl aralığında birşey olsa güzel olurdu. var mı önerebileceğiniz bir model.

12. Yücel Demirkılıç

Adı:
    Yücel Demirkılıç
    Seviye:
  13. Emrah Özşahin

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Nabız saatlerini bayağı araştırdımda. Profesyonellerin kullandığı ürünler var. Çoğunluğu Polar marka kullanıyorlar.
    Bisiklet kategorisi için ve fitness serisi için modeller var.
    Daha önce yürüyüş ve koşu yaparken bir Polar Saat kullanıyordum. Ancak şuan pili bitti içini açtık bozduk :)
    Bisiklet kategorisinde olan polar saatler pahalılar. Normal fitness serisi için olan polar saatler bisiklet kullanırken yanlış nabız mı gösterir.
    Hangisini tercih etmeliyiz.

Bisiklet Serisi
    http://www.e-finspor.com/nabiz-olcum-monitoru/bisiklet-serisi

Koşu ve Multisport Serisi
    http://www.e-finspor.com/nabiz-olcum-monitoru/kosu-multisport-serisi

14. Yücel Demirkılıç

Adı:
    Yücel Demirkılıç
    Seviye:
    Polar'ın saatleri gerçekten iyi , şahsen kullanmadım fakat hocalarım kullanıyor . Pek sıkıntı çıkaracak , yanlış ölçecek bir marka değil.

15. Emrah Özşahin

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    379 TL'ye multisport serisinde bir saat var birde 1000 TL'ye bisiklet sınıfında var. İkisi arasında kararsız kaldım. Aslında bir saat var şuan bende. Göğüs bandının sanırım süresi doldu. 2500 saatlik kullanım süresi varmış. 140 TL'ye göğüs bandı alırsam onunla da idare edebilirim.

Bisiklet versiyonlarındaki fark kadans sensörüyle alakalı bir olay mı acaba. Yoksa daha farklı özelliklerimi var çözemedim.

16. Yücel Demirkılıç

Adı:
    Yücel Demirkılıç
    Seviye:
    Ben bisiklette Sigma Bc 1909 kullanıyorum ; Nabız , kadans ve normal km saatinin bütün özellikleri mevcut önerebilirim.Normalde Sigma pc 15.11 kullanıyorum. İlla Polar olsun derseniz dediğiniz 2 seçenek arasında fark çok fazla sizin aradığınız özellik nedir ona göre söylemek daha iyi olur.

17. ayilmaz20391185

ayilmaz20391185 Üye

Seviye:
    Değerli bir yazı olmuş, konu nabız saatlerine kaysa da , böylesi verimli yazılar bizlere güzel bilgiler veriyor. Emeğinize sağlık.

18. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Bisiklete başladığım ilk yıl, antrenmanlarıma dair ne varsa takip edeyim, bunları sonra inceler, kendimi geliştiririm diye düşünüyordum (hız, kadans, nabız, koordinat, sıcaklık vb.). Yıllardır veri analizine odaklı çalıştığım için, çözümün bu olduğunu sandım. Sigma 1609 km sayacı, Beuer PM 70 nabız saati ve bir GPS dongle cihazını birlikte kullanarak datalar toplamaya başladım. Bunlar bölük pörçük, ben hepsini bir arada görmek istiyorum diyerek, bir yıl sonra Garmin Edge 500 aldım. Bu sayede tüm bilgiler bir araya geldi.

Ama bir noktayı unutmuştum.

Bu iş, nasıl yorumlayacağınızı bilmediğiniz dataları toplamakla olmuyormuş. 82'den beri yarışan Atilla Atay'ın, kadans ölçeri bile olmayan km saati kullandığını görünce, şaşırmadım desem yalan olur. Bana şunu söyledi: Gerçekten gelişimini takip etmek istiyorsan sadece nabız takibine odaklan, geri kalanı kafanı karıştırır. Atilla hoca nabız takibini de kendisini dinleyerek yapıyor, bir alet kullanmadan. Bu şekilde alışmış.

Bu dediklerini dikkate alarak çalışmalarımı sadece nabza odakladığımı söyleyebilirim.

Bu konularda akıl verecek biri değilim, bu işin üstadları var. Ama bir hocayla çalışmanın avantajlarını da paylaşmak isterim.

70-80 km uzunlukta, içinde rampaların olduğu, arada sırada 40'ın üstünde sprint yapıldığı, ortalama 27-28 hızla gidilen bir antrenmanı, ortalaması düşük bir nabızla tamamlayabilmenin sırlarını öğrenmeye başladım. Bu dediğim antrenmanı belki 100 kez yapmışımdır.

Başlangıçta mutlaka 15-20 dk. çok düşük tempoda bisiklet sürerim. Kendi nabız değerlerime göre yazacağım. Sabah yola tek çıkarım ve 17-20 km ortalama hızla, kendimi zorlamadan 100-120 nabız aralığında sürerim (benim dinlenme nabzım 55-70 arası değişir, maks nabzım 185, yaş 45). Daha sonra ekiple buluşarak 20 km kadar düz yolda 23-25 ortalama hızla süreriz. Bu esnada grup içinde sürdüğümden hızım artmış olmasına karşın nabzım 70-110 arasında dolaşır (bu değerin düşük olması, 15-20 dk.'lık ısınma döneminde nabzımı nasıl kontrol altında tuttuğuma bağlı). Daha sonra rampalı yollar başlar ve tempo biraz daha arttırılır (27-30 arası hız). Nabzımın 140-160 arasında olmasına dikkat ederim. Dönüşte rampa inişi başladığından çok yüksek hızlara çıkılır (nabzım 140-180 arası dolaşır). Ardından tekrar düz yolda 20 km kadar 25-27 ortalamayla ve 100-110 nabız aralığında antrenman biter. Tüm tur ortalaması ise 110-120 nabız aralığında olur.

Evde yaptığım ise şöyledir: 15-20 dk. 1/7 ve 2/7 zorlukta sürerim; nabzım Zone 0-1 aralığındadır. Ardından 3/7'de 15 dk. sürerim (Zone 1.2-1.5). Ara sıra 4/7 ve 5/7'ye çıkartıp tekrar 3/7'ye alırım. Bu esnada nabzım Zone 1.5-2 arasındadır. Burada bir ayar yaparım. Nabzım Zone 2'ye ulaşırsa zorluğu azaltırım, Zone 1.5'a yakınsa zorluğu arttırırım. Dengeyi bulduğum anda 10 dk. sürerim. Bu arada 6/7 ve 7/7'yi çok kısa süre (1 dk. altı) denerim. Antrenmanın sonuna doğru 5/7'de Zone 1'de olduğumu görürüm. 15 dk. 2/7-1/7'de sürerek antrenmanı tamamlarım.

Kısaca, aynı nabızda daha fazla güç üretebildiğiniz optimum zamanlarınız vardır. Bu zamana ulaşana kadar asla kendinizi zorlamayın. Nabzı sabit tutup hızı veya kadansı buna göre ayarladığınız çalışmalar sizi geliştirir.

Yavuz S. ve Emrah Özşahin bunu beğendi.
  19. Emrah Özşahin

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Yarın polar saatim geliyor ve nabız değerlerimi görerek evde trainer aracılığı ile bisiklet sürmeye devam edeceğim.
    Durağan nabzım 64 . Max nabzımda 192 sanırım (220-yaş hesabına göre)

Kilo vermek için yağ yakımı açısından internette nabız değerinin %60 ile %70 arasında olması durumunda vücudun %85 yağ yaktığını okudum. Bu doğru mu acaba.

Dün 28 km hız ortalaması ile 40 dakika trainer ile bisiklet sürdüm. Başlangıçta (5 dakika sürüp nabzımı ölçtüğümde 120 falandı) 40 dakika sürüş bittikten sonra ölçtüğümde nabzımın 160 olduğunu tespit ettim. Tabi elimle denediğim için sayarken ufak hatalar olmuş olabilir :)

Hangi nabız aralığında ne kadar süre bisiklet sürmem kilo vermeme yardımcı olur.

kerem oktar bunu beğendi.
  20. Engin Sarı

Engin Sarı Canyon Ultimate CF SL

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye: