Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sporcu adam sigara içer mi?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Hasan Hakan Koç tarafından paylaşıldı.

?

Sigara içemek bize yakışır mı?

1. Elbet koçum , hayat çok kısa, hayattan keyif almak lazım

oy sayısı 46
    10,9%
  2. Olur mu öyle şey asla içmem, içilmez.. resmen cinayet

oy sayısı 283
    67,2%
  3. Valla bırakmak istiyorum şu mereti ama onsuz çok zorlanıyorum, inşallah enkısa zamanda bırakacağım

oy sayısı 92
    21,9%
  1. Hasan Hakan Koç

Hasan Hakan Koç Bisikletkolik

Seviye:
    Bisiklete binen ,çok iyi de pedal çeviren dostlarımdan çok azı da olsa bazıları sigara içiyor ve bu beni kahrediyor:( , düşünsenize dağa çıkıyorsunuz bir şeyler atıştırıyorsunuz ve dostununuz keyif için tabutuna manzaraya karşı sizin gözlerinizin önünde bir çivi çakıyor .:( :( :(
    Bisiklet ile sigarayı, daha doğrusu.. sigarıyı yaşam ile bağdaştıramıyorum .

Sigara içen dostlarımızı bu hastalıklarından vaz geçirmek için ne yapabiliriz:rolleyes: içip te vazçenler ne yapmışlar önerileri olan varsa çok sevinirim ..:)

Dostlarımıza yardımcı olalım :)

2. Emre Ede

Emre Ede Forum Demirbaşı

Seviye:
    Hasan abicim hakikaten önemli bir konuya değinmişsin, bunun için sana çok teşekkür ederim..
    17 yaşındayım ve 2 yıl boyunca sigara içtim,adamlıktan saydık,kendimizi efe zannettik sigara içince...ama ne zaman bisikletle tanıştım, ne zaman bi rampada arkadaşlarımın arkadasında kaldığımı görüpte kendime yediremedim işte ozaman sigarayı bırakma kararı aldım...
    sigarayı bıraktırman için üzgünüm ama senin benim ve diğer arkadaşların yapabilcek pek bişeyi yok Hasan abicim.çünkü sigara içen bi insanın sigarayı bırakması kendi istek ve çabasıyla olur.adam bırakmak istemedikten sonra sen istersen boğazını batlat banamısın demez,sigara içmeye devam eder..
    Biz yinede üstümüze düşen görevi yapıpta zararlarını söyleyelimde,onların kendi bilcekleri iş sigara içip içmemek ( ayrıca : sigara içen arkadaşları bisiklet ortamından dışlamak ' git başka yerde iç benim yakınıma gelme ' bi nevi caydırıcı olabiliyo :) )

ama istisnalarda var, sigara içipte hiç kösülmeyen bisikletçilerde gördüm :D:D

sonEr´´ ve Hasan Hakan Koç bunu beğendi.
  3. nuriaktürk

nuriaktürk Onursal Üye

Seviye:
    çok güzel konuya deginmişin yine hakan abi eline saglık .

ben çevremden küçük bir örnek vereyim .
    kış aylarında basketbol oynuyoruz nevsehir çapında 5 6 takımın katıldıgı bir lig bazı kişiler devre arası olsada içeri girip bir siğara yaksak diye can atıyorlar ve soyunma odasına girer girmez hemen yakıyorlar sigarayı:boese157: :boese157: bende çok sinirleniyorum bu olaya ama ne diyelim içiyorlar işte.

Hasan Hakan Koç bunu beğendi.
  4. abdullahabdullah

abdullahabdullah Forum Bağımlısı

Adı:
    Abdullah YEŞİLTAŞ
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Allah'a şükür içki yok, sigara yok. Ama puro bazen ot çekiyorum :)

Tertemiz, engelsiz rahatça nefes almak varken ne gerek var.
    Sigarayla Savaşanlar Derneği ile de çalışıyorum, kütüphanede çalıştırdığım kişilere sigaranın zararları hakkında bilgi verip, bırakmaları konusunda telkinde bulunuyorum.

Sporla uğraşanın hiç içmemesi gerekir. Kalp daha hızlı çalışıyor, bol oksijen lazım ama sigara bütün gerekli maddeleri silip atıyor.

İçmek ne kadar tehlikeli ise, sigara içenin yanında da durmak son derece tehlikeli.

İnsan bile bile nasıl kendini ölüm bataklığına iter hayret. Bilinçli bir insan sigara içmez. Efkar, problemler sigarayla değil arkadaşla, doktorla, zamanla aşılır. Sigara insanı aşındırır. Alın size benden bir de slogan :)

Ben, sigara yzünden bir çok dostumla arama set koydum. bu seferde üşütük olan ben oldum. Hayat işte.
    Resimler de size az da olsa mesaj verir.

bu ciğeri köpek bile yemez. Sigara içenin ciğeri işte bu. WD 40 bile yaramaz buna :)

5. basar

basar Kıdemli Üye

Seviye:
    Sigara içenlerin ortak savunması "hayatta herşeyi denemeli, tad almalı" gibi bir şey.

Bu nedenle kararmış ciğer resimleri onları etkilemiyor. Önemli olan uzun yaşamak değil, anı güzel yaşamak diyorlar.
    Bu görüşe tamamen katılıyorum. Ama anı da yaşayamıyorlar: Koku ve tat alma duyguları köreliyor. Spor, yemek, uyku, seks... Hepsinden de den daha az tat alabiliyorlar, hepsindeki performansları da daha düşük oluyor. Ayrıca kötü koktukları için daha da az tat veriyorlar.
    Ben tek nefes bile içmedim. Tadını bilmiyorum. Bu yüzden beni küçük görenler de oldu. Ama eminim ki, daha gerçek ve daha çok yaşıyorum hayatı.

6. abdullahabdullah

abdullahabdullah Forum Bağımlısı

Adı:
    Abdullah YEŞİLTAŞ
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Hasan Abi, ben olsam doğru ruh ve sinir hastalıkları hastanesine gönderirdim ama bir bakarsın ki doktor da sigara içiyor. Gel de burdan yak :) Bakınız, deyimlerimizde de var" Gel de burdan yak" .

Sigarayla Savaşanlar derneği yada Vakfı bu iş için biçilmiş kaftan. Bizim üniversitenin başkanı ilgileniyor. Selçuk Alagöz, Ubeyd Korbey gibi isimler yönetimde. Tamamen kişinin isteği ve onun çevresindeki sosyal şartların elverişliliği ile ilgili. Düşünün ki sigara bırakacaksınız ama etrafınızda herkes tiryaki, bir de sigara ikram ederler. Al benim sigaramla öl diye. 10 yaşındaki çocuk artık sigara içmiyor Hasan Abi, 21. yy.'a geldik,artık esrar içiyor. Nasıl ama.

Sigarayı bırakması için kiminin elinin, ayağının kesilmesi lazım; kiminin ciddi bir girişimde bulunulması lazım, dost desteği önemli.

Bir tane karikatür vardı. Sigara, senin artık bırakıyorum. Elveda. diye yazı yazmış, adam kendisini asıyordu. ancak ölnce bırakanlar da var. İnsanın iradesi sağlamsa bu iş tamamdır.

Tabi ki ben sigara içmiyorum, bekara karı boşaması kolay gelir, bizimkisi de bu hesap.
    Bazı tiksindirici sigaralar var, elektronik cihazlar var onlar da faydalı oluyor.

Timukan Karaca, ahmetdogan ve İdris ACA bunu beğendi.
  7. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Beni en çok şaşırtan Alanyaya gelen çoğu rus triathletin yarış akşamı pofur pofur sigara içmeleri olmuştu.Hemde öyle 1-2 tane değil 3-4 saat içinde 1 paket içenler oldu. Adamlar 2 saatin altında yarış bitirebiliyorlar ama sigara içiyorlar ilginç. (Not: Türklerden Alanya triathlonunu 2 saatin altında bitiren 6 yada 7 kişi var...)

8. H.Can DEMİREL

H.Can DEMİREL Bisikletkolik

Seviye:
    Hakan'cığım çok önemli bir konuya değinmişsin teşekkür ederim.Bende seninle aynı kaderi paylaşıyorum.Çok nadirde olsa bazı arkadaşlarımız oluyor tabi.Molalarda sudan önce sigara yaktıklarını görüyorum ve üzülüyorum.

Bence sigarayı bırakmak tamamen kişinin kendi iradesine bağlı.Kesin kararlılık gösterdikten sonra neden bırakılmasın diye düşünüyorum.

Sigarasız bir dünya için el ele verelim.Dünyada insan yaşamından önemli ne olabilirki?

Timukan Karaca ve Hasan Hakan Koç bunu beğendi.
  9. motobecane_mirage3

motobecane_mirage3 Üye

Seviye:
    hakan bey, gerçekten çok önemli bir konuya değinmişsiniz, sadece sporcu adamlar değil, akıllı adamlar sigara içmez bence. sigarayı bırakma gerçekten zor ancak imkansız değil, ben sporu bıraktığım yıllarda uzun süre sigara kullandım, tekrar düzenli spora başladığımda ise sigaranın vücudumuz için ne kadar zararlı oduğunu anladım ve sigarayı bırakma kararı aldım, hala da içmiyorum. sigara içip bırakan biri olarak, sigara için arkadaşlarımı rahatlıkla eleştirme hakkım olduğunu düşünüyorum, çünkü gerçekten istiyorsanız ve kafanızda gerçekten sigaranın zararına inanıyorssanız, bırakmak çokda zor olmuyor. ne yazık ki insanlar kendilerine çeşitli bahaneler bularak tekrar başlıyorlar veya hiç bırakmıyorlar. sigarasız günler dileklerimle.

10. ismailofli

ismailofli Bisikletkolik

Seviye:
    Ben ankete katılamadım;çünkü bir dönem içiyordum ve bıraktım...Bence içmekle içmemek arasındaki farkı anlamak için malesef içmek gerekiyor...
    İçmiş biri olarak maddi-manevi eziyetten başka birşey olmadığını düşünüyorum...

KaanDurgut ve Selim Çam bunu beğendi.
  11. ismailofli

ismailofli Bisikletkolik

Seviye:
    Sigarayı bırakmanın benmce en güzel yolu nefret etmektir...Bisiklet üzerinde sigara etkileri koşu kadar belli olmuyor...
    Bırakmak isteyen arkadaşım, dağ bayır bir yer bulsun ve tempolu koşmaya başlasın...:in: O zaman ne halde olduğunu daha iyi anlayacaktır...
    Şahsen ben böyle bıraktım...;)

12. İsmail Ağıllı

İsmail Ağıllı Onursal Üye

Seviye:
    hakan abi sigara konusu çok önemli elbette çevremdeki herkeze bıraktırmaya çalışıyorum, benim düşünceme göre hiç bir kişi sigara kullanmamalı helede spor yapan bir kişinin sigara içmesi beni kahrediyor kesinlikle kullanılmamalı :)

13. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Sigara içilmesine de, içenlerin dışlanmasına da karşıyım. İçenleri hastanelerin sigara bırakma polikliniklerine, uzman desteğinde bu zehirden kurtulmaya davet eder küçüklerin gözlerinden öper büyüklere selam ederim. :)

felis911 bunu beğendi.
  14. Ergün Gündoğar

Ergün Gündoğar Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sigara spor yapana zararlı yapmayana zararsız değil, içenede içmeyene de büyük oranda zararlı, ister spor yapsın ister yapmasın.

Selim Çam bunu beğendi.
  15. Önder Özdoğan

Önder Özdoğan Onursal Üye

Seviye:
    Sporcu adam sigara içer mi....,?

içmez arkadaşlar...:cool: :rolleyes:(istisnalar hariç)

Selim Çam bunu beğendi.
  16. isparta32

isparta32 Aktif Üye

Seviye:
    Güzel bir konu, birde bilimsel olarak değinelim.

İçilen bir sigaranın vücuttan atılma süresi yaklaşık 5 saat.

Bilim adamlarına göre günde 5 adet sigarayı geçmedikten sonra zararı yok. Eskiden 1 paket içerdim, zar zor 5 e indirdim ve gerçekten faydasını gördüm. ama tabi hiç içmemek en iyisi tartışılamaz.

Selim Çam bunu beğendi.
  17. basar

basar Kıdemli Üye

Seviye:
    Hatta azı yarar, çoğu zarardır di mi?

Hangi bilim adamı demiş 5 taneye kadar zararı olmadığını? Lütfen insanları yanlış yönlendirmeyelim.

Timukan Karaca ve Mesut Girgiç bunu beğendi.
  18. ismailofli

ismailofli Bisikletkolik

Seviye:
    Ben de size ve bunu söyleyen bilim adamına katılmıyorum....:in:

19. invasion

invasion Yeni Üye

Seviye:
    Hiç bulaşmamalı insan!
    Sporcu olsa da olmasa da.
    Bisikletteki performansla ilişkisi hakkında birşey bilmiyorum ama 8 senedir basket oynuyorum, sigara içenler hemen kesiliyo.
    İçiyorsanız hemen bırakın derim.

Timukan Karaca ve Selim Çam bunu beğendi.
  20. felis911

felis911 Bisikletkolik

Seviye:
    bence kıyaslar falan gereksiz sigara zararlı ve bırakılmalı o kadar başka söylenecek birşey yok

Selim Çam bunu beğendi.