Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Spor yaparken insanın biyolojisi nasıl değişiyor

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Türka¥ tarafından paylaşıldı.

1. Türka¥

Türka¥ Onursal Üye

Adı:
    türkay
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    şöyle bir yazıya denk geldim, hoşuma gitti;

Kaslar; kasılma, hareket için şeker ve enerjiye ihtiyaç duyuyor. Enerji için ilave oksijen gerekiyor, nefes hızlanıyor, kalp daha fazla kan pompalamak için hızlanıyor. Kaslarda ince yırtıklar oluşuyor fakat bu iyileşme sırasında daha kalınlaşmasını ve güçlenmesini sağlıyor. Kaslar çok çalıştığından aşırı ısınıyor.

Akciğerler; kaslarınız istirahattekine göre 15 kat kadar fazla oksijene ihtiyaç duyduğundan nefes hızında artış oluyor. Göğüs kaslarınız ne kadar hızlı çalışıyorsa o kadar çok oksijen kullanabiliyor ve dayanıklı oluyorsunuz.

Kalp; kasların oksijen ihtiyacı arttığından kalp hızı yükseliyor, kan basıncı hızla artıyor, daha uzun süreli ve ağır egzersiz yapabiliyorsunuz, zamanla kalp kasları kalınlaşarak güçleniyor her bir atımda daha fazla kan pompalayabilir hale geliyor. Bu durum, egzersiz sırasında daha düşük nabız atışı ile kalbin daha ekonomik çalışmasını sağlıyor, kalbi besleyen yeni damarlar geliştikçe kan basıncınız düşüyor.

Beyin; egzersiz sırasında kısa sürede daha iyi çalışmaya başlıyor, dikkat düzeyi yükseliyor, egzersiz sonrası saatlerde de devam ediyor. Yaşlanmayı geciktiren, dinçlik sağlayan büyüme hormonu salgılanıyor. Beyin hücreleri arasında zamanla yeni bağlantılar gelişiyor, hafıza ve öğrenme güçleniyor, "parkinson, bunama, felç" gibi hastalıklara karşı dayanıklılık artıyor. Morfin benzeri ağrı kesici ve depresyonu engelleyici mutluluk hormonu üretimi artıyor.

Kemik ve eklemler; istirahattekine göre egzersiz sırsında 5-6 kat yük altında kalıyor bu da kemik erimesi riskini azaltıyor. Kemiklerin yaşla beraber yumuşaması ve kısalmasına engel olmak için ağırlık kaldırarak egzersiz yapılması gerekiyor.

Bağışıklık sistemi; egzersizi takiben ilk 2 saat çok aktif hale geçiyor ve 24 saate kadar da bu durum sürüyor, mikrobik hastalıklara ve kansere karşı dayanıklılık artıyor.

Vücut ısısını sabit tutmak için terle önemli miktarda su ve mineral kaybı gerçekleşiyor. Spor öncesi ve sırasında yeterli sıvı almadıysanız kanınız pıhtılaşmaya eğilim gösteriyor. Spor sırasında önemli miktarda su ve mineral kaybı olduğundan, spor öncesi, spor esnasında ve hemen sonrasında buna engel olacak şekilde minerali sıvı (maden suyu) tüketilmedi ise, vücudun yavaşça soğutulması gerekirken sıcak saunaya veya soğuk havuza girmek büyük tehlike yaratıyor. Bu durum özellikle kalp hastalarında, tansiyon ve ritim bozukluğu olanlarda, sıvı mineral kaybına bağlı tansiyon düşmesi, ritim bozukluğu, kanın pıhtılaşmasına bağlı kalp krizi ve felce davetiye çıkarıyor.

2. kasapogluu

kasapogluu Kıdemli Üye

Adı:
    onat
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Cok guzel ve doğru bir bilgi, teşekkürler.

Türka¥ bunu beğendi.
  3. xxxxxxxxxxxxxxxx

xxxxxxxxxxxxxxxx Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bu maden suyunu da her yerde görmeye başladım. Mineral çok önemli demek. Termosumda ev yapımı limonata yerine limon sıkılmış maden suyu taşımaya başlasam iyi olacak. Ya da limonatada kullandığım suyun yerine maden suyu kullanayım en iyisi. :D

4. gmfaruk

gmfaruk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Anafikir: Is sadece bacaklarda bitmiyo

emrah9700, Hayrettin ve Türka¥ bunu beğendi.
  5. Türka¥

Türka¥ Onursal Üye

Adı:
    türkay
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    @pohuman daha önce maden suyu içmezdim ama bundan sonra ben de içmeye başlıycam.. günde 2 şişeden bi zarar gelmez herhalde, sonuçta o da asitli bi içecek o_O

xxxxxxxxxxxxxxxx bunu beğendi.
  6. hakan64

hakan64 Bisikletkolik

Adı:
    hakan
    Seviye:
    maden suyu içmek şart değil. mataranın içine kuru erik ve kuru kayısı atarsın, yaklaşık 30dk içinde yumuşuyo zaten. potasyum,magnezyum herneyse hepsi var içinde

7. herdagli

herdagli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Ben tur sonrası iri bir bardağa koyduğum buz gibi bir ayranın üzerine, gene buz gibi bir maden suyunu döküp serin serin içmeyi seviyorum. Hem serinliyorum, hem sıvı mineral kaybını tolere ediyorum, hem açlığımı yatıştırıyorum. Süper oluyor. Yıllar önce bir arkadaşım ikram ettiğinde hem garipsemiş hem beğenmemiştim. Özellikle köpükleri ve ve gazlı içecek havasına bürünen farklı ayran lezzetini denemenizi öneririm.

Türka¥ bunu beğendi.
  8. oktayakgoz

oktayakgoz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bu yazıyı okuduğumda eskiden insanların nasıl daha uzun yaşadığını ve sağlıklı olduklarını anlıyorum. Teknoloji her geçen gün biraz daha ilerliyor fakat getirisinden çok götürüsü olduğunu görüyoruz. Sağlıklı olacaz diye bisiklet üstünde canımız çıkıyor.

gmfaruk bunu beğendi.
  9. taner07

taner07 Onursal Üye

Adı:
    Taner Yılmaz
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @herdagli Soda+Ayran ilginçmiş, deneyeceğim zehirlenirsem seni dava ederim ha :komik::komik:

Invisibleman ve herdagli bunu beğendi.
  10. Türka¥

Türka¥ Onursal Üye

Adı:
    türkay
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    @herdagli ben de mineralli su ile ayranı karıştıracam bakalım nasıl birşey ortaya çıkacak

herdagli bunu beğendi.
  11. Ahmet Ayaz

Ahmet Ayaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    şu an günlük 22 km yapıp iki kere su molası verdiğim için pek etkilenmiyorum ama eski işimde her gün 50 km yol gittiğimden ciddi tansiyon düşüklüğü yaşıyordum. (zaten hep düşük tansiyonla gezen birisiyim)
    birkaç kere araştırıp bulamadığım cevap burada sanırım.

12. tbag45

tbag45 Kıdemli Üye

Adı:
    kaan yıldırım
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Guzel paylaşım

13. herdagli

herdagli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    @taner07 Korkmayın.:) Ben 10 yılı aşkındır Eskişehir'de yaşıyorum. Buralarda doğal termal suların kullanıldığı hamamlar var. Ve insanlarda bir hamam kültürü oluşmuş. İlk geldiğim zamanlarda beni hamamla tanıştırdıklarında bu maden suyu ayran karışımını hamamda ikram etmişlerdi. Meğer adet böyleymiş. O zamanki ilk denememde çok garipseyip hiç beğenmemekle beraber, artık bu farklı lezzeti keyifle içiyorum. Bana biraz, yaylalarda içtiğim hafif ekşi, biraz duru yayık ayranını hatırlatıyor.

taner07 bunu beğendi.
  14. FatihC.

FatihC. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    :D :D :D Size önerim bardağın içine yarım limon sıkın ve üstüne soda ayran dökün o zaman görün asıl cümbüşü

taner07 bunu beğendi.
  15. taner07

taner07 Onursal Üye

Adı:
    Taner Yılmaz
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @FatihC. Valla yakında acayip acayip bitkilerle ilgili karışımlar falan gelecek diye korkuyorum :D Fantastik karışımlar çıkıyor :komik::komik:

FatihC. ve herdagli bunu beğendi.
  16. FatihC.

FatihC. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Sen bir dene bak çok güzel oluyor, hatta şu an içmekteyim, sabah antrenmanından sonra iyi geliyor

17. taner07

taner07 Onursal Üye

Adı:
    Taner Yılmaz
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @FatihC. Ayran+Soda fena değilmiş, ilginç bir tadı var, yakın zamanda limonluyu da deneyeceğim :komik::komik:

herdagli bunu beğendi.
  18. FatihC.

FatihC. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    @taner07 Afiyet olsun :) Biraz da nane kat içine çok çok az ama :D

taner07 bunu beğendi.
  19. bua

bua Kıdemli Üye

Adı:
    Burak Akdağ
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Ayrıca egzersiz yine beyne bağlı olarak sinir hücrelerinin ve innervasyonların dallanabilirliğini hızlandırıyor; böylelikle hem çok yönlü hem de daha sağlıklı ve kontrollü düşünebiliyoruz. Bi'nevi zinde olmanın mekaniği :) Sabahın ilk ışıklarında pedallamak biraz da bu sebepten günü güzel ediyor belki de :)

20. Türka¥

Türka¥ Onursal Üye

Adı:
    türkay
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    40kmlik bi turdan sonra mineralli su ile ayranı karıştırıp içtim, acayip hoşuma gitti.. tavsiye için tşkler ;)

herdagli bunu beğendi.