Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Spor ve mineral eksikliği

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Mete Can Karahasan tarafından paylaşıldı.

1. Mete Can Karahasan

Mete Can Karahasan Üye

Seviye:
    Herkese merhabalar,
    Spordan sonra kaslarda hamlık oluşmasından yakınan sizler de benim gibi Magnezyum eksikliğinden şüphelenebilirsiniz.
    Egzersizin bitişi ile değil, geç gelen kaslarda tutukluk, hareket etmekle ağrı algısı eğer idman seviyenizin gerektirdiğinin ötesinde ise ve istirahat ile kesilmiyor ise, zihninizi toparlayamıyorsanız ve çevresel dikkat algınız azalmaya başlamışsa, iştahsızlık gibi sürantreman bulgularınız başlamışsa rutin olarak bakılmadığı için sporcularda Magnezyum eksikliğinin atlanabileceğini hatırlatmak istedim.

Levent_K ve özel bunu beğendi.
  2. Cengiz Parlakgül

Cengiz Parlakgül Bisikletkolik

Adı:
    cengiz parlakgül
    Seviye:
    Diger mineral eksiklikleri? Ve gidermenin yollari ne olabilir?

3. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Spor yaparken tükettiğiniz suya biraz kaya tuzu ilave edin ve bir limon sıkın. Izotonik içecek yapmış olursunuz. Buna ilaveten ben haftada bir gün magnezyum tableti suda eritip içiyorum. Kas ağrılarım tamamen geçti.

4. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Kaya tuzu işlenmemiş (rafine edilmemiş) tuzdur, sağlıklıdır.

5. mertalicanakcay

mertalicanakcay Üye

Adı:
    Mert Alican AKÇAY
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    bilgi için teşekkür ederim Murat bey. Yarın evdev bisikletle çıkarken deniyeceğim.

6. Murat.Bagci

Murat.Bagci Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    zaten normal marketten aldiginiz tuz hem islenmis rafine edilmis hem de icerisine topaklanmayi onleyici ferro siyonur maddesi eklenmis seklinde satilmaktadir. o yuzden aktardan vs alin ya da cankirida da guzel kaya tuzu var . en iyisi zaten himalaya tuzu. kaliteli de su bulun icin dagdan direk kaynagindan siz alip icin .

7. ersen t.

ersen t. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Maden suyu içsek olmuyor mu, tüm bakkallarda var.

8. Mete Can Karahasan

Mete Can Karahasan Üye

Seviye:
    Konuyu spordan sonra veya esnasında kesici tipte ağrıların kaynağına karşı uyarmak için ufak bir hatırlatma amaçlı başlatıyorum, eksikleri zamanla tamamlanır. Önemli olan, güvenilir bilgiyi paylaşma çabamız. Doktorunuzla konuşmanız ve eczanelerden tüketilebilir magnezyum preparatları temin etmeniz daha güvenli olabilir.
    Magnezyum tuzlarının emilimi ise - sodyum kanallarıyla gerçekleşen sodyumklörür emilimi gibi aktif enzim kanalları vasıtasıyla gerçekleşmediği için - daha yavaş. Günlük alım erkeklerde 360mg'ı kadınlarda ise 250mg'ı geçmemesi gerekiyor diye okudum. Bu miktarlar birkaç kum tanesinden ağır olmasa gerek. Aksi halde bağırsaklarımızda su tutuyor ve ishale sebep oluyormuş.